“Reklamlı Netflix”in Kimler İçin Geleceği Açıklandı

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
Geçtiğimiz aylarda yıllar daha sonra ilk kere abone kaybına uğradığını açıklayan Netflix, bunun akabinde birtakım esaslı değişikliklere imza atmaya başlamıştı. Birfazlaca imali platformundan kaldıran, projelerini iptal eden ve şirket içi siyasetini değiştiren şirket, birebir vakitte uzun müddettir konuşulan bir özelliğini de resmen doğrulamıştı.

Netflix, yıllardır karşı çıktığı reklamlara resmen yeşil ışık yaktı. Bu kararla birlikte kamuoyunda kimi soru işaretleri oluşurken, Netflix’in eş CEO’su Ted Sarandos, bugün bu hususa bir daha değindi. Cannes Lions reklamcılık şenliğine katılan Sarandos, yeni sonucun bilhassa kimler için alındığını paylaştı.

Netflix’in reklamlı abonelik paketi kimler için olacak?

Reklam sonucu hakkında konuşan Sarandos, açıklamasını yaparken bir yandan da platformun ‘pahalı’ olduğunu itiraf etmiş oldu:

“Netflix benim için epey değerli ve reklam olmasıını umursamıyorum’ diyen büyük bir müşteri kısmını masadan kaldırmıştık. Bir reklam katmanı ekliyoruz; Bugün bildiğiniz üzere Netflix’te reklam göstermiyoruz. ‘Daha düşük bir fiyat istiyorum ve reklamları izleyeceğim’ diyen şahıslar için bir reklam paketi ekliyoruz.”

Yani Netflix, yeni sonucuyla birlikte tüm kullanıcılara reklam göstermeyecek. Bunun yerine daha ucuz bir Netflix paketi isteyenlere bir tahlil sunacak. Bu paket, kullanıcıların Netflix içeriklerini daha ucuza, lakin reklamlı bir biçimde izlemelerini sağlayan tahlil olacak. Olağan Netflix’in buradaki bir başka gayesi da abone sayısını bir daha artış trendine koymak olacak.

Yeni Netflix paketinin ne vakit kullanılacağı çabucak hemen bilinmiyor. Ancak Netflix’in bir reklam şenliğine tarihinde birinci sefer katılmış olması, şirketin reklam verenlerle çalışmaya başladığını gösteriyor. Netflix’in reklam konusunda Comcast, NBCUniversal ve Google üzere devlerle iştirak kurabileceği belirtiliyor.