Covid Aşısına Dini Muafiyet Talep Edilebilir mi?

Beykozlu

New member
Yeni yürümeye başlayan kızım bu sonbaharda kreşe başladı. Bize yeni yardımcı öğretmeninin aşı olmadığı söylendi. Bu kişi sözde aşılamayı “düşünüyordu” ama aynı zamanda bunu reddetmek için dini sebepleri olduğunu iddia ediyordu. Bununla birlikte, çalışmayı seçtiği kişiler özellikle savunmasızdır: Maske takamazlar, şu anda aşı olamazlar ve hala bağışıklık sistemlerini oluşturuyorlar. Okulun sahibine bastığımızda işi alacak kalifiye aşılı bireyler bulamadığını söyledi. Özellikle savunmasız nüfuslarla çalışırken aşılamayı kişisel bir seçim değil, bir kamu görevi olarak görüyoruz. Dini bir muafiyetin bile etik olduğunu düşünmüyorum. Bakmanın başka bir yolu var mı?Kalie Z.

Çok çeşitli inançlara sahip bir demokraside, hemşehrilerimizin ciddiyetle tutulan dini inançlarını barındırmak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Bu, kısmen, sağduyunun tavsiyesidir. Dinsel farklılık toplumları parçalayabilir; farklılıkları barındırmak insanların uyum içinde yaşamasına yardımcı olabilir. Devlet, genellikle dini olan insanların projeleri ve taahhütleri de dahil olmak üzere, kişisel özerkliği pervasızca ihlal etmemelidir. Şimdi birkaç kritik uyarı için.

Serbest egzersiz iddiaları, diğer özgürlük biçimleri de dahil olmak üzere diğer zorunlu hususlarla çatıştığında reddedilebilir. Muafiyetler tanınsa bile, sonuçları olabilir. Halk sağlığı nedenleriyle, aşıdan muaf kişilerin restoranlarda yemek yeme veya kapalı alanlardaki etkinliklere maskesiz katılma, hatta belki de belirli işlerde bulunma gibi özgürlüklerini sınırlamamız gerektiğine karar verebiliriz. Bedel ödemeden muaf tutulmaları gerektiğini söyleyenler, geri kalanımıza karşı sorumluluklarını ciddiye almayı reddediyorlar: Karşılık vermeye meyilli değillerse, onların iyiliği için kendimize yük olmamızı pek bekleyemezler. Ayrıca, bu tür taahhütlerin tipik olarak onlara uygun yaşamanın makul yüklerini kabul etmeyi gerektirdiğini düşünürsek, onların dini taahhütlerinin ağırlığından şüphe etmek için nedenimiz var.

Ve bu önemlidir, çünkü dini muafiyet talep eden insanlar, taleplerinin samimiyetinin incelenmesinden muaf değildir. Ordu, nesiller boyunca vicdani reddin gerçekte ne kadar vicdani olduğunu araştırdı; göçmenlik yetkilileri, yeşil kartlı bir evliliğe benzer soruşturmalar yapabilir. Aşı, çok sayıda hayat kurtarır. Muafiyet talep edenlerden aşı almanın neden kendi inançlarına aykırı olduğuna dair anlamlı bir açıklama yapmalarını istemek yerinde olur; ilgili ilkeleri uygulamada tutarlı olup olmadıklarını sorgulamak adil olur.

Devlete veya işverene karşı dini iddiaların bir inanç topluluğu tarafından desteklenip desteklenmediği de önemlidir. (Her ne kadar bireysel cemaatler kendi yollarına gitse de, hiçbir büyük dini grup üyelerinden aşıdan kaçınmalarını istemedi. ) Bu iki açıdan önemlidir. Birincisi, tam da bir topluluk olduğu için bir inanç topluluğunu yerleştirmeye çalışmak için bazı nedenlerimiz var; ve ikincisi, bu üyelik mesleğin samimi olduğuna dair güvenimizi artırıyor. Vicdani retçilerden iyi niyetlerini ortaya koymaları istendiğinde, onların pasifist taahhütleri olan bir geleneğe -örneğin Quakerizm- ait olmaları yararlı bir vekil olarak alınabilir.

İnanç temelli iddialara ilişkin değerlendirmelerimiz kuşkusuz kusurlu olacaktır. Ancak insanların hiçbir soru sorulmadan dini bir muafiyet iddiasında bulunmalarına izin vermek, suistimale açık bir davettir. Bazı insanlar, sadece “dini muafiyet” kelimesini kullanmanın, onların her istediklerini yapmalarına izin vermemizi zorunlu kıldığını düşünüyor gibi görünüyor. Bu şekilde kaos yatıyor.

Özel durumunuzla ilgili son bir nokta: Covid’in çocuklar için oluşturduğu doğrudan riskler son derece küçük kalıyor. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, ciddi Covid vakalarının çok küçük bir kısmını temsil ediyor. Ancak riskleri daha yüksek olan diğerlerine enfeksiyon bulaştırabilirler. Umarım bu kreş çalışanının düşünceleri, kararının etkileyebileceği tüm insanları hesaba katar.

Birkaç aile üyesi , bu sonbaharda C.D.C. yönergeleri kapsamında Covid güçlendirici aşılar için uygun olmayan bir destekçi elde etmek için bağışıklıklarının baskılandığını söyledi. En azından biri göz açıp kapayıncaya kadar bir durumdu – eczacı gerçeği biliyordu. Bunun ahlakı hakkında parçalanmış durumdayım. Yalan söylemekten çok rahatsızım. Ancak kimin destekçi olmaya hak kazandığına ilişkin kısıtlamalar ahlaksızdı. Güçlendiriciler etkiliydi ve fazla dozlar atılıyordu. Benim görüşüme göre, kısıtlamalar bir grup için riski artırdı (bir güçlendirici isteyen ancak buna izin verilmeyen kişiler), faydayı bir başkasına artırmadan. Bu sistemi atlatmak için yalan söylemek bir sivil itaatsizlik eylemi olarak görülebilir, değil mi?Lucy B.

Işıklarımın yanında değil. Standart sivil itaatsizlik teorileri, insanların bir adaletsizliğe dikkat çekmek için yasaları alenen çiğnediği durumlara odaklanma eğilimindedir. Ve kusurlu bir politika mutlaka haksız bir politika değildir. Bir kuyruğun daha iyi tasarlanmış olması, tek başına size onu kesme izni vermez. Eczacının bilinçli işbirliğiyle bile, sahte iddialarla bir yumruk atmak, pek de bir protesto eylemi sayılmaz. Rosa Parks, otobüsün önüne oturabilmek için beyazı geçmeye çalışmadı.

Koronavirüs Pandemisi: Bilinmesi Gereken Temel Şeyler

<saat/>

Kart 1 / 4

Omicron varyantı. En son varyant 25 Kasım’da Güney Afrika’daki bilim adamları tarafından tanımlandı, ancak Hollandalı yetkililer daha sonra Hollanda’da birkaç gün önce iki vakanın tespit edildiğini söyledi. Uzmanlar daha fazlasını öğrenmek için yarışırken, varyantın ciddi hastalığa yol açıp açmadığı ve aşıların buna karşı ne kadar etkili olacağı hala belirsiz.

Seyahat kısıtlamaları ve sokağa çıkma kısıtlamaları. Küresel olarak daha fazla Omicron vakası ortaya çıktıkça, ülkeler çeşitli şekillerde yanıt veriyor. Japonya, tüm yabancı yolcuları yasaklamak için İsrail ve Fas’a katıldı ve Avustralya sınırlarını yeniden açmayı iki hafta erteledi. ABD vatandaşlarının şu anda seyahat edebilecekleri yerlerin listesi.

Yetkililer ne diyor. Başkan Biden Pazartesi günü ABD’ye güvence vermeye çalıştı ve Amerikalılara varyantın “panik nedeni değil endişe nedeni” olduğunu söyledi. W. H. O. yetkilileri, Omicron’un yarattığı küresel riskin “çok yüksek” olduğu konusunda uyardı ve C. D.C, tüm yetişkinlerin destekleyici aşı “yapması” gerektiğini söyledi.

Ekonomik etki. Pazartesi günkü güçlü bir rallinin ardından, küresel piyasalar Salı günü, mevcut aşıların varyantı kontrol etme yeteneğiyle ilgili yeni endişeler arasında yeniden düşüşe geçti. Federal Rezerv başkanı Jerome Powell, Salı günü milletvekillerine Omicron’un daha fazla enflasyon belirsizliği yarattığını söyleyecek.

Genç yeğenim kanser tedavisi görmektedir. Ciddi derecede bağışıklığı baskılanmış durumda. Ebeveynleri açıkça Kovid inkarcıları ve çocuğu defalarca kalabalığa maruz bıraktılar. Hastaneden taburcu olduktan sadece birkaç gün sonra, aile üyesi olmayanlar tarafından tutulduğuna dair fotoğrafları Facebook’a yüklediler. İçinde onlarca kişinin bulunduğu fotoğraflarda hiç kimse maske takmıyor. Bu çocuk için iki olay oldu: her biri dışarıda yapıldı, ancak her biri çok sayıda yakın temas içeriyordu. Geniş aileden kimse bir şey söylemeye cesaret edemiyor çünkü ailesi öfkeden patlayacak. Ancak eski bir sağlık çalışanı olarak sessiz kalmayı çok üzücü buluyorum. (Çocuk yakın zamanda hafif bir enfeksiyondan neredeyse ölüyordu. ) Aileyi çocuğun onkoloğuna bildirmek istiyorum. Bu benim için etik olmaz mıydı? Bu ebeveynlerin çocuklarını sevdiğini biliyorum ama beni dinlemezlerse doktorunu dinleyebilirler. Ne düşünüyorsun?Adı Gizli

Sorundan bahsedersen bu ebeveynlerin öfkeden patlayacağını mı söylüyorsun? Ah hayatım. Kovid hakkında sapkın görüşleri bir kimliğe bağlılıklarının bir ölçüsü haline gelen kişiler arasında olabilirler. Bu zihniyetteki insanlar, hayatlarını – ve çocuklarının hayatını – tehlikeye atan şeyleri yapmaya oldukça isteklidirler. Bu yüzden doktor tavsiyesi üzerine rotayı değiştireceklerinden pek umutlu değilim. Aslında, onkoloğu onlara çocuklarının immünolojik zorluklardan korunmaya ihtiyacı olduğunu açıklamadıysa şaşırırdım.

Ancak, buradaki tıbbi hususları pekiştireceğinden emin olabilecek doktora söylemekten kesinlikle çekinmemelisiniz. Tanımladığınız davranış, size güvenle söylenmiş bir şey değil; Facebook’ta görünür. Yeğeninizin ebeveynleri bu uygunsuz etkileşimleri utançla değil gururla görüyor – ne yazık ki.

İşverenim küçük, dağınık bir kâr amacı gütmeyen kuruluş. Son zamanlarda, bir ödeme döneminde birbiri ardına iki doğrudan mevduat aldım. Biri normal maaş tutarımdı ve ikincisi yaklaşık 100 dolar daha fazlaydı. Esasen iki kez ödeme aldım. Geçen yıl hesabımda uyarı vermeden bir “bonus” görünse de, bu bir hata olabilir. Nankör olmak istemem ama patronum çok kötü bir yönetici ve diğer şeylere karşı kırgınlığım bana maaş çeklerini doğru alamamalarının benim sorunum olmadığını ve parayı bende tutmam gerektiğini hissettiriyor. Bunu yapabilir ve bütünlüğümü bozulmadan bırakabilir miyim?Adı Gizli

Korkarım öyle değil. İşvereninizi uyarın ve ekstra depozitonun kasıtlı olup olmadığını öğrenin. Çok fazla sayıda organizasyon daha yerinde bir şekilde düzensizlik olarak adlandırılabilir ve yüksek hedefler, acemi uygulamalar için bir mazeret değildir. Ancak bu koşullardan yararlanmak yardımcı olmuyor. Yöneticiler, yanlışlıklar dikkatlerine sunulmadığında gelişmezler.

<saat/>

Kwame Anthony Appiah, N. Y. U’da felsefe öğretiyor. Kitapları arasında “Kozmopolitlik”, “Onur Yasası” ve “Bağlayıcı Yalanlar: Kimliği Yeniden Düşünmek. ”Bir sorgu göndermek için: ethicist@nytimes adresine bir e-posta gönderin. com; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, N. Y. 10018’e posta gönderin. (Bir gündüz telefon numarası ekleyin. )