Rüya Günlüğü Tutmak Endişelerimi Yeni Bir Şekilde Görmeme Yardımcı Oldu

Beykozlu

New member
Rüyalarımı kaydetmeye geçen kış, uzun süre daireme kapatıldığımda başladım. Günlüğümün sayfalarında yeni işim ve bu işte iyi olup olmadığım konusunda endişelendim; babamla olan ilişkim hakkında; bir insan olarak kendimi nasıl geliştiririm. Bu listeden bıktım. Düşüncelerim durgun ve donuk geliyordu; Bir gün günlüğüme baktım ve farkında olmadan iki girişi neredeyse aynı cümleyle bitirdiğimi fark ettim. Dış dünyamda çok az şey bir değişikliğe yol açtı. New York’a taşındığımdan beri her gün yaşadığım apartman dairesinde çalıştım. Nasıl daha yaratıcı, daha çalışkan, diğer insanların başarısını daha az kıskanç olunur gibi bir avuç meşgaleye tekrar tekrar geri döndüm. Kendilerini hiçbir zaman beni şaşırtacak şekilde sunmadılar.

Uyumaya gittiğimde olanlar çok daha canlı ve çeşitli hale gelmişti. Bir rüyada, çocukluğumun evinin çatı katı, pembe ışıkla yıkanmış bir sinema setine dönüştürüldü ve sadece annemle ben rol yapmadık. Işıklar açılıncaya ve yönetmen çekimleri bitirdiğini açıklayana kadar Noel hediyeleri için alışveriş yaptık. Uyandığımda, bir hüzün sancısı, unutulmuş hediyeler ve kendi evimde yabancılaşma izlenimi hissettim. Bu anlara dair hafızamın bu kadar kısacık olmasına üzüldüm. Sanki vahiy bilgisini boşa harcıyormuşum gibiydi: Burada bilinçaltıma dair özgür içgörü vardı ve her sabah onun ince bir sis içinde kaybolmasına izin veriyordum.

Eskiden rüyalarla uğraşmanın bencilce ve hoşgörülü bir tarafı olduğunu düşünürdüm. Diğer insanları onları dinlemeye zorlamak bir dayatmadır. Onları analiz etmek için uzun uzadıya gitmek twee – ya da daha kötüsü, aşırı derecede Freudcu görünüyor. Hala sabahlarımda yapmam gereken daha erdemli bir şey olup olmadığını merak ediyorum, örneğin “Democracy Now!” veya iklim değişikliği hakkında bir makale okumak. Bazen güne bu tür aktivitelerle başlıyorum ama daha çok şu gibi satırlar yazmak için acele ediyorum: “Köpekbalıkları, balıklar ve her türden deniz canlısıyla dolu geniş bir havuzun üzerinde yüzdüğümü hayal ettim”; “Rüyamda ergenliğimde bir ‘tur’ yaptığımı gördüm”; “Rüyamda eve patenle gitmeye çalışıyordum ama sadece bir patenin tekerlekleri vardı.”

Rüyalarımı kaydetmek kalıpları odağa getirdi. Bir haftada iki kez rüyamda kapılar gördüm: Birinde, bir kapının arkasına çömelmiştim, içeri girmeye çalışan ve küçük bir cam pencereden bana bakmaya çalışan eski bir liseli sınıf arkadaşımdan saklanıyordum. Sadece birkaç gece sonra, eski bir patronun girmesini engellemek için kilitlediğim cam kapısı olan bir evin içinde olduğumu hayal ettim. İçeri giremeyeceğini anlayınca, incinmiş ve kafası karışmış halde arkasını döndü. Ama birdenbire durum tersine döndü. Evin içine girmeye çalışan bendim ve aynı cam kapıdan görebildiğim patronum beni dışarı kilitliyordu.

Hayaller benimle kaldı ve sonraki birkaç günü liseden beri nasıl değiştiğimi ve birçok iş öncesindeki o işi düşünerek geçirdim; farkında olmadan, gerçekten istemeden ilişkileri nasıl bırakabiliriz; ve o kapıların arkasında olmanın nasıl bir his olduğunu. Bunu yazarken bile, rüyaların muhtemelen ikna edici bir şekilde sıyrıldığıma inanmayı seçtiğim önceki versiyonlarımın hatırlatılmasını istememekle ilgili olduğunu görüyorum.

Bunlar vahiy değildi, yine de kendime ve dünyaya ilişkin algımın ince bir şekilde değiştiğini fark ettim. Birini rüyamda gördüğüm için, gerçek hayatta onunla karşılaştığımda kendimi onun davranışlarına daha yakın bulabilirim. Geçenlerde, arkadaşım Molly’nin büyüdüğüm mahalledeki bir çimenlik alanda bana bir makale hakkında geri bildirimde bulunduğunu gördüm; Etrafıma baktığımda tüm evlerin ayaklıklarla desteklenen cephelerden ibaret olduğunu fark ettim. Onu bir daha gördüğümde, bilinçaltımda onu bir akıl hocası ve bana evi ve onun karmaşıklıklarını hatırlatan bir sırdaş olarak tezahür ettiren niteliklerini fark edeceğim.

Rüyalarda, ölesiye sorguladığım tanıdık endişeler bile ezoterik bir nitelik kazanıyor. Büyüyen bir yapılacaklar listesi veya yaklaşan son tarih, tehlikeli bir şekilde içinden geçtiğim yoğun bir sis veya etrafından dolanmam gereken timsahlarla dolu bir kumsal olarak tezahür edebilir; yazma kaygısı, bir editörle benim bir şiirin kafiye düzenini belirlediğimiz bir sahneye dönüşüyor. Bu vizyonları anlatmak korkularımı azaltmıyor ya da onlara neden olan sorunları çözmüyor. Bana bir kontrol duygusu da vermiyorlar; bu bir yanılsama olurdu. Ama onları kaydetmek bana bu duyguları yaşamak için yeni bir yol veriyor.

Bu yeniden büyülenme duygusu, rüya günlüğü tutmanın noktasıdır – vahiy değil, canlandırıcı düşünme alışkanlığı. Bu amaçla, rüyalar cömert metinlerdir. Belgeleme, bunları yeniden ziyaret etmenizi sağlar; onları yeniden ziyaret etmek onları yeniden incelemenizi sağlar. Yorumlarımın “doğru” olup olmadığı pek önemli değil. Hayallerle meşgul olmak, beni yaratıcı ve ifade gücü yüksek, dünyevi şeyleri ışıltılı ve gizemli bir şeye dönüştürebilen bir benlikle temasa geçirmemi sağlıyor. Rüyalarımda gizli anlamlar aramak ve hatta bazen onu bulduğumu hissetmek ne kadar heyecan verici olsa da, heyecan, hala keşfedilebilecek yanlarım olduğunu fark etmekte yatıyor. Yıllardır oturduğum apartmanda yeni bir oda bulmak gibi geliyor bana. (Daha fazla kapı!)

Marie Solis, New York’ta bir yazar ve editördür.