Derinlemesine analiz: ChatGPT and Co.'dan sonraki gelecek için

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
Duyuru

AGI, yapay genel zeka, yani insan ve hatta insanüstü yeteneklere sahip yapay zeka, kiminle konuştuğunuza bağlı olarak uzun süredir ya tamamen gerçekçi olmayan ya da en azından çok ama çok iddialı bir hedef olarak görülüyor. Ama şimdi birçok kişi ChapGPT'nin bu kadar çok şey yapıp yapamayacağını merak ediyor, sonra ne olacak? Belki gerçekten AGI gibi bir şey?

Deep Dive'ın son podcast bölümünde TR editörü Wolfgang Stieler, Katharina Zweig ile mevcut büyük dil modellerinin ne kadar akıllı veya aptal olduğu, bunları şimdi ve gelecekte nasıl kullanmamız gerektiği ve Keep your ile neyi daha iyi yapmamız gerektiği sorusunu tartışıyor. ellerini çek.

Bir dünya görüşü meselesi

TU Kaiserslautern-Landau'da profesör ve Algoritmik Sorumluluk Laboratuvarı'nın yöneticisi olan Katharina Zweig, yalnızca bir bilim adamı değil, aynı zamanda çok aranan bir konuşmacı ve yapay zeka konusunda popüler bilim kitaplarının yazarıdır.

Burada üç podcast formatımıza genel bir bakış bulacaksınız: haftalık haber podcast'i “Weekly” ve aylık podcast'ler “Unscripted” ve “Deep Dive”.

Filozof Brian Cantwell-Smith'ten alıntı yaparak, bir şeyin zeki olarak adlandırılabilmesi için “varoluşsal olarak kişinin dünya görüşüne bağlı olması” gerektiğini söylüyor. “Daha yeni bisiklet sürdüm ve arkamda araba olup olmadığını, beni görüp görmediklerini, hala yolun karşısına geçip geçemeyeceğimi sürekli değerlendirmem gerekiyor. Arabaların hızını doğru okuyabilmek için varlığıma güveniyorum.” Zweig, bu yeteneği bir dil modelinde görmüyor: “Teknolojik temel, bir dil modelinin dünya görüşünün doğruluğuyla ilgilendiği anlamına gelmiyor” diyor Zweig. “Bu yüzden halüsinasyonlar oluyor, bu yüzden misilleme yok.”

ChatGPT'yi ve belki de daha akıllı haleflerini mümkün olduğunca sorumlu bir şekilde kullanmak için yapay zeka ile ilişkimizi düşünmeliyiz. Zweig, “Şu anda dil modellerinin neler yapabileceğine dair elimizde kesin bir bilgi yok. Çünkü belli ki bir tür anlayış söz konusu.” diyor. “Dil modelinin bize yansıttığı varsayılan anlayış için yeni kelimeler icat etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu, bir çocuğun veya bir yetişkinin anlayışındaki farkı bir kez daha açıkça ortaya koyuyor.” Çünkü ancak bu teknolojinin neler yapabileceğini, nerede bu kadar güvenilir olmadığını veya bizden farklı olmadığını iyi anlayabilirsek, “o zaman onunla çok iyi çalışırız.”

Bölümün tamamı – ses akışı olarak (RSS beslemesi):

(batı)

Haberin Sonu