Kim Kardashian Marilyn Monroe’yu Çağırıyor ve Yargılıyoruz

Beykozlu

New member
Ev sahibi Arka Metropolitan Müzesi’ndeki Kostüm Enstitüsü için her yıl düzenlenen Met Gala basit bir amaca hizmet ediyor: bağış toplama. Ancak olayı evden takip eden bizler için mesele genellikle başka bir şeydir: diğer insanların kıyafetlerini yargılamak.

Bu uygulamayı anlaşılmaz bulanlar var. Ben de onlardan biriydim. Alışkanlığı anlamak sadece zor değil, aynı zamanda biraz korkutucu görünüyordu: Met Gala veya Oscar gibi etkinliklere katılan dünyanın en güzel, zengin insanlarından bazıları kıyafetleri hakkında alaycı yorumlardan kaçamadıysa, umut neydi? geri kalanımız var mı?

O zamanlar anlamadığım şey, bu olaylardan birine bir şeyler giyip sadece kibarca takdir görmenin başarısızlıktan daha kötü olduğuydu. Dikkat kesinlikle bir ünlünün hayatını cehenneme çevirir, ancak yokluğu başka bir tür cehennem getirir. Başka bir zamanda, bu gösterişli akşamlardaki görünümler öncelikle odadaki diğer insanlar için inşa edilirdi, ancak şimdi fotoğraflanıyor, canlı yayınlanıyor, Twitter’da ve grup sohbetlerinde anında şakalara ve memlere dönüştürülüyor; izleyicileri, küçük bir apartman dairesinde kutulu şarap içen eşofman giymiş zoomer’ı dahil etmek için şişti. Başka bir deyişle, ünlülerin kıyafetlerini yargılamanın zevki, kısmen ünlülerin onları bu yüzden giydiğini anlamakta yatmaktadır. Simbiyotik bir ilişki içindeyiz: Bizim için güzeller ve biz de karşılığında onlara onayını gerçekten istedikleri bir izleyici veriyoruz. Bunun ötesinde, evet, insanların kendi güzel görünümlerini ne kadar çarçur edebildiğini ve dünyanın en iyi tasarımcılarına erişebildiğini görmek de eğlenceli.

Güzel kıyafetler güzel insanlar gibi değildir. Güzel bir insanda sizde olmayan bir şey vardır, siz de güzel olsanız bile: Onun güzelliği aktarılamaz, ödünç alınamaz veya kopyalanamaz. Onu kıskanabilir, gücenebilir ya da taklit edebiliriz ama her zaman onun dışındayız. Güzel bir elbise ise bir davet gibi davranır ve sizi içine adım atmaya çağırır: Bu siz olabilirsiniz. Yine de, soyunma odasına çok düşüncesizce giren veya bir arkadaşının dolabını karıştıran herkes bu davetin aldatıcı olduğunu bilir. Güzel kıyafetlerin, onları kimin giyeceğine dair fikirleri vardır.

Bu yılki Met Gala’ya Marilyn Monroe’nun ünlü 1962 “Doğum Günün Kutlu Olsun, Bay Başkan” elbisesiyle gelen Kim Kardashian’a girin – orijinal giysinin kendisi, Ripley’s Believe It or Not’tan ödünç alınmış! müze. Saçları sarıya boyanmış, merdivenleri dikkatlice çıkarken onu izlemek, kıyafet vaadinin ve bu vaadin sınırlarının hareketli olsa bile tuhaf bir kanıtıydı. Ve belki de, ünlülerin gala için bir araya getirdiği kıyafetleri değerlendirirken pek çok insanın kendilerine anlattığı hikaye üzerine bir referandum: Eğer katılımcıların görünüşleri, rakamları ve bütçeleri olsaydı, kesinlikle bundan daha iyi görünürlerdi.

Kardashian, kendi hesabına, replika yerine orijinal elbiseyi giymek için üç haftada 16 kilo verdi. Ancak orijinal elbisenin bu kadar ünlü olmasının nedeni, elbisenin kendisiyle ve onu giyen kadınla neredeyse hiçbir ilgisi yoktu. Asıl mesele, 1962’de Monroe’nun giyinikken çıplak olmanın bir yolunu bulmasıydı, aslında öyle olmasa bile şeffaf görünen bir elbisenin altında hiçbir şey giymedi. Onu canlandıran nefes kesici, yumuşak güzelliği olmadan, sadece bir alternatif elbise. Kardashian elbette iyi görünüyordu, ama tüm çalışmaları için Monroe’yu gerçekten uyandırmadı; Eğer bana o elbise olduğu söylenmeseydi, onu tanımayacaktım.

Sosyal medyada bazıları şu görünümü sevdi: “O modern bir gün Marilyn”, nefes nefese kaldı ve ardından çok alaycı bir yorum yaptı. Diğerleri bunalmıştı. (“Üzgünüm,” diye tweet attı Time’ın sinema eleştirmeni Stephanie Zacharek, “ama modern desteklerle giyilen ‘Marilyn Monroe elbisesi’ aslında ‘Marilyn Monroe elbisesi’ değil.”) Muhafazakarlar elbisenin onarılamaz şekilde hasar gördüğünden şikayet ettiler. Bazıları, diyetin içine sığdırmak için çökme seçimi konusunda ellerini sıktı. Her halükarda, tartışmasız bir şekilde gecenin görüntüsüydü – kendi içinde unutulmaz olduğu için değil, on yıllar önce olduğu için.

Orijinal elbise o kadar kırılgandı ki, kırmızı halıyı yavaş yavaş tırmandıktan sonra Kardashian bir replikaya dönüştü. Gerçek olan sadece kameralar için – yani evimizde bizim için – bir noktaya değinmekti. Geçen yılki etkinlikte Billie Eilish de dahil olmak üzere diğerleri Met Gala’da Monroe’yu başarıyla tekrarladılar. Monroe’nun gerçek kıyafetlerini giymenin ve onlara saygı duymayı amaçlayan bir elbise değil, kelimenin tam anlamıyla bir tür dönüşümde ısrar etmek olurdu: Ben bugünün Marilyn Monroe’suyum, benzetme olarak değil, aslında. (Ve gerçek Monroe asla olamazdı – sadece bir bomba değil, aynı zamanda bir iş, toksik erkek etkilerinden sıyrılabilen, magazin dergilerinden kurtulabilen bir anne.) Ama hiçbir miktarda kilo kaybı, şekil aşınması ve geri kalanı olamaz. Monroe’nun hayatında sadece iyiye ve kötülerin hiçbirine erişmenizi sağlamak; hem ilham verici hem de trajik olduğu için kültürde olduğu gibi kalıyor.

Hepimizin evde izlediğinin hayali, bir ünlünün yerine geçmek, kelimenin tam anlamıyla doğru ayakkabıları giymek kadar basit olabilir. Ancak harfi harfine yapıldığında bu rüya yetersiz kalıyor. Bir elbise sadece bir elbisedir. İstediğimiz şey gerçekten başka biri olmak – öylece giyemeyeceğiniz güzelliği elde etmek. Dünyadaki tüm kaynakların ve çabanın bile size bu tek arzuyu veremeyeceğini keşfetmek ne büyük bir darbe – güzelliğin inatla bireysel kalması.

Kimse Met Gala’ya gitmek istemiyor çünkü orada çok önemli şeyler yapıldığını düşünüyorlar. (Gilded Age’i çağrıştıran bu yılın teması, bazı izleyicilerden yakıcı siyasi yorumlar aldı; Vogue canlı yayınında köşeye sıkışan katılımcılar ne diyeceklerini bilmiyor gibiydiler. Bir noktada, sunuculardan biri olan Hamish Bowles şaşırdı. Ukrayna’daki savaşı gündeme getirerek bana.) Galaksi olarak insanların hayal ettiği şey güzelliktir, hayranlık duymak ve beğenilmek, çekici olmak ve büyülenmek, özel ve hak olarak seçilmektir. İnsanlar ölürken giyinip şampanya içmek için hiçbir mazeret yoktur, her zaman var olan mazeret dışında, yani insanlar her zaman ölüyor. Ünlüler, onları takip edemediğimiz partinin içinde kaybolduğunda, en önemli şeyin yaşam ya da ölüm ya da iyi ya da kötü kadar ağır olmadığı, güzel ve karmaşık olmayan bir hayatın hayalini geride bırakırlar. En önemli şey, sadece bir bakış ve geri kalanımız tarafından yargılandığı gibi, evde paket yemek yerken, onu alıp almadığınızdır. “Kim Kardashian’ı Marilyn Monroe’nun elbisesiyle gördünüz mü?” yüz kısa mesaj git. “Böyle kaçırılmış bir fırsat. Marilyn çok daha iyi olabilirdim.”

Kaynak fotoğraflar: The Met Museum/Vogue için Dimitrios Kambouris/Getty Images; Sam Shaw/Shaw Ailesi Arşivleri/Getty Images; Jay’in fotoğrafı/Getty Images.

BD McClay, The Hedgehog Review’da eleştirmen, deneme yazarı ve katkıda bulunan bir editör ve Commonweal’da katkıda bulunan bir yazardır.