Hopper pedallı araç: “Bu bir go-kart değil, bisiklet”

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
Temel veriler umut verici görünüyor: iki kişilik plastik gövde, sabit tavan ve gövde, genişlik 88 cm, uzunluk 2,05 m, ağırlık 120 kg, 25 km/saat'e kadar elektrik destekli pedal tahriki. Hepsi de etkileyici bir miktar olan 13.000 Euro karşılığında. Tüm yaygın çok paletli araçların aksine, Hopper direksiyonlarla donatılmıştır. Bunu denemek istiyorum.

Duyuru

İlk test: Korkuyorum

Haziran 2023'te Frankfurt'taki Eurobike bisiklet fuarında pilot seriden bir modeli test edeceğim. Oturuyorum ve kendimi rahat hissediyorum. Direksiyon ele iyi oturuyor ve pedal çevirme hissi hoş. Ancak direksiyon, bir arabayı geri vitese takıyormuş gibi hissettiriyor: Direksiyonun en ufak bir hareketinde arka taraf yoldan çıkıyor. Arabayı ne kadar hızlı sürersem, kendimi o kadar güvensiz hissediyorum. Fuarın otoparkına dik ve dolambaçlı bir rampadan giriyorum. Yavaşça yukarı çıkabilirsiniz, ama aşağı indiğimde alnım korkudan terliyor: Yürüme hızında sert fren yapıyorum, dar viraja tamamen yaslanıyorum ve devrilmeden zar zor düz zemine geri dönmeyi başarıyorum.

“Ya şimdi birinden kaçınmak zorunda kalırsam?” Düşünüyorum ve hızla sola yöneliyorum. Bu çok fazlaydı: Sol ön tekerlek havalanıyor, tutunmaya çalışıyorum ama yüksek tavan hazneyi aşağı çekiyor ve yan tarafıma düşüyorum. Bana hiçbir şey olmadı ama parlak kaportada bazı çizikler var. Seyahatimi CEO Martin Halama'ya bildirdiğimde, kendisi zaten sürüş dinamiklerini optimize etmeye çalıştıklarını söyledi: şaside değişiklikler ve viraj alma hızının elektronik düzenlemesi ile. Bu özellikler entegre edildiğinde Hopper'ı tekrar test etmeliyim.

Hopper Mobility, pedallı aracının üretimine 2024 yılının ortalarında başlayacak…
(Resim: Hopper Mobility GmbH)

İkinci test: daha iyi bir şey yok

Altı ay sonra Hopper'ı Köln'deki Rheinpark'ta tekrar test ettim. Sözcü Sebastian Weber, yanal stabiliteyi artırmak için paletin 17 cm'den 105 cm'ye genişletildiğini ve ön şasinin alçaltıldığını açıkladı. Direksiyon artık daha az direkt. Ancak henüz elektronik sürüş yardımı bulunmuyor. Birkaç tur atıyorum ve trafik olmadığına sevindim çünkü herhangi bir gelişme görmüyorum. Kaçış testini basın sözcüsünün yapmasını tercih ederim. Neredeyse 10 km/saat hızla gidiyor, yaklaşık bir metre sapıyor ve sonra şeride geri dönüyor, tıpkı arabalara yönelik geyik testinde olduğu gibi… Sadece bakarken bile devrilmesinden korkuyorum.

Hans Dorsch bir teknoloji gazetecisidir ve kişisel deneylerden çekinmez.  ,

Hans Dorsch bir teknoloji gazetecisidir ve kişisel deneylerden çekinmez.

Weber bunu pragmatik olarak görüyor. “Bu bir go-kart değil, bir bisiklet” diyor. Kritik durumlarda direksiyonu çevirmenize gerek yok, fren yapmalısınız. Bu beni ikna etmiyor. Şu ana kadar kullandığım tüm çok yollu bisikletlerde (klasik üç tekerlekli kargo bisikletlerinden dört tekerlekli velomobillere kadar) devrilme noktası çok daha yüksekti. Arka tekerlekten yönlendirme fikri ne kadar büyüleyici olsa da genel konsept için iyi değil. Elbette: Uzun ve dar araçlar devrilebilir, fizik bu. Ancak refleksler kapatılamaz.

(Jle)

Haberin Sonu