Liza Minnelli ve Joni Mitchell için Deva’nın O Anları Neden Farklı Hissetti?

Beykozlu

New member
Müziğin en büyük gecesinin ilk 53 dakikası sorunsuz bir şekilde devam etti. Bu yılki Grammy Ödülleri’nde Olivia Rodrigo ve BTS’in başyapıt performansları ve ayrıca yeni basılan Oscar ödüllü Questlove için büyük bir resepsiyon vardı; Ev sahibi Trevor Noah, kimsenin eşini rahatsız etmeyen şakalar yaptı. Ancak Rodrigo En İyi Yeni Sanatçı ödülünü aldıktan sonra beklenmedik bir şey oldu.

Noah, ünlü şarkıcılar Bonnie Raitt ve Joni Mitchell’i bir alkış dalgasıyla tanıştırdı. Kamera ondan uzaklaştığında, iki sanatçı sahne arkasından tören yürüyüşünü atlayarak yakındaki bir kürsüde duruyorlardı. Her ikisi de 70’lerinde ve her ikisi de bu yıl onurlandırıldı: Raitt bir ömür boyu başarı ödülü kazandı, Mitchell ise En İyi Tarihi Albüm dalında Grammy kazandı (ana yayından önce verildi) ve Grammy’ye bağlı kâr amacı gütmeyen kuruluş tarafından Yılın Kişisi seçildi Müzik Bakımı. Raitt hala turneye çıkıyor ve bu ay yeni bir albüm çıkarmaya hazırlanıyor, ancak Mitchell’in görünümü daha olağanüstüydü. 2015 yılında beyin anevrizması geçirdikten sonra, iyileşmesi sırasında toplum hayatından uzaklaştı. Şimdi her görünüşü, minnettar hayran lejyonları tarafından sismik bir olay olarak görülüyor.

Grammy kalabalığı onları ayakta alkışlayarak karşıladı. Bazı kamera açıları, Mitchell’in sağ elinde sıkıca tuttuğu bir bastonu ortaya çıkardı. Alkışlar azalmadan önce, Raitt’e, “Bunaltıcı,” diye fısıldadı. Sonra Raitt konuşmanın çoğunu yaparken, işiyle ilgili cömert bir iltifata abartılı bir sapma ile tepki vererek beklemeye başladı. Raitt, Mitchell’i bir sonraki sanatçıyı tanıştırmak üzere ayarladı ve kendisi hakkında şunları söylemesi gerekiyordu: “Lütfen olağanüstü bir sanatçıya ve güzel bir insana hoş geldiniz – çarpıcı, cesur ve dürüst bir ses, parlak arkadaşım ve büyükelçim Brandi Carlile.” Ama iş “doğru” kelimesine gelince Mitchell durdu. Raitt hiçbir vuruşu kaçırmadan eğildi ve eksik kelimeyi yumuşak bir şekilde doldurarak Mitchell’e satırın geri kalanını bulması için nazikçe işaret etti.

Bu an, sadece bir hafta önce Akademi Ödülleri’nde başka bir etkileşimi hatırlattı. O gecenin tamamı tek bir olayla gölgelendi, ancak bu dedikodu tazeyken bile, Lady Gaga ile birlikte En İyi Film ödülünü veren Liza Minnelli’nin sürpriz görünümüne dikkatler bir miktar oyalandı. Onlar da basitçe sahnenin yanında gerçekleşti. Minnelli tekerlekli sandalye kullanıyordu ve kendilerini ayakta alkışlayanlar azalırken Gaga şöyle dedi: “Gördün mü? Halk seni seviyor.”

“Ah, evet, ama ben neyim – anlamıyorum,” diye parlak bir şekilde yanıtladı Minnelli, okuması gereken kartları karıştırırken elleri titriyordu. “Anladım,” dedi Gaga. Minnelli’nin elini tuttu, onu “gerçek bir şov dünyası efsanesi” olarak övdü ve Minnelli’nin En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandığı “Kabare”nin 50. yıldönümünü kutladı. Minnelli’nin tekrar konuşma zamanı geldiğinde, adayları tanıtma görevinde bocalıyor gibiydi. Gaga tekrar eğildi: “Seni yakaladım,” diye fısıldadı, sesi kamera kesilirken bile yayında duyulabiliyordu. “Biliyorum,” diye yanıtladı Minnelli.

Yaşlı bir kişiye potansiyel olarak ezici bir deneyim yoluyla sessizce yardım etmeyi amaçlayan bu küçük deva eylemlerinden etkilenen tek kişi ben değildim. Her an sosyal medyada büyük beğeni topladı. The Colorado Sun için bir köşe yazarı, Gaga’nın davranışının “beni bir su birikintisine çevirdiğini” yazarken, The Cut’ın bir yazarı bunu “son derece etkileyici” olarak nitelendirdi. İnsanların onayının katıksız gücü, ödül gösterileri gibi sert, senaryolu ve spotlight olma eğiliminde olan, her zaman kendinden emin bir şekilde çekici ve çekici bir şekilde kendine güvenenleri vurgulayan bağlamlarda sıradan destek jestlerini görmenin ne kadar nadir olduğu hakkında bir şeyler söyleyebilir. Bu gündelik yardım jestlerini, günlük yaşamda görseydiniz, dikkate değer olmazdı. Yine de, aksi takdirde bu hamuru habitatlarında özel bir dramatik ağırlık aldılar.

Ödül gösterileri, yaşlanan efsaneleri onurlandırmak için doğal bir ortamdır; yaşam boyu başarı ödülleri bu yüzden var. Yine de Amerika, yaşlanmanın açık gerçekleri karşısında büyük bir tedirginlik yaşıyor. En canlı efsanelerimiz – Jane Fondas, Warren Beattys ve yakın zamana kadar Betty Whites – sahneye davet ediliyor ve ne kadar harika göründükleri için övülüyorlar, ancak yaşlanmaya eşlik eden gerçek kırılganlık gizlenme eğilimindedir. Hasta ünlüler genellikle kamusal yaşamdan kaybolur; sağlık sorunlarını ancak öldükten sonra öğreniyoruz.

Bu anlamda Mitchell’in ve Minnelli’nin görünümleri biraz farklı duygusal değerler taşıyordu. Mitchell, iyi olduğuna dair bir kamu güvencesi gibi hissetti. Gösteri öncesi Grammy’yi kabul ederken, kendisine sahneye kadar eşlik eden fizyoterapistine teşekkür etti; Günler önce, bir MusiCares töreninde Carlile ve diğerleri ile sahnede 1970 hiti “Big Yellow Taxi”yi seslendirdi. Minnelli’ye verilen tepki, sanki izleyiciler aniden onun sonsuza kadar bizimle olmayacağını anlamış gibi, daha açık bir şekilde hürmetkardı. Oscar’lar, amorf “filmler” kavramına tapıyorlar ve yetmiş yıldır bir kültürün demirbaşı olan Judy Garland’ın kızı Minnelli, gerçek bir film kraliyetidir. Ve (nispeten) genç Grammy’lerin aksine, Oscar töreni eski Hollywood’un sunağında eğilmeyi sever. 1996’da Kirk Douglas, konuşmasını etkileyen bir felçten kısa bir süre sonra onur ödülü aldı; 2011’de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü duyurmak için 94 yaşında ortaya çıktı. Ev sahiplerinden birine (Anne Hathaway) ve kazanana (Melissa Leo) vurması kimsenin umurunda değildi; ellerinden geldiğince haraç vermekten mutluydular.

Ama Minnelli’yi fiziksel olarak zayıflamış ama ölümsüz bir şekilde parlak gözlü görmek, içimde bu putperest şovları izlerken hissetmeye alışık olmadığım bir şeyi karıştırdı. Minnelli’nin Hollywood kraliyeti olduğunu söylemek sadece kitaplık bir kopya değildir; onun hayatını öğrenmek ve onu “Kabare” gibi filmlerde veya “Z ile Liza” gibi şovlarda izlemek, inanılmaz derecede berbat bir eğlence endüstrisinden hala çiçek açabilecek gerçek sanata hayret etmektir. İnanılmaz bir enerjiyle hareket ettiğini görmeye o kadar alıştık ki, bu enerjinin dizginlendiğini görmek zordu. Ama sağlığıyla ilgili komplocu tahminler okumak yerine onu kendi şartlarıyla gördüğüme minnettardım ve akademinin onu sunuma davet etmesinden mutlu oldum. Ve pek çokları gibi, Lady Gaga’nın güven verici varlığı beni çok sevindirdi; 95 yaşındaki Tony Bennett ile yaptığı çalışmalarda olduğu gibi, bir efsaneye eşlik etmeye sezgisel olarak hazır görünüyordu.

Belki de insanları etkileyen sadece bu tür anların televizyondaki nadirliği değildir. Geçtiğimiz birkaç yılda, sosyal medyada sıklıkla kullanılan belirli bir ifadenin farkına vardım: “Onlara çiçeklerini ver.” Buradaki fikir, bizim için önemli olan figürleri, hala etraftayken onurlandırmamız gerektiğidir – pandemi sırasında, halka açık kişiler de dahil olmak üzere yüzbinlerce kişinin öldüğü pandemi sırasında giderek daha fazla tekrarlanan bir fikir. Mitchell ve Minnelli’nin çiçeklerini aldıklarını görmek içleri ısıttı, ömür; çalışmalarının büyüklüğü abartılamaz. Ancak çoğumuz yıllardır sevdiklerimizi tam anlamıyla göremiyoruz. En savunmasız olanlar hala bir mesafede duruyorlar ve tekrar dışarı çıkmanın tamamen güvenli olup olmayacağından emin değiller. Belki de bu yüzden, bu büyük olaylara katılırken yaşlı figürlerin biraz destek sunduğunu gören pek çok kişi bu kadar güçlü tepki verdi. Burada gördüğümüz, hepimizin var olmasını isteyebileceğimiz bir toplumsal hassasiyet, böylece kırılganlığı görmezden gelmenin giderek zorlaştığı bir dünyaya yeniden hoşgeldin diyebiliriz.

Kaynak fotoğraflar: Neilson Barnard/Getty Images; YouTube’dan ekran görüntüleri.

Jeremy Gordon, Brooklyn’de çalışmaları The New York Times, The Nation ve diğer yayınlarda yer alan bir yazardır.