Will Smith Mükemmel Olmaya Çalışmayı Bitirdi

Beykozlu

New member
Will Smith’in bir oyuncu olarak – bir film yıldızı olarak – süper gücü, her zaman onun parıldayan karizması olmuştur. Şimdiye kadarki en karizmatik adam olan Muhammed Ali’yi başka kim inandırıcı bir şekilde canlandırabilirdi? “Kral Richard”da Smith, Venüs ve Serena’nın babası Richard Williams’ı canlandırırken bu hediyeyi daha incelikli ama aynı derecede güçlü bir şeye dönüştürüyor. (Smith, kabul etmeye hevesli olduğu gibi, filmde Saniyya Sidney Venus olarak, Demi Singleton Serena olarak ve Aunjanue Ellis tarafından kızların annesi ve Williams’ın o zamanki eşi Oracene Price olarak desteklenmiştir.) Richard Williams, Smith, fiziksel olarak eğilmiş ama dövülmemiş bir adamdır. Çocukken bir ırkçı saldırıdan dolayı topallıyor; Arabası gergin, biraz kararsız, sanki her zaman enayi yumruğuna karşı tetikteymiş gibi. O, mazlumun altında zaman geçirmiş biri. Yine de konu Williams’ın kızlarına ve onların teniste muhteşem olma hayallerine gelince, Smith karakterine ekrandaki kendine özgü özgüveniyle yatırım yapıyor. 53 yaşındaki ve bu sonbaharda bir araştırma anı kitabı olan “Will”i yayınlayan Smith, bu farklı özellikleri o kadar etkili bir şekilde ifade edebildi ki, bu kitap tarafından hızlandırılan ve son zamanlarda kendi içine koyduğu çalışmaya atfedilen bir şey. Smith, “Hayatımı incelemeden ve çocukluğumun pek çok yönünü ve bunun bir ebeveyn olarak aldığım kararları nasıl etkilediğini anlamadan önce Richard Williams’ı bu şekilde oynayamazdım” diyor. ”

“Kral Richard”da Richard Williams’ın çocukken bir beyaz adam çetesi tarafından dövülmekten ve babasının ona yardım etmek yerine kaçtığını görmekten bahsettiği önemli bir sahne var. Bu korkaklığı tekrarlamak istememesi, görünüşe göre kızlarına karşı davranışının nedeniydi. Kitabınızda, babanızın annenize vurduğunu ve müdahale etmediğiniz için hissettiğiniz korkaklığın daha sonra kendi davranışlarınızı nasıl etkilediğini yazıyorsunuz. Richard Williams’ı oynama zamanı geldiğinde, bu durumlar arasında herhangi bir bağlantı kurdunuz mu?Kesinlikle. Bir oyuncu olarak, karakterin en doğuştan anladığınız yönlerini bulmaya çalışıyorsunuz. Böylece Richard Williams’la babamla olan bağımı benzer şekilde bağlayabilirdim. Her ikisinin de saygısızlık duygusuyla ilgili olabilirim. Desteklenmediklerini ve saygı görmediklerini hissettiler ve bu ikisi için de çok önemliydi. Tüm bu paralellikleri bulmaya başladım ve ayrıca bu süre zarfında bir aktör olarak daha iyi oldum. “Kral Richard” üzerinde çalışırken anılarımı düzenliyordum. ” Bu iki şey birlikte gitti. Bir aktör olarak yeteneğim son 18 ayda genişledi. Bu, duygusal kavrayışta yaşadığım en üstel sıçramalardan biri.

İyi oyunculuk çok soyut bir şey olabilir. İyileşme kanıtı olarak neye bakıyorsunuz? Özünde, duygusal olarak anlayabileceğiniz şey oyunculuktur. Ve onu duygusal olarak anladığınızda, onu hissedecek ve çevresinde ilginç davranışlar yaratacak kadar anlıyor musunuz? Richard Williams’ın yürüyüşü gibi bir şey: Şimdi, birinin yürüyüşünü taklit edebilir ve otantik görünebilirsiniz. Bu bir tamamen kişinin neden kamburlaştığını ve stand-up komedyen versiyonunun onu taklit ettiğini bildiğinizde farklı bir şey. Bunun gerçekleşen sıçrama olduğunu anlamak: Richard Williams’ın sol bacağının neden ağrıdığını, içinden geçen sivri uçla ne olduğunu bildiğinizde, bu, bir aktör olarak buzdağının yüzeyin altındaki yüzde 90’ıdır. Onu derinlemesine programladığınızda, bu şeylerin izleyiciler için farkında bile olmadıkları karşılık gelen titreşimleri olur.

Richard Williams, kızları Venus (solda) ve Serena ile 1991’de Compton, Kaliforniya’da. Kredi. . . Paul Harris/Çevrimiçi ABD/Getty Images
“Kral Richard” filminde Will Smith Richard Williams rolünde, Demi Singleton (solda) Serena Williams rolünde ve Saniyya Sidney Venus Williams rolünde. ” Kredi. . . Chiabella James/Warner Bros.

Yürüyüşünüz sizin hakkınızda ne söylüyor? Ha! Sanırım sekiz yıl önceki yürüyüşümü psikanalize edecek olsaydınız, iki şey olurdu: Yürüyüşüm gerçekten hızlı ve yüksek. Neşeli bir kişilik yaratmaya çalışıyorum ve bunun nedeni, uzun zaman önce bir alana nasıl girdiğinizin, alanın size nasıl tepki vereceğini belirleyeceğini anladım. Bu yüzden yürüyüşüm keyifli ama aynı zamanda biraz performatif ve önleyici. Sanki birinin yüzüme yumruk atmak zorundaymış gibi hissetmesini istemiyorum. Bir odaya girip olabildiğince çabuk arkadaş edinmek istiyorum.

“Sekiz yıl önce” dediniz. Yürüyüşün şimdi farklı bir şey mi söylüyor? Hayatımın bu noktasında vücudumda rahatım. Mükemmel olmayan şeylerle iyiyim. doğru bakmam gerek Artık içeri girdiğimde aklım insanların ne düşündüğüne kaymıyor. Çok daha az performatif ve bilinçli.

Ebeveyn ve koca olmak, kendine özgü bir performansı içerir. Richard Williams için bu kimlikler hakkında nasıl düşündünüz ve bunlar sizin, Will Smith’in bunları gerçekleştirme biçiminden ne kadar farklı olabilir? Richard Williams saygı kazanmak istiyor ama onay almaya çalışmıyor. Başladığımda, dünyanın onayını umutsuzca isteyen bir parçam vardı. Bu her şeye kanıyor. benim istedim çocuklar dünyanın onayını almak için kendilerini hizaya sokmak. Richard Williams: çok farklı. Çocuklarına, büyük olasılıkla dünya tarafından vahşice muamele görecekleri konusunda eğitim veriyordu ve sizin onların onayına ihtiyacınız yok ama onların saygısını kazanacaksınız. Bu da onu çok daha tecrit edici yapıyordu ve ailenin güvenliği için yaptığı çaba, ailenin dünyaya sunumundan daha değerliydi. Bu, ebeveynliğimiz arasında ciddi bir farktı.

Kariyeriniz boyunca, rol seçiminiz konusunda stratejik davrandınız. Uzun bir süre boyunca, yaptığınız işi dünyanın en büyük film yıldızı olma hedefine göre seçtiniz. Şimdi planın ne? Ve “Kral Richard” buna nasıl uydu? Dünyanın en büyük film yıldızı olma stratejisi — bu tamamen bitti. Burada geçirdiğim zamandan keyif almak ve yardımcı olmak için daha çok kendi kendini muayene etmeyle ilgili olduğunu fark ettim. Kendime, aileme, benim için önemli olan fikirlere bakabileceğim yerlerde rol almak istiyorum. Hayatımdaki her şey daha çok ruhsal gelişim ve yükselmeye odaklı. Yani, örneğin, bu süreçte benim için en önemli şeylerden biri, Aunjanue Ellis ve Saniyya ve Demi’nin yükseldiğinden ve dünyanın çalışmalarını gördüğünden emin olmak istiyorum. Beni alkışlayacak insanlar aramıyorum. Bu seviyede ilk kez karşılaşan iki genç aktrisim var. Sevildiğini ve korunduğunu hissetmelerini istiyorum. Aunjanue’nin çiçeklerini almasını istiyorum. İşte bu süreçte dikkatim gişede ya da ödüllerde. O alanda olabildiğince sıfıra yakın kişisel çıkarım var.

Sidney, Singleton ve Smith, 17 Kasım’da Wimbledon’da düzenlenen bir basın toplantısında. Kredi. . . Warner Bros. için Jeff Spicer/Getty Images

Richard Williams’ın sizin için önemli olan temsil ettiği fikir neydi? Aunjanue, Richard ve Oracene’e atıfta bulundu: Bu çılgın rüyada ortak komplocular olduklarını söyledi. Bana göre herkes çılgın bir rüya görmek ister. Hayatınızda yaratmak istediklerinizin mutlak çılgınlığı ile eğlenmeli, ailenizi onun etrafında birleştirmeli ve onun peşinden gitmelisiniz. Hayatın eğlencesi bu. Williams ailesinin nasıl vurduğunu hepimiz bekleyemeyiz, ancak bir ailenin bunu başarması fikrine ışık tutmayı seviyorum.

Ayrıca Dünya gezegeni hakkında yeni bir Disney+ belgesel diziniz var. O diziden seni cezbeden bir fikir nedir? Bilim ve maneviyatın nasıl aynı şey olduğunu görmeye başlıyorum. Din ve bilim, kesinlikle atom altı düzeyde – Tanrı’nın tüm tanımı bu, değil mi? Herkes aynı şeyi arıyor. Çok dindar bir evde büyüdüm; büyükannem tamamen İsa’nın ev kızıydı. Benim akıl her zaman bilimsel olmuştur. Bu şeylerin nasıl birleştiğini görmeye başlıyorum. Gidip bir yanardağın yanında durduğumda ve o bas sesinin vücudumu sarstığını hissettiğimde – hissettiğim korku ve doğanın huşu derinden ruhsaldır. Benim için keşif, doğayla bilimsel olarak değil, aynı zamanda yanardağda olduğu gibi ruhsal olarak da ilgilidir.

Her konuda çok kasıtlı konuşuyorsun. Hiç sadece eğlence için bir şeyler yaptın mı?Neredeyse hiç. Bırakmaya başlamam gereken bir şey olabilir. Sonuçlardan vazgeçtim. Eskiden çılgınca hedef ve hedef odaklıydım. Ama niyetim hala gerçekten sağlam. Hayatım oldukça düzenli. Ben her zaman sabah 4’ten kalkarım. m. 6 a’ya kadar. m. dünyaya koymak istediğim belirli şeyleri veya hayalleri ve fikirleri okumak ve meditasyon yapmak. Bu şekilde çok düzenliyim. Sanırım kontrol yanılsaması zihnimi yerle bir ediyor. Umuyorum.

<saat/>

Bu röportaj, anlaşılır olması için düzenlendi ve kısaltıldı.

David Marchese, derginin personel yazarı ve Talk için köşe yazarıdır. Son zamanlarda Brian Cox ile pis zengin, Dr. Becky ile ebeveynliğin nihai hedefi ve Tiffany Haddish ile Tanrı’nın mizah anlayışı hakkında röportaj yaptı.