Hayvan Anneliği Konulu Bu Sevimli Görüntüyü İzlemekten Neden Vazgeçemiyorum?

Beykozlu

New member
Evlilikle ilgili en sevdiğim şey, her zaman mem takas edecek birinin olması. Benim için o kişi kocamdır. Gönderdiği memlere bugünlerde anlamsız gelen sözler eşlik ediyor. “İnanılmaz” yazacak. “ÖNEMLİ.” “İstemek.” Bazen tıklamıyorum bile. Geçen hafta bana Kosta Rika’da bebeğine kavuşan tembel bir annenin 34 saniyelik görüntüsünü gönderdiğinde, “Maalesef bu hoşuma gitti” yazmıştı. Anlıyorum: Bu görüntüyü her izlediğimde, itiraf etmekten utandığım fiziksel bir acı hissediyorum. Tembel annenin omzunun üzerinden bakışı içgüdüsel, acı verici bir şekilde dokunaklı (ancak bunun nedeni çok yavaş hareket etmesi olabilir). Bebek gözlerini yakaladığında, tanıma ile şaşırmış görünüyor. “Oh, sensin,” der gibi görünüyor ve bebeğin cıvıltısını duyabiliyorsunuz, bedensiz bir insan eli tarafından yukarı kaldırılıyor. Ardından, izleyicinin nefesi kaçınılmaz olarak göğsünde sıkıştığından, eli avuç içi büyüklüğündeki üç parmaklı tembel hayvana uzanır ve anne tembel hayvan, bebeği kendine toplamak için hantal pençeleriyle uzanır. kolları onun boynuna dolanır.

Kosta Rika’daki Jaguar Rescue Center, görüntüyü içerikten arındırılmış ve insan projeksiyonuna hazır hale getirmeden önce, ilk olarak Mayıs ayında Instagram’da paylaştı. Bir izleyici olarak sarsıldım. Bir kullanıcı, “Bir annenin ağır çekimdeki sevgisi” yorumunu yaptı.

Eşimin bu görüntüyü benimle paylaştığı gün ikimiz de ipimizin ucundaydık. Hareketin ortasındaydık. Biz çalışmaya çalışırken 4 yaşındaki çocuğumuz anaokuluna ara vererek evdeydi. Kendi anneme Evre 4 kanser teşhisi konmuştu ve doldurulması gereken çok fazla form, yapılması gereken çok zor konuşmalar vardı. Oldukça iyi bir arada tutuyordum – ya da bu görüntüyü izleyene kadar öyleydim. Kurtarma merkezinin Instagram gönderisindeki başlık, personelin tembel bebeği “plajın yakınında yerde ağlarken” bulduğunu açıkladı. Anneyi bulduklarında, bebeğin ağlamasını kaydettiler ve annenin dikkatini çekmek için ağacın yanında çaldılar. “Anne bebek için aşağı inerken sabırla bekledik.”

Belki de kocamın görüntü için takdirini neden nitelendirdiğini anlıyorum. Anne ve çocuk arasındaki bağı uyandırmak, insan duygularını hayvanlara yansıtmak, ancak ebeveynliğin gerçek zorluklarından kaçınmak konusunda manipülatif bir şey var. Toplumun anneliği hiçbir şekilde desteklemeden idealize etme biçimlerine karşı uyanık hale geldik. Amerika Birleşik Devletleri’nde insan anneler ve çocukları, onlara yardım etmek için acele etmeyen bir toplumda karşılanmayan ihtiyaçların yüküyle yaşıyor. Zorluklarını atlayarak ebeveynliğin gerçekliğini çarpıtan içeriğe kapılmaya direnmeyi biliyorum.

Ama sonra – tembel hayvan bebeğini gördüğünde göğsümdeki içgüdüsel his! İçimdeki çocuğun ve annenin özlemi! Sanki o anlarda beni en çok sevindiren şey, tam da direnişimin, ideolojik uyanıklığımın üstesinden gelme deneyimimmiş gibi. Eleştirmen Pauline Kael, 1969 tarihli “Çöp, Arka ve Filmler” adlı makalesinde, hepimizin gizliden gizliye bilgimizden kurtulmayı özlediğini savundu. “Yabancılaşma, bilgili film izleyicilerinin en yaygın durumudur,” diye yazdı, “ve düşük bilgililiğin kendine özgü ödülleri, bir cimrinin küçük iyiliklerden zevk almasına rağmen, bundan şaşırmayı çok isteriz – inançsızlığı askıya almayı değil. ne de Brechtyen türde bir yabancılaşmaya değil, zevke, insanın kendinden iğrenmeden iyi diyebileceği bir şeye.”

Bu görüntünün bana dikkat ekonomisi makinesinin bir dişlisi olduğumun farkındalığından kısa bir soluklanmadan başka bir şey sağladığını düşünmüyorum. Sorun şu ki, kaygılarımızı besleyerek isim izlenimlerini en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış bir algoritma tarafından sunulan içeriği pasif bir şekilde tüketeceksek, en azından bir doz dopamin almamız gerekmez mi? Hep zor arkada teselli bulmuşumdur ama son zamanlarda bazı geceler kendimi bir komploya teslim etme lüksü tam da bu lüks oluyor. Yıpranmış sinirlerimin tahammül edebileceği tek medya, bitki tanımlama konusundaki Reddit dizileri ve küçük çocukların ayak işlerini yapmak için gönderildiği nazik Japon realite-TV ihracatı “Old Enough”. tabii ki istek sersemliğimden sıyrılmak için; bunun yerine tembel bir görüntüye ağlıyorum ve biraz utanıyorum. Yine de kısa bir süreliğine kendimi daha iyi hissediyorum.

Acaba dünya krizdeyken bile, hayvan videolarının kel duygusallığına burnumuzun dibinden bakmayı göze alabileceğimiz bir şey olup olmadığını merak ediyorum. 20’li yaşlarımın ortalarındayken, 2009’da sevimli hayvan videoları, kültürel olarak çağdaş tarihte hiç olmadığı kadar baskındı, ancak bulunabilirlikleri eşi benzeri görülmemiş bir seviyedeydi. İş yerinde yavru hayvanların “benim internetim olmadığını” söylediğimi hatırlıyorum. ben daha çok insanla ilgileniyorum, bana gözlerini deviren iş arkadaşlarıma söylerdim.

Şimdi düşünüyorum: Ne demeye çalışıyordum? Sert miydim? Bir entelektüel, bir internet uzmanı olduğumu mu? Duyarlılığa tanık olmakta beni sabırsız ve sinirli hissettiren bir şey vardı. Şimdi aklıma küçük, yumuşak bir parçamı çıkarmaya çalıştığım geliyor. İhmalden öleceğini umuyordum.

Bir parçam gücendi – hala güceniyor! — bu hayvanlara gösterdiğimiz ilgi, özellikle de yüz çevirmeye çok istekli ve hevesli olduğumuz tüm insan başarısızlıklarıyla karşılaştırıldığında. İnsanlar bu hayvanlar karşısında ne kadar büyülenmişler, tepkimizin gücü çok kabul edici, çok sevecen, çok açık. O tembellere karşı ne kadar dikkatli olurduk! Tam buradayım, daha gençken söylemek istiyordum. Ben gerçeğim! Ben insanım.

Bu ülkede, kelimenin tam anlamıyla herhangi birinin şefkatli ilgisini isteyen bir anne olarak şimdi tekrar böyle hissediyorum. Aynı ay, Twitter’daki herkes bu tembeller için ağlarken, tüm ilerici aile politikası, Başkan Biden’ın tarihi Enflasyon Azaltma Yasası’ndan çıkarıldı. Anneler ve çocuklar, Jaguar Kurtarma Merkezi’nin insani muadili yok, insanlara şunu söylemek istiyorum. Duygularını aldığın pınar biziz! Evrensel sağlık hizmetine ihtiyacımız var!

Ve yine de: 4 yaşındaki oğluma sarılmak için bilgisayar başında çalışmaya ve kötü haberleri okumaya ara veriyorum, tıpkı bir tembelin bebeğine sarılışı gibi. Son zamanlarda anneme de çok sarılıyorum, yıllardır sahip olduğumdan daha fazla ve sonra toparlanan tembel bebek oluyorum.

Tıpkı kültürel tasavvurda olduğu gibi, bakım vermenin zor işi ve bunu yapan insanların ihtiyaçları bu görüntüde rahatlıkla atlanır. Yine de tembel hayvanlar bize neye sahip olduğumuzu ve neye her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu hatırlatıyor. Başka bir varlığı sevmek anlamlı bir iştir ve bebeğinizi kumsalda ağlayarak bırakıp gölgeliğe doğru gitme dürtüsüne direnebilirseniz, bu onun kendi tesellisidir. Geri kalanı için güç toplamak için 34 saniyelik aralıklarla bile aşk kısmına sımsıkı sarılmamız gerektiğini biliyorum.

Kaynak fotoğraflar: Getty Images aracılığıyla CSA Görüntüleri; Kevin Schafer/Görüntü Bankası, Getty Images aracılığıyla.