Kulaklarınız Bu Çığlığı Tekraren Kere Duydu, Farketmediniz!

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
Bu çığlık neredeyse 70 yıldır birçok yüksek, düşük bütçeli sinemada ve televizyon dizilerinde yani 400’ü aşkın üretimde kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor. Genellikle biri vurulduğunda, çok yüksekten düştüğünde yahut bir patlama anında kullanılıyor. Bir sinemada birden çok kere sahnelerde kullanıldığı da oluyor.

bu biçimdeların ses kayıt kuralları sebebiyle günümüzde aslında epey gerçekçi, durumu yansıtan bir çığlık değil. İstisnalar haricinde, koyulduğu sahnelerle de pek uyumlu olduğu söylenemez hatta baya sırıtıyor da diyebiliriz.

Wilhelm çığlığı, ilk kez 1951 yılında çekilen Distant Drums isimli bir western sinemasında kullanıldı.

Kullanıldığı sahnede bir adam bir timsah tarafınca ısırılır ve bu çığlık duyulur. Bu ses efekti birfazlaca sinemada olduğu üzere daha sonradan kaydedilen bir ses. Bu sahne için 6 adet farklı çığlık sesi kaydedildi ve 5. kayıtta kaydedilen bu çığlık bir miladın başlangıcı oldu. daha sonrasında Warner Bros’un ses efektleri kütüphanesine eklenen bu çığlık, şirket ismine çekilen sinemaların birçoğunda kullanılmaya başlandı.

Bir çığlığın peşinde… niye “Wilhelm”?

1970’lere gelindiğinde Oscar sahibi ses uzmanı Ben Burtt, daha öğrencilik senelerında izlediği sinemalarda bu çığlığı keşfedince araştırmalara başladı.

Burtt’un uzun süren araştırmaları sırasında ulaşabildiği en eski imal 1953’te çekilen The Charge at Feather River sinemasıydı. Sinemada, Wilhelm ismindeki bir asker, Kızılderililer tarafınca okla bacağından vurulur ve bu çığlığı atar. Günümüze kadar ulaşan bu ses efekti, ismini bu karakterden alarak “Wilhelm çığlığı” olarak tarihte yerini almaya başlar.

The Charge at Feather River sinemasındaki o sahne:

Çığlığın popülerliği nereden geliyor?

O sıralar çekimleri başlayan Star Wars sinemasının direktörü George Lucas, ses düzenleme işlerini Ben Burtt’e emanet eder. Ben Burtt de bu fırsatı kaçırmaz, yeni keşfettiği ve Wilhelm ismini verdiği bu özgün çığlığı sinemada kullanır. Üstteki görüntüde Luke’un bir Stormtrooper’ı vurduğu sahnedeki düşme anında çığlığı duyabilirsiniz.

Star Wars devam sinemalarında ve Indiana Jones serilerinde de kullanılmaya devam eden çığlık, öteki direktörlerin de dikkatini çekmesiyle popülerliğine devam eder. Peter Jackson, Quentin Tarantino, Steven Spielberg ve Tim Burton gibi ünlü direktörler bu çığlığı kendi sinemalarında de kullanmaya başlayarak Ben Burtt’e hürmet duruşlarını ihmal etmez ve bu başka direktörlerce de bir gelenek halini alır.

Popülerliği bununla da hudut kalmaz. Bir müzik kümesi, birtakım müzikler ve bir bira firması “Wilhelm çığlığı” ismi ile piyasaya çıkar.

İşte o tanınan Wilhelm çığlığının kullanıldığı sinema ve dizi sahnelerinden kesitler sizlerle:

Kaynak 1 2