Yetişkin Oğlumu Destekliyorum. Evsiz Bir Kadına 1000 Dolar Verdi.

Beykozlu

New member
İki oğlumu babalarından maddi yardım almadan büyüttüm ve yakın zamanda en büyüklerini üniversiteye yazdırdım. Şimdi 23 yaşında ve asgari ücretli bir işte çalışıyor. Can sıkıcı buluyor ama daha iyi fırsatlar ararken buna takılıp kalıyor.

O evde yaşıyor ve yemek, cep telefonu, araba sigortası ve araba bakım masraflarının hepsi önemli meblağlar oluştursa da, ondan hiçbir şey talep etmiyorum. Sonunda bağımsız olabilmesi ve kendi dairesine taşınabilmesi için para biriktirmesi gerektiğini düşünüyorum. (Benzinini, iş yemeklerini ve arkadaşlarıyla yaptığı gezileri o ödüyor.) Küçük erkek kardeşi iki ay içinde üniversiteye başlayacak, bu yüzden dört yıl daha önemli harcamalar için hazırlanıyorum. Bu maliyetler bütçemi zorlayacak; tam zamanlı çalışmama rağmen hafta sonu saatlerini programıma ekleyeceğim.

Los Angeles’ta yaşıyoruz ve mahallemizde çadırlarda yaşayan yoksul insanların üzücü durumuna sık sık tanık oluyoruz. Geçenlerde oğlum iki küçük çocuğu olan evsiz bir kadının yanından geçti ve ona biraz para vermek için durdu. Hiç parası yoktu ve onun yerine cep telefonu numarasını aldı, böylece bir ödeme uygulaması aracılığıyla ona para gönderebildi. Ona 1000 dolar verdi – tasarruflarının neredeyse yarısını.

Günün sonunda bana bu olayı anlattı ve onunla gurur duyacağımı bildiğini söyledi, “Çünkü beni bizden daha az şeye sahip insanlar hakkında deva yetiştirdin.” Hayal kırıklığı gözyaşlarımı tutarak, bu kadar iyi kalpli bir insan olduğu için onunla gurur duyduğumu söyledim. Ve onun cömert ruhuyla gurur duyuyorum; Ayrıca, onun için karşılamakta zorlandığım harcamalara birikmiş ya da katkıda bulunabilecekken, biriktirdiği bu kadar çok şeyi verdiği için de hüsrana uğradım. Davranışının nazik olmasına rağmen, aynı zamanda dürtüsel ve sorumsuz olduğunu hissettim. Ben de onun verdiği paranın tamamen kendisine ait olmadığını hissettim; masraflarının çoğunu karşılamak için çok çalışmamın bir sonucu olarak ona sahipti. Bunun yanlış bir duygu olduğunu biliyorum – birine bir şey verdiğinizde, onunla istediklerini yapmak onlarındır, değil mi?

O gece uyuyamadım, gerçekten yardıma ihtiyacı olanlara karşı aşırı cömertliğine kızdığım için bir canavar mıyım yoksa oğluma kişisel sorumluluk duygusunu öğretemeyen paspaslı bir anne miyim diye merak ettim. İleride, örneğin araba sigortası, cep telefonu ve market faturasının bir kısmı gibi masraflarının yüzde 50’sini ondan tahsil etmeyi planlıyorum. Bu suçlamaların onu nezaketinden dolayı cezalandırıyormuşum gibi görünmesini istemiyorum ama en azından bazı masrafları ödemedikçe mali sorumluluk duygusu geliştirmeyeceğinden endişeleniyorum. Farklı tepki mi vermeliydim?
İsim Gizli

kabul edelim ki bazı kaynaklara sahip insanların bir hayır görevi olduğunu ve bu görevin Kant’ın “kusurlu” olarak adlandırdığı bir görev olduğunu, yani özellikle kimseye borçlu olmadığı anlamına gelir. Hayatı, ihtiyaçları ve mücadeleleri hakkında çok az şey bildiğiniz rastgele bir yabancıya büyük miktarda para vermek, bu görevi yerine getirmenin en iyi yolu değildir. Gerçek iyilikseverlik, vicdanlı düşünme, müzakere ve akıl tarafından yönlendirilmelidir.

Oğlunuz asgari ücretli bir işte çalışıyor, yani bu para saatlerce çalışmaya eşdeğerdi. Yine de size anlattığı şey, kendiliğinden bir cömertlik dürtüsüydü – harekete geçti ve harekete geçti – ve bu annenin durumunu öğrenmek için daha fazla zaman harcamak, daha değerli ve kalıcı bir hediye ile sonuçlanabilirdi. Kişi ayrıca, daha dikkatli bir şekilde hedeflenen bir bağışın elde etmiş olabileceği daha büyük bir iyiliği de düşünür. Bu konuşmayı bitirmez. Benim görüşüme göre, hayırseverlik, objektif bir şekilde ölçüldüğü gibi faydaları maksimize etmek zorunda değildir; hayırseverliğimizi kendi topluluklarımıza yönlendirebiliriz (ve belki ayrıcaGine’deki sıtma karşıtı girişimleri desteklemek).

Ancak daha yerel bir bakış açısı, burada başka bir soruna işaret ediyor: O sizin bağımlınız olduğu sürece, mali durumu sizinkilerle dolu. Evet, onun parası. Yine de, kendisine destek olan ve yaklaşan masraflarla baş etmeye çalışan kişiye danışmadan birikiminin yarısını vermesinde saygısızca ya da en azından umursamazca bir şey vardı. Bir hanenin üyesi olmak, karşılıklı ilgi ve deva sorumluluklarını taşır.

Bu dürtüsel hareketin kaynaklarından sorumlu olmayı öğrenmediğini gösterdiğinden endişe etmekte haklısınız. Onayınızı alırken olayı size hayranlıkla anlatması, şefkat kadar savurganlığı da akla getiriyor, belki de bir tür ahlaki büyüklenmeyi yansıtıyor. Birikimlerini harcama konusundaki ihtiyatlılığı göz önüne alındığında, kendi dairesini güvence altına almaya ve bağımsız yaşamaya gerçekten ne kadar niyetli olduğunu da merak edebilirsiniz. Bu nedenle, ona kendi masraflarının bir kısmını karşılamasını isteyeceğinizi söylemek gerçekten iyi bir fikir olabilir. Dediğiniz gibi, sorumluluk duygusu kazanmasına yardımcı olabilir; ayrıca omuzlamak zorunda olduğunuz mali yükün bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu, hayırseverliğin evde düzgün bir şekilde başladığı bir durum olabilir.

90 yaşındaki bir arkadaş için yakın zamanda yapılan bir anma töreninde, aile, arkadaşlar, meslektaşlar ve bakıcılardan oluşan 30 kişi, onunla ilgili hikayeleri ve anıları sıcak bir şekilde paylaştı. Paylaşım saatinde teselli bulduk. Bununla birlikte, arkadaşımızın yarım yüzyıl önce ortaya çıkan ve en az bir uzun süreli ilişkisi olan eşcinsel bir adam olduğundan hiç söz edilmedi. Akrabaları muhafazakar Baptistlerdir ve onu, çocukluğundaki İncil’den ilk notlarını okuyan, ömür boyu pratik yapan bir Baptist olarak tanımladılar. Aslında, on yıl önce arkadaşım, nasıl ve neden ateist olduğu hakkında (elleriyle sorunları vardı) yazmam için dikkatlice düşünülmüş bir makale yazdırdı. Yazı benim tarafımdan yazıldıktan ve kendisi tarafından düzeltildikten sonra kan ailesiyle paylaşmış olabileceği makalenin beş nüshasını istedi. Hizmette yalanların paylaşılması ve hayatının önemli yönlerinin atlanması beni üzdü. Ailenin Baptist şubesinin gerçeği bildiğinden şüpheleniyorum ama onun kim olduğuna dair kendi resmini saklamayı tercih etti. Bir anma töreninde -elbette nazikçe- gerçeğin düzeltilmesini sunmak uygun olur mu?İsim Gizli

atmosferi Arkadaşınız gençken eşcinselleri çevreleyen utanç, geçmişte bu tür insanlara yapılan büyük bir yanlışın parçasıydı ve bu atmosfer bugün pek çok toplulukta devam ediyor. Ateizm hakkında utanç verici bir şey de olmamalı. Utanç verici olduğunu düşünen başkalarını üzmekten kaçınmak için bazı gerçekler hakkında sessiz kalmak cazip gelebilir, ancak sessizlik bu utancın yerinde kalmasına yardımcı oldu.

Dilinizi ısırmanıza neden olabilecek başka bir düşünce daha var. İkna olmuş Baptistler, eşcinsel bir ateistin sonsuz lanete mahkum edildiğini düşünebilirler – sevdikleri biri hakkında üzücü bir düşünce. Ancak Hıristiyanlar, Yuhanna’nın ikinci Mektubu’nun belirttiği gibi, “hakikatte yürümenin” önemine de bağlıdırlar. Yani akrabalarıyla ilgili gerçekler onları üzecek olsa bile, tanıdığınız adam hakkında doğruyu söylemek doğru ve saygılı olurdu.

Kwame Anthony Appiah, NYU’da felsefe öğretiyor Kitapları arasında “Cosmopolitanism”, “The Honor Code” ve “The Lies That Bind: Rethinking Identity” yer alıyor. Bir sorgu göndermek için: [email protected] adresine bir e-posta gönderin; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, NY 10018’e posta gönderin. (Bir gündüz telefon numarası ekleyin.)