Küçüklerin çevrimiçi ortamda korunması: güven (sözde) teknik çözümlerden daha etkilidir

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
Yıl 1998. On iki yaşındayım ve babamın çalışma odasında oturuyorum. Arkadaşlarımla sohbet etmek için randevum olduğu için modemi yeni bağladım. Tam akşam 6’da FM4 sohbetine julchen.k olarak giriyorum. Bugün bile önümdeki çizimi görebiliyorum: siyah arka plan, renkli takma adlar. Arkadaşlarım rebi86 ve blueberry55 aramıza katılıyor. Bazen tanımadığımız biri odamızda belirir. Bu anlar aynı zamanda hem korkutucu hem de heyecan vericidir. İnternette kimse senin köpek olduğunu bilmiyor. Bazen yabancıyla biraz sohbet ediyoruz veya odayı hızla kapatıyoruz. Asla gerçek isimleri veya görselleri paylaşmayız. Birlikte? CRT monitördeki web kamerası mı? Hiç kimse.

Duyuru

25 yıl ileri sardığımızda o zamanlar başımıza gelenleri anlatan bir terim var: siber bakım. Terim, yetişkinlerin İnternet üzerinden küçüklere yaklaştığı etkileşimleri ifade eder. 2022’de tüm çocukların ve gençlerin dörtte biri siber bakım deneyimi yaşadığını bildirdi. Yükselen trend. Gençler yaşlandıkça bu oran artıyor. Çocuklar ve gençler çocuk odasında kendi cihazlarıyla oturuyorlar. Mesaj atıyorlar, video oyunları oynuyorlar, sosyal medya platformlarına video yüklüyorlar. İnternet onların evidir. Ama bu nasıl bir ev, her köşede tehlikeler kol geziyor?

(Resim:

Oliver Ajkoviç

)

Julia Kloiber, feminist örgüt Superrr Lab’ın kurucu ortağı olarak adil ve kapsayıcı bir dijital gelecek üzerinde çalışıyor ve köşe yazısını düzenli olarak MIT Technology Review’un basılı baskısında yayınlıyor.

Çevrimiçi yaş doğrulama

Ebeveyn arkadaşlarımla konuştuğumda çoğu bunalmış durumda. Bazıları bunaldıkları için zor teknik çözümler istiyorlar. Siyaset bununla ilgilenir. Birleşik Krallık’ta Ekim ayında tartışmalı bir çevrimiçi güvenlik yasası kabul edildi. Yasa, reşit olmayanlar için potansiyel olarak zararlı içeriğe sahip web sitelerinin, ziyaretçilerin yaşını doğrulamasını gerektirmektedir: teknik yaş doğrulaması. Gerçekte bu, sürekli olarak kendinizi tanımlamanız gereken bir ağ anlamına gelir. Amaç çocukları ve gençleri korumaktır. Yaş doğrulaması kimlik veya yüz taramaları gibi biyometrik veriler aracılığıyla yapılabilir.

Teknik yaş doğrulaması, yalnızca çok romantik bir göze etkili ve çekici görünen bir çözümdür. Buna karşı en belirgin argüman her teknik çözümün atlatılabileceğidir. Yaş doğrulaması yalnızca ulusal sınırlar içinde yapılıyorsa ve IP adreslerine dayanıyorsa basit bir VPN yeterlidir. Kimlik kontrolleri aynı zamanda sürekli devleti kontrol etmek zorunda kalma davranışını da normalleştiriyor. Kısacası gözetim normalleştirildi. Güncel her teknik çözümle geleceğin ekosistemleri ortaya çıkıyor.

Dijital göbek kordonu

Çocuklar ve gençler de gözetime fazlasıyla aşinadır. Arkadaş çevremde ebeveynleri tarafından akıllı telefon veya akıllı saat aracılığıyla takip edilmeyen çocuk neredeyse yoktur. Takibe karşı çıkan bir arkadaşım buna dijital göbek bağı diyor. Çocuklara ve ergenlere yönelik koruyucu alanların inşası küresel gözetim teknolojilerine dayanmamalıdır çünkü otomasyon bakımın yerini alamaz. İlgi, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte siber bakım konusunu aktif olarak ele alması, birlikte müzakere etmesi ve hangi önlemlerin anlamlı olduğunu değerlendirmesi anlamına gelir.

Çünkü güven ve açık iletişim her türlü (sözde) teknik çözümden daha etkilidir. Aynı zamanda politika yapıcıların şirketleri daha sorumlu tutması ve daha etkili ve daha basit ebeveyn kontrolü yaklaşımları geliştirmesi gerekiyor. Başka bir deyişle çocuğun son cihazının güvenliğini düşünmeniz gerekir.

Ücretsiz ve açık bir internetle büyüdüm. Ve bu özgürlüğü bir an bile kaçırmak istemiyorum. Hayatımın geri kalanında teknolojik çözümcülük hakkında makaleler yazmak anlamına gelse bile bunu savunacağım. Bunu aklınızda bulundurarak: Daha fazlası için bizi izlemeye devam edin!

ayrıca oku

Daha fazla göster

daha az göster

(Jle)

Haberin Sonu