Gerçek zamanlı veriler: Deutsche Bahn trenlerinin nerede olduğunu bilmiyor

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
Geçenlerde Kopenhag'dan Hamburg'a giden trene bindim. EC 399 Kopenhag'dan bir saatten fazla gecikerek ayrıldı. Ancak DB gezgininin bu konuda hiçbir bilgisi yoktu. Trenin Kopenhag'dan ayrılmadan önce neredeyse 270 kilometre uzakta, Odense'de olduğunu düşünüyordu. Ancak trenin Almanya'ya varması gerektiğinde uygulama nihayet verileri gerçek zamanlı olarak gösterdi. Bu noktada gecikmenin en az üç buçuk saat olduğu biliniyordu. Schleswig'e zamanında (kuş uçuşu yaklaşık 200 kilometre) bir posta güvercini gönderilmiş olsaydı, tren yolcuları çok daha erken uyarılabilirdi.

Duyuru

2024 yılında tüm komşu Avrupa ülkeleri arasında hâlâ gerçek zamanlı veri alışverişinin olmaması gerçekten mümkün mü? Doğru, demiryolları şunu doğruluyor: Bir demiryolu sözcüsü bana “Gerçek zamanlı veri alışverişi için (ÖBB, SBB, SNCF dahil) birçok Avrupa demiryoluyla işbirliği zaten mevcut” dedi. “Aslında Danimarka Demiryolları henüz bunların arasında yer almıyor. Ancak daha fazla veriyi entegre etmek için ilgili ortaklarla görüşme halindeyiz.” Buradaki özellikle ironik olan, Danimarka'nın gerçek zamanlı verilerinin, örneğin zugfinder.net gibi web siteleri aracılığıyla kamuya açık olmasıdır. Sadece Deutsche Bahn sistemi aracılığıyla değil.

Avrupa'daki sınır ötesi demiryolu trafiğini hiç kimsenin bilmediği gazeteci ve ulaşım aktivisti Jon Worth, bu sorunu düzenli olarak yaşıyor: “Çek Cumhuriyeti ve Avusturya sınırlarında da durum aynı.” Orta Avrupa demiryolları arasında gerçek zamanlı veri alışverişine yönelik bir sistem bulunmaktadır. “Fakat son 12 ayda düzgün çalıştığını hiç görmedim.”

Sürpriz! Tren iptal edildi.

Geçen sonbaharda keşfettiğim gibi, iletişim kaosu bazen saçma boyutlara ulaşabiliyor. Güney Tirol'den dönüş yolculuğumdan bir gün önce Deutsche Bahn'dan bağlantıda sorunlar olduğunu bildiren otomatik olarak oluşturulmuş bir e-posta aldım. Ancak: Hangi trenin seyahat ettiğini hiçbir yerde bilmek mümkün değildi: Bressanone'den Münih'e mi yoksa Münih'ten Hannover'e mi? DB yardım hattının bile bundan haberi yoktu. Her şey yolundaydı, belki de pistte bir yerlerde değişiklik olmuştur dediler. Ertesi sabah: sürpriz! Münih'e giden tren tamamen iptal edildi.

Görünüşe göre bir atom bilgi sistemden İtalya'dan Almanya'ya geçmeyi başarmış ve orada otomatik bir e-postayı tetiklemiş. Ancak yardım hattı bile kesin sebebini bulamadı.

Birkaç biti bir sistemden diğerine düzenli olarak taşımanın tam olarak nesi bu kadar zor? Muhtemelen duyarlılık, bürokrasi, standardizasyon sorunları ve ilgisizlikten oluşan olağan karmaşa. Ancak bu bir mazeret değil çünkü Deutsche Bahn yurtdışında olsa bile trenlerinin nerede olduğunu bilmiyor. Neredeyse her kiralık bisiklet, ne kadar güzel olursa olsun, GPS aracılığıyla güvenilir bir şekilde takip edilir. Bu, en azından EC 399 gibi, demiryollarına ait olan ve yurt dışına seyahat eden trenlerse, blok trenlerde de çalışmalıdır. Gemide konumunuzu düzenli olarak bildiren eski bir akıllı telefon yeterli olacaktır.

Gregor Honsel, 2006 yılından bu yana TR'de editör olarak görev yapıyor. Birçok karmaşık sorunun, anlaşılması kolay ancak yanlış basit çözümleri olduğuna inanıyor.

Bu bir güvenlik meselesi değil, bu bir hizmet meselesi

“Ama kesinlik! Ama bilgisayar korsanları! Ama tüneller! Ama ölü noktalar!” muhtemelen şu anda hissettiğim şey bu. “İyi bir demiryolu altyapısı balisleri, testleri, sertifikaları, standartları, protokolleri, yasaları, komiteleri, sözleşmeleri içerir!”

Bu gerçekten de güvenlik açısından kritik işlevler için geçerli olabilir. Ancak bu durumda mesele güvenlik değil, hizmet meselesidir. Bu durumda hızlı ve kirli bir düzeltme her zaman hiç yoktan iyidir. GPS & Co'nun faz farkı on metre olabilir. Danimarka'ya geçtiğimde tren uygulaması yüz kilometreden fazla uzaktaydı. Bu dünyanın Tiers, Limes ve Bolt'larının filolarını dev demiryolu şirketinden daha iyi bilmesine imkan yok.

(gr)

Haberin Sonu