İmtihandan Evvel Ne Yapmalıyım?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
1)Sınavın yükünün verdiği gerilime korona korkusu da eklendi, bu sürecin imtihana girecek öğrenciler üzerinde maalesef negatif tesirleri oldu. Pekala anne ve babalar, imtihana birkaç gün kala bu süreci nasıl yönetmelidirler? Çocuklara dert seviyelerini minimuma indirmeleri konusunda nasıl yardımcı olabilirler?

Öncelikle belirtmek isterim ki; gençlerimiz bizim kıymetlilerimiz, geleceğimizin mimarlarıdır. Girecekleri sınav-sınavlar gençlerimizin hayatlarını şekillendirmede yalnızca basamaktır. Ömürlerinin tamamı değildir.

İçinden geçtiğimiz pandemi süreci bizi kimi vakit zorlayıp yorsa da kendimizle tanışmamızda, amaçlarımızı yanlışsız belirlemede biroldukca katkı sağladı. Her yıl imtihana girecek gençlerimiz telaşlı bir müddetç yaşar. Pandemi sürecinde imtihana girecek gençlerimizin telaşı elbette her zamankinden birkaç tık fazla olacaktır ve bu oldukcata olağandışı bir müddetç değildir. Bu süreçte gençlerimizin en büyük destekçisi ailesidir. Genç ailesinin yanında olduğunu, ona inandığını ve takviye olduğunu görmek ister.

Ailelerde elbette imtihana girecek genç kadar tasa yaşamaktadır ve ailenin telaşı bulaşıcıdır. bir daha ailenin bu süreçte yaşadığı gerginlikte gence epey kolay bulaşmaktadır. Bu yüzden çocuktan evvelce aile; gerçek stratejiler ile tasasını denetim altına almalıdır, baskı yapmamalı, kıyaslamamalı, genç ile çatışma yaşamamalı, her an gencin ders çalışmasını beklememeli, yüksek beklenti içine girmemeli, gencin yerine üniversite ya da meslek tercihlerini lisana getirmemeli, genç ile sağlıklı irtibat kurmalı, gencin kuvvetli taraflarına odaklanmalıdır. Onu motive edecek “elinden geleni yaptın, gereğince çalıştın” vb. telaffuzlarda bulunmalıdır. Tasasını tetikleyen “sana epey güveniyorum, en uygununu yapacaksın biliyorum, yüzümüzü kara çıkarma, emeklerimiz boşa gitmesin.’ vb. cümlelerden kaçınmalıdır.

2)Ben de imtihana girerken ‘Sınavdan evvel ne yapmalıyım?’ usulünde başlıklı biroldukca görüntü izlemiştim. Elini yüzünü yıka derin nefes al üzere tavsiyeler almıştım. Lakin maalesef bu sene bu stil tavsiyeleri uygulamak pek mümkün olmayacak. bu vakitte imtihana girecek öğrencilere gerilimden uzaklaşmak için ne üzere tavsiyeler verirsiniz?

-“Sınavdan evvel ne yapmalıyım, neler yapmalıyım” ortasında ağır korku barındırmıyorsa, karamsarlığa ve ümitsizliğe yol açmıyorsa faydalıdır. Ve hiç bir gencimize gerilimden uzak kalmayı tavsiye etmeyeceğim
☺
Tavsiye edeceğim tek şey gerilimlerini denetim altına almaları ve korkularını bastırmamaya çalışmaları olacaktır.

Gerilim düşündüğümüz kadar ziyanlı değildir. Tersine gerilim faydalıdır. Gerilim; hayatta kalmamıza yardımcı olur, motivasyonumuzu canlı meblağ, performansımızı arttırır, vakti yönetebilme mahareti sağlar, ömrün denetimini elde tutmamıza yardım eder.

-Gençlerimize şunu da tavsiye etmek isterim: Kendilerine güvenmelerini ve gözlerinin önünde olumlu sahneler canlandırmalarını.

Şöyle ki; “Yapamayacağım, başaramayacağım” formundaki olumsuz sahneler yerine “Elimden geleni yaptım ve x… kısmını kazanacağım” vb.

-Sınavın kişiliğinin şekillendiricisi olmayacağı, ayrıntılarını ölçecek bir araç olduğunu unutmamalarını tavsiye ederim.

-Uyku ve beslenme alışkınlıklarında rutinden şaşmamak gerekir.

-Stresi denetim etmede imtihan öncesi nefes antrenmanları ve gevşeme idmanları de yapılabilir.

3)Sınavdan bir gece evvel saat kaçta uyunmalı, imtihan günü saat kaçta kalkılmalı? İmtihan günü nelere dikkat edilmeli, beslenme ve uyku tertibinden biraz bahsedebilir misiniz?

-şahsi gündem imtihandan uzaklaştırılmalıdır. Komik bir sinema izlenebilir, eğlenceli bir kitap ya da mecmua okunabilir.

-Son gün imtihana çalışmayı bırakmak faydalı olur.

-Kaygı düzeyini arttırmayan şahıslarla sohbet etmek ve imtihandan bahsetmemek gerekir.

-Uyku ve yemek rutininden şaşmamak gerekir.

-Mümkünse sakin ve oksijenli yerlerde yürüyüş yapmak faydalı olabilir.

-Sınavdan evvelki akşam ağır yemeklerden uzak durmak gerekir.

-Sınav anında yanımızda olması gereken evrakları akşamdan hazırlamak sabah yaşanabilecek telaşı ortadan kaldırabilir.

-Yatmadan evvelce ılık bir duş almak uygun gelebilir.