Yeni Yılınızı Nasıl Daha İyi Hale Getirirsiniz? köfte

Beykozlu

New member
Bu Makaleyi Dinle

The New York Times gibi yayınlardan daha fazla sesli haber dinlemek için, iPhone veya Android için Audm’u indirin .

Joline O’Leary her yıl, 1 Ocak sabahı 1 ya da 2 civarında, büyük bir Yeni Yıl Konut partisinden eve arabayla gelir. Gece yatmadan önce, şampanya ve havai fişek gösterilerinden sonra, bir kase tteok guk, ince dilimlenmiş, dikdörtgen oval tteok veya pirinç kekleriyle kaynatılmış et suyundan oluşan mütevazi bir Kore çorbası yer. Geçenlerde Honolulu’ya yaptığım bir gezide tanıştığım O’Leary, dördüncü nesil bir Koreli Amerikalı. Onun için bu ritüel, yeni yıl için listesinden kontrol etmeyi sevdiği ilk şey. “İyi şanslar,” dedi, “ve geleneği takdir ediyorum.”

Güney Kore’de, Yeni Yıl Günü’nde bir kase pirinç keki çorbası yemenin – Gregoryen veya Ay takvimine göre – bir yılın geçişini ve bir yıl daha yaşlanmayı işaret ettiği söylenir. Kar gibi beyaz ve küçük madeni para şeklindeki pirinç kekleri, saflığı ve serveti simgeliyor; garae tteok adı verilen bu yuvarlakların kesildiği uzun, silindirik kütüklerin uzun ömrü temsil ettiği söylenir. Geleneksel olarak, “Kore yaşı” olarak bilinen bir kişinin yaşını saymanın ana yöntemi, doğumda 1 yaşından başlayarak – bir teoriye göre anne karnında geçirilen süreyi ayırmak – ve ardından 1 Ocak’ta bir yıl daha eklemekti. Birçok Koreli için, “Kaç kase tteok guk yediniz?” insanlara yaşlarını sormanın bir yoludur.

Ama yemeği hiç bu kadar sevmemiştim. Atlanta’da büyüdüğüm pirinç keki çorbası, annemin onlarca yıldır sadakatle gönüllü olduğu kiliseden dev paslanmaz çelik fıçılardan çıktı. Bu kadar büyük miktarda tadı güzel bir şey yapmak zor olabilir, özellikle zaten temiz tadı olan mülayimliğiyle bilinen tteok guk. Sulu çorba, tatsız pirinç keklerini yutmayı zorlaştırdı.

Güney Jersey’de büyüyen arkadaşım Esther Choi için, onu zorlayan şey, pirinç keklerinin dokusunun bilinmemesiydi. “Düzenli olarak tteok yediğim söylenemez,” diyor. Ancak şu anda New York City’de birçok Kore restoranının şefi ve sahibi olan Esther, tteok guk’u olduğu gibi takdir etmeye, hatta onu sevmeye başladığını söylüyor. Hayatın nişastalı bir kutlaması. (“Yine de her yıl yemek için koşmuyorum,” diye ekledi.)

Pirinç keki çorbasını benim için daha ilham verici yapan şeylerden biri, bir mandu filosunun, yani Kore hamur tatlılarının, kasenin etrafında sallanarak başka türlü mütevazi bir çorbadan fırsat yaratmasıdır. Sığır eti daha değerli bir mal olduğunda (ve birçok yönden hala Kore’de), sülün, et suyu için kullanılan ana proteindi. Babam sevgiyle 1960’ları ve 70’leri, amcalarının ava çıkıp bir iki sülün getirdiği Seul’ü düşünüyor, çünkü bu, büyükannemin eti köfteye, kemikleri çorbaya çevirebileceği ve ailenin bir yemek için bir araya geleceği anlamına geliyordu. gürültülü mandu partisi.

Bir yetişkin olarak yemek pişirmenin en iyi yanı, büyürken sevmediğiniz yiyecekleri yeniden hayal edebilmenizdir. Benim için, bu tteok mandu guk tarifi – akılda o harika mandu partisi ile – onlarca yıl süren kötü Yeni Yıl kahvaltılarını geri alıyor. Havai fişek versiyonum bol miktarda gochugaru, lezzetli bir Kore kırmızı biber tozu ile başlıyor ve daha da bol miktarda zeytinyağında çiçek açıyorum. Bu gülünç derecede kıpkırmızı, aromatik yağ, son tabakta iki kez ortaya çıkıyor: önce, hamur tatlısı dolgusunun kendisinde, sonra çorbanın üzerinde süslü bir çiselemede. Buradaki pirinç kekleri, lezzetli dokularını korumak için son anda eklenen, ıslak bozuk paralar yerine kalın, çiğnenebilir parçalar şeklinde gelir.

Size bir yıl kazandıran çorbayı pişirmesi değil, içme geleneği olduğunu hatırlatalım. Bu nedenle, O’Leary önceki’nin büyük bir akşam yemeği partisi için mağazadan satın aldığı hisse senetlerini kullandığında yaptığı gibi, burada burada bir köşeyi kesmeniz gerekiyorsa, o zaman kesinlikle yapmalısınız. Yine de O’Leary, “ülkenin neresinde olursanız olun” – Honolulu, Atlanta veya South Jersey – “bunun benzer bir şey olduğunu” söylüyor. Beğensek de beğenmesek de hepimiz bunu yiyoruz. Bizi birbirimize bağlayan tek şey bu, çünkü Güney Koreli milletvekilleri Aralık başında geleneksel yaş sayımı sistemini terk etmek için oy kullandı. Bu, çok uzun zamandır ilk kez, Güney Korelilerin 1 Ocak 2024’te toplu olarak bir yaş daha yaşlanmayacağı anlamına geliyor.

Ancak bir yılı ölçmenin başka birçok yolu var – kendi özel olarak tasarlanmış tteok guk’unuzun kaselerinde değilse, o zaman katılma arzusunda.

Yemek tarifi:Tteok Mandu Guk (Köfteli Pirinç Kek Çorbası)

Jack D’Isidoro tarafından üretilen ses.