Ev Arkadaşım Köpeğini İhmal Ediyor. Ne yapmalıyım?

Beykozlu

New member
Oda arkadaşım ve ben birkaç yıldır birlikte yaşıyoruz. Yakın değiliz ama iyi anlaşıyoruz. Çoğunlukla kendini tutuyor, günün çoğunu uyuyor ve geceleri ayakta kalıyor. Durumu çok iyi ve birçok lüksün tadını çıkarıyor ama uzun süredir depresyonla mücadele ediyor.

Birkaç yıl önce, şirket ve duygusal destek için bir köpek almaya karar verdi. Yüksek maaşlı bir işe devam etti ve bu yüzden köpeğin devası’nı alarak iyi bir iş çıkaracağını düşündüm. Ama onu hiçbir zaman eğitmedi: Evden kaçmadı, gençken bizi sık sık ısırdı ve denetimsiz bırakılamaz. Daha da kötüsü, yaşam tarzını değiştirme isteksizliğinden veya eksikliğinden köpeği ihmal ettiğine inanıyorum. Onu günde sadece iki kez dışarı çıkarır, ilk uyandığında, genellikle öğlen ile 14:00 arasında, köpeği asla yürüyüşe çıkarmaz, sadece kendini rahatlatmak için dışarı çıkarır, bu da yaklaşık beş ila 10 dakika sürer. (Bu köpek cinsinin günde bir saat egzersiz yapması gerektiğini okumuştum.) Ayrıca, günün büyük bir bölümünde köpeği yatak odasında yanında tutuyor, belli ki, evde dolaşmaya yetecek kadar eve uğramadığı için. Köpeğin devasını tatildeyken aldığımda, onu daha çok yürüyüş ve düzenli çiş molası programına koydum. Bu dönemlerde, çok iyi davrandı ve yeri dolaşabildi.

Bu konuda oda arkadaşımla hiç yüzleşmedim. Ama pek çok öneride bulundum, buna bir köpek gezdiricisi ya da köpek gündüz devası alması (ki bunu kolayca karşılayabileceği); Davranışının nasıl değiştiğine ve onun yürüyüşlerinden ne kadar keyif aldığına dair yorumlarda bulundum, ondan deva aldığımda. Onunla yüzleşmenin ilişkimizi mahvedeceğinden endişeleniyorum ama her gün köpeğin tedavisine üzülüyorum.
İsim Gizli

çünkü oda arkadaşın alıştığı bir yaşam tarzını değiştirmek istemiyor veya değiştiremiyor, bu köpeğin çürümesine izin veriyor. Aynı şey senin için de söylenebilir mi?

Bir evcil hayvana sahip olmak sorumluluklar taşır ve oda arkadaşınız onları taburcu etmez. Sorun şu ki, evcil hayvanlar, borçlu olduklarını almakta ısrar edecek durumda değiller; birileri bunu onlar için yapmak zorunda kalabilir. Biliyorum, birlikte yaşadığınız birine meydan okumak zor ve kişi ciddi bir engel ile uğraşırken daha da zor. Yine de insanlara makul önerilere cevap veremeyeceklermiş gibi davranmak saygısızlıktır. Sorunu daha doğrudan gündeme getirmenin zamanı geldi, kibarca ama kesinlikle köpeğinin gelişmesi için ihtiyaç duyduğu şeyi almadığını belirtti. Ve düşmesine izin verme.

Şu anda, ihmal ve sıkıntı yaşayabilen duyarlı bir yaratık pahasına oda arkadaşınızla barışçıl bir ilişki sürdürmeyi seçtiniz. Bu uygun olabilir, ancak bu durumda uyuyan köpeklerin yalan söylemesine izin vermek için hiçbir mazeret yoktur. O, hanenizin bir üyesidir; onun iyiliği önemli ve sen onun çıkarları için konuşmazsan kim konuşacak?

Evimi kiracım ve eşimle paylaşıyorum. Kiracım taşınmadan önce, o ve ben bazen köpeklerimizi birlikte gezdirirdik. Bir süre için iyi çalıştı; Birimiz uzaktayken birbirimizin köpeklerini yürütür ve diğerinin köpeğinin devini alırdık.

Son zamanlarda, köpeğine tedavi edilemez bir omurga tümörü teşhisi kondu ve ardından idrarını tutamadı. Onu sık sık evde idrar yaparken ve dışkılarken buluyorum. Kiracım temizliği sürdürmeye çalıştı ama gün içinde bir ofiste çalışıyor. Uzaktayken köpeğe bebek bezi koymasını istedim. Bebek bezinin idrar yolu enfeksiyonu olasılığını artıracağını iddia ederek reddetti. Bunun yerine, uzaktayken köpeği odasına hapseder. Kiracım evdeyken, köpeğinin evde dolaşmasına izin veriyor, bu da daha uygunsuz idrara çıkma ve dışkılamaya neden oluyor.

Ev sürekli idrar kokuyor. İnsanca bir yaşam standardını korurken buna nasıl insanca yaklaşacağımı bilmiyorum. Kiracımın sözleşmesi bir yıl daha devam ediyor. Onu veya köpeğini sınırlamayacak bir habitata taşınmasını önermek yanlış olur mu?
İsim Gizli

hayvanımız ne zaman yoldaşlarımız ciddi şekilde hastalanırsa, her türlü zor ve nahoş sonucu kabul ederiz. Ama onları başkalarına empoze etmeye hakkımız yok. Sizin de bu hayvanla bir ilişkiniz olmasına rağmen, bu yüklerin aşırı hale geldiğine karar verdiniz ve bu sizin hakkınız. Konuyla ilgili bakış açısını dinlerken, kiracınızla neyin kabul edilebilir olduğunu ve neyin kabul edilmediğini – ve sizinkinin köpeği için doğru ortam olup olmadığı hakkında konuşun.

Pratik bir mesele olarak, kiracınızın evcil hayvan idrarını yok etme ve benzeri ürünleri kullanma konusunda daha agresif olması yardımcı olabilir. Ayrıca, belki bir veterinerle daha fazla görüştükten sonra, çocuk bezi kullanma konusunu tekrar gözden geçirmelisiniz. Bebek bezleri doğru kullanıldığında hayvana zarar vermeden çalışabilir. Bu hasta köpeğin ne kadar aktif olduğuna bağlı olarak, tüm gün sahibinin yatak odasına hapsolmak yerine, altını bezle kapatıp evde dolaşması daha iyi olabilir. Kiracınız çalışırken bebek bezi değişimine gidemiyorsa, ziyaret edip bu işi görebilecek birini tutabilir mi?

Son olarak, ölmekte olan bir hayvanı yeterli ilgi ve deva ile tedavi ederek onun iyi bir yaşam kalitesine sahip olmasını sağlamak mümkün olsa da, ötenazi bir noktada köpek için daha iyi bir seçenek olabilir. Bu köpekle yaşamak size bu konuyu sahibiyle konuşma hakkını verir; onun koşulları hakkında neredeyse kiracınız kadar bilginiz var. Ne yazık ki, kiracınızla zorlu bir tartışma yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bir soru, bu sorunun ne kadar süreceğidir.

Caddenin karşısındaki ev geçen yıl, önceki sahiplerinin düzinelerce kedisinin burayı yaşanmaz hale getirdiğini, taşınırken keşfeden bir çifte satıldı. Duvarlara ve kanallara aşırı idrar hasarı, yeni sahiplerini hasta etti. Uzman danışmanlar, düzeltmenin yüz binlerce dolara mal olacağını söyledi. Çift bir ay içinde taşındı. Bir yıl sonra, satıcılar ve emlakçılarla finansal bir anlaşmaya vardıklarını ve başka bir ev satın almalarını sağladığını bize bildirdiler.

Geçenlerde bir yatırımcının evi satın aldığını öğrendik ve ressamlar, döşemeciler ve benzerlerinin gelip gittiğini izledik; bir çevre temizlik şirketinin minibüsü bir iki gün göründü. Yine de, gerekli tüm çalışmaların yapıldığını hayal etmek zor. Ev kısa süre önce satışa çıkarıldı ve bir açık oturum sırasında emlakçının temsilcisiyle konuştum. Ben ve birçok komşunun evin önceki sorunlarını bildiğimizi söyledim ve potansiyel alıcılarla bunun nasıl ele alındığını sordum. Çevre araştırması yapıldığına dair bilgi alacaklarını söyledi.

Ev şu an sözleşmeli. Başka bir alıcıyı bir kabusun beklediğinden endişeleniyorum. Görüşmek için doğrudan temsilciyle iletişime geçmeyi düşündüm, ancak endişelerimi ifade etmenin hiçbir şeyi değiştirmesi pek mümkün değil. Teftiş sürecinde eve gitmeyi ve ilgili soruları sormayı düşündüm. İyi bir komşu olarak yapabileceğim bir şey var mı?
İsim Gizli, New Jersey

ahlaki yok Bu potansiyel sahiplere – veya ellerinde tuttukları müfettişlere – bildiklerinizi söyleyememenizin nedeni. Artık ev sözleşmeli olduğuna göre, alıcıların ceza ödemeden geri çekilmek için iyi bir nedene ihtiyacı var. Dolayısıyla bu, yalnızca sizin bilgileriniz müfettişleri gerçek bir sorun keşfetmeye yönlendirirse gerçekleşmelidir. (Bunun “olduğu gibi” bir satış olmadığını varsayıyorum, ancak her iki durumda da, eyaletiniz, tanımladığınız durumu kapsıyor gibi görünen bir dizi satıcı açıklamasını zorunlu kılıyor.)

Mühlet ettiğin şeye bağlı kal. Sadece izlediğiniz geliş gidişlere bakarak sorunun devam edip etmediğini bilemezsiniz. Sadece ev müfettişleri için bir bayrak kaldırıyorsunuz. Ve evet, muhtemelen satıcıyı temsil eden emlakçıyı endişeleriniz konusunda uyarın. Bir fark yaratmayacağını düşünüyorsunuz, ancak evin tarihinin mahallede yaygın olarak bilindiğini ve kesinlikle yeni sahiplerin dikkatini çekeceğini öğrenmek, satıcıyı ve satıcının acentesini kaçınmak için özen göstermeye teşvik edebilir. yanlış beyan. Açıklamalarının niteliği ve kapsamı koku testini geçemezse başka bir davanın açılabileceğini anlamalılar.

Kwame Anthony Appiah, NYU’da felsefe öğretiyor Kitapları arasında “Cosmopolitanism”, “The Honor Code” ve “The Lies That Bind: Rethinking Identity” yer alıyor. Bir sorgu göndermek için: [email protected] adresine bir e-posta gönderin; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, NY 10018’e posta gönderin. (Bir gündüz telefon numarası ekleyin.)