Marjorie Taylor Greene’in Sorunu

Beykozlu

New member
Marjorie Taylor Greene, Cumhuriyetçilerin bu Kasım ayında Meclis çoğunluğunu yeniden kazanması durumunda ne beklediğini açıklayarak, “Birçok soruşturma olacak” dedi. “Bu konuda birçok üyeyle konuştum.”

Ara seçimlerden iki ay önce Eylül başıydı ve Georgia’nın ilk dönem kongre üyesi Greene, Atlanta’nın zengin bir banliyösü olan Alpharetta’da bir restoranda oturuyordu. Greene’in bu soruşturmalar hakkında konuştuğunu söylediği Cumhuriyetçiler arasında Meclis azınlık lideri Kevin McCarthy de vardı. Sadece birkaç hafta sonra, 23 Eylül’de Greene, PA, Monongahela’daki bir üretim tesisinde doğrudan McCarthy’nin arkasına oturdu ve bir Meclis Cumhuriyetçi çoğunluğunun yasama gündeminin nasıl görüneceğini herkese açık bir şekilde önizledi. O ve meslektaşlarının tartıştığı konular arasında, Greene’in Biden’ın göreve geldiği günden bu yana, Obama’nın başkan yardımcısını kendi yararına olmak için gücünü kötüye kullanmakla suçlayan suçlama makaleleri sunduğu günden beri tam anlamıyla savunduğu Başkan Joe Biden’ı görevden alma olasılığı var. oğlu Hunter Biden’ın Ukrayna’daki iş anlaşmaları. McCarthy’ye atıfta bulunarak, “Tabii ki benim tarzım çok daha agresif olurdu” dedi. “Onun için kanıtların orada olması gerektiğini düşünüyorum. Ama bence insanlar bunu yapmayacağını düşünerek onu küçümsüyor.”

Greene’in görüşüne göre, bir Konuşmacı McCarthy, Greene’in Biden ve Demokrat yoldaşlarını politika ihmalleri olarak gördüğü ve eski Başkan Trump’a karşı bir “cadı avı” yürüttüğü için cezalandırmaya yönelik “çok daha agresif” yaklaşımını benimsemekten başka çok az seçeneğe sahip olacaktır. “Bence Meclis’in en iyi konuşmacısı olmak ve tabanı memnun etmek için bana çok fazla güç ve çok fazla hareket alanı verecek,” diye tahmin etti düz, duygusuz bir sesle. “Ve yapmazsa, bundan çok mutsuz olacaklar. Bence bunu okumanın en iyi yolu bu. Ve bu hiçbir şekilde bir tehdit değil. Sadece bunun gerçek olduğunu düşünüyorum.”

48 yaşındaki kendini “Hıristiyan milliyetçisi” olarak tanımlayan kişi, siyasi rol modeli Trump’ınkine eşit aşırı gösterişte bir yeteneğe sahip olsa da, Greene’in Cumhuriyetçi Parti içindeki mevcut konumuna ilişkin değerlendirmesi – partinin kendisine gösterdiği bağlılık sayesinde MAGA üssü – tamamen doğru görünüyor.

Son iki yılda Greene, GOP’un en sağ ucundan kendi inançlarından hiçbirini değiştirmeden kuruluş merkezine daha da yaklaştı; eğer bir şey varsa, onları ifade etmenin daha aşırı yollarını bulmaya devam etti. 2019’da seçim siyasetine girdiğinde, yetişkin yaşamının çoğunu kocasıyla birlikte ailesinin inşaat şirketinin ortak sahibi olarak geçirmişti. (Kocası Perry Greene, kısa süre önce boşanma davası açtı.)

O Mayıs’ta, neredeyse hiçbir stratejik planlama veya siyasi ağ kurma ve sanrısal komplo teorileriyle dolu bir sosyal medya geçmişi olmadan ilk kampanyasına kendini attı. 2020 kampanyasının ortasında daha muhafazakar bir bölgeye geçtiğinde ve kazandığında, kontrol altına alınabilecek, izole edilebilecek ve bir sonraki seçimde göndericiye iade edilebilecek, kabul edilemez bir memur olarak reddedildi. Yine de Kongre’deki ilk yılı olan 2021’de Greene, 212 Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçisi arasında dördüncü en yüksek rakam olan 7,4 milyon dolarlık siyasi bağış topladı. ; azınlık kırbacı Steve Scalise; ve Texas’tan Dan Crenshaw – Greene’den kaçan kurumsal PAC’lerin yararlanıcılarıydı. (Trump’ın adaylığı sırasında yaptığı gibi, Greene aslında tüm kurumsal bağışları reddedenin kendisi olduğunu iddia ediyor.)

Ulusal parti içindeki etkisinin bir başka ölçüsünde, Greene’in onayı ve desteği, Arizona vali adayı Kari Lake ve Ohio ABD Senatosu adayı JD Vance gibi 2022 GOP umutluları tarafından hevesle arandı. Meclis Cumhuriyetçi konferansında McCarthy, onu üst düzey politika toplantılarına (yıl için Savunma Bakanlığı politikasını belirleyen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası hakkında bir tartışma gibi) davet ederek ve bilgili birine göre, desteğini ısrarla istedi. onun için yeni bir liderlik pozisyonu yaratmayı teklif ediyor.

McCarthy’nin sözcüsü, azınlık liderinin böyle bir teklifte bulunduğunu reddediyor. Greene’e raporun yanlış olup olmadığını sorduğumda gülümsedi ve “Muhtemelen değil” dedi. Ama sonra ekledi: “Liderlik pozisyonuna sahip olmak zorunda değilim. Sanırım zaten bir tane var, ama bir tane yok.”

Greene’in metamorfozu Geçen bir buçuk yılda, paryadan inkar edilemez bir etkiye sahip bir konuma, Trump döneminde GOP siyasetinde bir vaka çalışması sunuyor. Greene’i ilk kez 6 Ocak 2021 sabahı gördüm. Maskelerin hâlâ ABD Capitol kurallarına göre zorunlu olduğu bir zamanda, Longworth House Ofis Binası’nın kalabalık bir koridorunda bariz bir şekilde maskesi düşmüştü. Yanında çevik adımlarla yürüyen tamamı erkeklerden oluşan personel kadrosu da maskesizdi. O günkü ayaklanmadan sonraki geç saatlerde – Georgia birinci sınıf öğrencisinin, 2020 başkanlık seçimlerinin çalındığına dair sayısız iddiasıyla ve bir Newsmax muhabirine 6 Ocak’ın “1776 anımız” olacağı yönündeki iddiasıyla tartışmalı bir şekilde yumurtladığı bir olay – Greene Meclis katında durdu ve Michigan seçim sonuçlarına itiraz etti; bu, başkan yardımcısı Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından derhal reddedilen bir hareketti, çünkü kongre üyesinin kurallarda belirtildiği gibi harekette kendisine katılacak bir ABD senatörü yoktu.

Ayaklanmadan bir gün sonra Greene, Longworth binasındaki ofisinin bir köşesinde oturdu ve İslamofobisi ve ırkçılığı nedeniyle çoğu sosyal medya kuruluşundan kovulan İngiliz beyaz milliyetçi Katie Hopkins tarafından sağcı bir YouTube şovu için röportaj yaptı. yorumlar (şovunu taşıyan kanal o zamandan beri YouTube tarafından kapatıldı). Georgia’lı birinci sınıf öğrencisi bir önceki günün olaylarını kasvetli bir şekilde yansıttı: “Dün geceden sabahın erken saatlerine kadar muhtemelen hayatımın en üzücü günlerinden biriydi. Hayatımın en korkunç ve en yalnız günleri. Yeni bir Kongre üyesi olarak işteki üçüncü gününde, um, sadece Capitol’ümüze saldırılması, suçlandığım sevdiğim başkana yüklenmek ve bunun onun hatası olmadığını biliyorum; ve sonra onu destekleyen tüm insanları suçlamak, 75 milyon insan – Başkan Trump’ı destekleyen ve onun tüm sıkı çalışmasını, Amerika Öncesi politikalarını ve Amerika’yı Yeniden Büyük Yap ile ilgili her şeyi gerçekten takdir eden 75 milyondan fazla insan.” (Trump 2020’de 74,2 milyon oy aldı.) “Orada son derece yalnızdı, temelde, Seçim Koleji’nin Joe Biden ve Kamala Harris’e verdiği oyların onaylanmasını izlemek, seçimin çalındığını ve Demokratların çalıştığını bilmemize rağmen. çok zor ama Cumhuriyetçiler de vardı, Cumhuriyetçiler de vardı.”

Hopkins dikkatle dinledi, yüzü ıstırapla düğümlendi ve “Sanki onlardan biriymişsin gibi – neredeyse mitingde olabileceklerden biri gibisin” dedi.

“BEN ben o insanlardan biri,” dedi Greene vurgulayarak. “Tam olarak ben buyum.”

Sanki söylediklerinin ne anlama geldiğini anlamış gibi aceleyle ekledi: “Ben dün Capitol’e saldıran o insanlardan değilim. Bunu tamamen kınıyorum. Kolluk kuvvetlerine saldırmayı tamamen kınıyorum; Polislerimizi destekliyorum. Ve dün bizi güvende tutmadaki cesaretleri için onlara teşekkür ediyorum. İşin içinde kötü aktörler olduğunu ve soruşturmaların sürdüğünü biliyorum – ve bu Antifa.” (Sonraki aylarda Greene, 6 Ocak’ta muhtemelen şiddeti kışkırtmakla FBI’ı suçlayacaktı. Ayrıca, o gün Capitol’ü savunan polis memurlarına en yüksek onur olan kongre altın madalyası verilmesine karşı oy kullandı.)

Greene ayrıca Hopkins’e “Ben politikacı değilim” dedi. Röportajları sırasında söylediklerinin çoğu gibi, bu ifade de tamamen doğru değildi. Onu gücendirme ve şeytanlaştırma konusundaki erken gelişmiş yeteneği, Trump ve yardımcıları tarafından yeniden tasavvur edildiği için, onu ticaret için doğal olarak nitelendirdi.

Greene, Ekim ayında Mesa, Arizona’daki bir mitingde. Kredi… The New York Times için Adam Binme

Yine de, yemin ettikten günler sonra, Greene, gidecek bir yeri olmayan çaresiz bir ilgi arayan olarak ortaya çıktı. Kendi partisinden bazıları, QAnon komplo teorisine olan bağlılığı nedeniyle onunla alay etti, o zamandan beri silinen Facebook gönderilerinde ve videolarında halka açıldı ve gözden düşmüş eski bir başkana bağlı kalması nedeniyle. Cumhuriyetçi Ulusal Komite’nin başkanı ve bir Trump müttefiki olan Ronna McDaniel, yakında Greene’in bazı yorumlarını “iğrenç” olarak nitelendirecek. Senato azınlık lideri Mitch McConnell, görüşlerinden parti için bir “kanser” olarak bahsedecekti. Gürcistan’ın çoğunlukla beyaz ve kırsal olan 14. kongre bölgesinde kazandığı zafer, bir tür çığır açan tesadüf olarak gösterildi; Cumhuriyetçi Parti’nin daha sonra nereye gittiğine dair bir öngörü değil, bir sonraki seçimde kesinlikle düzeltilecek olan yanlış bir dönüş. Trump’ın başkanlığından.

Bir ay sonra, Greene, geçmişteki bazı çirkin sosyal medya gönderilerinin ortaya çıkmasından sonra Demokratların kontrolündeki Meclis tarafından iki komite atamasından sıyrıldığı için House Press Gallery’de oturdum. Ancak Greene, Trump’tan asla yanlış yapmayı kabul etmemenin veya af dilemenin değerini öğrenmişti. Ertesi gün basın toplantısına katıldım ve şöyle dedi: “Parti onun. Başkasına ait değil.” Komitesiz birinci sınıf öğrencisi, bolca vaktini Newsmax ve eski Trump danışmanı Steve Bannon’un “War Room” podcast’i gibi sağcı medya kuruluşlarında geçirmeye başladı. Etkisiz bir aykırı değer olmadığına dair erken bir işaret, ilk çeyreğinde, çoğunluğu küçük bağışçılardan gelen şaşırtıcı bir şekilde 3,2 milyon dolar topladığını bildirdiği Nisan ayında geldi.

Trump’ın Beyaz Saray’dan ayrılmasının ardından Greene, MAGA üssünden solun zafere giden yolu çaldığı ve Amerika’yı yok etmeye kararlı olduğu görüşünü paylaşan bir kavgacı özlemini yerine getirdi. Mayıs 2021’de, Mesa, Arizona’da, eyaletin tanınmış iki kongre üyesi olan House Freedom Caucus başkanı Andy Biggs ve kıdemli sağcı Paul Gosar’ın yanı sıra Greene ve arkadaşının yer aldığı “Önce Amerika” mitingine katıldım. MAGA piyade Florida Temsilcisi Matt Gaetz. Sahneyi adımlarken, Greene’in o gece Arizona seyircisi üzerindeki etkisi, seçim bölgesinin Georgia’nın kuzeybatısından çok ötesine uzandığının teyidiydi. “Sence 3 Kasım’da Arizona’yı kim kazandı?” kalabalığa sordu. Trump’ın adını zikrederek cevap verdiklerinde Greene, “Gürcistan’da da böyle hissediyoruz. Aslına bakarsanız, Michigan böyle hissediyor. Pensilvanya. Wisconsin. Bence en az 74 milyondan fazla insan böyle hissediyor. Nitekim Biden için kimse dışarı çıkmadı. Trump’ın yaptığı gibi mitingler gördünüz mü?”

Bu sırada mahallesini ziyaret etmiş ve en önemli yardımcılarını tanımaya başlamıştım. Şubat ayında Greene’i benimle Roma, Ga.’da kayıt dışı bir öğle yemeği için buluşmaya ikna ettiler. Üç ay sonra, yeniden seçilmek için koştuğu Georgia ön seçimlerinden hemen önce kendi bölgesindeki kampanyasını izledim. O ve ben o gün kayıtta bire bir konuşarak bir saatten fazla zaman harcadık. Daha sonra, kayıtlara geçen görüşmeler için Washington’da ve daha önce Alpharetta’da üç kez görüştük ve daha önce onun Washington ofisinde, ayrıca kayıtlarda, böylece onun kongre personeli ve meslektaşlarıyla etkileşimini görebildim.

Gürcistan’ın Seçim Müdahalesine İlişkin Soruşturmasını Anlayın

Kart 1/5

Trump’a doğrudan bir yasal tehdit. Atlanta bölge savcısı Fani T. Willis, eski Başkan Donald J. Trump ve müttefiklerinin Gürcistan’daki 2020 seçimlerine müdahale edip etmediğini araştırıyor. Dava, Bay Trump için en tehlikeli yasal sorunlardan biri olabilir. İşte bilmeniz gerekenler:

Oy aranıyor. Gürcistan’daki savcılar, Bay Trump’ın Gürcistan dışişleri bakanı Brad Raffensperger’ı telefonla aramasından ve oradaki seçimlerin sonuçlarını tersine çevirmeye yetecek kadar “bulması” konusunda ısrar etmesinden sadece haftalar sonra, Şubat 2021’de soruşturmayı başlattı.

Savcılar neye bakıyor? Bay Trump’ın Bay Raffensperger’a çağrısına ek olarak, Bayan Willis, Trump müttefikleri tarafından Washington’a sahte Gürcistan seçmenleri göndermek için bir komploya ve eyalet yasama meclisi önünde seçim sonuçlarıyla ilgili yanlış beyanlara öncülük etti. Bay Trump’ı kişisel avukatı olarak iktidarda tutma çabaları. Coffee County, Ga.’da bir seçim veri ihlali de soruşturmanın bir parçası.

Kimler inceleniyor? Bay Giuliani’ye soruşturmanın hedefi olduğu söylendi ve savcılar bazı devlet yetkililerini ve Trump yanlısı “alternatif seçmenleri” suçlanabilecekleri konusunda uyardı. Güney Carolina Cumhuriyetçisi Senatör Lindsey Graham, onu büyük jüri önünde ifade vermeye zorlamak için mücadele ediyor, ancak federal bir yargıç, seçim faaliyetleri hakkında sorgulanabileceğine karar verdi.

Potansiyel masraflar. Uzmanlar, Bayan Willis’in, seçimleri baltalamak için koordineli bir plana dahil olmak için seçim sahtekarlığı veya haraççılıkla ilgili suçlamalar yapmak için komplo suçlamalarıyla birden fazla davalıyı hedef alabilecek bir dava oluşturduğunu söylüyor.

Bu 18 aylık raporlama süresi boyunca, Greene’in mesajlaşma makinesi bir tür ses duvarından kaçışı başardı. Sosyal medyada ve mevcut herhangi bir kürsü arkasında, sık sık acımasız alay hareketleri, olgusal çarpıtmalar ve açık yalanlar, Biden’ın Demokratları tarafından bozulan büyük bir ulusu tasvir etti; belgesiz göçmenleri tecavüzcü, trans bireyleri yırtıcı olarak, Kara Hayat Önemlidir protestocuları terörist , kürtaj sağlayıcıları katiller ve siyasi muhalifleri tanrısız pedofili-yavru komünistler olarak. Bu fantazmların ortaya çıktığı Trump medyası ekosistemi, Greene’i en yetenekli temsilcileri olarak görürken, Trump’ın kendisi bu yılın başlarında bir basın açıklamasında, onun “Kongre’de bir savaşçı” olduğunu ilan etti ve “O geri adım atmıyor, yapmıyor” pes etmeyin ve o HER ZAMAN ‘Trump’la birlikte olmuştur.” İkinci ayrım önemliydi. 2021’in sonunda, Meclis GOP’un en güçlü kadın üyesi, konferans başkanı Liz Cheney, liderlik pozisyonundan atıldı ve Trump’ı kınadığı için taban tarafından şeytanlaştırıldı. 2022’ye iki ay kala – seçilmiş bir yetkili olarak kariyerine ancak bir yıl kala- Greene bana kendisinin ve eski cumhurbaşkanının 2024’te kendisinin aday yardımcısı olma olasılığını tartıştığını söyledi.

GOP danışmanlarının Trump’ı kendisi kadar bölücü bir aday hakkında iki kez düşünmeye teşvik edeceğini kabul etmesine rağmen, bu ihtimalden “Onur duyarım” dedi: “Bence RNC veya ulusal partinin istediği son kişi benim onun çalışan arkadaşı olarak.” Gelecekteki beklentileri ne olursa olsun, Greene’in Eylül ayında bana gayri resmi bir liderlik pozisyonundan zevk almak için resmi bir liderlik pozisyonuna ihtiyacı olmadığına dair gözlemi tartışılmaz görünüyor.

Günlük konuşmalarının ölçüsüzlüğünden çok daha az tartışılan şey, Greene öncülüğünde Cumhuriyetçi bir çoğunluk altında Amerika için bunların toplamının ne anlama geldiğidir. Son aylarda, Trump’ın 2020 seçimlerini kazandığı konusunda ısrar etmeye devam etti. Amerika’nın bir Hıristiyan hükümetine sahip olması gerektiğini ve açık duanın sınıflara geri dönmesi gerektiğini savunuyor. Sadece Biden’ın değil, aynı zamanda Başsavcı Merrick Garland ve iç güvenlik sekreteri Alejandro Mayorkas’ın da görevden alınması çağrısında bulundu; FBI’ın, Trump’ın Beyaz Saray’dan aldığı gizli hükümet belgelerini almak için Mar-a-Lago’yu aramasının ardından, FBI’ın parasını kesmek için; Komünist olduğunu iddia ettiği kişilerin (ve komünist olarak bahsettiği ilerici ikonlar arasında New York’tan Alexandria Ocasio-Cortez ve 6 Ocak Komite üyesi Maryland’den Jamie Raskin vardır) Kongre’den ihraç edilmesi için; ve Biden’ın oğlu Hunter’ın ticari faaliyetlerine ilişkin bir kongre soruşturması için. Durdurulması için yasa çıkardı tümÖnümüzdeki dört yıl için Amerika Birleşik Devletleri’ne göçün yanı sıra, 18 yaşın altındaki transgender gençlere hormon tedavisi veya ameliyat sağlayan tıp uzmanlarına 10 ila 25 yıla kadar hapis cezası verecek bir yasa tasarısı.

Greene, kürtajın yasaklanması ve silah kontrol yasalarının iptal edilmesi gerektiğine inanıyor. İklim değişikliğini ele almayı amaçlayan tüm düzenlemeleri ortadan kaldırmaktan yanadır, çünkü kendi görüşüne göre, “İklim her zaman değişti ve hiçbir vergi miktarı ve hiçbir hükümet iklim değişikliğini durdurmak için hiçbir şey yapamaz.” Eylül ayının sonlarında ve neredeyse ilk kez, bir dizi Cumhuriyetçi meslektaşını azarladı ve “21 Cumhuriyetçi Senatör az önce uyanmış iklim gündemine oy verdi” tweetini atarak, aşamalı olarak kaldırılması için uluslararası bir anlaşmayı onaylayarak küresel bir komploya suç ortağı olduklarını öne sürdü. soğutucu sistemlerinde hidroflorokarbon kirleticilerin kullanımı.

Greene, özünde bölücü olan “Önce Amerika” gündeminin yine de, kaba retoriği için sapmayan ancak yine de onun bir veya daha fazla ilkesini benimseyen bazı Demokratlar da dahil olmak üzere geniş bir takipçi kitlesine sahip olduğu konusunda bana her zamankinden daha fazla ısrar etti. Seçmenlere Marjorie Taylor Greenes ordusu altında bir Amerika’nın önizlemesini verebilecek bir seçimden iki ay önce Alpharetta’da bana, “Pek çok insan adına konuşuyorum” dedi.

Temsilci Marjorie Taylor Greene, 6 Ocak 2021’deki Seçim Kurulu oylarını onaylamak için ortak bir Kongre oturumu sırasında “Trump Won” maskesi takıyor. Kredi… Stefani Reynolds/Getty Images

Siyasi kariyeri 2019’un ilk aylarında, o zamanki vatandaş Greene’in Capitol Hill’de görünmeye başladığı zaman başladı – kısmen Demokrat personelinin taciz edici videolarını YouTube’da yayınlayarak sosyal medyadaki konumunu güçlendirmek ve aynı zamanda GOP senatörlerini silah güvenliğine karşı lobi yapmaya çalışmak için mevzuat. Greene, 18 yaşındaki Parkland okulunda silahlı saldırıdan kurtulan David Hogg’un -ki daha kötü şöhretli videolarından birinde, Capitol’ün dışında onu kovalarken alay ettiği- birkaç Senato ofisine girip çıktığını görünce çok öfkelendi. Greene, Cumhuriyetçi senatörlerle önemli ölçüde daha az başarı elde etti. “Sahiptim sıfır ‘ diye sosyal medyadan takipçilerine tepki gösterdi. “Bil bakalım ne oldu: Ben bir silah sahibiyim. Ben bir Amerikan vatandaşıyım ve hiç bir şey . Ama bu adam, George Soros fonuyla ve büyük liberal fonuyla, her şey . Bunu düşünmeni istiyorum.”

Greene kesinlikle bunu düşünüyordu. Marco Rubio, Ted Cruz ve kendi Georgia senatörleri David Perdue ve Johnny Isakson gibi Cumhuriyetçi senatörlerin ofislerinden geri çevrildiği sırada bunu düşünüyordu. Mart 2019’da, silah güvenliği aktivistleriyle çevrili yalnız bir rakip olan silah kontrolü mevzuatını değerlendirmek üzere bir Senato Yargı Komitesi oturumuna katılmak için sırada beklerken bunu düşünüyordu. Facebook Live hedef kitlesine, “Bu sırada durmaktan gerçekten sayıca fazla ve gerçekten üzgün hissediyorum” dedi.

Bir ay sonra Greene, sağcı bir YouTuber olan Alex Madajian’a karşılaştığı tüm ilericilerin Soros tarafından finanse edilmediğini kabul etti. Birçoğu, onun gibi, “sadece ortaya çıkıyordu. Onlar da orada olmak için işten ayrıldılar. Bence muhafazakarlar bahane üretmeyi bırakmalı.” Devam etti: “Muhafazakarlar kendilerini aşmak zorunda kalacaklar. Muhafazakarlar, birçok yönden çok benciliz. Çok kaç çantalarımıza harcayacağız, harcayacağız, golf kulüplerimize harcayacağız.”

Nisan röportajından bir aydan kısa bir süre sonra, kendisini daha önce Federal Seçim Komisyonu bağış formlarında (Trump kampanyasına katkıda bulunan biri olarak) çeşitli şekillerde bir inşaat firması sahibi, bir CrossFit spor salonu sahibi ve bir ev hanımı olarak tanımlayan Greene, ikamet ettiği Georgia’nın Altıncı Kongre Bölgesi’ni temsil etmek için seçmeli göreve aday oldu. Arkadaşlarına anlatacağı bir hikayeydi – Anayasa’yı önemseyen bir vergi mükellefi ve iş yaratıcısı olarak maaşını ödediği Cumhuriyetçiler tarafından nasıl geri çevrildiğini. Bu yüzden Kongre’ye aday olmaya karar verdi.

30 Mayıs 2019’da Greene, adaylığını muhafazakar bir talk-radyo programında ve ardından bir Facebook Live gönderisinde duyurdu. Yerel bir Cumhuriyetçi eylemci olan Lawton Sack, duyuruyu Facebook Live’da yakaladı. Greene’in kim olduğunu merak eden Sack, internette araştırma yapmaya başladı. Greene’in Las Vegas’taki 2017 kitlesel çekimin solcular tarafından Amerikalıların silahlarını ele geçirmek için bir bahane olarak sahnelendiğini öne sürdüğü iki yıl önce yayınlanan biri de dahil olmak üzere Facebook videolarından birkaçına rastladı. Sack, aynı öğleden sonra GeorgiaPol.com web sitesinde “GA-6’da Koşan Las Vegas Komplocu Vuruyor” başlığı altında bir paylaşımda bulundu.

Sack’in gönderisi fark edilmedi. Greene’in dikkat çekme konusundaki olağanüstü yeteneğine rağmen, siyaset dünyasındaki bilinmezliği, Altıncı Bölge’nin Cumhuriyetçi alanındaki başlıca rakibinin eski kongre üyesi Karen Handel olduğu ilk aylarda işine yaradı. Greene kampanyasını açıkladığı anda, ön seçimdeki en Trumpi aday olarak bağlılığını ilan etti: “Herkes @realDonaldTrump’ı desteklediğimi biliyor. Her zaman, en başından beri sahip olun!”

Son kısım doğru değildi: Greene 2016 ön seçimlerinde oy kullanmadı ve başkan seçilmeden birkaç hafta öncesine kadar Trump’ın kampanyasına katkıda bulunmadı. Doğru olan, kendi kampanyasının “başlangıcından itibaren” Greene’in yerel Cumhuriyetçiler’e tıpkı Trump’ın yaptığı gibi koşmayı planladığını söylüyordu: tüm hararet ve abartı, küçük çevrimiçi bağışlara ve müesses Cumhuriyetçilerden ziyade kişisel servetine bağlıydı. onunla hiçbir şey yapmak istemeyen. Trump gibi kendini başarılı bir işletme sahibi olarak tanımladı. Kampanya sloganı “Amerika’yı Yeniden Büyük Yap” idi; onunki “Amerika’yı Kurtarın Sosyalizmi Durdurun” idi.

Çok azı kazanma şansı olduğuna inanıyordu – muhtemelen Handel’e karşı değil ve neredeyse kesinlikle görevdeki Demokrat Lucy McBath’e karşı genel seçimlerde değil. Sonra Greene belirleyici bir mola aldı. O Aralık ayında, Gürcistan’ın kuzeybatısındaki 14. Bölge’yi temsil eden GOP kongre üyesi Tom Graves, Trump döneminde çıkış yapan ve sayıları giderek artan kuruluş Cumhuriyetçilerinden biri olan başka bir dönem için aday olmayacağını açıkladı. Trump’ın 2016’da 53 puan taşıdığı bir bölgede açık bir koltuk birdenbire ele geçirildi. Greene Altıncı Bölge’de ikamet ederek bir erdem yapmış olsa da – yerel podcast sunucusu Ben Burnett’e Graves’in sürpriz duyurusundan sadece birkaç gün önce: “Bölgemizi anlıyorum. Bunu benzersiz bir şekilde anlıyorum, çünkü her zaman yaşadığım yer ve ailemi büyüttüğüm ve uzun yıllar çalıştığım yer orası” – şimdi neşeyle bir halıcı olarak koşacaktı.

Bir anda siyasi kaderi değişti. Aniden boşalan bir koltukta bir Trumpist ateşi olarak çalışan Greene, GOP House’un en önde gelen muhafazakarı Ohio’lu Jim Jordan’dan destek sözü aldı; ve Trump’ın nihai personel şefi Mark Meadows’un karısı ve Right Women PAC’nin kurucusu Debbie Meadows. Greene’in kampanya ekibi hemen Jim Jordan’ın onay mührünü vurgulayan bir broşür bastırdı. İlk kampanyası, Ocasio-Cortez’e atıfta bulunarak “AOC bizi komünizme daldırmak istiyor” ile başladı ve “Başkan Trump’ın Kongre’de daha fazla desteğe ihtiyacı var” ile sona erdi. Siyah bir adam George Floyd’un Anma Günü’nde bir Minneapolis polis memuru tarafından öldürülmesi ve bazıları şiddete ve önemli maddi hasara yol açan ülke çapında protestoların patlak vermesinin ardından, Greene 2 Haziran’da kampanya web sitesinde özel bir AR- tutan kendisinin bir görüntüsünü yayınladı. 15 tabanca, şu sözlerin eşlik ettiği: “İşte ANTIFA teröristlerine mesajım: KB Georgia’dan cehennemden uzak durun. Kiliselerimizi yakmayacaksın, işlerimizi yağmalamayacaksın, evlerimizi yıkmayacaksın.”

Halihazırda Senato’nun kontrolünü belirleyebilecek iki yarışı kapsayan Georgia medyası, eyaletin kuzeybatı köşesindeki kongre yarışına çok az dikkat çekti – bölgede bile yaşamayan zengin aşırı sağ komplocu çok az. Ancak 14. Bölge’deki binlerce kapı sohbetinde Greene kayıtsızlıkla karşılaşmadı. AOC ve Antifa’yı Amerika’nın düşmanı olarak nitelendirdiği için kimse yüzüne gülmüyordu. Kampanya reklamlarında askeri tarzda bir silah kullanmanın ihtiyatsızlığı konusunda kimse ona ders vermedi. Aksine: Georgia’nın kuzeybatısında kapı kapı dolaşan Greene çok erken görebiliyordu, bir yıldan fazla bir süre sonra bana, bileşenlerinin dünyayı onunla aynı mercekten gördüğünü söyleyecekti. Birkaç gün içinde bu seçmenlerin çoğunluğunun kendisinin olacağından emindi.

9 Haziran 2020’de Greene, GOP ön seçimlerinde birinci olması beklenen Cumhuriyetçi beyin cerrahı John Cowan’ın 19 puan önünde birinci oldu. Trump onayını tweetledi: “Büyük bir kazanan. Tebrikler!” Ağustos ikinci turunda Greene, Cowan’ı (ki destekçileri arasında Meclis azınlık kırbacı Steve Scalise’i de içeriyordu) 14 sayı geride bıraktı. O akşam Roma’daki zafer partisinde, sevinçli kazanan, Konuşmacı Nancy Pelosi için “O kaltağı Kongre’den atacağız” dedi.

Ertesi gün, Greene, Meclis azınlık lideri Kevin McCarthy’den bir tebrik telefonu aldı ve daha sonra bir sırdaşı (o kişiye göre), “Açıkçası, onu oturtup ona yapabileceğini söylemek zorunda kalacağım. Konuşmacıya orospu deme.” Bunun yerine, Greene üçe katlandı. McCarthy’den tebrik aldığı gün, Twitter’da “o kaltağı Kongre’den tekmele” duygusunu anmıştı. Ondan sonraki gün, bir Georgia radyo muhabirine şunları söyledi: Ama geri adım atmıyorum. Özür dilemiyorum.”

Kasım 2020’de, yeni seçilen Kongre üyeleri için bir haftalık oryantasyon döneminde, önde gelen muhafazakar kadın siyasi eylem komitesi VIEW PAC’nin direktörü Julie Conway, GOP’a bağlı Capitol Hill Club’da 30 ya da öylesine Cumhuriyetçi Parti için bir resepsiyona ev sahipliği yaptı. kadınları onayladı. Neler olduğunu bilen çok sayıda katılımcıya göre, odadaki tek maskesiz kişi olan tek bir davetsiz misafir geldi.

Kadınlardan biri Conway’in kulağına “Julie,” diye fısıldadı, “size geliyor.”

Marjorie Taylor Greene kendini tanıttı. Sonra hem kırılmış hem de meydan okuyan bir sesle ekledi, “Sen ve VIEW PAC’ın kampanya sırasında destekleyici olmadığınızı biliyorum.”

Conway yanıtladı: “Adil olmak gerekirse, burada kimse yoktu. Ama bak Marjorie, istersen takımın bir parçasısın. Yasama organıdır. Birlikte çalışmak istemiyorsan, bu senin seçimin.”

Greene, kırmızı bir şikayet dalgasında birinci sınıf oryantasyonu için Washington’a gelmişti. Daha bir hafta önce, Cumhuriyetçi üyesi ve eski bir ABD Deniz Kuvvetleri Müfettişi olan Crenshaw’ı Twitter’da, 2020 seçim sonuçlarına meydan okumadığı için “kaybeden zihniyeti” olarak adlandırdığı için azarladı ve Crenshaw’ın karşılık vermesine neden oldu: Artık Kongre üyesi, Marjorie. Biri gibi davranmaya başla.” Ayrıca Twitter’da, pandemi ve “Demokrat tiran kontrolü” dediği şey nedeniyle hiçbir yerel spor salonunun açık olmadığından şikayet etti. (“Kaldığı otelin hemen yanında bir spor salonu var,” diye yanıt olarak Arizona’dan Demokrat bir kongre üyesi olan Ruben Gallego tweet attı.) Ancak aynı oryantasyon haftasında Greene’in gidişatını değiştirecek başka bir şey oldu ve nihayetinde bu Cumhuriyet Halk Partisi’nin de. Oval Ofis’te üç yeni GOP kongre üyesi ile – Greene, Colorado’dan Lauren Boebert ve New Mexico’dan Yvette Herrell ile – olağandışı bir kutlama toplantısı olması amaçlanan toplantıda Trump, Greene ile ilk kez bir araya geldi. Daha sonra bana Trump’ın Gürcistan’da iki ABD Senatosu ikinci tur seçimlerini Cumhuriyetçi sütuna kaydırmaya yardımcı olmak için nasıl ve nerede kampanya yürütmesi gerektiğine dair önceden düşünülmüş bir strateji olduğunu söylediği şeye hemen başladı. Toplantıya aşina olan (ve samimi konuşmak için isminin açıklanmasını istemeyen) bir kişiye göre: “Trump’la birlikte o odaya sahipti. Boebert ve Herrell itici değil. Ancak konuşmanın yüzde 90 ila 95’i Marjorie ve başkandı.”

Haziranda, Greene’e, McCarthy’nin, Meclis başkanı olarak adaylığına verdiği destek karşılığında erik komitesi atamalarını vereceğine söz verdiğini duyduğum raporları sordum. “Robert, görene kadar hiçbir şeye inanmam,” dedi bana. “Ben oldukça zekiyim. İnsanların etrafında oldum. İnsanlar beni çok hafife alıyor. Deyim yerindeyse, bir sürü [küfür] elde etmek için bloğun etrafında çok fazla bulundum.”

Daha sonra, komite tercihlerinin ne olacağını bana söyledi. “Ben Gözetim’de olmak istiyorum,” dedi. “Ben de yargıda olmak istiyorum. Bence ikisine de yakışırım.” Her iki komitede de görev yapmanın – Darrell Issa, Trey Gowdy ve Jim Jordan gibi Cumhuriyetçileri ev isimlerine yükselten yüksek profilli araştırmacı tünekler – oldukça büyük bir soru oluşturduğunu gözlemlediğimde, Greene karşılık verdi: “Bunu tamamen hak ediyorum. Bana [küfür] muamelesi yapıldı. Bana çöp muamelesi yapıldı.”

Bu haberle ilgili bir açıklamada, Gözetim Komitesi’nin sıralamadaki üyesi ve Cumhuriyetçiler Meclisi geri kazanırsa büyük olasılıkla başkanı Temsilci James Comer, “Amerikalılar bir sonraki Kongre’de çoğunluğu Cumhuriyetçilere emanet ederse, Yönlendirme Komitesi’ni dört gözle bekliyoruz. Greene gibi komiteye yeni GOP üyeleri ile enerji ve hesap sorulmaz Bataklığı dizginleme ve Biden Yönetimini Amerika’ya saldığı birçok kendi kendine yol açtığı krizlerden sorumlu tutma çabalarımızda bizimle ortak olmaya güçlü bir ilgi gösterdi. insanlar.”

Ancak Greene’in neyi hak ettiğine ve kendisine nasıl davranıldığını hissettiğine dair yorumları, partinin ona uyum sağlamasına rağmen, bugüne kadar devam eden Cumhuriyetçilere karşı derin bir kişisel şikayeti ortaya koyuyor. 2019’da Capitol ziyaretçisi olarak Cumhuriyetçi senatörlerle görüşmesinin reddedildiği zamana kadar uzanıyor; daha sonra 2020 kampanyası sırasında GOP kurumu tarafından dışlanmasına; ve son olarak, Temsilciler Meclisi Demokratları ile 11 Cumhuriyetçinin komite atamalarını elinden almak için oy verdiğinde, kongre görev süresine bir ay boyunca kendisini pek de doyurucu olmayan bir savunma olarak gördüğü şeye. Kongre tarihinde nadir görülen bu olay, daha önceki sosyal medya gönderilerinin o Ocak ayı sonlarında ortaya çıkmasıyla tetiklendi. Parkland, Fla.’daki 2018 Marjory Stoneman Douglas Lisesi toplu çekimlerinin sahnelendiği ve aynı yıl Kaliforniya’da bir orman yangınının, önde gelen bir Yahudi ailesi olan Rothschild’ler tarafından uzaydan çekilen bir lazer ışını tarafından ateşlendiğine dair tuhaf önerilerini içeriyorlardı. , birçok antisemitik komplo teorisinin konusu. Bu tür sanrılar, QAnon takipçileri topluluğunda yaygın olarak benimsendi.

Greene’in geçmiş düşünceleri açıklandıktan bir hafta sonra, House GOP konferansı, Trump’ı görevden almak için oy kullandıktan sonra Liz Cheney’nin liderlik görevinden alınıp alınmayacağını tartışmak için toplandı. Ancak dört saatlik tartışmanın ortasında odadaki diğer fil mikrofona doğru adım attı.

“Eh,” diye başladı Greene, aldığım toplantının bir kaydına göre, “birçoğunuz bir ay içinde burada, Kongre’de olduğumu bilmekten zevk aldım. Ama aynı zamanda henüz tanışmadığım ve beni tanımadığınız daha pek çok kişi var. Bazılarınız her gün bana saldırıyorsunuz ve genellikle beni tanımayanların bana saldırdığını görüyorum ve bu talihsizlik.”

Greene daha sonra, şimdi Cumhuriyetçi Parti’yi skandallaştıran ve siyasi kariyerini tehlikeye atan QAnon topluluğunun komplo teorilerini nasıl benimsediğini açıklamaya çalıştı. Greene, meslektaşlarına “Her gün haberlerde gördüğüm Rus gizli gizli komplo yalanları beni üzdü” dedi. “Bu yüzden internete baktım – ve ‘Neler oluyor?’ dedim. QAnon adında bir şeye rastladım. Evet, yaptım. Bunun hakkında okudum, yazdım, hakkında konuştum ve bunun hakkında sorular sordum.”

İşte, daha doğrusu yaptığı şey: 2017 yazında Greene, New York devlet okulu sistemindeki bir danışmanla hem Başkan Donald Trump’a hem de karanlık komplo teorilerine olan yakınlıklarını paylaşan bir danışmanla çevrimiçi iletişim kurmuştu. O Temmuz ayında, danışmanın çevrimiçi yayını American Truth Seekers için büyük büyükannesinin adı Elizabeth Camp ile yazmaya başladı.

Greene’in argümanı, “Rus gizli anlaşma yalanlarının” kafasında bir tür izin yapısı yarattığıydı. Ev katında söyleyeceği gibi, “Doğru olmayan şeylere inanmama izin verildi.”

Bu pasif sesli açıklamada, Greene’in Seth Rich adlı Demokrat bir personelin Hillary Clinton’ın baş danışmanı John Podesta tarafından öldürülen kişinin Rusya değil, Zengin olduğu gerçeğini örtbas etmek için öldürüldüğüne “inanmasına” izin verildi. Demokratik e-postaları WikiLeaks’e sızdırmıştı. (Daha sonra Greene bu komplo teorisini değiştirecekti: Seth Rich’i öldüren Latino çetesi MS-13, “Obama yönetiminin uşakları” idi.) Greene’in, soruşturmayı yürüten özel danışman Robert Mueller’in “inanmasına izin verildi”. Trump’ın Rusya ile olan bağları, aslında sessizce Clinton’ları devirmek için çalışıyordu. Ve “hükümetimizde birçok kişi aktif olarak Şeytan’a tapıyor”. Ve Trump’ın tek başına kötülükle savaştığını – MAGAPILL web sitesinden yeniden yayınladığı gibi, “Trump yemin ettiğinden beri binlerce Pedofil ve Çocuk Kaçakçısı tutuklandı.” Bu “Küresel Kötülük”ün, Yahudi milyarderler George Soros ve Rothschild ailesiyle birlikte Suudi kraliyetleri tarafından finanse edildiğine inanmasına izin verildi.

Greene tüm bunlara inandığını, yalnızca medyanın Trump hakkında yalanlar uydurduğu için değil, aynı zamanda internetin karanlık bir köşesinde, askeri istihbarata sahip olduğunu iddia eden kimliği belirsiz bir kişinin “Q izni” olduğunu söylediği için de inandığını iddia etti.

Yeni GOP’lu meslektaşlarına monologunu şu nasihatle noktaladı: “Düşmandan gözümüzü ayırmayalım. Çünkü gerçekten hepimizi dışarı çıkarmak istiyorlar.” Meslektaşlarının yaklaşık üçte biri, aralarında yerini alırken onu alkışlamak için ayağa kalktı.

Konferanstaki herkes yerinden kıpırdamadı. Güney Carolina’daki birinci sınıf öğrencisi Nancy Mace, “Bu gece manşet, Liz Cheney’i kovmaya çalıştığımız ve Marjorie Taylor Greene’i ayakta alkışladığımız” diye uyardı.

New York’tan bir ılımlı olan Tom Reed, Mace’in önünde konuştu ve daha da sivrildi. Meslektaşlarına “Çoğunluğu kazanmaya kararlıyım” dedi. “Peki, Liz Cheney’i kovup Marjorie Greene’i elimizde tutarsak bu nasıl görünecek? Bu Amerika Birleşik Devletleri’nde nasıl oynayacak? Çocuklarımın önünde nasıl duracağım ve “Ne yaptığını biliyor musun Tom?” Devam etti, “’Baba, vicdanına saygı duymayan ve görevden alma için oy kullanan birini kovdun ama bir kişiyi elinde tuttun’ – ve algı böyle olacak, Marjorie ve ben onu gücendirmek istemem. sen — ‘beyazların üstünlüğünü, Yahudilerin Kaliforniya’da yangın çıkarmak için kontrol ettiği varsayılan gökyüzündeki bir lazeri temsil ediyordu.’”

Şimdi Meclis azınlık lideri McCarthy’nin karşı karşıya olduğu soru, Demokrat çoğunluğu Greene’in komite atamalarını elinden almaktan vazgeçirip caydıramayacağıydı. 3 Şubat Cumhuriyetçi toplantısından bir gün önce, borsa hakkında bilgisi olan bir kaynağa göre, Pelosi açıkça saygısızlıktan bahsettiği için, ilişki yaşadığı tek Demokrat lider olan Meclis çoğunluk lideri Steny Hoyer ile temasa geçti. McCarthy için – ve “Ya Marjorie’yi Küçük İşletmeler Komitesi’ne koyarsak?” diye sordu. Hoyer, McCarthy’ye bunun muhtemelen Demokratlarla uyuşmayacağını tavsiye etti.

Aynı kaynağa göre McCarthy, 3 Şubat sabahı Hoyer’i daha önce aradı. Hoyer, komitesinin görüşünü, McCarthy’nin partisinin Marjorie Taylor Greene sorununun devasını almayacaksa, o zaman Demokratların niyetinde olduğu görüşünü iletti.

McCarthy apoplektikti. “Bunu tarih kitaplarına yazıyorsun,” dedi hararetle, önce Cumhuriyetçilerin çoğunluğu geri aldıkları, Demokratların komite atamalarını cezasız bırakacakları tehdidinde bulundu.

“Kevin,” diye yanıtladı Hoyer, “bu günü not edin. Bugün size Trump’a yaltaklanmanızın partiniz için kötü, ülkeniz için kötü ve kariyeriniz için kötü olduğunu söylediğim gün.”

Greene, bölümden pişmanlık duymadan ve kanun yapma sorumluluklarından kurtulmuş olarak çıktı – ve komite atamalarının alındığı gün teselli vermeye çağıran Trump’ın devam eden desteğinin tadını çıkardı. Greene, McCarthy gibi Meclis Cumhuriyetçi liderlerinden aynı müttefikliği hissetmedi. Birkaç hafta sonra podcast’inde Steve Bannon’a “Bence geri çekilip ‘Bırakın olsun’ dediler” dedi.

Halen görevde olan daha az sayıda Cumhuriyetçi var, Greene’in gördüğü gibi “çöp gibi muamele görmekten” çok uzak, Cumhuriyetçi liderlik tarafından şımartıldığına inanıyor. Eski bir ılımlı Cumhuriyetçi üye, Pennsylvania’dan Charles W. Dent, 2020’de CNN’de GOP’un Greene’i seçimini kazandığı andan itibaren açıkça marjinalleştirmesi gerektiğini söylediğini hatırladığını söyledi: onu House konferansından yasakladı, ona hayır teklif etti. komite atamaları ve 2022 birincil rakibini hemen onaylıyor. “Açıkçası farklı bir yol seçmişler,” dedi Dent belirgin bir üzüntüyle. “Çadıra girmesine izin vermek onu bir dereceye kadar normalleştirdi.”

Ve Dent, Greene gibi aşırı unsurlara partide bu kadar önemli bir rol verilmesinin, 2022 ara sınavlarından başlayarak, belli bir kazanımdan daha az şekillenen Cumhuriyetçilerin hayatını zorlaştıracağı neredeyse kesin olduğunu söylemeye devam etti. GOP için “Cumhuriyetçiler ara sınavlarda düşük performans gösterirse,” dedi Dent, “o zaman belki bu koltukları öylece atamayacağınızı anlamaya başlarlar. Belki de rotayı düzeltmek için kaybetmek gerekecek.”

Bu eylülde, Greene’in Washington’daki Longworth binasındaki ofisinde bir Çarşamba öğleden sonra, ülkenin her yerinden Greene’e yazılmış hayran notlarıyla kaplı duvarların arasında yerinden çıkmış gibi görünen 63 yaşındaki mütevazı Ed Buckham’a rastladım. Buckham, yaklaşık bir yıldır Georgia’nın birinci sınıf personel şefi. “Çalışmak için çok büyük, mutlak bir zevk,” dedi ve Hill’deki son işinin yirmi yıl önce, Buckham’ın Cumhuriyet Meclisi çoğunluğu kırbaçlarından Tom DeLay’in kurmay başkanı olarak hizmet ettiğini de sözlerine ekledi. modern zamanların en etkili yasama operatörleri.

Greene, o akşamın ilerleyen saatlerinde, çeşitli iki partili Meclis kararlarına arka arkaya “hayır” oyu verdikten sonra, “Onu işe aldım çünkü çok ciddi bir yasa koyucu olmak istiyorum” dedi. (Bir tanesi Ulusal Havacılığı Geliştirme Merkezi kurdu.) “Çok ciddi bir Kongre üyesi olmak istiyorum. Ve bunun nedeni, Kongre’de ve ardından Cumhuriyetçi Parti için gerçek hedeflerim olması. Partimizin çok çalışmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.”

Greene daha önce ve kötü şöhretli bir şekilde, 2016 yılında “küçük erkekler ve yaşlı erkekler arasındaki ilişkilere” olumlu bir şekilde değindikten sonra muhafazakar çevrelerde cüzamlı hale gelen sağcı provokatör Milo Yiannopoulos’u kurmay yardımcısı olarak işe almıştı. (Greene, bu yılın başlarında Yiannopoulos’tan sessizce ayrıldı.) Buna karşın, Tom DeLay’in eski baş teğmeninin artık kendisine ait olduğu gerçeği hiç dikkat çekmemişti.

Greene’in benim için sıraladığı Ed Buckham’ın erdemleri arasında onun “güçlü bir Hıristiyan” olması vardı. Greene yakın zamanda kendisini “Hıristiyan milliyetçisi” olarak tanımladı; bunun, ülkesini seven bir Hıristiyandan daha fazla ve daha az bir şey ifade etmediğini söyledi. “Bu cümleyle bir geçmiş olduğunu bile bilmiyordum,” diye ısrar etti. Geçen yaz, sağcı sağcı “FlashPoint” programının canlı yayını sırasında sahneye çıktı ve sağcı Hıristiyan yazar Dutch Sheets tarafından “Tanrı ile hükümeti ayırmayın” diye dua etti. ve Greene üzerindeki duasını “İsa’nın adıyla, Amin!” diyerek sonlandırdı. İki ay önce, bir Turning Point USA etkinliğinde, başka bir aşırı sağcı papaz olan Rob McCoy, Greene ile yaptığı röportajı, “Bir gün, lütfen Tanrım, o Amerika Birleşik Devletleri başkanı olabilir” diyerek sonlandırdı.

Greene bana, Hıristiyanlığın Amerika’nın ulusal dini haline gelmesini savunmazken, “şu anda Amerika’da Hıristiyanlığa fiilen zulmedildiğine” inandığını söyledi. Öğrencilere duada rehberlik eden öğretmenleri ve Amerikan başkanlarının Hristiyan bir örnek oluşturduğunu görmek istiyor. Greene, İsa’ya seslenerek şunları söyledi: “Yanlış olana karşı savaştı. Para değiştiricileri tapınaktan dışarı attı. Masalarını devirdi. Bu yüzden yanlış olan şeylere şiddetle karşı çıktı.”

Greene, “günahkâr” olduğunu hemen kabul etse de, Katolik olan Pelosi de dahil olmak üzere Demokratları tanımlamak için sık sık “tanrısız” kelimesini kullandı. (Greene bana Pelosi’nin kürtaj haklarını desteklemesinin Meclis konuşmacısını gerçek bir Hıristiyan olmaktan alıkoyduğunu söyledi. Bununla birlikte, Pelosi’nin iktidarı nasıl kullandığına üzülerek hayran kaldı ve yakın zamanda muhafazakar eylemci Charlie Kirk’e podcast’inde söyledi, eğer başarabilirse Aynı pozisyonda olmak için, “Demir yumrukla hüküm sürerdim.”) 2005’ten beri Kongre’nin Demokrat üyesi olan 77 yaşındaki Missouri Birleşik Metodist papazı Emanuel Cleaver’a bundan bahsettiğimde, şöyle cevap verdi: “Bizim hakkımızda buna gerçekten inandığına inanıyorum. Ama kendime her zaman hatırlattığım gibi, tek başına samimiyet zayıf bir öğretiyi güçlü kılmaz.”

Cleaver sözlerine şöyle devam etti: “Tüm dünyada ve burada evde bir milliyetçilik çağındayız. Ve milliyetçilik ile din arasında simbiyotik bir ilişki var. İnsanlar genellikle siyasi inançlarını dini şevkle karıştırırlar. Bu onların Tanrı’nın vekili olduklarını düşünmelerini sağlar.” Cleaver bana, Jacob Chansley adlı bir QAnon taraftarının Senato’nun boş odasını basmak için diğer isyancılara katıldığı 6 Ocak ayaklanmasının görüntü klibini unutamadığını söyledi. Q Şaman olarak adlandırılan Chansley, kürsüde durdu ve diğerlerine dua ederek şöyle dedi: “Amerika Birleşik Devletleri’nin yeniden doğmasına izin verdiğiniz için teşekkür ederiz. Hükümetimizdeki komünistlerden, küreselcilerden ve hainlerden kurtulmamıza izin verdiğiniz için teşekkür ederiz.”

Cleaver bana, “O gün Capitol’de bulunanların çoğunun, Tanrı’nın ordusu olduğuna inandıklarını anlamak için çok fazla teolojiye gerek yok,” dedi. “Ve beni burada Amerika’daki Hıristiyan milliyetçiliği konusunda korkutan da bu.”

Greene, eski Başkan Donald Trump ile Temmuz ayında Bedminster, NJ’deki golf kulübünde. Kredi… Doug Mills/New York Times

Greene’in siyasi operasyonu Kendisine maliyeti ne olursa olsun, karşı çıktığı neredeyse herkesi ve her şeyi refleks olarak şeytanlaştırma hedefine kendini adamıştır. Twitter, Covid aşıları hakkında sürekli olarak yanlışları yaydığı için kişisel hesabını kalıcı olarak askıya aldı. Pandemi sırasında Ev katında maske takmayı reddetmesi, Greene’in 100.000 dolardan fazla para cezasına çarptırılmasına neden oldu. Şubat ayında, beyaz üstünlüğünü açıkça ilan eden Nick Fuentes ile sahneye çıkması, Bannon’un Georgia’da onunla halka açık bir görünüm sergilemesini iptal etmesine neden oldu. (Bannon, o zamandan beri Greene’i podcast’ine geri getirdi.) Bu yılın başlarında, kendisine karşı yapıldığını söylediği tehditler nedeniyle bir korumasıyla seyahat etti (The Times’ın bildirdiği gibi, Greene kampanya fonlarıyla ödedi). Ağustos ayında, yerel polise göre, Ga., Roma’daki evi defalarca “baskılandı” – birisi 911 operatörüne Greene’in evinde şiddetli bir suç işlendiğini ve bir SWAT ekibini evine girmeye zorladığını iddia etti – görünüşe göre polisten aldığı ve serbest bıraktığı bir rapora göre, trans karşıtı söylemine itiraz eden biri tarafından.

Ancak dikkat ekonomisi, hem çevrimiçi bağışlarda hem de sosyal medyada her yerde bulunarak onun performatif mücadeleciliğini açıkça ödüllendiriyor. Bunun sadece mutlu bir tesadüf değil, aslında Greene’in politik makinesinin titizlikle stratejik bir çekirdeği olduğu, bir yıldan fazla bir süre önce en kıdemli iki danışmanıyla tanıştığımda (konuşmamızın ön koşulu olarak anonimlik talep etti) ortaya çıktı. Atlanta banliyölerinde bir restoranda patronları hakkında özgürce konuşabileceklerini söylediler.

İçlerinden biri bana meydan okudu: “Sizce liderlikte olanlar dışında Meclis’teki en iyi beş Cumhuriyetçi kim?” Danışman daha sonra bunun bir Beltway lobici popülerlik yarışması olmadığını açıkladı. “K Street’in kimi istediğinden bahsetmiyorum. Şundan bahsediyorum, ulusal bir oylamada beş Cumhuriyetçiniz olsaydı, halk kime oy verirdi?”

Açıklayıcı bir soruydu. Tom DeLay önceden bana, herhangi bir Kongre üyesi için üç kariyer yolu olduğunu söylemişti: Lider olmak, bir komite yiğidi olmak ya da bölgeniz için yorulmak bilmeyen bir savunucu olmak. Greene dördüncü bir yol seçmişti. Onun tutkusu ulusal bir figür olmaktı.

Bu ayrımı kısmen, ciddi bir şekilde hissedilebilecek ama aynı zamanda politik olarak hesaplanmış aşırılıkçı bir duruşla elde etti. Mayıs ayında Greene’e, bölgesinde 13 saatlik bir birincil kampanya dönüşünde eşlik ettim. İki yıl önce kampanya sloganı “Amerika’yı Kurtarın Sosyalizmi Durdurun” idi. Şimdi bahçe tabelalarında “Amerika’yı Kurtarın Komünizmi Durdurun” yazıyor. Kıdemli danışmanı Isaiah Wartman, “İğneyi hareket ettirdik” dedi.

Greene’in dürüstçe Amerika’nın şimdi bir komünist rejimin tuzağına düştüğüne inanması pek olası görünmüyor. (Ona Jamie Raskin’in Komünist olduğu yönündeki iddiasını sorduğumda Greene şöyle yanıt verdi: “Evet! Babası hakkında okudunuz mu?” Marcus Raskin uzun zamandır ilerici bir hükümet çalışanıydı ve hiçbir zaman Komünist Partinin bir üyesi değildi. ) Bu nedenle, onu kötüleyenler ve bu nedenle birçok Washington gazetecisi için, onu zararlı ama nihayetinde ciddiyetsiz olarak görmek ve politik vaftiz babası Trump gibi, bir alkış hattı olarak işe yarayan şeye daha uyumlu görünen biri olarak cazip geldi. temel inançlarına uyan şey. Greene ile ilgili ilk değerlendirmemde, özellikle de Ocasio-Cortez’i Meclis katında konuştuktan ve Nisan 2021’de #MTGvsAOC hashtag’ini tanıtarak ve bir ay sonra Demokrat’ı bir koridorda takip ederek bir tartışmaya davet ettikten sonra bu görüşe yöneldim. Capitol, gazetecilerin gözü önünde bağırıyor: “İskenderiye! İskenderiye! Neden benimle tartışmıyorsun?”

Ancak yörüngesinde geçirilen yeterli zaman, Greene’in bitmek bilmeyen ilgi arayışının onun sağcı tutkusu hakkında hiçbir şey kanıtlamadığını veya çürütmediğini ortaya çıkardı. MAGA gündemine olan bağlılığı, Trump’ınkini aşmasa bile eşittir. Daha da önemlisi, Cumhuriyetçi meslektaşlarının Trump’ın gündemini onaylamayı başaramadığı şeyi yasalaştırmaya her türlü niyeti var.

Greene, Mayıs ayında, Georgia’nın kuzeybatısındaki Ringgold kasabasındaki bir kampanya etkinliğine giderken siyah SUV’unun arkasında, “Onlara konferansta söyledim” dedi. “Bunu defalarca söyledim: ‘Kongre için koşmamın tek nedeni, şansınız varken temelde yatağı [patlayıcı] olmanızdı. Duvarı finanse edip inşa etmedin. Obamacare’i yürürlükten kaldırmadınız – bu konuda hiçbir şey yapmadınız. Kendinize yaşam yanlısı diyorsunuz ve Planlı Ebeveynliği finanse ettiniz. Bundan daha kötü başarısız olamazsın!’ Yani, hayır: Kelimenin tam anlamıyla Kongre için koştum çünkü o kadar başarısız oldular ki Nancy Pelosi tekrar konuşmacı oldu.”

Greene’in karşı karşıya olduğu sorular arasında, Cumhuriyetçilere karşı sergilediği hırçınlığın politik olarak sürdürülebilir olup olmadığı da var. Eski konuşmacı Paul Ryan’ın danışmanı ve baş iletişim danışmanı olarak görev yapan Brendan Buck, “Kendinize işlerin onun için nasıl sonlanabileceğini sorduğunuzda,” dedi, “olası bir olasılık, sorun olmaya başladığınızda bitmesidir. meslektaşlarınız için. Steve King, meslektaşları için bir sorun haline geldi ve Madison Cawthorn da öyle.” Buck, sırasıyla, Beyaz üstünlükçü görüşlerini ifade ettiği için House GOP tarafından marjinalleştirilen eski Iowa kongre üyesine ve bu arkadaşı iddia etmeyi de içeren bir dizi olaydan sonra Cumhuriyetçi bir birincil rakip tarafından mağlup edilen Kuzey Carolina’dan birinci sınıf öğrencisine atıfta bulunuyordu. Cumhuriyetçiler onu kokainle çalışan seks partilerine davet etmişti. Buck devam etti: “İster sürekli olarak yeterince muhafazakar olmadıklarını iddia ediyor olsunlar, isterse sürekli onun çılgınlığına tepki vermek zorunda kalıyorlar, onun da bir sorun haline geldiğini görmek çok kolay. Kendini odanın dışında görmenin en hızlı yolu bu.”

Buck, Cumhuriyetçi meslektaşlarını yabancılaştırmadan bile, Greene’in ek bir bilmeceyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Bana, “Onun gibi üyeler arasındaki itici dinamik, uygunluk için verilen savaş oldu” dedi. “Her şey, sesinizi önemli kılmak ve sesinizi muhafazakar medya ekosisteminde geniş bir şekilde duyurmak etrafında dönüyor. Partiyi istediğiniz yöne çevirmek, bakış açınızın yüz binlerce kez yankılanmasını gerektirir.”

Greene önce bana, Georgia GOP kurumu 2019’da onunla ilk karşılaştığında, “Bana üç başlı bir canavarmışım gibi baktılar” demişti. Bu artık pek geçerli değildi. Eyaletindeki her Cumhuriyetçi aday – ve ülke genelinde daha fazlası – onu taklit ediyor gibiydi. Sadece bir örnek vermek gerekirse, Georgia’nın 10. Kongre Bölgesi, görevdeki Cumhuriyetçi Jody Hice tarafından boşaltılmıştı ve ardından üç Greene özentisini içeren bir aday alanına sahipti. Biri, “uyanmış kalabalığı ve onların iptal kültürünü ezme” sözü verirken, adayın çeşitli duvarlara ve kapılara balyozla vurmasını sağlayan bir yıkım şirketi sahibiydi. Bir ikincisi, tıpkı Greene’in yaptığı gibi, görevdeki ilk gününde Biden’a karşı suçlama makaleleri sunma sözü verdi. Üçüncüsü, aday olan Mike Collins, duyuru konuşması sırasında “Kongre Üyesi Marjorie Taylor Greene için harika bir takım arkadaşı yapacağım” sözünü verdi.

Bunu Greene’e getirdiğimde, “Bu adayların bazıları için neredeyse çerez kesici” diye yanıtladı.

Böyle bir iltifatın alıcısı olmaktan özellikle mutlu görünmüyordu ya da ses çıkmıyordu. Nedenini anladığımı düşündüm. “Herkes Marjorie Taylor Greene gibi davranmaya başlarsa,” dedim, “o zaman Marjorie Taylor Greene’in kimseden farkı yoktur. Ve bazılarına göre bu artık Trump’ın sorunu.”

“Çok fazla Trump mı?” Retorik olarak sordu; Sorunun çoktan düşündüğü bir soru olduğu açıktı. İkisi de Kevin McCarthy veya Mitch McConnell gibi içeriden operatör değildi. Her ikisi de GOP’taki büyük etkilerini sağcı ekosistemin hava sahasını kontrol etme yeteneklerinden aldı. Bunu sadece odadaki en çirkin sesler olarak değil, aynı zamanda bugün bir önceki günden daha çirkin olarak da başardılar. Kendileriyle yarıştılar ve hayranlık uyandıran taklitlerine karşı. Onların retorik tek üstünlüğü giderek daha karanlık ve şiddetliydi. 1 Ekim’de Michigan’daki bir Trump mitinginde eski başkan, “Dışarıdaki büyük tehlikelere rağmen, en büyük tehdidimiz ülkemizdeki hasta, uğursuz ve kötü insanlar olmaya devam ediyor.” Greene, Trump’ın ısınma hareketinin bir parçası olarak, daha da uğursuz bir şekilde spesifik olmaya istekliydi: “Demokratlar Cumhuriyetçilerin ölmesini istiyor ve cinayetleri çoktan başlattılar.” Geçen ay, cumhurbaşkanının sağdaki bazılarının demokrasiye tehdit olduğu konusunda uyardığı karanlık bir Biden konuşmasının görüntüsünü paylaşan Greene, #NaziJoe hashtag’iyle “Joe Biden Hitler’dir” tweetini attı.

Greene’in peşinden koştuğu tehlikeli alaka düzeyi oyunu buydu. Zaferde, MAGA destekçilerinin artan korosu arasında sesi pekala boğulabilirdi. Biden’ı suçlamak mı? Ocak 2021’de ilk teklif ettiğinde gözler yuvarlandı. Şimdi, bir GOP Meclisi çoğunluğunun, görevden alma işlemlerine hızla başlamak için bazı gerekçeleri ele alacağı kesindi. Demokratlar sadece radikal sosyalistler değil, komünistler miydi? Greene, Demokrat Kongre üyeleri hakkında bu iddiayı Haziran 2021’de yapmaya başlamıştı. Şimdi Ulusal Cumhuriyetçi Kongre Komitesi – Meclis GOP’un resmi siyasi örgütü – bile, Pelosi’nin Demokratları altında sürünen Komünizm uyarısı için bağışlar istedi.

Greene’in mesajı geçerliydi. Onun kışkırtıcı söyleminin neyi tüketebileceği veya ateşleyebileceği ve bunun onu gücün merkezine daha da yaklaştıracağı veya dışlanmasına yol açıp açmayacağı henüz bilinmiyordu. SUV’u Georgia’nın kuzeybatısından geçerken sessizce, “Sorunumun bir kısmı,” dedi, “çok erken davrandım.”

Bu makale, Penguin Press tarafından bu ay yayınlanan “Kitle Yanılgısı Silahları: Cumhuriyetçi Parti Aklını Kaybettiğinde” kitabından uyarlanmıştır.

Robert Draper dergisine katkıda bulunan bir yazardır. En son Temsilci Marjorie Taylor Greene hakkındaki bu makalenin uyarlandığı “Kitle Yanılgısı Silahları: Cumhuriyetçi Parti Aklını Kaybettiğinde” adlı birkaç kitabın yazarıdır. Stephen Voss Washington’da siyasi figürlerin portreleriyle tanınan bir fotoğrafçı. Fotoğrafları Kongre Kütüphanesi’nin daimi koleksiyonunda yer almaktadır.