Viral Bir Kabusa Dönüşen Güvenli Alan

Beykozlu

New member
Bu Makaleyi Dinle

Audm ile Ses Kaydı

The New York Times gibi yayınlardan daha fazla sesli haber duymak için, iPhone veya Android için Audm’i indirin .

Görüntüyü ilk olarak 2021 Eylül ayının sonlarında okuldan sonra çocuklarımızı almak için sırada beklerken üniversitemdeki bir meslektaşım ve arkadaşımdan duydum. Öğrencilerinden biri görüntüdeydi ve görüntü viral olmuştu, dedi. O öğrenciyi desteklemek için bir şeyler paylaşmıştı, ama sonra saldırıya da başladı. Üniversitemizdeki bir başka profesör olan Arizona State, daha sonra saldırganlara, bir makalenin, tweet’in veya görüntünün viral hale gelmesinden sonra günlük yaşamın anlarını besleyen türden insanlar olan “akbabalar” diyecekti. Ama o zaman, böyle bir benzetme yoktu. Arkadaşım bana korktuğunu söyledi, ben de üzgün olduğumu söyledim. O zamana kadar, görevini zaten kaldırmıştı.

O gecenin ilerleyen saatlerinde ilk kez görüntüyü izledim. 7 dakika 40 saniyeydi, ancak o zamanlar viral hale gelen ve sonunda yaklaşık altı milyon kişi tarafından izlenecek olan alıntı iki dakikadan biraz uzundu ve şu tanımlayıcıyla birlikte yayınlanmıştı: “Bu çılgınlık kolejde oluyor kampüsler.” Sonrası yoğun, ama buna delilik demezdim. ASU’nun yeni çok kültürlü odasında birkaç öğrenci arasında şiddet içermeyen bir çatışma. Çılgınca, hatta tahmin edilebilir olan şey, Fox News’in olayı bildirmesi, ABD’li bir kongre üyesinin olayı “ayrımcılık” olarak nitelendirmesi ve üniversitemin finansmanını tehdit etmesi, yüzlerce yabancının ASU’ya e-posta göndermesi ve on binlerce kişinin görüntü üzerinde görüş bildirmesiydi. kısa dramayı kendi ekranlarında izledikten sonra çevrimiçi olarak daha fazla tartıldı.

O zamana kadar dört yıldır ASU’daydım ve bu endüstrinin benzer şekilde baskı altında hissettiği bir zamanda, 2008’de bir gazete muhabiri olarak işimden ayrıldıktan sonra on yıldan fazla bir süredir akademideydim. Ana kampüsümüz palmiye ağaçlarıyla ve çölün rengini taşıyan binalarla süslenmiştir, ayrıca afişlerden broşürlere kadar sık sık bize yenilikçi bir üniversite olduğumuzu hatırlatmaktadır. ya da her yıl pekiştirerek, bu hayatta kalmayı planlıyor. Bu, birçok şekilde kendini gösteren bir kimliktir, en dikkat çekici olanı büyüklüktür: Yaklaşık 80.000 kampüs içi öğrencisi ve 60.000’i daha çevrimiçi olan ASU, küçük bir şehir nüfusuna sahiptir.

Birçok yönden üniversiteye gittiğim yerin antitezidir: New College of Florida adında küçük, halka açık bir liberal sanat okulu. 600 kadar öğrencimiz vardı ve kendi ana dallarımızı icat edebilirdik. Orada böyle bir olay olsaydı, herkes bunu konuşuyor, işliyor, tepki veriyor olurdu. Ancak ASU’da, bu klibin viral hale gelmesinden sonraki günler ve haftalar içinde erişimi sınırlıydı: Bir fakülte toplantısında ve bir misafir akademisyenin bu ülkede “ortak bir gerçekliği” nasıl kaybettiğimize dair konferansından sonra gündeme geldi. Bazı öğretim üyeleri ve öğrenciler, olanları işlemek için bir öğretim programı düzenledi ve üniversite, bunu fikir ayrılıklarına bağlayan bir haber bülteni yayınladı. Başka bir deyişle, kampüsteki birçok olaydan biriydi.

Çevrimiçi olsa da, bu viral görüntü kısaca sadece üniversitemizi değil, bazı yorumlarda bu ülkedeki yüksek öğretimin durumunu bir bütün olarak temsil etmeye başladı. Aynı zamanda bir metafor olan kısa bir dramaydı. Ama bu dramayı bilgisayarımdan izleyip yeniden izlerken kendime sorup durdum: Ne için bir metafor?

video ne zaman başladı, dört öğrenci vardı: bir çalışma masasında oturan iki beyaz adam ve karşılarında ayakta duran iki renkli öğrenci. Bu öğrencilerden biri, ASU’da uzun, şık saçlı, 20 yaşında bir tarih ve adalet araştırmaları öğrencisi olan Mastaani Qureshi’ydi, Pakistanlı bir Amerikalıydı ve daha sonra internette yabancılar tarafından asla yapmayacağım kelimeleri kullanarak Siyah ile karıştırılacaktı. buradan alıntı yapın. Ayakta duran ve olayı kaydeden de arkadaşımın öğrencisi Sarra Tekola’ydı.

Onlar/onlar zamirlerini kullanan ve Siyah olan Tekola, görüntüde sadece kısa bir süre görünür – yüz maskesi mavi ve göbek gömleği muz sarısı – ama sesleri, yüksek ve rezonanslı, neredeyse onlar sırasında bir anlatıma ulaştığımız kadar yakın. sekiz dakika. Tekola’nın oturan adamlardan birine dizüstü bilgisayarındaki Polis Yaşar Önemlidir etiketinin neden ırkçı olduğunu, diğerine beyazın bir kültür olmadığını söylediği ve her ikisine de o gün bulundukları alanın önemini anlattığı duyulabilir: yayılan üçüncü- Tavandan tabana pencereleri, düzgünce düzenlenmiş çalışma masaları ve pütürlü, kare sırtlı kanepeler ve sandalyelerle dolu kat odası.

“Çok kültürlü bir alanın ne olduğunu anlıyor musunuz?” Tekola, görüntüdeki tüm seslerin yükselmeye başladığı bir noktada sorar. “Bu, merkezde olmadığın anlamına geliyor.”

O zamanlar sömürgecilik ve iklim değişikliği üzerine çalışan bir yüksek lisans öğrencisi olan Tekola, aynı zamanda bir aktivist, yeterince başarılı bir aktivist, Outside dergisi onları 2016’daki 30 yaş altı 30 listesine “gezegendeki en büyük zorluklarla mücadele eden” ama aynı zamanda , aynı yazıda, Tekola’nın hem güldüğü hem de biraz gurur duyduğu bir lakap olan The Troublemaker takma adı verildi. Çünkü, aktivistler kültür savaşlarının genişleyen girdabında bir öcü haline gelirken, Tekola bunun işe yaradığını görüyor, Bu, bir tanıtım durması sırasında 1994 suç faturası hakkında Bill Clinton’la yüzleşmekten, lisans üniversitelerini fosil yakıtlardan vazgeçmeleri için zorunlu olarak zorlamaya kadar uzanıyordu. Tekola, “Her zaman yüksek sesle ve açık sözlü oldum ve bir fark yaratmaya istekli oldum” dedi.

Görüntü sabahı — 23 Eylül Perşembe — Tekola, aynı zamanda siyahi ve bir aktivist olan Mimi olarak bilinen yakın arkadaşları ve aynı zamanda bir yüksek lisans öğrencisi olan Miriam Ortaya ile ASU’nun Tempe kampüsüne araba topluyordu. Ortaya hiçbir zaman görüntüde görünmez ama o gün odadadır ve bir şekilde ortaya çıkan tüm olaylar onunla başlamıştır. O ve Tekola o sabah kampüse gittikten sonra, Ortaya resmi olarak Çok Kültürlü Mükemmeliyet Toplulukları alanı olarak adlandırılan çok kültürlü odaya gitti. haftalar önce.

Araya yeni mekanda bir masaya oturdu, daha sonra bana söyledi ve üzerinde Black Lives Matter Phoenix Metro çıkartması olan dizüstü bilgisayarını çıkardı. Siyahi Mezun Öğrenci Derneği’nin bir çalışma toplantısına ev sahipliği yapıyordu, bu yüzden diğer öğrenciler içeri girip çıkıyordu ve Ortaya zaman zaman onlarla sohbet etmek için duruyor. Daha sonra, bir noktada, başını kaldırıp baktığını ve birinin üzerinde “Biden’a Oy Vermedi” yazan bir tişört ve diğerinin dizüstü bilgisayarında Polisin Hayatı Önemlidir etiketi olan iki “beyaz adam” fark ettiğini söyledi.

Oda kısmen, çoğunlukla okuyan öğrencilerle doluydu. Birçoğu beyazdı, bu yüzden Ortaya’nın fark ettiğini söylediği erkeklerin ten rengi değildi. İkonografi – çıkartma ve tişört – ama aynı zamanda ikisinin de onu fark etmiş gibi göründüğü gerçeğini söyledi.

“Başka biriyle sohbet ediyorum,” dedi Ortaya, “ve o sırada diğer herif dizüstü bilgisayarını bana doğrultuyor ve bir çeşit sırıtıyor. Dizüstü bilgisayarım etiketi yüzünden benimle dalga geçtiğini düşünüyorum. Gülüyorlar ve ben yazmaya çalışıyorum ama bana bakıyorlar.”

Ortaya’nın yanında olduğu yüksek lisans öğrencisi ayrılmak zorunda olduğunu ve bundan sonra yalnız kaldığını söyledi. İki adam ona doğru işaret etmeye devam etti, dedi, bir “kafa sallama şeyi” yaparak ve gülerek ve sonra uyarmadan kendini savunmasız hissetmeye başladı. Aklı şimdiki zamandan geçmişe kaydı: büyükannesinin ona Louisiana’da yaşamakla ilgili anlattığı hikayelere ve o topluluktaki kadınların beyaz erkeklerin gelip onları evlerinden alacağına dair süregiden korkuya. Ortaya ayrılmak istedi ama onun yerine Polisin Hayatı Önemlidir çıkartması olan adamın bir fotoğrafını çekti ve çok kültürlü merkez hakkında personelle yaptıkları toplantıda Tekola ve Qureshi’ye gönderdi.

“Uzaydaki beyaz üstünlükçüler” diye yazdı. “Kabul edilemez.”

Tekola mesajı tam toplantı sona ermek üzereyken aldı ve odadakilere yüksek sesle okudu. Henüz öğleni geçmişti.

Tekola, daha sonra bir üniversite araştırmacısına, Tekola’nın bu kelimeleri kullandığını hatırlamadığını söyledi. Hatırladıkları şey şuydu: “Bu konuda ne yapacaksınız?”

Chase Beckerman Polisin Hayatı Önemlidir çıkartması olan. O gün 24 yaşındaydı, ancak görüntüde daha genç görünüyordu: Biyolojik tıp bilimi okuyan bir lisans öğrencisi, yakın zamanda evli ve doktor olma hayalleri vardı. Beckerman’ın ebeveynleri, iki büyükanne ve büyükbabası gibi hemşiredir ve ailesinde tıp diplomasını alan ilk kişi olmayı umuyordu. Üniversiteye gitmek her zaman daha büyük planın bir parçasıydı ve ASU uzun zamandır Beckerman’ın gitmeyi umduğu yerdi. Üniversite futbol maçlarına katılarak büyüdü ve ASU’nun bir ev olmadan yıllar önce bir ev gibi hissettiğini söyledi.

Beckerman, yerel bir acil serviste ve başka bir gece vardiyasından önceki akşam, büro işleri yapan bir tıbbi katip olarak çalışıyor; o sabah işten doğruca kampüse geldi. Sabah 7:30’da bir biyoloji laboratuvarı vardı ve sonrasında insan iskelet sistemi üzerinde yapılacak bir test için çalışmak için etrafta kaldı. “Biden’a Oy Vermedi” tişörtünü giyen Garrett Niles adında bir öğrenciyle tanıştı ve ikisi ders çalışmak için sessiz bir yer aramaya gitti. Sonunda Niles’ın daha önce özel ders merkezi olarak bildiği Öğrenci Köşkü adlı bir binanın üçüncü katındaki odada bir masa buldular. Beckerman, ön taraftaki yeni tabelayı fark etmediğini, şimdi burayı “Çok Kültürlü Mükemmeliyet Toplulukları” için bir alan olarak tanımladığını söyledi.

Görüntü viral hale geldikten birkaç hafta sonra Zoom üzerinden konuştuğumuzda, “O binada her gün ders çalışıyoruz ve orası çoğunlukla bir yer bulduğunuz yer” dedi. Bu, Beckerman ve Niles’ın o gün kasıtlı olarak çok kültürlü alanı dolaştıklarına ikna olanlar tarafından daha sonra sorgulanacak bir açıklamaydı, ancak orada Tekola ile bir röportaj için buluştuğumda oda hakkında fark ettiğim şeyle örtüşüyordu: ne kadar sıradandı, üniversitenin onu işaretlemek için ne kadar az tabela koyduğunu ve diğer kaç öğrencinin de burayı kültürel bir alandan çok bir çalışma salonu olarak kullandığını gördük.

Beckerman, dizini kırmadan önce ASU’da iki yıl boyunca çalıştığı küçük, kompakt bir futbolcu çerçevesine sahip sessiz bir konuşmacı. Niles, hakkında daha az şey biliyorum çünkü avukatı aracılığıyla röportaj taleplerimi reddetti, ancak aylar sonra ASU’da verdiği bir konferansın ardından kaydedilen bir Soru ve Cevapta, kendisini ASU’da bir ast ve bir Cumhuriyetçi olarak tanımlıyor ve konuşuyor. bu görüntünün etkisinin onu üniversitedeki geleceği hakkında “kafası karışmış” hissetmesine nasıl yol açtığı hakkında.

Beckerman bana Niles’la o dönemin başında, sadece birkaç hafta önce tanıştıklarını söyledi. İkisi de ağırlık kaldırmaya meraklıydı ve ikisi de bilimlerde uzmanlaşıyordu. Beckerman, o sabah bir grup insanın gelip çok kültürlü odanın bir köşesinde, masasının yanında gürültü yapmaya başladığında iki ya da üç saat çalıştıklarını tahmin ediyor. Dizüstü bilgisayarı, iskelet sisteminin üç boyutlu görüntülerini içeren bir program çalıştırdığı için dışarıdaydı. Üzerindeki Police Lives Matter çıkartması çizilmiş ve aşınmış; yıllardır orada tutuyordu.

“Birinci kademe işçi geçmişine sahip olduğum için iyi polislere, iyi polislere saygı duyuyorum” dedi. “Blue Lives Matter’da değişiyor. Bilmiyorum. Ama bunun Kara Hayat Önemlidir’e bir yanıt olabileceğine inanıyorum.”

Beckerman, Ortaya’ya göz korkutucu hareketler veya baş sallamaları yapmayı ya da Niles’ın yönüne bakarken onunla gülmeyi reddetti. Ortaya gerçekten önce diğer öğrencilerin geldiğini fark ettiğini söylüyor. Bilgisayar ekranından başını kaldırdı ve gruptan bir kadın ona doğru yürüyordu. Kısa bir süre sonra, gruptan bir başkası takip etti, cep telefonuyla kayıt yapmaya başladı.

Beckerman, “Suskun kaldım,” dedi. “Sanırım ağzım açık kaldı. İlk başta nasıl hissettiğimi bile hatırlayamıyorum çünkü çok şok olmuştum. Neler olduğunu bilmiyordum. Motif neydi. Neden ben? Ne yaptım?”

Kureyş yaklaştı Önce Beckerman. Sabahki toplantıda Tekola, Araya’nın mesajını yüksek sesle okuduktan sonra, orada bulunan iki personel, adamlarla konuşmak için bir “Durumsal Müdahale Ekibi” göndermeye söz verdi. Bunlar, üniversitenin “özgür konuşma yapan ziyaretçiler” olarak adlandırdığı şeyi yönetmekle görevli ASU personelidir. ASU’da). Ancak Tekola ve Qureshi toplantıları bittikten sonra çok kültürlü odaya geri döndüklerinde Durumsal Müdahale Ekibi henüz gelmemişti. Arkadaşlar ne yapacaklarını tartıştılar ve sonunda Qureshi, Police Lives Matter çıkartması olan adamla konuşmaya gönüllü oldu.

“’Önemli bir şey olmayacak’ gibiydim” dedi. “Aklımda, ona yaklaşırsak her şey düzelecekmiş gibi hissettim.”

Qureshi, Beckerman’ın masasına yaklaştığını ve “şimdiye kadarki en yumuşak sesle”, “dizüstü bilgisayarınızı sırt çantanıza koyar mısınız, çünkü bu alanda insanları rahatsız ediyorsunuz” diye sordu.

Beckerman kulaklığını çıkardı ve “Ne?” dedi. Şaşırmış göründüğünü söyledi.

Qureshi, Niles hakkında “Biden karşıtı gömlekli diğer öğrenci araya girdiğinde sözlerini anlamaya başlamıştı” dedi. ‘Ciddi olamazsın, ciddi olamazsın’ diyor ve sandalyesini geri itiyor. Şimdi okuyan herkes bize bakıyor. Bana kar tanesi diyor. Ve gerçekten yüksek sesle konuşuyor. ”

Bunu izleyen Tekola harekete geçmeye karar verdi. Qureshi, küçük gruplarının en küçüğüdür ve Tekola ve Ortaya onu korur.

Tekola bana, “‘İşte Mastaani’ye saygısızlık ediyorlar’ dedim,” dedi, “o noktada geldim ve canlı yayına geçtim.”

Görüntü başlar ve kısaca Qureshi’yi yerden tavana pencerelerle arkadan aydınlatılan bir çalışma masasının yanında dururken görürsünüz. Gözlük takıyor ve leopar desenli bir gömlek giyiyor ve tam olarak duyamayacağınız bir şey söyledi. Ardından kamera, yanındaki masada oturan Beckerman’a kayıyor: Bir kulağında hâlâ bir kulaklık, başını kıstıran bir Bass Pro Shops çizgi ve dizüstü bilgisayarının ön tarafında yer alan Police Lives Matter çıkartması.

“Neyi yanlış yaptım?” diye soruyor Beckerman, kameraya bakarak.

Tekola merceğin arkasından, “Saldırgansın,” diyor. “Polis Önemlidir mi?”

“Aynı çıkartma sizde var,” diyor Beckerman.

“Ne?” Tekola daha yüksek sesle soruyor.

“Sizde aynı çıkartma var ama diğerinde…” Beckerman uzaklaşıyor.

“Ama burası bizim alanımız,” diyor Qureshi.

Viral olan Instagram görüntüsünden ekran görüntüleri, soldan: Beckerman, Garrett Niles, Qureshi ve Tekola. Kredi… Reddit üzerinden ekran görüntüleri

o boşluk ayrıca bu dizide önemli bir karakter. Çevrimiçi görüntü hakkında paylaşımda bulunanların çoğu, onu bir kütüphane veya tarafsız bir çalışma alanı sanıyordu ve odanın ne olduğunu, çok kültürlü bir oda olduğunu kabul edenler bile, uzun süredir ve bazı hesaplara göre çekişmeli mücadeleyi bilmiyorlardı. onu varlığa getirmek.

Çok kültürlü ya da kimlik temelli kültür merkezleri, 1960’ların sonlarından ve 70’lerden beri, özellikle de Siyah öğrencilerin üniversitelerini, birçoğunun ağırlıklı olarak beyaz üniversitelerde yaşadıklarını söylediği ırkçılık ve tecritten korumak için daha fazlasını yapmaya ittiğinden beri var. Bunlara genellikle sözde güvenli alanlar denir, yani kampüste azınlıksanız, her zaman farklı olarak işaretlenmekten kısa bir süre uzak kalabileceğiniz yerlerdir.

Bu odalardan bahsederken “merkez” fiili çok kullanılır, örneğin Siyah deneyimini veya LGBTQ deneyimini “merkezleyen bir alandır” örneğinde olduğu gibi, çünkü dünyanın geri kalanında bu bakış açısı nadiren görülür, eğer varsa, norm olarak kabul edilir. Ancak Siyah kültür merkezleri konusunda uzman ve Ohio Eyalet Üniversitesi’nde profesör olan Lori Patton Davis, bana bu alanların çoğunun önemli akademik ve destek hizmetleri sunduğunu söyledi. Haklarından mahrum bırakılmış öğrencilere ders veya rehberlik sağlayabilir veya şiir okumaları ve arka şovlar düzenleyebilirler. Beyazların çoğunlukta olduğu bir okulda bir siyah berber dükkanı sunan bir tane var, dedi.

Patton Davis, üniversitelerin çoğu zaman sadece optik için de olsa çok kültürlü merkezlere sahip olmayı sevdiklerini söyledi. Direnirlerse, bu genellikle finansal nedenlerden dolayıdır: Sadece bu merkezlerin yaptığı işe öncelik vermiyorlar, dedi ve genellikle bunu akademik yerine sadece sosyal olarak algıladılar.

Ancak kültür merkezleri de son zamanlarda üretilmiş bir tartışma konusu haline geldi. Bazı eleştirmenlere göre, öğrencilerin Siyah veya Latin temalı yurtlarda yaşamayı seçebilecekleri sözde yakın konutlar gibi bu odalar ve bitişik projeler, azınlıkların yaşamlarına odaklandıkları için yeni ayrımcılık biçimleridir. Çoğu durumda beyaz olan çoğunluk yerine öğrenciler. Bu alanların hiçbiri beyaz öğrencileri dışlamaz, ancak onlar hakkındaki makaleler genellikle öyle olduklarını ima eder.

Patton Davis, “Bundan her zaman, ayrımcılığa uğramadıkları için ayrımcılığa maruz kaldıklarını hisseden beyaz insanlar olarak konuşuyorum” dedi. “Kültür merkezlerinin ilk etapta nasıl ortaya çıktığına dair bir yanlış anlamadan geliyor. Kampüslerde dışlanma ile ilgiliydi.”

Tekola’nın çok kültürlü merkezlerin böyle bir savunucusu olmasının nedenlerinden biri de dahil olma arzusuydu. Lisans öğrenimi gördükleri Washington Üniversitesi’nde etnik bir kültür merkezi, çok kültürlü bir eğitim merkezi ve yeterince temsil edilmeyen azınlıklar için bir ders merkezi vardı – hepsi Tekola’nın bana lisansüstü okula gitmelerini mümkün kıldığını söylediği çok kültürlü bir ofisin parçasıydı. . “O ofis olmadan burada olmazdım” dediler.

Tekola 2016’da ASU’ya geldiğinde çok kültürlü bir merkezimiz olmadığını öğrenince şaşırdılar. Arizona’nın diğer devlet üniversitelerinin her ikisi de ya çok kültürlü bir odaya ya da birden çok kimliğe dayalı merkeze sahiptir ve ASU’nun 2008 durgunluğu sırasında kapatılan benzer bir şeye (gruplar arası ilişkiler merkezi) sahipti. Tekola, bir tane açma hakkında sorular sordu ve sonunda çok kültürlü bir merkezi savunmak için resmi olmayan bir öğrenci koalisyonu kurdu, ancak cevap her zaman hayır oldu. Ben hala tam olarak neden mühlet değilim. Üniversitenin rektörü Michael Crow, basın ofisimiz aracılığıyla yapılan bir röportaj talebini reddetti ve oradaki yetkililer, herhangi bir yöneticinin benimle görüşmesini sağlamayı reddetti. Sonunda bir sözcü, bir e-postada, ASU dekanlarının Tekola ve diğerleriyle 2018’de bir merkez için teklifleri hakkında görüşmeye başladığını açıkladı – aynı yıl, dekan yardımcısı Ronald Jackson, ASU’nun neden yakın zamanda çok kültürlü bir merkeze sahip olmayacağını açıkladı. öğrenci tarafından işletilen State Press dergisi. Jackson, yayına “Tüm alanlarımızın kapsayıcı alanlar olmasına değer veriyoruz” dedi. “Çok kültürlü merkezler modelinin bazen olumsuz bir etkisi oluyor ama iyi niyetli. Bu alanların bazılarında olan şey, tüm çok kültürlü faaliyetlerin, duyarlılığın ve anlayışın gerçekleştiği yer haline gelir ve sonra başka hiç kimsenin akademik bölümünde veya binasında bu tür bir alan yaratması gerekmez.”

ASU’nun direnişinin nedeni ne olursa olsun, Tekola koalisyonu pes etmeyi reddetti. Protestolar ve basın röportajlarına ek olarak, grup dilekçeler vermeye başladı, filmler gösterdi ve sonunda ASU’daki ırk eşitsizliğini ele almak için 20 sayfalık bir plan hazırladı – çok kültürlü bir merkezi içeren bir plan. Üyeler ayrıca üniversitedeki ırkçılık ve taciz anlarına da dikkat çekti: “Müslümanlar Size Tecavüz Edecek” yazan bir tişört giyerek protesto eden bir dindar sağ aktivist; kampüsün etrafına yerleştirilmiş göçmen karşıtı ve neo-Nazi el ilanları; üyeleri çevrimiçi olarak ırkçı, homofobik ve antisemitik mesajlar paylaşırken yakalanan College Republics United adlı bir öğrenci grubu. (Halen resmi bir öğrenci örgütü olan bu grup, geçen yıl bir Şükran Günü göğüsüyle Yerli Amerikalıları “yerel dili öğrenmeyi reddeden” ve “hala gıda yardımı alan” “belgesiz göçmenler” olarak nitelendirdi.)

Grubun örgütlenmesi, 2020 yazı olmasa da büyük olasılıkla boşuna olacaktı. George Floyd’un öldürülmesinden günler sonra, Crow, ASU’da “daha fazlasını yapmamız gerektiğini” kabul eden bir bildiri yayınladı. Üç ay sonra, Siyah akademisyenler için daha fazla fakülte pozisyonu ve burs programları, üniversitede ırk ve ayrımcılık üzerine bir çalışma, üniversite liderliğine tavsiyede bulunacak bir Afrikalı Amerikalı konseyi ve No. Listede 5, kampüste çok kültürlü bir alan.

Bir önceki Tekola gibi hissetmeye başlayan bir zaferdi ve diğerleri, kendileriyle gerçek bir oda arasında ne kadar çok toplantı olduğunu fark ettiler. Bir yıl boyunca öğrenciler, ASU’daki öğretim üyeleri ve personel üyeleriyle bu alanla ilgili planları tartışmak ve zaman zaman tartıştıklarını söylüyorlar, ancak geçen yıl oda nihayet açıldığında, görüntü viral hale gelmeden sadece haftalar önce, ön tarafta bir oturum açıldı. hala bir ders merkezi olarak tanımladı ve öğrenciler üniversitenin alanı dekore etmelerine veya nasıl kullanılacağına ilişkin kurallar koymalarına veya etkinlikler düzenlemeye, kaynak toplamaya ve odanın kendisinin olduğundan emin olmalarına yardımcı olacak özel personel sağlamalarına izin vermeyeceğini söylüyor. , kendi sözleriyle “güvenli”.

Bütün bunlar, geçen yıl boyunca bu görüntüyü izleyip tekrar izlediğimde, Qureshi’nin “Ama burası bizim alanımız” dediğinde ya da Tekola, “Ne kadar çok kültürlü bir alan olduğunu anlıyor musunuz?” Diye bağırdığında şimdi bana açık görünüyor. dır-dir?” öfkelerinin kaynağı büyük olasılıkla sadece Beckerman veya Niles değil, aynı zamanda üniversitemizdi. O gün cep telefonlarını çıkarıp rekor kırdıklarında Tekola’nın da aklındaki ASU’ydu.

Tekola, “Değişim yalnızca canlı yayına geçtiğimizde, bir basın toplantısı yaptığımızda olur ve bu aynı zamanda ‘Tamam, hadi bunu çevrimiçi yapalım’ deme kararımızı da bilgilendirdi” dedi.

Arizona Eyalet Üniversitesi’ndeki öğrenciler arasında bir çatışmanın yaşandığı çok kültürlü oda. Kredi… The New York Times için Philip Cheung

Tekola durduğunda O gün kayıt yaparken yedi dakika 40 saniye geçmişti. Beckerman dizüstü bilgisayarını toplamış ve odadan çıkmıştı. Niles kapıya doğru ilerliyordu ve kadınların ona nasıl Amerika Birleşik Devletleri’ndeki “ırkçılık zamanlarında” Siyahlara davranıldığı gibi davrandıkları hakkında bir şeyler söylüyordu. Her iki adam da dekanlarıyla iletişime geçmekle tehdit etmişti ve görüntüde bir noktada – Qureshi’nin erkeklere küfür ettiği duyulduktan hemen sonra – Niles, kendisinin ve diğerlerinin yüzleşmelerinin “muhafazakar sosyal medya”dan önce ne kadar “sinirlendiğini” söylüyor. ”

Odadan çıkarken Beckerman bana sarsılmış ve kafası karışmış hissettiğini söyledi ama yine de sevdiği üniversitedeki birinin yanlış gibi gelen bir şeyi düzelteceğini varsayıyordu. Bunun yerine, o ve Niles sonraki birkaç saati kampüste dolaşıp yardım arayarak geçirdiler; öğrenci servisleriyle, ardından kampüs polisiyle ve son olarak da dekan yardımcısı Shari Gustafson ile görüştüler. Çok kültürlü odayı kullanma hakları olduğuna ve Tekola ve Qureshi’nin onlara karşı koymakta yanlış olduklarına dair birinin onları temin etmesini istiyorlardı – ama aynı zamanda, daha önce de görüntüyü öğrenmişlerdi, onun kaldırılmasını istiyorlardı.

Beckerman, Tekola’nın koalisyonu için Instagram sayfasında yayınlanan kaydı Gustafson’a bile gösterdiklerini söyledi. O sırada neredeyse hiç kimse görmemişti – grubun o sırada sadece birkaç yüz takipçisi vardı. Beckerman, “ASU’nun ne kadar güçlü olduğuna bakılırsa, o akşam o ya da her kim alırsa alsın bu görüntüyle başa çıkacağını yüzde yüz düşünmüştüm,” dedi.

Ancak daha sonra üniversite müfettişlerine verdiği bir açıklamada Gustafson, erkeklere üniversitenin üniversite dışı bir web sitesinden içerik kaldırma yetkisi olmadığını söylediğini söyledi. O veya ASU’dan bir başkası Tekola’nın grubuna ulaşıp onlardan görüntüyü indirmelerini isteyebilirdi, ancak incelediğim röportajlardan ve belgelerden anladığım kadarıyla bu hiç olmadı. O veya bir başkası, belki de daha iyi bir anlayış oluşturmak amacıyla, içinde bulundukları odanın tarihi ve amacı hakkında Beckerman ve Niles ile konuşabilirdi. Ancak müfettişlere verdiği bu yazılı açıklamada Gustafson, yalnızca erkeklere odaya girmelerine izin verildiğine dair güvence verdiğini, onları o gün derslerinden muaf tutmayı kabul ettiğini ve olanlarla ilgili soruşturma açılacağını söyledi.

Beckerman o öğleden sonra eve geldi, sinirli ve bitkindi ve acil serviste başka bir gece vardiyasına hazırlanmaya başladı Neredeyse 60 saattir uyumamıştı. “O zaman işte olmamdan bir saat önce,” dedi, “bu viral oldu.”

Önce Georgia’dan sonra Virginia’dan arayan arkadaşları, kendisini çevrimiçi bir görüntüde tanıdıklarını söylediler. Beckerman acile gitti, oradaki birinin de onu tanıyacağından korktu, adresinin internette görünmesinden korktu, o çalışırken anne babası, aynı zamanda küçük kız kardeşleri ve karısı tehlikede olabilir.

“Zihinsel olarak yıkıldım” dedi. “Panik atağın ortasındaydım.”

Tekola, gruplarının Instagram sayfasındaki bazı nefret dolu gönderileri takip ettiğini ve bir arkadaşı ulaşana kadar, büyük olasılıkla Beckerman’ın da arkadaşlarından duyduğu sıralarda üzerinde fazla düşünmediğini hatırlıyor. O kişi, “Seni Twitter’da oldukça zorluyorlar” dedi.

Tekola internette teşhis edilmişti ve kısa süre sonra Qureshi de tespit edildi. Instagram sayfaları öfkeli mesajlarla doldu ve e-postalar gelen kutularında birikmeye başladı. Yabancılar arıyor, mesaj atıyor ve internette onlar hakkında paylaşımlarda bulunuyordu. Tekola bana, “Her kavşakta saldırıya uğradım: homofobik, ırkçı ve cinsiyetçi tehditler, tecavüz tehditleri ve şişman azarlama” dedi. “Bize polis tarafından öldürülen Siyahların, cesetlerin fotoğraflarını gönderiyorlardı.” Özellikle bir e-posta Tekola’ya musallat oldu. “Barbeküye davetlisiniz, misafir olarak değil… kendimize bir ‘piknik’ yapalım” yazıyordu. “Güney beyaz kültürü hakkında bilgi edinmek için biraz zaman ayırın.” Bunun altında, 1916’da Jesse Washington adında 17 yaşındaki bir gencin linç edilmesinin bir fotoğrafı vardı.

Cuma sabahı, bir milyondan fazla insan Twitter’da yayınlanan görüntüden iki dakikalık alıntıyı izlemişti – bu klip Beckerman’ın sinirlenip “Haftada 60 saat çalışıyorum ve okula gidiyorum çünkü ailem bana sadece para vermiyor.” O günün sonunda 3,6 milyon kişi kısa klibi gördü. Beckerman gece vardiyasından çıktı ve bir buçuk saat uyudu. Uyandığında annesi ona bir avukat bulmuştu, Craig Morgan adında bir adam, bana insanların zaten olanları “siyasallaştırmaya” çalıştığını söyledi. “Dünyanın Tucker Carlson’ları Chase ile konuşmak istedi,” dedi. “Ona dizüstü bilgisayarlar ve para teklif eden politik web siteleri vardı. Ben ‘Chase, sanmıyorum’ dedim ve Chase ‘Sadece bunun gitmesini istiyorum’ dedi.”

İkili konuştu ve bir açıklama yapmaya karar verdi. Beckerman ortalığı yatıştırmak istedi ama Morgan da onun anlatısının kontrolünü ele geçirmesini istedi. Bu noktada çevrimiçi gürültünün büyük kısmı, bir Reddit gönderisinin belirttiği gibi, Beckerman ve Niles’ı kurbanlar ve Tekola ve Qureshi’yi “kendi haklarına sahip, ikiyüzlü kızlar” olarak gösterse de, tüm etkileşimi okuyan bir izleyici sektörü vardı. ya iki adam tarafından yayılan bir dublör olarak – tepkileri zaman zaman kulağa hoş geliyor – ya da tişört, tampon çıkartması ve bağlam göz önüne alındığında hak ettikleri bir azarlama: çok kültürlü bir oda.

Beckerman, nihai yanıtında, “Her birimizin kendi inançlarımıza sahip olma ve bunları yapıcı ve tehdit edici olmayan söylemlerle ifade etme hakkımız var” dedi. “Benimle yüzleşenlerin deneyimlerini bilmiyorum ve bu yanlış anlamanın başkaları tarafından bu ülkede devam eden ırksal bölünmeyi sürdürecek şekilde vurgulanması beni harap etti.”

Görüntünün “anlamlı bir değişime” yol açacağını umduğunu da sözlerine ekledi ve ırksal ve sosyal adaletsizliği sona erdirmek isteyenleri desteklediğini söyledi. Ardından açıklamayı Instagram sayfasından kamuoyuna duyurdu. (O zamandan beri özel hale getirildi.) O gece, Beckerman birinden acil servisteki vardiyasını karşılamasını istedi ve sonunda biraz uyudu. Ertesi sabah, görevinin yanında destek mesajları vardı. Ancak internette başka yerlerde akbabalar dönüyordu. Örneğin, üniversitenin College Cumhuriyetçiler Birleşik kulübü, Beckerman’ın Twitter’daki açıklamasını “Satış böyle görünüyor” yorumuyla yeniden yayınladı.

24 yaşındaki doktor Beckerman, Sherman & Howard’dan avukatı Craig Morgan’ın ofisinde. Kredi… The New York Times için Philip Cheung

soru örtülü çevrimiçi öfkenin çoğuna üniversitemin nasıl tepki vereceğiydi. Böyle durumlarda birinin hakemi oynamasına ihtiyaç vardır, ama neyin hakemi? Teorik olarak ASU’nun ne olduğunu çözmesi ve o gün herhangi birinin öğrenci davranış kurallarını ihlal edip etmediğine karar vermesi gerekiyordu, ancak 24 saat içinde bu, en azından Niles ve Beckerman’ı kurban olarak görenler için sembolik bir kavga haline gelmişti. Benim gibi insanlar için sahada pek bir anlam ifade etmeyen bir ikili (beyaza karşı Siyah, özgür konuşmaya karşı uyanıklık) bir ikili oluşturmalarını izleyebilirsiniz. Ya da belki de çok mantıklıydı, çünkü bu ikiliyi oluşturarak aynı zamanda ASU’dan ve dolayısıyla tüm üniversitelerden bir taraf seçmelerini istiyorlardı.

Tekola’nın görüntüsünün çevrimiçi hale gelmesinden bir gün sonra ASU, dekanlığın ilgililerle “olay”ı tartışacağını belirten bir açıklama yaptı. Bir üniversite sözcüsü, “ASU, 50 eyaletten ve 150’den fazla ülkeden 100.000’den fazla kişiden oluşan bir topluluktur” dedi. “Görüş farklılıkları üniversite deneyiminin bir parçasıdır. Üniversite, tüm ilişkilerde öğrenciler arasında saygılı bir diyalog beklemektedir.”

Hiç yokmuş gibi görünen bir durumda tarafsızlığı hedefleyen bir açıklamaydı.

Montana’dan eski bir Liberter kongre adayı olan Elinor Swanson, “Bu bir açıklama değil” diye tweet attı. “Bu kelime salatası. Sessiz, kibarca farklı siyasi görüşlere sahip oldukları ve *yanlış* ten rengine sahip oldukları için iki öğrenci okurken zorbalığa uğradı. Üniversitenin (ya da Amerika’nın) konusu bu değil.”

Nihai disiplin duruşmalarında Tekola, Qureshi ve Ortaya’yı temsil eden avukat Will Knight’a göre, bir ASU müfettişi üniversitenin ilk hafta içinde olayla ilgili 1.500’den fazla e-posta aldığını söyledi. Bu e-postaların ve aldığım e-postaların kopyalarını istedim, neredeyse hepsi Tekola ve Qureshi’yi eleştirdi – bir mezun e-postasında onlara “teröristler” dedi – ya da ASU’yu henüz onları cezalandırmadığı için. Arizona eyaletinin 20 milletvekilinden oluşan bir grup, “ırkçılığı kurumsallaştırmak ve yeni ayrımcılığı mümkün kılarak toplumumuzu daha fazla bölmek için vergi mükelleflerinin dolarını kullanmak” nedeniyle ASU’ya karşı fon kesintilerini tehdit eden bir açık mektup imzaladı. Arizona’dan bir ABD temsilcisi olan Paul Gosar, olayı “ırkçı saldırı” olarak nitelendiren bir gönderide Crow’u etiketledi. Daha sonra, internetteki biri Tekola’nın Ford Vakfı’ndan burs aldığını öğrendi ve Tucker Carlson, bu vakfın ve Harvard Vakfı gibi diğer kuruluşların neden vergi muafiyetlerini kaybetmeleri gerektiğini tartışmak için ABD senatör adayı JD Vance’i programına davet etti. durum.

Carlson, 28 Eylül’de viral görüntünün bir klibini oynattıktan ve Tekola’yı adıyla tanımladıktan sonra, “Ford Vakfı milyarlarca insanı bu şekilde finanse etmek, radikallere dönüştürmek ve onları kolejlere yerleştirmek için harcıyor” dedi.

Bu arada Tekola ve Qureshi’ye yönelik tehditler ve tacizler devam etti. Qureshi’nin annesi onu evden çıkarmaktan endişeleniyordu ve bir gün ayrıldığında Qureshi kampüsteki bir park yerinde bir öğrenci kalabalığı tarafından gıdıklandığını söyledi. Tekola, güvenlik için bir arkadaşının evinde uyumaya ve her ihtimale karşı bıçak taşımaya başladı. Üniversite öğrencilere polis eskortu teklif etti, ancak Tekola, eski polis memurları tarafından işletilen bir web sitesi olan Law Enforcement Today’in de onlar hakkında çevrimiçi olarak aşağılayıcı açıklamalar yayınladığını belirterek reddetti.

Saldırıların çoğu her iki öğrenciye de odaklanmış olsa da, eleştirilerin büyük kısmı Tekola, Ford Bursu nedeniyle, yüksek lisans öğrencisi oldukları için ve aynı zamanda internet dedektiflerinin başka bir yararlı gerçeği ortaya çıkarmış olmaları nedeniyle aldı: Bir yıl önce bir Kara Hayatlar sırasında bir tutuklama. Madde protestosu.

Ekim 2020’de Tekola, o yılın başlarında bir Arizona askeri tarafından öldürülen yerel bir adam olan Dion Johnson için düzenlenen yürüyüşten sonra altı kişiyle birlikte Phoenix polisi tarafından tutuklandı. Tutuklama, yerel bir ABC News bağlı kuruluşunun polisin Phoenix’teki Tekola da dahil olmak üzere protestocuları hedef aldığını ve bazı durumlarda düzmece çete suçlamaları da dahil olmak üzere onlar hakkında yalanlar uydurduğunu açıklamasının ardından atılan düzinelerce tutuklamadan biri oldu. Adalet Bakanlığı bir soruşturma başlattı ve aralarında Tekola’nın da bulunduğu 20’den fazla protestocu, polis ve savcılara, onları tutuklamak için gizli anlaşma yaptıkları ve anayasal haklarını çiğnedikleri gerekçesiyle dava açtı. (Dava sürüyor.) Maricopa İlçesi bölge savcısı Allister Adel daha sonra istifa etti ve polis şefi de istifa etti.

Ancak ASU’ya gönderilen mektupların çoğu gibi, internetin çoğu da bu bağlamı görmezden geldi. Bunların hiçbiri özellikle şaşırtıcı değildi; Beni rahatsız eden şey, ASU’nun da görünüşe göre gerçekleri kontrol edemediğini öğrenmekti.

Görüntü viral hale geldikten iki hafta sonra, üniversite nihayet bir karar verdi: Tekola, Qureshi ve Ortaya iki öğrenci davranış kuralı ihlali nedeniyle soruşturulacaktı: “üniversiteye veya üniversitenin sponsorluğundaki faaliyetlere müdahale etmek veya bunları bozmak” ve “takip etme veya tekrar tekrar meşgul olma”. ya da başka bir bireye karşı önemli bir davranış. Onlara karşı olası yaptırımlar, bir makale yazmaktan askıya almaya veya sınır dışı etmeye kadar uzanıyordu. Ancak Tekola başka bir şey için de araştırılıyordu: Ekim 2020 tutuklaması.

ASU soruşturmalarını benimle tartışmayı reddetmesine rağmen, Tekola, üniversite müfettişleriyle, tutuklama soruşturmasını ilk kez öğrendikleri bir Zoom duruşmasının düşük kaliteli bir kaydını paylaştı. Söylenenlerin yalnızca bir kısmını duyabiliyorum, ancak bir noktada, Tekola’nın avukatı Knight’ın, suçlamaların reddedildiği gerçeği de dahil olmak üzere, bu tutuklamanın daha geniş bağlamını açıkladığı duyulabilir. Ayrıca, olaydan bir yıl sonra tutuklamanın misilleme koktuğuna dikkat çekiyor.

Ancak müfettiş, en azından toplantının duyabildiğim bölümlerinde ikna olmamış sesler çıkarıyor. (Bir röportaj talebine yanıt vermedi ve üniversite yalnızca ASU’nun “olası bir ihlal için” davranış kuralları soruşturmaları açtığını söylerdi.) Araştırmacı bir noktada “Herhangi bir öğrenci tutuklandığında” diyor. “bu potansiyel bir öğrenci davranış kuralları ihlali olabilir.” Tekola’yı yanlış cinsiyetlendirerek şöyle devam ediyor: “Hala tutuklandı. Tutuklandı ve suçlandı.”

Toplantı sona erdiğinde Tekola, Knight’tan bilgi almak için bir çağrı bekledi ve bu etkileşim de kaydedildi. Şövalye, Tekola’nın yaptığı gibi çıldırmış gibi geliyor. ASU müfettişlerinin tutuklamayı nasıl öğrendiğini tartışıyorlar – ASU’nun evrakları Phoenix Polis Departmanını raporlama ajansı olarak adlandırıyor – ardından Knight, Tekola’ya mezun olmalarının ne kadar süreceğini soruyor. Onun endişesi, Phoenix polisinden birinin, onlar doktora derecesiyle mezun olmak üzereyken aylar önce Tekola’yı okuldan attırmaya çalışmasıydı ve ASU’nun en azından zımnen bu çabaya yardım ediyormuş gibi görünmesiydi.

“Seni oradan çıkarmamız gerekiyor,” diyor ASU için “Güvenli değil.”

Soldan: ASU Tempe kampüsünde Ortaya, Tekola ve Qureshi. Kredi… The New York Times için Philip Cheung

Beckerman iken nispeten güvenli — üniversite tarafından soruşturulmamıştı ve internette gürültü yapanların çoğu onu destekliyor gibiydi — görüntüden kaynaklanan serpinti yüzünden hala sarsıldığını söyledi. Virüsün yayılmasından sonraki günler ve haftalarda evinden çıkmakta zorlandı ve derslere online olarak katılmaya başladı. Bir muhabir, olası bir uzak akraba olan eski Arizona senatörü Jeff Flake’in perde arkasında Beckerman adına çalıştığına dair asılsız söylentileri sormak için Morgan’a ulaştı. Beckerman sonunda karısıyla akşam yemeğine çıktığında bir restoranda tanındı. Ama onun için en kötü nokta, görüntü viral hale geldikten bir hafta sonra olanlar oldu. Tekola, çoğunlukla tüm nefreti içermenin bir yolu olarak, ama aynı zamanda onları çevrimiçi arayan öfkeli kalabalıkları eğitmek ve hafifçe alay etmek için herkese açık bir Instagram hesabı açmıştı.

“Yani, sanırım beni arıyorsunuz,” diyor Tekola, daha sonra “trol sayfası” olarak adlandırdıkları yerde yayınlanan ilk görüntüde. “Ve siz benim işimle çok ilgilendiğiniz ve profilimi yükselttiğiniz için, eleştirel ırk teorisi, beyaz üstünlüğü, iklim değişikliği ve kolonizasyon hakkında bilgi edinebilmeniz için araştırmamın daha fazlasını paylaşmak için mühlet olacağım.”

Bu sayfadaki yanıtları yönetmek kısa sürede duygusal olarak yorucu hale geldi, bu nedenle Tekola, gönderileri hazırlamak ve yorumları denetlemek için arkadaşlarını işe aldı. Bu moderatörlerden biri olan Amanda Salvione, üniversite araştırmacılarına 30 Eylül’de tıp alanındaki ırkçılık analizini yayınladığını ve içinde Beckerman’ı etiketlediğini söyledi. “Tasarımının merkezinde yer almayan tek ASU kampüs alanına kendini kasıtlı olarak sokmaya istekliyse”, o yazı, “kapalı kapılar ardında Siyah bir hastayla bire bir ne gibi zararlar vermeye istekli olacak?”

Tekola, gönderinin üniversitenin görüntüdeki öğrenciler arasında temassızlık emri vermesinden birkaç saat sonra kaldırıldığını ve üniversitenin bu gönderi için de Tekola’yı soruşturmaya başladığını söyledi. Ancak Beckerman, Tekola’nın Instagram sayfasında adının etiketlendiğini gördüğünde, tanıdığı doktorlar, internette kendisine ırkçı denilmesi nedeniyle tıp fakültesine gitme hayalinin tehlikede olabileceği konusunda onu çoktan uyarmıştı. O halde, gönderiyi sistemik ırkçılığın bir eleştirisi veya beyaz üstünlükçüleri eğitme girişimi olarak yorumlamadı. Tekola’nın peşinden gittiğini gördü.

Amaç beni karalamaktı” dedi. “Bu, tüm hayatımı, tüm kariyerimi mahvetmeye yönelik kasıtlı bir girişimdi.”

Morgan, müvekkilinin ağladığını ilk kez gördüğünü söyledi ve kısa süre sonra ASU’ya bir e-posta gönderdi: “Chase hakkındaki bu ifadeler incitici, iftira niteliğinde ve basitçe söylemek gerekirse: nefret söylemi” yazdı. “Bölücü, kötü niyetli ve açıkça Chase’e yöneliktirler – bu kişinin incitici, temelsiz ve iğneleyici yanlış davranış modelinin sürekli kurbanı.”

Birkaç hafta sonra Beckerman ve ben Zoom aracılığıyla tanıştığımızda, medyadan başka kimseyle değil, benimle konuşmaya karar vermesinin bir nedeninin, neler yaşadığını anlayacağımı düşünmesi olduğunu söyledi. İki yıl önce bu dergide, kısmen anonim e-postalar kullanarak beni ve karımı yapmadığımız bir şeyle suçlamak suretiyle akademik bir işi benden çalmaya çalışan biri hakkında yazmıştım. Beckerman bundan ilk bahsettiğinde bağlantıdan kafam karışmıştı, ama ona benzerlik basit görünüyordu: Biri araya girip her şeyi alt üst ettiğinde sanki hayatına devam ediyormuş gibi hissediyordu.

Bu, inanmak istemesini anladığım, ancak kendi hikayemde asla doğru hissetmediğim ve bunda da uygun hissetmediğim olayların bir versiyonu. Bunun yerine, görüntüyü izlerken ve bundan etkilenen daha fazla insanla konuşurken düşünmeye devam ettiğim şey, kimin kurban ve kim saldırgan, kimin masum veya suçlu olduğu değil, bunların herhangi birinin olmasına izin veren şeydi. ilk etapta ve onu durdurmak için ne yapılmış olabilir.

Kasım ayı başlarında, öğretim üyeleri – ilkokul toplama hattından arkadaşım da dahil olmak üzere – üniversitemizden Tekola, Qureshi ve Ortaya’yı cezalandırmamalarını isteyen bir mektup dağıtmaya başladı. Crow’u ASU’daki Siyah öğretim üyelerini, personeli ve öğrencileri daha iyi desteklemek için 2020’de verdiği sözleri yerine getirmeye çağırarak açılıyor ve üniversiteyi bir dizi başarısızlık için eleştiriyor: çok kültürlü alana söz verildiği gibi personel vermemek, hızlı yardım göndermemek Ortaya şikayet ettiğinde ve Tekola, Qureshi ve Ortaya’yı okudukları sırada Beckerman ve Niles’ı “bozmak” için soruşturmayı seçerken, o odanın alenen ifade edilen amacının “renkli öğrencilere bir yer duygusu ve destek sağlamak” olduğunu göz ardı ederek yeterli. ”

Mektupta, “Açıkça savunmasız ve hedef alınan öğrencileri korumak yerine, üniversitenin beyaz milliyetçi medyanın tarafını tutmasını ve olayı öğrenciler arasındaki izole bir anlaşmazlık olarak küçümsemesini utanç verici ve acımasız buluyoruz” denildi.

Mektubu dağıtan e-postalar, dahili olarak tutulmasını istedi, ancak Tarihsel, Felsefi ve Dini Araştırmalar Okulu’ndan biri, mektubu Campus Islahat adlı muhafazakar bir web sitesine sızdırdı ve bu yayının “potansiyel konusunda çok endişeli olduğunu” söyledi. ..bu ‘savunma mektubunu’ imzalamayan üyelere karşı yıldırma ve/veya misilleme.

Campus Islahat daha sonra mektubu, “ülke çapında solcu öğrenciler ve fakültenin Beyaz öğrencilere karşı ayrımcılık yapmak için çok kültürlü merkezleri kullandığını” savunan bir makalenin yanında tam olarak yayınladı. Mektubu sızdıran kişinin adı verilmedi, ancak onu din departmanına ileten kişi: Din doçenti Leah Sarat. Kısa süre sonra kızgın e-postalar almaya başladı – o kadar çok değil, özellikle bir tanesi onu üzdü. Sarat’ın cinsiyetine ve vücuduna odaklandı ve şu satırla sona erdi: “Hayatının hiçbir değeri yok. Kendini öldür.”

Sarat, e-postayı ASU kampüs polisine bildirdi, o da onu inceledi ve yazarın bir tehdit olmadığını belirledi. Ama o zorlamaya devam etti. Fakülte senatosuna tacizi ve bulunduğu eşitlik ve adalet komitelerinin üyelerini anlattı. Bireysel öğretim üyelerine, öğrencilere veya personele yönelik bu tür saldırıların internet trollerinden kaynaklanan anormal rahatsızlıklar olmadığını ve yavaş yavaş hepimizi içine alan zehirli bir öfke kültürünün örnekleri olmadığını vurguladı: Bunlar daha büyük bir sistemin parçası.

Bir diğer meslektaşımız, beni akbaba metaforuyla tanıştıran İngiliz profesör Lee Bebout’un, viral bir görüntü veya sızdırılmış bir destek mektubu nedeniyle değil, ASU’da verdiği bir ders nedeniyle iyi bildiği bir sistem. 2015 yılında ABD Irk Teorisi ve Beyazlığın Sorunu olarak adlandırıldı. O sınıfa kayıtlı olmayan bir öğrenci, o yılın Ocak ayı sonlarında Campus Islahat için yaptığı bir gönderide onu eleştirdi ve ertesi gün öğrenci, dersi ve okuma listesini, kitaplarını eleştiren “Fox & Friends” e çıktı. , sadece unvanlarına dayanarak, öğrenci “bütün beyaz insanları bu ülke için sosyal adaletsizliklerin temel nedeni olarak gösterdiğini” iddia etti.

Bunu tehditler ve nefret mektupları izledi. Bebout’un mahallesinde ona “Beyaz karşıtı” diyen el ilanları dağıtıldı. Ulusal Gençlik Cephesi’nin kampüste gösterdiği beyaz üstünlükçü grubun destekçileri, bir eyalet senatörü Bebout’un sınıfının ırkçı olduğundan şikayet etti ve Bebout’un daha sonra deneyim hakkında yazdığı bir makaleye göre, “bağışçı olduğunu iddia eden çok sayıda insan, mezunlar, müstakbel öğrencilerin ebeveynleri ve ilgili vatandaşlar, kovulmamı talep eden ASU ile temasa geçti.”

İlkbaharda konuştuğumuzda Bebout, “Yaşadığım en kötü gün, oğlumun bir neo-Nazi sitesinde bir resminin olduğu zamandı” dedi.

Olaydan sonra onu bu saldırılar hakkında yazmaya iten şeyin bir kısmı, Bebout’un kendisininki gibi durumların daha yaygın hale geldiğini hissetmesiydi, ancak üniversiteler bunlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda bir kayıp gibi görünüyordu. Aslında, Bebout’un hedef alındığı aynı dönemde, üniversitelerde en az iki olay benzer bir yörünge izledi: Campus Islahat ve benzeri muhafazakar çevrimiçi siteler – ve bunlardan birkaçı var – sözde bir ihlal hakkında rapor verdi, Fox News hikayeyi büyüttü. ve Ulusal Gençlik Cephesi, beyaz insanların ayrımcılığa maruz kaldığını iddia ederek bireysel profesörleri veya üniversite yöneticilerini hedef almaya başladı. Daha yakın zamanlarda, Amerikan Üniversite Profesörleri Derneği tarafından yapılan bir anket benzer bir eğilim buldu: yani Campus Islahat makalelerinin genellikle taciz ve saldırılarla sonuçlanması. Ankete katılan öğretim üyelerinden yüzde 40’ı, muhafazakar bir lider olan Liderlik Enstitüsü tarafından vergi belgelerinde kamu hayır kurumu olarak listelenen Campus Islahat’ta bir makalede adı çıktıktan sonra “fiziksel şiddet veya ölüm dahil olmak üzere zarar tehditleri” aldı. sitenin sahibi olan kuruluş. Araştırma, siyah öğretim üyelerinin makalelerde orantısız olarak isimlendirildiğini; LGBTQ fakültesinin, yayınlandıktan sonra tacize uğrama olasılığı daha yüksekti; ve önde gelen araştırma kurumları, web sitesinin öfkesinin ana odak noktası olma eğilimindeydi.

Yazarlar, “Kampüs Reformunun en prestijli üniversitelere ezici bir şekilde odaklanması, web sitesinin kapsamının belirgin bir amacının yalnızca genel olarak yüksek öğrenimi değil, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde araştırma üretimine en büyük katkıyı yapan kurumları meşrulaştırmak olduğunu gösteriyor” dedi. .

Sarat bana, ASU’nun e-postayla gönderilen her tehdidi veya çevrimiçi kötü gönderiyi veya tehditkar telefon görüşmesini bireysel bir aktörünki gibi ele aldığında, bunların farklı ifade özgürlüğü anları olarak ele aldığında, ASU’nun görmezden geldiğini düşündüğü türden sistematik sorunlar olduğunu söyledi. Daha büyük, daha tehditkar bir sorunla hiçbir şekilde bağlantılı değil.

“ASU’da noktaları birleştirmek ve bu tehditlere sistematik olarak bakmak için bir mekanizma yok” dedi. “Bunun amacı beni korkutmak ve kadın olarak statüme saldırmaktı. Bunu ele alacak bir yapı yok.”

Bebout’un durumunda, ASU’nun benzer şekilde üniversiteye ve kendisine yönelik eleştirilere nasıl cevap vereceği konusunda mücadele ettiğini söyledi. Üniversitenin içgüdüsü alenen tarafsız kalmaktı, diye yazıyor makalesinde, aynı zamanda o zamanlar kadrolu bir profesör olarak akademik özgürlüğünü desteklerken (görev süresine uygun olmayan öğretim üyelerine her zaman genişletilmeyen bir özgürlük). Ancak bu yaklaşım, kendisine ve diğerlerine yönelik beyaz üstünlükçü söylemlerin bir kısmını etkisiz hale getirmek, bir anlamda, sadece başka bir bakış açısı gibi ele almak gibi istenmeyen bir sonuca sahipti.

Bebout, “(W)hile, dikkatin üniversiteyi bozma şeklinden dolayı bunun yok olmasına izin veren idari isteklere sempati duyuyorum,” diye yazıyor Bebout, “Ayrıca, hakkında iletişim kurma yeteneği olmadan düztaban yakalandıklarının da kesinlikle farkındayım. kendini iyi hissettiren çok kültürlülüğün ötesinde bir yarış.”

The Arizona Republic’in o sırada bildirdiğine göre, Hakaretle Mücadele Birliği sonunda devreye girdi ve ASU’ya nefret söylemine karşı daha güçlü bir tavır alması için baskı yapmaya başladı. Üniversite tereddütlüydü, ancak Nisan 2015’te, Bebout’un ulusal haber yapmasından üç ay sonra, ASU sonunda o gazetede ortaklaşa yazılan bir başyazıya imza attı ve “toplumumuzda nefret çirkin başını kaldırdığında boş boş durmayacağız” dedi.

O zamandan beri, Bebout bana “sağcı söylem topluluğu” dediği grubun saldırısına uğrayan ve daha sonra doxxed veya tehdit edilen akademisyenler için resmi olmayan bir koç haline geldiğini söyledi. İnsanlar yılda birkaç kez ona ulaşıyor, dedi, ancak kendisinin de ulaştığı anlar da var. Örneğin Bebout, geçen yıl Tekola’nın adının çevrimiçi olarak verildiğini gördüğünde, büyük olasılıkla neyin izleneceğini biliyordu ve bu nedenle hızlı bir destek e-postası göndermeye karar verdi.

“Virüs görüntüsünden çıkan kişi olduğunuzu duydum” diye yazdı. “Birkaç yıl önce beyazların üstünlüğü üzerine verdiğim bir ders için benzer bir şey yaşadım. Akbabalar bir sonraki kişiye geçtikten sonra her şey ortadan kalkar.”

Son zamanlarda benim gibiBu makaleyi bitirmeye çalışırken, kendime son zamanlarda takıldığım bir soru üzerine ASU’daki bir konferansa davet e-postası aldım: “Üniversitelerin amacı nedir?”

Duyuru, “Bin yıldan fazla bir süredir, bir üniversitenin geleneksel amacı gerçeğin peşinde koşmak olmuştur ve üniversiteler bilginin keşfine ve yayılmasına odaklanmıştır.” “Ancak son yıllarda akademik kurumlar daha kapsayıcı hale geldikçe, birçok üniversite farklı bir misyon benimsemiş görünüyor: sosyal adaletin sağlanması.”

Hala retorik öğretiyor olsaydım, bu argümanı öğrencilerim için bir ders olarak kullanabilirdim, mantıksal hatalarla dolu. Siyaset felsefesi öğretiyor olsaydım, eleştirinin Platon’un “Cumhuriyet”inin daha sinik yorumlarından birini nasıl tekrarladığına dikkat çekebilirdim: adalet ve hakikat bağdaşmaz ve bu nedenle kolejler ve üniversiteler, demokrasiler (ya da cumhuriyetler) gibi seçim yapmalıdır. biri ya da diğeri, ama ikisi birden değil. Ama şimdi yaratıcı kurgusal olmayanı öğretiyorum, onun yerine, bu e-posta bana hikaye anlatımı ve şu anda bu ülkede yüksek öğrenim hakkında anlatılan hikayelerin kaçının doğru olmadığını düşündürdü.

Sonunda ilk Batı üniversiteleri olacak olanın erken dönem tekrarlarının yaklaşık 1000 yıl önce – önce Bologna’da ve daha sonra Paris’te – ortaya çıkmaya başladığı doğrudur, ancak tarihçiler bunun nedenini hala tam olarak bilmiyorlar. Bunun bir nedeni muhtemelen iş güvenliğiydi. Manastır okullarının dışındaki alimler genellikle gezici öğretmenlerdi ve kendi akıl hocalarından müşteri çekmek ve kendi dükkanlarını kurmak için yeterli bilgiyi biriktirebilecek öğrencilere bağımlıydılar. Diğer bir neden de barınma maliyetleri olabilir: Bologna gibi yerlerde öğrenciler, öğrenebilmek için taşındıkları şehirlerde daha düşük kira pazarlığı yapmak üzere örgütlendiler. Ne de olsa, orijinal tanımındaki “Universitas”, bir lonca veya daha sonra bir sendika gibi bir işçiler şirketi anlamına geliyordu. Bunlar, öğrencilere ve profesörlerine toplu eylem yoluyla daha fazla güç vermek için oluşturulmuş örgütlerdi.

Bununla birlikte, üniversitenin kökeni öğrenmeyle daha doğrudan bağlantılıdır: 12. yüzyıl civarında, antik Yunan ve Roma’dan yeni eserler, onları yüzyıllarca okuyup inceleyen Arap bilginler aracılığıyla Avrupa’ya doğru yol almaya başladı. Tüm bu yeni bilgilerin bir depoya ihtiyacı vardı ve üniversite tek bir depo haline geldi.

Bu, neredeyse bin yıllık bu kurumun, büyük olasılıkla, daha sonra Tekola gibi öğrencilere yansıdığını göreceğimiz türden bir örgütlenmeyle başladığı anlamına geliyor, aynı zamanda, anatomi üzerine yazıları bir gün Beckerman’a süzülecek olan Aristoteles gibi filozofların düşüncesinde de var. , o gün çok kültürlü odada kafatasını ve omurgayı, göğüs kafesini ve sternumu incelerken. Aristoteles, bir türü olduğu kadar bir trajediyi de onun parçalarını inceleyerek en iyi şekilde anlayabileceğimize inanıyordu ve bu nedenle, küçük bir trajedinin ve pek çok diğerinin anatomisi hakkında yazarken onun dersleri benim düşüncelerime de yerleşti. biz burada onu izliyoruz, ne anlama geldiğini anlamaya çalışıyoruz.

ASU’nun, çoğu yüksek öğrenim gibi, birçokları arasında bir şirket gibi hissettiği zamanlar vardır ve bu benzetme içinde, bu olay, yönetilmesi veya kontrol altına alınması gereken bir sorundan başka bir şey değildir. Ama merak ediyorum ki beden daha iyi bir metafor olabilir mi: her birimiz o daha büyük anatominin bir parçasıyız, hepimiz diğer kısımlara bakmanın, bizi etkileyen her yaraya yönelmenin nihayetinde bütüne bakmak anlamına geldiğinin farkındayız.

Geçen yılın son zamanları, ASU, Ortaya’yı herhangi bir yanlışlıktan temize çıkardı. Tekola ve Qureshi’den tek bir davranış kuralı ihlali kaldı – üniversite onaylı bir faaliyeti kesintiye uğratmak – ve gelecekte nasıl daha “medeni” olacaklarını açıklayan bir makale yazmaları istendi. Soruşturmanın kendisine bir tür ayrımcılık adını verdikleri bir görüntü ile yanıt verdiler ve üniversiteyi çevrimiçi beyaz üstünlükçülerden korumadığı için eleştirdiler. Bu görüntüyü Aralık’ta Instagram sayfalarında yayınladılar ve muhafazakar medyadan bir başka saldırı dalgası başladı, ardından daha fazla çevrimiçi taciz ve Tekola’nın görmezden geldiği Dr. Phil şovuna katılma daveti geldi.

Ancak ASU, görüntüyü adil bir ceza olarak kabul etmiş görünüyor ve o zamandan beri geçen aylarda, üç öğrenci de devam etmeye çalıştı. Qureshi, hukuk fakültesine başvurmadan önce bir yıl ara vermeyi planlayarak Mayıs ayında mezun oldu. Ortaya kısa süre önce kapsamlı sınavlarına girdi ve geçip geçmediğini duymayı bekliyor. Ve Tekola tezini başarıyla savundu, ancak geçen Ocak’tan beri çok kültürlü odaya gitmeyi bıraktıklarını ve ASU’yu daha kapsayıcı hale getirmeye çalışmaktan vazgeçtiklerini söylediler.

En son konuştuğumuzda Tekola bana “Gerçekten ihanete uğramış hissettim” dedi. “Üniversitenin beni her zaman sevmediğini biliyordum ama bana ihtiyaçları olduğunu biliyordum. Ve onların yaptıklarını yapmaları için gerçekten ihanete uğramış hissettim.”

Beckerman benimle devam eden bir konuşma yapmak istemedi, ama konuştuğumuzda bana onun da benim gibi o görüntüyü izlemeye devam ettiğini ve sanki bir ipucu sunabilirmiş gibi tekrar izlediğini söyledi.

“Neden izlemeye devam ettiğimi bilmiyorum” dedi. “Şimdi bu noktada, hayal kırıklığından çıktı. Kalbim kırık.”

Avukatı Morgan, Beckerman’ın bu yazı hakkında endişeli olduğunu ve belki de benimle konuşurken bir hata yaptığını söyledi. Öyle olmamasını umduğumu söyledim. Bana göre, bu makale hiçbir zaman bu bireysel öğrencilerden herhangi biri ve onların yanlış ya da doğru yaptıklarıyla ilgili olmadı. Onlara duyduğumuz büyük ilgi ve bu dikkatin çoğumuzun ekranın hemen dışında gerçekleşen entrikaları görmekten nasıl alıkoyduğuyla ilgili.

Çok kültürlü odaya gelince, hala orada, ancak Tekola’nın koalisyonuyla uzayla ilgili toplantılar durdu. Geçen Mart’ta öğrencilerin dekanı Cassandra Aska ile son bir görüşme yapıldı, burada Qureshi şu anda alanla ilgili kararları kimin aldığını sordu ve Aska’nın tam olarak kim olduğunu belirtmese de “liderliğin” olduğu söylendi. dedi Kureyş. Aska yorum talebime yanıt vermedi, ancak din bilimleri profesörü Sarat, öğrencilere fakülte desteği sağlamak için bu toplantıya katıldığını ve bunu hem cesaret kırıcı hem de gerçeküstü bulduğunu söyledi.

Çok kültürlü alan hakkında “Bunu bir şaka olarak görüyorum” dedi. “Web sitesinin ASU’yu iyi gösterdiğini görüyorum, ancak bu vitrin süslemesi.”

Bu vitrinin hemen ötesinde, üniversitenin kendisi sanki saldırı altında değilmişiz gibi çalışmaya devam ediyor. Başka yerlerde, eyaletlerde kolejlerde ve üniversitelerde öğretilebilecekleri kısıtlayan yedi sansür yasa tasarısı geçti ve geçen yılın başından bu yana 70 benzer yasa tasarısı önerildi. Başka yerlerde, üniversiteye giden milyonerler, gençlere artık zaman ayırmaya değmediğini söyleyip duruyorlar. Başka yerlerde benimki gibi daha fazla eyalet, üniversitelerdeki muhafazakar okulları finanse ederken, üniversitelere durgunluk öncesi seviyelerde fon sağlamayı reddediyor. Başka yerlerde, anketler, Amerikalıların yüzde 40’ından fazlasının artık yüksek öğrenimin bu ülke için kötü olduğuna inandığını gösteriyor.

Tüm bunların bir yorumu, sadece gürültü olduğudur – kelimeler, konuşma özgürlüğü, hatta belki de güçlü kurumların geçerli bir eleştirisi. Başka bir versiyon şöyle olabilir: Amerika Birleşik Devletleri’nde akademiyi gayri meşrulaştırmak için ortak bir kampanya var, çok fazla insanın kabul etmeye isteksiz göründüğü ve büyük olasılıkla zamanında yanıt vermeyecek. Bu saldırılardan en çok zarar görenler Marksist profesörler ya da varlıklı seçkinler değil, haftalardır evinden çıkmaktan korkan Beckerman gibi öğrenciler ve hâlâ üniversiteleri tarafından terk edilmiş hisseden Tekola ve benim gibi sürekli onlara bakan meslektaşlarıdır. gökyüzü, uzaktaki kuşların çemberini izliyor.

Sarah Viren dergisine katkıda bulunan bir yazardır. “Benim” kitabının ve iki yıl önce yanlış bir suçlamayla ilgili olarak dergi için yazdığı bir makaleden yola çıkarak yakında çıkacak olan “Daha Büyük Yalanı Adlandırmak” adlı anı kitabının yazarıdır. Philip Cheung Los Angeles’ta yaşayan bir fotoğrafçı. Ortadoğu’da kapsamlı bir şekilde çalıştı ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini belgeledi.