Şiir: (Sezgiler. O)

Beykozlu

New member
Coral Bracho’nun İspanyolca’dan Forrest Gander tarafından çevrilen şiirinde, şairin Alzheimer komplikasyonlarından ölen annesinin düşüncelerine tanık oluyoruz. Anne, daha önce yetenekli ve işleyen bir zihin ve beden içinde kendinizi kaybetmenin dehşetini canlı bir şekilde tasvir ediyor. Başlangıçta kendi sorularını hem kafa karışıklığı hem de güvenle hızla yanıtlıyor. Kısa süre sonra, etrafındaki ortamı yaratıcı, gerçeküstü bir spekülasyon halinde tanımlamaya başladığında, sorular kaybolur. Victoria Chang tarafından seçildi

Kredi… RO Blechman’ın çizimi

(Sezgiler. O)

Coral Bracho tarafından, Forrest Gander tarafından çevrildi

Bavulum burada değil,
ama oda da değil.
Hangi oda? hiçbirinde bulunmadım
burada bir oda var, ama bir tane olmalı.
İçinde uyudum mu?
Birileri vardı ama ben orada mıydım bilmiyorum.
Çantalarını nereye bırakmışlar?
2 tanesi yanımdan geçti
koridora dönmeden önce.
Ama hangisine? Tüm koridorlar beyaz,
ve yastıklı görünüyorlar.
Beni bu yere getiren o ikisi olmalı.
Muhtemelen duşa gittiler.
ve hiç şüphesiz oraya nasıl gidileceğini bildiğimi varsayıyorlar,
veya odaya,
veya daha merkezi bir koridora
buralarda bir yerde olmalı,
bavulların gittiği yer,
kırmızı tüplerden oluşan bir düzenek üzerinde yan yana.
Ama benimkinin de orada olup olmadığını kim bilebilir?
Duşların sesini duyuyorum.
Tamamen açılıyorlar ve su fışkırıyor
ve dönüyor, ama kirli bir şey var
bu boşa gitmiyor.
Önce valizimi bulmalıyım,
duşlarda koyacak yer olmamasına rağmen.
Gelenler artık burada değil.
Burada bekleyeceğim, bakalım biri gelecek mi?
bana nasıl geri döneceğimi kim söyleyebilir? ya da bak onlar
bana rehberlik etmek istiyorum

Victoria Chang yeni şiir kitabı “Ağaçlar Her Şeye Tanık” (Copper Canyon Press, 2022) olan bir şairdir. Beşinci şiir kitabı “Obit” (2020), New York Times Önemli Kitap ve Zamanın Okunması Gereken Kitaplar arasında gösterildi. Los Angeles’ta yaşıyor ve Antioch Üniversitesi’nin MFA programında ders veriyor. Mercan Bracho Bu şiirin yer aldığı “Dilin Altındaki Ateşböceği” (New Directions, 2008) ve “It Must Be a Misunderstanding” (New Directions, 2022) gibi birçok şiir kitabının yazarıdır. Diğer ödüllerin yanı sıra Aguascalientes Ulusal Şiir Ödülü, bir Guggenheim bursu ve Xavier Villaurrutia Ödülü sahibidir. Bracho Mexico City’de doğdu ve hala orada yaşıyor.