Gizli Hikaye: Alternatif Uygulayıcılar Kanser Hastasını Nasıl Tedavi Ediyor?

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach (SPD), homeopatik tedavilerin kamu sağlık sigortası tarafından finanse edilmesini kaldırmak istiyor. Harcama hacmi açısından önemli olmasa da Lauterbach, 2022'de Spiegel'e “bilime dayalı bir sağlık politikasında yeri yok” dedi. Sağlık sisteminin mali durumuna ilişkin bir politika belgesi artık mevcut. Sağlık Bakanlığı, “Klinik olarak kanıtlanmış faydalar gerektirmeyen hizmetler, katkı fonlarından yararlanılarak ödenemez” diye yazıyor. Tagesschau'nun haberine göre, bu nedenle “sağlık sigortası şirketlerinin tüzüklerinde homeopatik ve antroposofik hizmetler sunma olanağı ortadan kaldırılacak”.

Duyuru

Bu vesileyle, orijinal olarak Technology Review 6/2016'da yer alan bu raporu (Haberler Shop'tan PDF olarak sipariş edilebilir) “The Unhealers” başlığı altında yeniden yayınlıyoruz. Metin Correctiv.org havuzundan geliyor. Correctiv.org, Almanya'nın kar amacı gütmeyen ilk araştırma merkezidir. Bağışlar ve üyelik aidatları yoluyla finanse edilmektedir.

Merhaba, adım Niko Scholze, 33 yaşındayım ve kanser hastasıyım. Daha doğrusu: Hodgkin lenfoma, lenf düğümlerini etkileyen kanser. Bir yıl önce kemoterapi gördüm. Kanser ortadan kayboldu ama şimdi geri döndü; bu, bu tür kanser için alışılmadık bir durum ama oluyor. İyi olmama rağmen hiçbir belirtim yok. Doktorum daha yüksek dozajlı yeni bir kemoterapi için baskı yapıyor.

Şans eseri hepsi uyduruldu. Gerçek adım Hristio Boytchev, bilim gazetecisiyim ve sağlıklıyım. Görünüşe göre Alman alternatif tıbbını test etmek için kanser hastasıyım. Manevi şifacılar, neo-Germen doktorlar, şamanlar ve alternatif uygulayıcılar, agresif kanser nedeniyle kendilerine gelenlere ne tavsiye ediyor?

Alternatif tıp hızla gelişiyor. Almanların her yıl buna birkaç milyar avro harcadığı tahmin ediliyor. Daha ileri tahminler, her iki kanser hastasından birinin bunu bir şekilde kullandığını gösteriyor. Ancak yetkililer ve doktorlar hastanelerin dışında olup bitenler hakkında şaşırtıcı derecede az şey biliyor.

Geleneksel tıp olmasa bile kanseri iyileştirin

Biz, sözde üniversite arkadaşım Claudia Ruby, aslında bir bilim gazetecisi ve ben, geleneksel tıp olmadan bile kanseri tedavi etmek isteyen sekiz şifacıyla tanışmaya karar verdik. Claudia Ruby, araştırmayı “Kanser – korku işi” adlı belgeseli için filme aldı. Ziyaretleri, her zaman yanımda taşıdığım teşhis mektubunu ve bilgisayarlı tomografi taramalarının bulunduğu DVD'yi kendisi organize etti. Tümörün artık dalağı da etkilediğini görebilirsiniz.

Yolculuk sırasında kendimle ilgili çelişkili ve kafa karıştırıcı birçok şey duyacağım, bana şiir okutacağım ve ruhsal şifaya kavuşacağım. Ve korkmanın nasıl bir şey olduğunu tadacağım. Ölümcül hasta olma ve kime inanacağına karar vermek zorunda kalma korkusu. Ore Dağları'nın kenarındaki küçük Greiz kasabasında, web sitesinde “biyolojik kanser ilacının” umut verici bir şekilde reklamını yapan “Klinik im Leben” var. Aslında “klinik” göze çarpmayan sarı bir apartman binasıdır. Bekleme odası, üzerinde yaşlı hanımların oturduğu Doğu Almanya döneminden kalma mobilyalarla dolu. Her şeyin ortasında ışıklı bir çeşme akıyor.

Doktor Uwe Reuter bizi içeri davet ediyor. Bazen bana tedavilerinin fotoğraflarını gösterdiği iMac'in arkasında oturuyor. Yaklaşık elli yaşında, uzun boylu ve zayıf, çerçevesiz gözlüklerinden yüzü özellikle ciddi görünüyor. Ona hikayemi anlatıyorum.

Dikkatle dinliyor ve bir süre bana ne tavsiye vereceğine karar veremiyor gibi görünüyor. Sonunda anladı: İlk önce kliniğinde üç ya da daha iyisi beş gün boyunca yaklaşık 1000 avro karşılığında bir “teşhis serisi” yapmalıyım. Buna “bireysel organların enerji dengesi” için “elektromanyetik ölçümler” de dahildir. Ancak o zaman hangi tedavinin benim için uygun olduğuna karar verebildi. Reuter, “Hipnoz, homeopati, B17 vitamini enjeksiyonları” ve bana ölü bakterilerin enjekte edileceği “ateş tedavisi” muhtemelen bir rol oynayacak.

İyileşme “içeriden gelmeli”

“Kemoterapiye ek olarak mı yoksa tek başına mı?” Soruyorum. Doktor benim adıma bu kararı veremeyeceğini söylüyor; İçeriden almalıyım. Hastalığımın dışarıdan gelmediğini ve terapilerin yalnızca destekleyici bir etkiye sahip olduğunu anlamalıyım: iyileşme “içeriden gelmelidir”.

Bütün bunları kayıtsızca, monoton bir mırıltıyla söylüyor. Ama bu sözler hastalığımın sorumlusunun ben olduğum imasını gizlemiyor mu? Bu mutasyona uğrayıp tümöre dönüşen bir hücre değil; bende, hayatımda, kökenlerimde, tavrımda, her ne olursa olsun temelde yanlış olan bir şey var. Alternatif tıbbın tipik bir düşünce modeli ve yolculuğumda tekrar tekrar karşılaşacağım.

Sonuç olarak Reuter, kemoterapiyi çeyrek yıl ertelemeyi ve terapisini “iyileşmeyi engelleyen her şeyi bir kenara bırakmak” için kullanmayı öneriyor: toksinler, dikkat dağıtıcı şeyler ve korkular. Maliyetler? Tüm terapi için yaklaşık 10.000 Euro. Daha sonra, Köln Üniversitesi'nden mikrobiyolog ve alternatif tıp alanında önde gelen uzmanlardan biri olan Hans Josef Beuth şöyle diyor: Yüksek fiyat paradoksal olarak şifacıların güvenilirliğini artırır. Hasta ne kadar çok para öderse tedavinin ciddiye alınması gerektiğine o kadar inanır. Bay Reuter çok ciddi bir şifacı olmalı.

Haberin Sonu