Günümüz Sendikalarının Kurumsal Amerika’ya Karşı Savaşma Şansı Var mı?

Beykozlu

New member
1996 yılında, ikinci nesil Filipinli Amerikalı olan Manuel Miranda, Kent, Wash., Evergreen State College’dan mezun oldu. Edebiyat okudu ve Seattle’da saatte 9 dolara serebral palsili insanlarla ilgilenen bir iş buldu. Miranda, şehrin “post-grunge” olduğunu ancak teknoloji tarafından dönüştürüldüğünü söyledi. Çevrimiçi kitapçı Amazon hakkında çok fazla heyecan vardı.

Miranda orada çalışmak için başvurdu ve kitap ve CD’leri paketleyerek depoda işe başladı. Ardından müşteri hizmetlerine giderek soru ve şikayetleri yanıtladı. Miranda, bazı kişilerin çağrı merkezi işini gösterişli dış hırsları finanse etmenin bir yolu olarak gördüğünü söyledi; diğerleri teknolojiye giriş yapmak istedi. Miranda, bakıcılıktan saatte sadece bir dolar daha fazla kazanıyor, ancak hisse senedi opsiyonları, sağlık sigortası ve havalı, yerli bir şirkette çalışmanın gururunu yaşıyordu.

Yine de “ruh hali oldukça moralsizdi. Üretkenliğe, saatte kaç e-postayı yanıtladığınıza dair dürtülmeye veya izlenmeye vurgu yapıldı.” Herkes haftada 50 saat çalışmak zorundaydı. Birkaç iş arkadaşı ona örgütlenmek istediklerini söyledi. Büyük bir sendika olan Communications Workers of America’ya bağlı bir topluluk grubu olan Washington Teknoloji İşçileri Birliği (WashTech) ile temas halindeydiler.

Miranda onlara katıldı, meslektaşlarına talepleri hakkında (daha fazla para, daha az kota, iş hareketliliği) anket yaptı ve yönetimle nasıl yüzleşeceğini anladı. 2000 yılında, 400 çalışana kadar uzanan müşteri hizmetleri bölümünün çoğunluğu WashTech’e katıldı. Ancak 2001’de, dot-com balonunun patlamasından hemen önce, Amazon Seattle çağrı merkezini kapattı ve işi Tacoma, Batı Virginia ve Hindistan’daki sitelere taşıdı.

Miranda 1999’da Amazon’dan ayrıldı ancak eski iş arkadaşlarıyla iletişimini sürdürdü. Çağrı merkezinin kapatılmasını bir ticari karar olarak değil, aynı zamanda Amazon’un reddettiği sendikayı çökertmek olarak gördü. Yine de, şu anda New York’ta tasarımcı olarak çalışan Miranda, “Birliğin başarısız olduğunu hissetmedim” dedi. İş arkadaşları işlerini kaybettiğinde WashTech daha iyi bir kıdem tazminatı paketinin müzakeresine yardımcı oldu. Dahası, “O zamanlar bir teknoloji çalışanının nasıl organize edileceği net değildi” dedi. “Artık insanların konuştuğu bir şey.”

Kötüleşen pandemi sırasında zorunlu fazla mesai koşullarını protesto eden Amazon depo işçileriyle konuşurken Miranda’nın tatillerdeki kampanyasını hatırladım. New York, New Jersey ve Washington DC’de, gayri resmi bir sendika olan Amazonians United’ın üyeleri, 3 dolarlık kalıcı bir zam, işte cep telefonlarına erişim ve işten çıkarılmadan korunma talep eden dilekçeler imzaladılar. Patronları cevap vermedi. Chicago yakınlarındaki iki depodaki üyeler, yönetim benzer dilekçeleri kabul etmediğinde vardiyalarından ayrıldı.

Ülkenin paketleyicileri ve ayırıcılarından çok az sayıda kişi katıldı ama cesaretlerine hayran kaldım. Miranda ve meslektaşlarının çabalarından bunca yıl sonra, Amazon’da örgütlenme yöntemleri hala değişim içinde; dünyanın en büyük, en zengin şirketlerinden biriyle yüzleşmenin tek bir doğru yolu yok.

Amazon çalışanları bir miktar başarı elde etti. Ocak ayında şirket, Chicago bölgesinde tam zamanlı ücretleri saatte 2 dolar artırdı ve çalışma yasalarını uygulayan Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak tüm ABD çalışanlarına örgütlenme hakkı bildirimi göndermeyi kabul etti. özel sektörde. Amazon, New York ve Maryland’deki depolarda da kendi el ilanlarını yayınlayarak işçileri Amazonians United ile konuşmamaları konusunda uyardı.

Ve Staten Island’da Amazon İşçi Sendikası adlı sıradan bir grup, iki depoda yapılacak bir seçim için onaylanmaya yetecek kadar sendika kartı topladı. NLRB ayrıca Amazon’un sendika örgütlenmesine katıldıkları için oradaki birkaç işçiye misilleme yaptığını belirten bir şikayet yayınladı. (Bir Amazon sözcüsü, şirketin Staten Island’da “yeterli sayıda meşru imza olduğuna şüpheyle yaklaştığını” söyledi. “Sendikaların çalışanlarımız için en iyi cevap olduğunu düşünmüyoruz” dedi.)

Büyük sendikalar da denemeler yapıyor. Bu ay, Bessemer, Ala.’daki bir Amazon deposunda çalışan binlerce işçi, Perakende Toptan Satış ve Büyük Mağazalar Birliği’ne katılıp katılmama konusunda oylamaya başlayacak. International Brotherhood of Teamsters, Amazon’un depo ve nakliye işçilerinin bir sendika sözleşmesi kazanmasına yardım etmek istiyor.

Bugün Miranda müşterilere telefonla yardım ettiğinde olmayan bir aciliyet var: Amazon artık tekel ekonomisinin avatarı. Bu ekonomi, Mart 2020’den bu yana geçen korkunç aylarda dünyanın en zengin 10 adamını iki kat daha zengin yaptı. Bu, kendimi küresel bir karınca çiftliğinde zilyonuncu zırvalık gibi hissettiren bir ekonomi. Gitmediğim günler, konuştuğum işçiler ve gördüğüm küçük isyanlar yüzünden – Amazon’da ve bakım evlerinde, kamyon bahçelerinde, okullarda, fabrikalarda ve marketlerde. Uzun süredir organizatör olan Daniel Gross, geçenlerde bana, “Bir sendikaya sahip olmak için kesinlikle daha uygun bir zamanımız olmayacak” dedi. Bu, onun deyiş tarzı gibi geldi, İş bitti; hepimiz skoru biliyoruz .

İşçiler her zaman resmi ve gayri resmi olarak çeşitli şekillerde örgütlendiler. 19. yüzyılda Amerikan işçi hareketinin başlangıcından bu yana, daha fazla geçici işçi gruplarının yanı sıra sendikalar da olmuştur. Amazon çağrı merkezi kampanyası sırasında WashTech gibi kuruluşlar çok modaydı. “İşçi merkezleri” olarak adlandırılıyordu ve geleneksel sendikaların ulaşamadığı topluluklara (Nepal göçmenler gibi) veya iş türlerine (restoran teslimat işçileri gibi) odaklanma eğilimindeydiler.

Bu grupları, bir avukat olarak New York City’deki işçi merkezlerini temsil eden bir hukuk hizmetleri ajansına katıldığımda orta yaşlarda tanıdım. Merkezlerin ofisleri misafirperverdi ve bürokrasileri düşüktü. Sınırlı kaynakları ve küçük üyelikleri vardı, ancak takip eden yıllarda, imkanlarının çok ötesinde hedeflere ulaştılar: ev işçilerinin hakları, tırnak salonu teknisyenleri ve yemek dağıtım bisikletçileri için yeni düzenlemeler, taksi şoförleri için borç indirimi.

Bütünsel yaklaşımlarından etkilendim: Bir inşaat günü işçisi maaşları ve çalışma saatleri ile tanımlanmadı – ayrıca uygun fiyatlı bir daireye ve yeşil kart başvurusunda bulunmak için yardıma ihtiyacı vardı. Özellikle Büyük Durgunluk ve Wall Street’i İşgal Et, işyerindeki mücadeleler için daha geniş bağlamı vurgularken, ilerici sendikalardaki insanlar da bu şekilde düşündüler. Ve son on yılda, artık bir avukat değil de bir gazeteci olarak ilericilerin etkisinin arttığını gördüm.

2020’de, örgütlenmeye yönelik bu artan coşkunun, toplu ölümler ve finansal zorluklarla birleşmesi, geniş bir işçi sınıfı hareketi meydana getirebileceğini düşündüm. Temel işçilerin grevlerinde ve George Floyd’un öldürülmesinin ardından protestolarda rekor katılımda mayalanma ipuçları vardı. Ondan sonra, işler sakinleşti – çünkü bence, genişletilmiş bir refah devletinin geçici olarak kaldırılması.

Ancak daha sonra, 2021 yılının Ağustos ve Kasım ayları arasında dört milyondan fazla çalışan her ay işini bıraktı – isyankar bir dürtüyü ifade eden bireysel eylemler. Örgütlü emekte de aynı kendinden emin hoşnutsuzluğu fark ettim: Geçen sonbaharda binlerce sendikalı işçi John Deere, Kellogg’s, Kaiser Permanente hastaneleri ve kliniklerinde ve Hollywood filmlerinin setlerinde greve gitti ya da grevin eşiğindeydi. İşlerini bırakan insan dalgasına Büyük İstifa adı verildi; içeriden gelen ajitasyon daha çok büyük bir reddetme, statükoyu reddetme ve dönüşüm talep etme taahhüdü gibi geldi.

Ben de birçok yeni kampanya izledim (teknoloji işçilerinin diğer gazeteleri temsil eden birliğe katılmak için savaştığı The New York Times dahil çalışanlar). Örneğin, Aralık ayından bu yana, çoğu genç ve Bernie Sanders tarzı demokratik sosyalizmden etkilenen yüzlerce Starbucks baristi, Uluslararası Hizmet Çalışanları Sendikası’nın bir üyesi olan Workers United’a katılma niyetlerini açıkladı. (Bu ilk girişim değil: United Food and Commercial Workers ve Culinary Union halihazırda sendikalı marketlerde, otellerde ve havaalanlarında binlerce baristayı temsil ediyor ve geçmişte UFCW ve Industrial Workers of the World bağımsız mağazalar örgütledi. )

Şimdiye kadar, Buffalo’daki iki Starbucks lokasyonundaki işçiler bir sendika kurdu ve sonunda bir sözleşme için pazarlık yapacaklar. 20 eyalette en az 64 mağaza, yönetimin direnişine rağmen aynı şeyi yapmaya çalışıyor. (Bir şirket sözcüsü bana şöyle dedi: “Sendikalara karşı değiliz. Starbucks’ta bunların gerekli olduğuna inanmıyoruz.”)

Sendikalaşma etrafındaki tüm enerji için, örgütlenmek için göz korkutucu bir zaman, özellikle özel sektörde. Sendikalar on yıllardır zayıftı ve şirketler daha da güçlendi. 2000 yılında, Birleşik Devletler işgücünün yüzde 13,5’i sendikalıydı; şimdi, sadece yüzde 10,3. Bu arada, Review of Finance’te yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, son 20 yılda dünyanın en büyük halka açık şirketlerinin ortalama geliri üç katına çıktı.

Şirketler, yasa ve yönetmeliklerde olumlu değişiklikler yapmaya zorlayan sendikaları çökerten danışmanlar ve lobiciler için ödeme yapmaya istekli ve muktedirdir. 1950’lerde sendika üyeliğinin zirvesinden bu yana, ekonomi politikasının büyük kısmı yoksulların ve işçi sınıfının çıkarlarını kıstı: zenginler için vergi indirimleri; büyük şirketleri tercih eden kurallar; kısılmış ücretler; azaltılmış sosyal hizmetler; işverenleri ayrımcılık veya dolandırıcılık nedeniyle dava etme fırsatları daraltıldı.

Aynı zamanda, 1935 Ulusal Çalışma İlişkileri Yasası (hükümetin işçilerin etkin bir şekilde örgütlenmesini sağlamak için kullandığı ana araç) müteakip yasalar ve mahkeme kararları tarafından tehlikeye atılmıştır. Daha az insan kategorisi sendikalaşabilir veya bunu işyerlerinde hızlı veya toplu olarak yapabilir. Yasanın uygulanması zayıfladı.

Asıl soru, mağaza mağaza kampanyaların “bugünün Amerikan kapitalizmindeki kurumsal gücün ölçeğiyle eşleşebilir mi?” Sendika tarafından kayıtlara geçmek için yetkilendirilmemiş bir UFCW yetkilisi bana söyledi. Artık her sektöre tekeller ve küresel zincirler hakim görünüyor. Ve Amerika Birleşik Devletleri, Asya ve Avrupa’nın çoğundan farklı olarak, işçilerin tüm endüstrilerde örgütlenebileceği sektör çapında bir pazarlığa sahip değil. Yetkili, “Walmart, Target, Starbucks – muazzam ulusal ve uluslararası kaynaklara sahipler” dedi. “Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu, birçok yerde aynı anda binlerce işçiyi örgütlemeye yardımcı olmak için kurulmamıştır.”

İşçi sosyoloğu Ruth Milkman’a işçi sınıfı hakkında en son ne zaman umutlu olduğunu sorduğumda güldü. “Obama’nın seçildiği zamanı hatırlıyorum ve büyük bir emek canlanacağını tahmin ederek kendimi aptal durumuna düşürdüm” dedi. Ancak bu gerçekleşmedi: Büyük Durgunluk sırasında birçok işçi görmezden gelindiğini hissetti ve vaat edilen iş kanunu reformları asla gerçekleşmedi. “Bu sonsuz hayal kırıklıklarının hikayesi,” dedi Milkman, “ve görünüşe göre şimdi biz de buradayız.”

Kapitalizmi alt üst etmek dışında, üst düzey yöneticiler ile taban arasındaki mesafeyi daraltmak iki temel değişiklik gerektirecektir: şirket gücünün azaltılması ve işçi gücünün genişletilmesi.

Biden yönetimi, dev şirketleri dağıtmak için antitröst ve vergi yasasını kullanmaya başlayabilir. Daha küçük şirketlerden oluşan bir evrende, işçiler daha fazla seçeneğe ve örgütlenme konusunda daha iyi bir şansa sahip olacaktı. Daha iyi ücret ve yan haklar talep etmek, insanlara değişiklik aramak için ihtiyaç duydukları güvenliği sağlayacaktır; Fast-food işçileri örgütleyen bir arkadaşı olan Mindy Isser, yoksulluk ücretlerinin uzun vadeli kampanyaları neredeyse imkansız hale getirdiğini söyledi. Yanlış sınıflandırmayla mücadele de çok önemlidir. Benim gibi bağımsız müteahhitler geleneksel sendikaların dışında tutuluyor.

İşçilerin de, güvenli olmayan koşulları veya eksik ödemeyi bildirebileceklerini ve işten atılma korkusu olmadan örgütlenebileceklerini bilmeleri gerekir. NLRB’nin yeni genel danışmanı, örgütlenme hakkının milyonlarca işçiyi daha kapsayacak şekilde genişletilmesini ve yönetim kurulunun sendikaları çökertmeyi durdurma yetkisinin artırılmasını önerdi. New Deal’den bu yana en önemli toplu iş kanunu olan Örgütlenme Hakkını Koruma Yasası (PRO Yasası) çok daha ileri gidecek, sendika seçim sürecini hızlandıracak, grevcileri koruyacak, kötü işverenleri cezalandıracak ve devletin örgütlenmeyi engelleyen iş” yasaları. Tasarı Meclis’ten geçti ancak Senato’da kaldı.

Tüm bu değişiklikler, kitlesel bir işçi hareketinden doğan bir siyaset gerektirecektir. Ama aynı zamanda bu hareketi genişletmek için de önkoşullar. Bu nedenle, emek dünyasının mizacı: her zaman umutlu, her zaman hayal kırıklığına uğramış. Ocak ayında, bir emek araştırmaları profesörü, yeni doğmakta olan Starbucks kampanyasını (dağınık bölgelerdeki yüzlerce işçi) 1930’ların Üç Büyük otomobil üreticisini (yüz binlerce işçiyi) masaya oturmaya zorlayan oturma grevleriyle karşılaştıran bir görüş yazısı yayınladı. birkaç fabrikada). Benzer şekilde, Amazon-organizasyon ritmindeki gazeteciler bazen işçilerin beklentilerine dair aşırı iyimser açıklamalarda bulundular. Büyüklenmeciliğe yönelik bu eğilimle empati kuruyorum. Kolektif eyleme tanık olmak inanılmazdır.

Geçtiğimiz on yıl içinde, işçi hareketini yalnızca bir gazeteci olarak ele almakla kalmadım, aynı zamanda çeşitli kar amacı gütmeyen gruplarda ve haber kuruluşlarındaki kampanyalarda ve şimdi geleneksel olmayan bir serbest çalışanlar birliğinin üyesi olarak doğrudan buna katıldım. . İşyerinde örgütlenmeyle ilgili olan şey şu ki, yönetimde olmayan herkes sendikada olduğu için farklılıklarınızı aşmanız ya da en azından onları rafa kaldırmanız gerekiyor. Özellikle benden hoşlanmayan insanlarla örgütlenmeyi öğrendim ve çok farklı ırk, cinsiyet ve seçim politikalarına sahip iş arkadaşlarım arasında büyük hassasiyete tanık oldum. Bu yüzden, bence, işletmeler küçük sendikalarla bile sıçramadan savaşıyor. Ofisten depoya, fabrikadan hastaneye, her şehirde ve eyalette böyle bir birliğin çoğaldığını hayal edin. Neyi kazanamadık?