Eski Kocam Kız Kardeşine Cinsel İstismar Etti. Uyarılmalı mıyım?

Beykozlu

New member
Eski kocam beni terk ettiğinde kız kardeşinden bir dizi mesaj aldım. O gençken başlayan 16 yıllık evliliğim boyunca onunla yakın bir ilişkimiz oldu. Metinlerde, ondan kurtulduğum için mutlu olmam gerektiğini söyledi. Onu sorguladığımda, kendisinin 5, kendisinin 12 yaşındayken kendisine cinsel tacizde bulunduğunu söyledi. Ailesine anlatmıştı, onlar da buna son vermişti ama o ve erkek kardeşi herhangi bir şifa tedavisi görmemişti. Halının altına süpürüldü.

Birkaç gün bu şok edici ve rahatsız edici bilginin üzerinde oturdum, onaylattım ve sonra eski baldızıma onun için üzüldüğümü ve evlendiğim kişinin bu olduğunu öğrenince yıkıldığımı yazdım. Ayrıca bana şimdi söylediği için incindiğimi de söyledim: Neden tüm ailesi bu korkunç şeyi biliyordu ve onunla evlenmeme ve ondan çocuk sahibi olmama izin verdi? Eski kocamla birbirimizi hak ettiğimizi ve o zamandan beri onunla konuşmadığımızı söyleyerek cevap verdi.

Tüm ailenin beni karanlıkta tutmasına ve böyle bir canavarla birlikte olmama izin vermelerine ve ortaya çıktıklarında çocuklarım için endişelenmemelerine kızmakta haksız mıyım? Olaydan sonra bana söylemekle yanlış mıydı – cehalet içinde mi kalmalıydım? Çocuklu biriyle yeniden evlenirse, uyarılmalı mı? Çocuklarıma söylemedim ama kendi bebekleri varsa torunlarımızla asla yalnız kalmasın diye onlara haber vermeli miyim? Nerede bitiyor? Neredeyse on yıldır ayrı olmamıza rağmen bu, birçok uykusuz gece geçirmeme neden oluyor.
Ad Gizli

Kayınvalideniz olsun nişanlınızın 12 yaşındayken ne yaptığını size anlatmış olması, kısmen bunun onun bir yetişkin olarak davranışı hakkında ne anlama geldiğini düşündüklerine bağlıdır. Yengenizin dediği gibi, buna bir son verdikten ve daha sonra benzer bir şey yaptığına dair hiçbir kanıt olmadığından, bunun arkasında olduğunu ve çocuklar da dahil olmak üzere çocuklar için hiçbir tehlike oluşturmadığını düşünebilirlerdi. Sende olmalı.

Bu konuda haklı olabilirler miydi? Çocukları bir yetişkin olarak taciz ettiğine dair herhangi bir kanıtınız olduğunu söylemiyorsunuz. İstatistiksel olarak konuşursak, – kayınpederinizin bildiği gibi – cinsel suç işleyen gençler, bunu yapan yetişkinlerden farklı görünüyor; mevcut araştırma, bu tür küçük çocukların büyüdüklerinde yeniden suç işlediğini gösteriyor. Yine de kardeşlere herhangi bir terapi sunulmaması talihsiz bir durum. Gücendiren ergenler, tedaviye yetişkinlerden daha iyi yanıt veriyor gibi görünüyor ve yengeniz, olanlardan ve ailesinin konuyu ele alma şeklinden açıkça hala rahatsız.

Diyelim ki o zamanki nişanlınız, onunki gibi bir geçmişe sahip olanların tipik bir örneği gibi, çocuklar için bir tehdit oluşturmuyor. Evlenmeyi planladığınız kişinin, bir daha buna benzer bir şey yapma eğiliminde olmasa bile, genç yaşta korkunç bir şey yaptığını bilmeye hakkınız var mıydı? Haklı olarak yetişkinleri çocukken işledikleri suçlarla tanımlamamaya çalışıyoruz. Yine de, ailesinin onu size anlatması için zorlaması ve çocukluk eylemleri hakkında hissettiği pişmanlık ve tiksintiyi ifade etmesine izin vermesi gerektiğini hissedebiliyordunuz.

Ama hepsi geçmişte kaldı; yıllardır boşandın. Geleceği düşündüğünüzde, bir gün eski kocanızın hayatındaki diğer insanlara çocuklarını korumak için onun gençlik suiistimali hakkında bilgi vermek zorunda kalabileceğinizi merak ediyorsunuz. Buradaki amaçlarınızın karışık olduğundan endişe ettiğinize şüphe yok: Bu adama karşı açıkça hissettiğiniz kırgınlık, sırf onu utandırmak için bu haberi vermenize yol açabilir. Kız kardeşinin iddialarının doğru olup olmadığını sormak için onu arayabildiğinizi not ettim. Sana dürüst bir cevap verdi. Birine geçmişinden bahsetmeniz gerekip gerekmediğini merak ettiğiniz durumlar ortaya çıkarsa, önce onunla konuşabilir ve yanıt olarak söyleyeceklerini dinleyebilirsiniz.

Kız kardeşim ve kocasının oğulları konusunda çok olumsuz bir ebeveynlik tarzı var. Sürekli ona bağırıyorlar ya da yanlış bir şey yaptığını söylüyorlar. Çocuk bazen rol yapar. Onu daha önce terapiye gönderdiler, ancak pek başarılı olamadılar ve görünüşe göre kendi ebeveynlik tarzlarının onun davranışını etkileyebileceğini bilmiyorlar. Öyle bir noktaya geldi ki ailemden birkaç kişi olumsuzluklarını dile getirdi ve onlarla vakit geçirmek zorlaştı. Oğullarıyla iyi anlaşıyoruz, çocuklarım da öyle.

Bir keresinde, küçük bir çocuğum olduğunda ve henüz çocukları olmadığında, kız kardeşimle konuşmam gerekiyordu çünkü o ve kocası oğlum için çok fazla değildi. Kendi çocuğunuza yöneltildiğinde yetişkinlerin kötü davranışlarını gündeme getirmek bir şeydir; kendi çocuklarına karşı ebeveynlik tarzları söz konusu olduğunda daha zordur. Ne yapmalıyım? Sıkışmış hissediyorum çünkü ailemin ailesiyle olan ilişkisini bozmak istemiyorum.
Ad Gizli

haklısın İnsanlar çocuğunuza kötü davrandığında şikayet etmek, kendi çocuğuna kötü davrandığından çok daha kolaydır. Ancak bir çocuğun hayatını şekillendirmede teyzelerin ve amcaların yeri vardır, özellikle de o çocuk kendi çocuklarının yanında olacaksa. Sorun şu ki, insanlar sevgiyle motive edildiğini bildikleri kişilerin eleştirileri de dahil olmak üzere, ebeveynliklerine yönelik eleştiriler konusunda hassaslar. Bu çocuğun terapi görmüş olması, ebeveynlerinin sorunun bir parçası olduklarını görmeseler bile bir sorun olduğunun farkında olduklarını gösteriyor. Sizin cesaretlendirmenizle aile terapisini düşünmeye istekli olup olmayacaklarını merak ediyorum. Bağımsız bir uzman, onların rahatsız edici davranışlarını zararlı olarak kabul edecek ve daha olumlu bir yaklaşım için stratejiler önerecek bir konumda olabilir.

San Francisco’da bir apartman dairesinde yaşıyorum ve son iki yıldır, iğrenç bir komşumdan kontrolsüz köpek havlaması, kapı çarpması ve yüksek sesle konuşmaya maruz kaldım. Komşuma taşındığı ilk gün söylediğim gibi, beni yüksek, tekrarlayan sese karşı acı verici bir şekilde duyarlı hale getiren bir beyin hasarım var.

O zamandan beri ikinci bir kötü davranan köpek (ilki sözde bir destek hayvanı) ve gürültülü bir erkek arkadaş edindi ve şimdi yatak odamın duvarının bitişiğinde bütün gün evden hoparlörle yüksek sesle çalışıyor. Ev sahibesi bana bunun benim sorunum olduğunu ve çözmemi söyledi.

Kendimi ayarlamak için düşünebildiğim her şeyi yaptım, ancak gürültü kulak tıkaçları ve kulaklıklardan duyuluyor. Onlarca yıldır burada, ihtiyacımız olan uygun fiyatlı bir dairede yaşayan üç kişilik bir aileyiz. Bakış açınızı takdir ediyorum.
Ad Gizli

Farzediyorum bu sorunları komşunuza dile getirdiniz; Senin engelini bildiğine göre, davranışı özellikle kaba görünüyor. Bu noktada olası meşru ilaçları keşfedebilirsiniz. Komşunuzun medeni ilişkileri sürdürme konusundaki bariz kayıtsızlığının ışığında, onlardan yararlanırsanız, bir arkadaşınızı kaybetmezsiniz. San Francisco’da, seslerin meşru sınırını aşıp aşmadığını kesinlikle şehirden kontrol etmesini isteyebilirsiniz, ancak gürültü kontrolü sorumluluğu çeşitli belediye departmanları arasında paylaştırılmıştır. (Ses kayıtları bu durumda yardımcı olabilir.)

Talebi nereye yönlendireceğinize gelince, 311’i arayabilir ve rehberlik isteyebilirsiniz ya da doğru türde bir avukatla, muhtemelen bir ev sahibi-kiracı avukatıyla görüşebilirsiniz. Ev sahibiniz bunun sizin sorununuz olduğunu söyledi, ancak San Francisco Polis Departmanı tarafından yayınlanan idari kanunların bir özetine göre, “gürültü maruziyetini en aza indirmek için özen göstermek” kanuni bir görevi var. Bir avukatın mektubu ona bu sorumlulukları hatırlatabilir. Ev sahibinize veya komşunuza karşı özel bir rahatsızlık davası açmak için gerekçeleriniz olabilir. Gürültü seviyesi yasa dışı olmasa bile, arabuluculuk yapmak için kar amacı gütmeyen yerel bir ihtilaf çözme kurumu olan Community Boards’a gidebilirsiniz.

Yani seçeneklerin var. Ama içinde yaşadığın insanlara karşı savaş açmanın da zararlı sonuçları olabilir. En iyi yaklaşım, muhtemelen en doğrudan olanıdır: Gürültücü komşunuzla sohbet etmeyi tekrar deneyin. Eğer ikiniz soğukkanlılığınızı kaybetmeden konu hakkında konuşmayı başarırsanız, gerginliği artırmadan sesi kısabilirsiniz.

Kwame Anthony Appiah NYU’da felsefe öğretiyor Kitapları arasında “Kozmopolitanizm”, “Onur Yasası” ve “Bağlayan Yalanlar: Kimliği Yeniden Düşünmek” yer alıyor. Bir sorgu göndermek için: [email protected] adresine bir e-posta gönderin; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, NY 10018 adresine posta gönderin. (Gündüz telefon numarası ekleyin.)