Yapay Zekanın Şimdiye Kadarki En İyi Numarası, Üzerimize Dikkat Yağdırıyor

Beykozlu

New member
Geçen yıl Instagram’a, Twitter’a ve grup sohbetlerine akın eden görüntülerle sona erdi – bizim fotoğraflarımız, ama tam olarak değil. Bunlar, özçekimlerinizi taramak ve çeşitli sanatsal tarzlarda portrelerinizi oluşturmak için makine öğrenimi araçlarını uygulayabilen Lensa AI adlı bir uygulamanın ürünleriydi. Bu tür şeyler altı ayda bir trend gibi görünüyor: Birkaç ayda bir, yüzünüzün fotoğraflarını toplayan ve görüntünüzü manipüle eden, onu size yeniden yansıtan ve kıran bir uygulama ortaya çıkıyor. Selfie’lere sanal makyaj uygulamanıza, ünlü tabloları taklit eden “sanat filtreleri” uygulamanıza, bir hayvana dönüşmenize izin veren araçlar var. Kendinizi otuz yıl yaşlandırabilirsiniz; kendinizi başka bir etnik köken olarak hayal ettiğinizi görebilirsiniz; cinsiyetini değiştirebilirsin; zayıflayabilir veya kelleşebilirsin.

Lensa’nın işlemi oldukça basittir. 10 ila 20 özçekim yüklersiniz ve kafa karıştırıcı seçenekler arasından bir dizi sanatsal stil seçerek bir paket “sihirli avatar” için birkaç dolar tıslarsınız. (Bunlar arasında “Peri Prenses”, “Fantastik”, “Şık”, “Hafif”, “Yanardöner”, “Anime”, “Pop”, “Kozmik”, “Odak”, “Kawaii” ve diğerleri yer alır.) Sonra beklersiniz. uygulamanın sonuçlarını ticaret kartlarına benzeyen bir biçimde size göstermesi için birkaç dakika: tüm illüstratörlerin ve ticari sanatçıların film afişleri veya albümler için sizin çizimlerinizi ve tablolarınızı hazırlamak için zamanlarını harcamış gibi hissettiren resimler hayatınız hakkında kapaklar veya animasyon filmler. (Sonuçta, söz konusu teknoloji, gerçek sanatçıların çalışmaları da dahil olmak üzere, internetten alınan büyük hacimli görüntüler kullanılarak orijinal olarak eğitildi.)

Son birkaç aydır çektiğim özçekimlerden çalışarak 100 sihirli avatarlık bir paket için 5,99 dolar harcadım. (Zaten bu özçekimlerin asıl amacı neydi? Birinde, arkadaşlara çok kırmızı rujumu gösteriyorum; diğerinde, bir kahve fincanını tutuyorum ve yorgun olduğumu gösteriyorum; çoğunda, net değil. ne yapıyorum ya da neden onları aldım.) Avatarlar göründüğünde şaşırdım: Oradaydım ve değildim. Onlarda rahatsız edici ve yarı insani bir şeyler vardı. Bazıları, örneğin altın bir başlık takmış olmama rağmen, neredeyse tıpatıp bana benziyordu; diğerleri gözlerimi başka birinin gözlerine dönüştürdü ya da bana benim burnum olmayan bir burun verdi. Estetik, seçilen stil ne olursa olsun, bir doz fotogerçekçilik ile animeden etkilenmiş görünüyordu. Portreler bana göre çirkin ve tuhaftı, ama belli bir ölçüde acayip doğrulukları inkar edilemezdi. Bakmayı bırakamadım. Tekinsizliği belki de hiç bu kadar doğrudan ya da en azından kendimle bu kadar doğrudan ilişki içinde yaşamamıştım. Çiçeklerle taçlandırılmış, gözleri başka yöne çevrilmiş ve dudakları büzülmüş bir “Peri Prenses” versiyonuma baktım. O gerçekten ben miydim? Tabii ki değil. Ama aynı zamanda, belki, biraz, evet.

hakkında bir şey Bir yüzde yaşamak, onu asla başkalarının gördüğü gibi göremememizdir. Aynalar bize ters bir görüntü verir. Fotoğraflar bizi zamanda tuhaf açılardan ve bazen de acımasız ayrıntılarla dondurur. Bir telefon kamerasına bakmak, makyajımızı veya göz altı halkalarımızı kontrol etmek için kendimizi göstermek bize hipergerçek bir ayna verir ama bu da çarpıtılmış ve tersine çevrilmiştir. Kendimizi objektif olarak izleyemememiz gibi basit bir nedenden dolayı, görüntü bile bizi tam olarak yakalamaz. Çok yakından bakıyoruz; belki eleştireliz ya da belli bir şekilde göründüğümüz için minnettarız. Bir başkasına nasıl göründüğümüzü basitçe değerlendiremeyiz.

OpenAI’nin Yükselişi

San Francisco şirketi, dünyanın en iddialı yapay zeka laboratuvarlarından biridir. İşte bazı son gelişmelere bir bakış.

• ChatGPT :Teknoloji köşe yazarımız, yeni son teknoloji chatbot’un hayranlık, korku, akrobasi hareketleri ve korkuluklarını aşma girişimlerine ilham verdiğini yazıyor.
  • DALL-E 2 : Sistem, sadece görmek istediklerinizi tanımlayarak dijital görüntüler oluşturmanıza olanak tanır. Ancak bazıları için görüntü oluşturucular endişe verici.
  • GPT-3 : Akıllara durgunluk veren bir akıcılıkla, doğal dil sistemi yazabilir, tartışabilir ve kod yazabilir. Gelecek için etkileri derin olabilir.
Bu, portrenin cazibesinin bir parçasıdır. Kim olduğumuzun nesnel gerçekliği değil, başka birinin bizi nasıl gördüğünün sayfaya veya tuvale çevrilmiş halidir. Arka müzelerdeyken, fotoğraftan önce kendinizin durağan bir görüntüsünü görmenin tek basit yolunun, zorunlu olarak başka bir kişinin yaratıcı zekasından süzülen fırça, kalem veya keski olduğunu düşünmek beni her zaman hayrete düşürür ve duygulandırır. John Singer Sargent’ın Gretchen Osgood Warren ve kızı portresinin önünde dururken, sadece neye benzediklerini değil, Sargent’ın gördüğü belirli şeyleri de görüyoruz: Warren’ın yanaklarının parlak pembeliği, kızının ifadesinin hülyalı ifadesi, gümüşi pembe. arkalarındaki mumlar boya darbeleriyle arka plana doğru sönüp gidiyor. Şalının gri ve belirsiz bir şekilde yere inişi, yalnızca Sargent’ın görüp resmedebileceği bir şeydi.

Kameralar yavaş yavaş kendi görüntülerimizi görmeyi olağanüstü hale getirdi, ancak başka bir kişinin size bu tür sürekli yaratıcı ilgiyi hissetmesinin hala büyülü bir yanı var. Bu, insanların tahta kaldırım karikatürleri için tıslamalarının ve yağlı boya portrelerini yaptırmalarının bir parçası. Bir başkasının bizi nasıl gördüğünü görmekten, onların sanatsal vizyonuyla garip, belki de zayıf bir bağlantı deneyimlemekten gerçek bir zevk var. Ya da belki onların dikkatiyle: Her şeyden önce bir portre, yoğun bir estetik odağın meyvesidir ve bu odağı kendinize odaklamaktan daha gurur verici ne olabilir?

Lensa, fakir bir şekilde bu temyizden ödünç alır. Ama tabi ki bu görüntüler bir başkasının bizi gördüğü gibi değil. İnsan olmayan bir zekanın çıplak gözüdürler, matematiksel olarak özellikleri, dudakları, burnu ve gözleri bir araya getirerek size yaklaşık bir örnek verirler. Bence burada güzellik için gerçek bir potansiyel yok – görüntülerin algoritmik olarak üretilmesinden değil (bilgisayarların ilgi çekici sanat eserleri yaratmasının mümkün olduğuna inanıyorum), ama avatarların bana ne gerçekçiliği ne de sanatı tatmin etmemesi nedeniyle. İkisi arasında yaşarlar ve çoğunlukla nasıl görünebileceğimizin önceki versiyonlarını değerlendirmek için iyidirler. Stilleri fantastik karakterleri, çizgi romanları ve kahramanları taklit ederek sizi pohpohlayıcı bir ilgi odağı olarak hayal eder – ancak bunda bile sizi özel olarak yükseltmeyi başaramazlar, bunun yerine görüntünüzü genel görsel kinayelere kaydırırlar. Herhangi biri olabilirsiniz ve aslında öylesiniz!

Bunun gibi uygulamaların temel çekiciliği, elbette, kendi kendimize dahil olmamızdır. İnternetin bizi başkaları için performans sergilemeye iterek bencilliği nasıl körüklediği hakkında zaten çok şey söylendi: Facebook’ta insanlar sıradan yaşam gelişmelerini ve siyasi görüşleri duyurur; Instagram’da başkalarına ne kadar eğlendiğimizi göstermek için eğlencemizi yarıda kesiyoruz; Twitter’da, gülmek için kişisel hayatlarımızı kazıyoruz. Ama aynı zamanda, dijital araçların eğlence evi aynaları gibi nasıl işleyebileceğine ve kendimize tamamen özel bir hayranlığı besleyebileceğine dair söylenecek bir şeyler var. Yüzümün Lensa’nın yüzlerce yarı gerçek versiyonuna bakmaktan kendimi alamıyorum. (Aslında 110: Noel Baba şapkası takarken karamsar bir şekilde aşağı baktığım da dahil olmak üzere 10 “Holiday Spirit” stili bonusu vardı.) Bu avatarları başkalarıyla paylaşmadım. Kendilerini yayınlayanlar bile üretilenlerin yalnızca bir kısmını paylaştı. Bu görüntüler, özel olarak hayranlık uyandırmak için tasarlanmış gibiydi. İnsanların, yılın en iyi anlarını veya rüyaların hatıralarını – başkalarıyla paylaşıldığında bile bizim için her zaman daha ilginç olan şeyleri – yayınladığı listeler gibidirler.

Gerçek şu ki, daha önce hiç kimse yüzümün 110 versiyonunu çizmeye veya yakalamaya çalışmadı; Muhtemelen benden başka hiç kimse nasıl göründüğüme bu kadar dikkat etmemişti. görülecek çok şey var Kaydırıp düşünebilirim, işte sevdiğim şeyler (gözlerim, dudaklarım, saçlarım) ve işte sevmediklerim (yanaklarım, burnum, belli açılardan görülen tüm etki). Uygulama beni, görüldüğümü hissetmem için kandırıyor, ama gerçekte sadece ben, evvel’i tekrar kendimi görmeye çalışıyorum.

Sophie Haigney’den kaynak fotoğraflar