Hasan Can Kaya’dan RTÜK Cezası Hakkında Birinci Açıklama

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
Geçtiğimiz yılın en tanınan mevzularından bir tanesi Hasan Can Kaya‘ydı. Acun Ilıcalı’nın kurduğu Exxen isimli platformda yayınlanan Konuşanlar isimli program ile mesleğinin doruğuna ulaşan Kaya, RTÜK niçiniyle yansıların odağına oturmuştu. Evvelki devirlerde birebir konsepti YouTube’da yapan ve onlarca kısım yayınlayan Kaya, programındaki argo lisan niçiniyle RTÜK’ün soruşturmasına kurban gitmişti. RTÜK, bir kısımdaki ilgili sahnenin kaldırılmasına karar vermişti. Sıkıntı, TBMM’nin gündemine de taşınmıştı.

Hasan Can Kaya, bugüne kadar sürdürdüğü sessizliğini nihayet bozdu. çok sert bir açıklamada bulunan Kaya, yaşananların bir iftira kampanyasından ibaret olduğunu savundu. “Kendiyle barışık beşerler kendiyle dalga geçer. Küfürle güldürüyor diyen adamlar ömründe kimseyi güldürmemiştir.” diyen komedyen, “Çok tutulan mizah işlerinde her seferinde sansür uygulanmıştır. Kemal Sunal’ın ‘Eşoleşek’ sözünü sansürleyen bir kurum. Benim üzerimden izleyicilerimi, bilhassa Z jenerasyonunu eleştirdiler ona üzüldüm. Yoksa umurumda değil. Güldük eğlendik.” diyerek RTÜK’e de reaksiyon gösterdi.

“İnsanlar arkadaşlarıyla argo şakalaşır”

Hasan Can Kaya tarafınca yapılan açıklamalarda şu tabirlere yer verildi: “Bilmeyen şöyleki zannediyor güya biz izleyiciye küfür edebiliyormuşuz üzere bir algı var. bu biçimde bir şey olabilir mi! Türk halkına kim küfredebilir, küfür ederek kim güldürebilir? Bu bir iftiradır, karalama kampanyasıdır. Bizim tam yaptığımız lise ortamındaki samimi arkadaş atmosferini yaşatıyoruz. Ve beşerler arkadaşlarıyla argo şakalaşır. Hangi biriniz arkadaşlarınızla argo şakalaşmıyorsunuz? ötürüsıyla ben de arkadaşlarımla argo şakalaşıyorum. Burada o denli bir şey var.

Oradaki seyirci arkadaşımız da fazlaca genç. Babası beni övüyormuş lakin küfür ederek övüyormuş. Komiğine gitmiş anlattı bana. Ben de egzajere ettim onu. bu biçimde tabağı boş gönderme ben de babana bu biçimde bu biçimde dedim. Biz güldük, seyirci güldü. İzleyen milyonlar güldü ancak programı izlemeyen hiç alakasız bir nefret dolu bir güruh, mevzuyu bilmeyen bir sürü kişi eleştirdi. Fakat değerli değil. Bizim için güzel niyetle yapılan her şeyin başımızın üstüne yeri var. Tenkit de dahil. Biz eleştirilemez değiliz.

Trolleri saymıyorum ancak yapan tenkitlerin başımızın üzerinde yeri var. Biz bundan fazlaca etkilenmedik. Biz platform geçtikten daha sonra şeklimizden taviz verseydik, ki aslına bakarsanız arkadaşlar mizah, lisanı bozma yeridir. Tırnak ortasında söylüyorum serseri bir lisan kullanılır. Herkese yağ çekerek bir mizah ortamı oluşturamazsınız. hayatında kimselerle şakalaşmamış beşerler bunu sav ederler. Ancak ülkemizde güldürü ile ilgili büyük kitlelere hitap eden herkes ya sansüre uğramıştır ya sık sık eleştirilmiştir. Bu işin bedeli bu büyük kitlelere oynayan bir güldürü insanıysan sansürü eninde sonunda yiyecektik. Bilmeyenler bir şey gelmiyor başınıza diye şaşırıyordu. “