Meyveli Sandviç’e bakın

Beykozlu

New member
Salgının ilk baharında, dünyamız dairemizin sınırlarına kadar küçülürken kocam üç düzine Ataulfo mango sipariş etti. Meksika’da hasat edildi, soluk, deniz köpüğü yeşili bir renge ulaştılar ve önce limonla, sonra tereyağıyla gölgelendiler. Her sabah mutfak daha da aydınlanıyor gibiydi. Sanki üç düzine güneş sistemi güneşlerinden mahrum bırakılmış ve bu lütuf bize getirilmişti. Yavaş yavaş olgunlaştılar ve sonra hepsi önce ve sonunda her birimiz günde iki, neredeyse sarhoş, misk mangoları dondurma gibi teslim oluyorduk.

Dünyanın botanik armağanları arasında meyve, zevkleri açısından kesinlikle en coşkulu olanlardan biridir. Ancak meyve, bu sözün gerisinde kaldığında en çok hayal kırıklığı yaratan da olabilir. Belki de ondan çok şey bekliyorum. Ağzıma çok fazla kiraz tıkıştırmaktan yüzü lekelenmiş, sevinç açgözlü bir çocuktum (ya da annem öyle diyor).

Bir elmayı ısırmak ve dağ havasının sizi kesebilecek kadar temiz ve keskin olduğunu düşünmek istiyorum. Küçük bir kalp gibi bir çilek hayal ediyorum, ağır ve dolgun, arsız kırmızısı uyanıklığın bir kanıtı ve asmadan mükemmel zamanlanmış bir koparma. Elinde gerçek ağırlığı olan güneşte buruşmuş şeftaliler ve portakallar ve ışığın yutulduğu derin okyanus rengi yaban mersini için sabırsızlanıyorum. New York’ta yaşarken aldığım şey, çoğu zaman iyi olan meyvelerdir. Besinlerle dolu ve yeterince tatlı. Hepimiz günlük zaferler sağlayan iklimlerde yaşayamayız. (Meksika’da yediğim, tadı kenara alınmış karamel gibi olan, yanmaya utanan bir chicozapote’u hala hatırlıyorum.) Bu yüzden evde meyveleri dalgın bir şekilde ve bazen sadece görev bilinciyle, özel bir hürmet ya da sevinç duymadan yeme eğilimindeyim.

O zaman, meyveli sandviç olan mucizeye hazırlıklı değildim. Birkaç yıl önce Aşağı Doğu Yakası’nda, Hokkaido’nun yerlisi Yudai Kanayama tarafından işletilen küçük bir Japon kafesinin menüsünde görene kadar böyle bir şeyin varlığından bile haberim yoktu. Masaya mumlu kağıt üzerinde geldi, parmaklarımın ucuyla tutabileceğim zarif bir çay sandviçi değil, kek kalınlığında ve içlerini göstermek için yukarıya doğru eğilmiş iki üçgen: şişman çilekler, altın bir konserve şeftali küresi. ve tohumların siyah elipsleri olan yeşil kivi.

Meyve, daha fazla vücut için yoğurtla karıştırılmış krem şanti içine alındı. Bu inanılmaz derecede havadar ama yoğundu; Japonca’da doku denir fuwa-fuwa , bir bulut gibi kabarık. Her iki tarafa da bastırılmış kabuksuz shokupan dilimleri, dibe çöken ve hoş bir şekilde geri dönen yumuşak süt ekmeği, bir Amerikan çocukluğunun yumuşacık beyaz ekmeğini çağrıştırıyor, ancak daha zengin ve daha dayanıklı.

Ekinler için arazinin sınırlı olduğu bir ada ülkesi olan Japonya’da, meyve bir lüks olarak görülüyor. Tüm mağazalar, her biri en az 20 gram (bu şekerin yaklaşık beşte biri) ağırlığındaki dev Ruby Roman üzümlerinden, bebek yumruğu büyüklüğündeki Bijin-hime (güzel prenses) çileklerine, her biri yalnızca yaklaşık 500 yetiştirilen, şefkatle yetiştirilen örneklere ayrılmıştır. Bunlardan biri 2020’de 50.000 yen (yaklaşık 468 $) karşılığında açık artırmada satıldı.

Meyveli sandviçin kökeninin, müşterilerin ürünleri deneyebileceği bu mağazalara bağlı meyve salonlarına kadar uzandığına inanılıyor. Şimdi servis ediliyorlar konbini (bakkallar) ve sapları için lale ve kivi içine kesilmiş çilek ile gömülü. Pandemiden diğer restoranlar için (Manhattan şehir merkezindeki kendi mülkleri arasında Izakaya NYC ve Dr Clark dahil) buğulu pleksiglas masa bölücüler ve açık hava yemek kulübeleri inşa ederek kurtulan bir restorancı olan Kanayama, kendi versiyonunu memleketindeki bir sandviç dükkanının anılarından geliştirdi. , Sapporo. Bu günlerde, ekstra kremsi vermek için yoğurt yerine mascarpone ile yapıyor.

Meyveli sandviç tatlıya benziyor ama değil ya da tam olarak değil. Aynı zamanda, bir sandviçin ne olması gerektiğine dair Batılı kavramları karıştırıyor. Açıklamaya çalıştığım bir arkadaşım şaşırmıştı: Neden ekmek? Neden sadece meyve ve krema yemiyorsunuz? Ama eğlence bu, dedim. Ekmek, taze meyveyi, tuzlu yemeklerin nadiren yaptığı bir şekilde, bir seçim çerçevesi malzemesi olarak çerçeveler ve onu yeni yapar. Aksi takdirde isim hoc (lavabonun üzerinde yenen bir şeftali, metroya giderken yakalanan bir muz) olabilecek bir şeyi alır ve onu kendi başına düzenli bir tabak haline getirir – sanki bir an için oradaymış gibi hafifçe yasa dışı hissettiren sevimli küçük bir yemek kural yok.

Yemek tarifi:meyveli sandviç