Google'ın kurucu ortağı DeepMind, Microsoft'un yapay zeka bölümünün CEO'su oldu

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
Microsoft'a yeni insanlar geliyor: Google DeepMind'ın kurucu ortağı Mustafa Süleyman, gelecekte Microsoft'un yapay zeka bölümünün CEO'su olacak. Kendisi teknoloji grubunun Copilot, Bing ve Edge dahil yapay zeka ürünlerinden sorumludur. Satya Nadella bunu bir şirket blogunda duyururken, Süleyman da yola devam edeceğini duyurdu. platformu kamuya açık hale getirir. Nadella, “Mustafa'yı birkaç yıldır tanıyorum ve hem DeepMind ve Inflection'ın kurucusu olarak hem de vizyon sahibi, ürün geliştiricisi ve cesur misyonlara girişen yenilikçi ekiplerin destekçisi olarak ona büyük hayranlık duyuyorum” diye yazıyor. Ek olarak, Genel Müdür Yardımcısı (EVP) pozisyonu Microsoft'un yapay zeka bölümü tarafından doldurulacak. Doğrudan Nadella'ya rapor veren bir liderlik ekibine katılıyor.

Duyuru

Inflection AI daha önce Süleyman'ın en son girişimiydi. Daha önce DeepMind, Meta ve OpenAI'de çalışmış çok sayıda yüksek profilli yeteneği bünyesinde barındırıyor ve Nvidia ile yapılan anlaşma sayesinde dünyanın en büyük özel yapay zeka donanımı envanterlerinden birine sahip.

Microsoft'a taşınması nedeniyle, yazarla birlikte yazdığı “The Coming Wave: Technology, Power, and the Twenty-first Century's Greatest Dilemma” adlı kitabının yayımlanmasına denk gelen röportajını aşağıda yayınlıyoruz. araştırmacı Michael Bhaskar. Kitap yakın zamanda Almanca olarak yayımlandı.

2016'nın başlarında yapılan ilk görüşmede Süleyman, teknolojinin iyilik için bir güç olduğuna olan sarsılmaz inancını gösterdi. DeepMind Health'i yeni başlatmış ve Birleşik Krallık'taki bazı bölgesel hükümet sağlık hizmeti sağlayıcılarıyla araştırma işbirlikleri kurmuştu. Telefon görüşmemizden bu yana geçen yedi yılda Süleyman'ın hedefleri hiç değişmedi: Palo Alto'daki ofisinden Zoom aracılığıyla “Amacı hiçbir zaman dünyada iyilik yapmaktan başka bir şey olmadı” diyor. İngiliz girişimci artık zamanının çoğunu orada geçiriyor.

Tutumu muhtemelen kişisel geçmişiyle ilgili: 19 yaşında okulu bırakıp telefonla danışmanlık hizmeti veren Müslüman Gençlik Yardım Hattı'nı kurdu. Yerel yönetimlerde de çalıştı. Kendisini oluşturan değerlerin çoğunu Inflection'a getiriyor.

2023'ün başlarında Inflection, Suleyman'a göre benzersiz özelliği nazik ve kibar olmak olan Pi adında bir ChatGPT rakibini piyasaya sürdü.

Gençlik danışmanlığı hizmetleri ve yerel yönetimdeki çalışmaları ile ilk kariyeri gösterişten uzaktı ve Silikon Vadisi'nin dışındaydı. 15 yıldır yapay zeka üzerinde çalışıyorsunuz ve bu yıl ikinci milyar dolarlık yapay zeka şirketinizi kurdunuz. Bağlantı nerede?

Her zaman iktidara, politikaya vb. ilgi duydum. Bu aslında tüm bu çelişkiler ve gerilimler arasında bir uzlaşma, sürekli bir müzakeredir. İnsanların bununla mücadele ettiğini görebiliyordum: ön yargılarla ve kör noktalarla doluyuz. Aktivistlerin, yerel, ulusal ve uluslararası otoritelerin vb. çalışmaları. yavaştır, verimsizdir ve hataya açıktır.

İnsanların yanılabilir olmadığını hayal edin. Kolektif en iyi yönlerimizi gerçekten yansıtan ve sonuçta bizim adımıza daha iyi, daha tutarlı ve daha adil takaslar sağlayan bir yapay zeka geliştirmenin mümkün olduğuna inanıyorum.

Peki seni hâlâ harekete geçiren şey bu mu?

Elbette DeepMind'dan sonra bir daha asla çalışmak zorunda kalmayacaktım. Kitap ya da buna benzer bir şey yazmama gerek yoktu. Para hiçbir zaman motivasyonum olmadı. Bu her zaman sadece bir yan etkiydi, biliyorsun…

Benim için amaç her zaman dünyada iyilik yapmak ve dünyayı sağlıklı ve tatmin edici bir şekilde ileriye taşımak olmuştur. 2009 yılında teknolojiye ilgi duymaya başladığımda yapay zekanın dünyaya hizmet sunmanın doğru ve hatasız bir yolu olduğunu görebildim.

On ya da on beş yıl önce, teknolojinin pek çok karanlık tarafı görülmeden önce böyle bir şeyi söylemek kesinlikle daha kolaydı. İyimserliğinizi korumayı nasıl başarıyorsunuz?

Sanırım birinin iyimser mi yoksa kötümser mi olduğu sorusuna kafayı takmış durumdayız. Bu tamamen taraflı bir bakış açısıdır. Ben biri ya da diğeri olmak istemiyorum. Faydalarını ve tehditlerini soğukkanlılıkla düşünmek istiyorum. Benim bakış açıma göre, bu büyük dil modellerinin her sonraki adımda giderek daha kontrol edilebilir hale geldiğini açıkça görebiliyoruz.

İki yıl önce tartışma şuydu – yanlış bir şekilde, o zamanlar düşündüğüm gibi – “Ah, sadece zehirli, kusulmuş, önyargılı, ırkçı vaazlar üretecekler.” Bunun sadece bir anlık görüntü olduğunu sanıyordum. İnsanların gözden kaçırdığı şeyin yıldan yıla evrim ve bu evrimin gidişatı olduğunu düşünüyorum. Artık Pi gibi kontrol edilmesi son derece kolay modellerimiz var. Pi'nin ırkçı, homofobik, cinsiyetçi veya diğer zehirli şeyleri üretmesini sağlayamazsınız. Biyolojik ya da kimyasal bir silah yapımında yönlendirilemezsiniz ya da komşunuzun penceresine tuğla atma arzunuzu destekleyemezsiniz. Bunu yapamazsın…

İnanılmaz derecede saygılı

Nasıl yaptın? Bu genellikle çözülmemiş bir sorun olarak kabul edilir. Zengin dil modelinizin söylemesini istemediğiniz hiçbir şeyi söylemediğinden nasıl emin olabilirsiniz?

Açıkçası hiçbir şey söylemek istemiyorum. Lütfen dene! Pi yayında ve mümkün olan her saldırıyı denemelisiniz. Hiçbir jailbreak, anlık hack veya başka hiçbir şey Pi'ye karşı işe yaramaz. Boş bir açıklama yapmıyorum. Bu nesnel bir gerçektir.

Nasıl olduğuna gelince, çok fazla ayrıntıya giremiyorum. Ancak önemli olan şu ki, son üç veya dört yılın tüm önemli dil modellerini inşa etmiş, dünyanın en güçlü ekiplerinden birine sahibiz. Son derece hızlı bir ortamda devasa miktarlarda hesaplamalar yapan harika insanlar. Güvenliği en başından beri en büyük önceliğimiz haline getirdik, bu yüzden Pi diğer şirketlerin modelleri gibi değil.

Character.ai'ye göz atın. [Character ist ein Chatbot, für den Benutzer verschiedene “Persönlichkeiten” erstellen und sie online für andere zum Chatten freigeben können.] Çoğunlukla romantik rol yapma oyunlarında kullanılır ve başından beri bunun söz konusu olmadığını söylemiştik: bunu yapmayacağız. Pi'ye “Hey tatlım” ya da “Hey tatlım” ya da buna benzer bir şey demeye çalışırsan seni hemen reddedecektir.

Ama inanılmaz derecede saygılı olacak. Topluluğunuzdaki göçmenlerin işlerinizi çalmasından şikayet ediyorsanız Pi size işaret etmeyecektir. Pi bakış açınızın nereden geldiğini anlamaya çalışacak ve sizi şefkatli olmaya nazikçe teşvik edecektir. Bunlar benim 20 yıldır düşündüğüm değerler.

Haberin Sonu