Bütçeyle Bir Başyapıt Nasıl Satın Alınır

Beykozlu

New member
Çevrimiçi sanat müzayedeleriyle olan aşk ilişkim için George ve Martha Washington’u suçlayabilirsiniz – ya da aslında, ilk çiftin suretinde yapılmış iki yataklı bebek. Bir fitten biraz daha uzunlardı, oymalı ahşap ve telden yapılmışlardı ve asırlar önce bilinmeyen bir el tarafından boyanmışlardı. Satış açıklamasını okuyun “George’un saçı inceldi, Martha sağ baş parmağını kaybetti”. Pis sömürge kıyafetlerine ve süpermarket meyvesinin cilalı parlaklığına sahip yüzlerine rağmen beni baştan çıkardılar. Bana göre onlar Amerikan kültürünü somutlaştıran halk kalıntılarıydı: ne çöp ne de hazine ama her ikisinden de biraz. 90 dolara sattılar.

Nisan 2021’di ve ikinci pandemi baharını çoğunlukla kapalı mekanlarda, internet solucan deliklerini devirerek geçirdim ve bunlardan biri çevrimiçi sanat müzayedelerinin rengarenk dünyasına yol açtı. Kurtuluş Ordusu’nun Modern Sanat Müzesi içinde bir pop-up sergisi olsaydı, şu müzayedeler gibi görünebilir: eklektik ve sarhoş bir şekilde küratörlüğünde, bilinçsizce yüksek ve alçak arasında geçiş yapan bir duyarlılıkla. Tüm evcil hayvan tutkularım – görsel sanat, çöp kültürü, efemera, kitsch, tarih – göz atmak için oradaydı, iyi aydınlatıldı ve çekici bir şekilde fotoğraflandı.

Çevrimiçi müzayedeler, gelişigüzellikleri içinde bana, yakın zamanda vefat etmiş bir kişinin yaşamının – tamamlanmamış Time Life kitap setleri, uyumsuz yemek takımları, John Wayne’i anan Franklin Mint tabaklarının olduğu, gençliğimin Ohio’daki boondoklarındaki sıkıcı emlak satışlarını hatırlatıyor. veya Prenses Diana – bir Cumartesi sabahı meraklıların anlaması için karton kutulara paketlenir. Ama başka birinin hayatının ana hatlarını hayal etmek yerine, çevrimiçi müzayedeler beni şöyle düşündürüyor: Ben bir 19. yüzyıl Çin enfiye şişesine sahip olmaya ihtiyaç duyan biri miyim? Yoksa bir kediyi kaşıkla besleyen bir maymun resmi mi?

Bu müzayedelerin bazılarının kesin temaları vardır: “Fotoğraftaki Kravat” veya geç Edo döneminin bir Japon soylusu olan Uesugi Mochinori’nin koleksiyonundan bir çalışma . Diğerleri, o kadar çok farklı türden öğeden oluşuyor – orta çağdaki araba enkazlarının fotoğrafları, Gustav Klimt’e atfedilen bir eskiz – satışın bir tür wunderkammer olduğunu. Bu durumlarda, müzayede katalogları, çoğu zaman indirilebilir PDF’ler veya bir eserin kökenini, boyutlarını ve durumunu belirten çevrimiçi galeriler olan cömert yol buluculardır ve bazen açıklayıcı bir arka hikaye içerir; bazen şık bir şekilde basılmış ve ciltlenmiş ciltlerdir. Kataloglar, eski kopyaların kendilerinin genellikle açık artırmaya çıkarılması için yeterince arzu edilir.

Favorilerimden biri, Swann’ın İç Savaş döneminden bugüne 200’den fazla queer marjinal ürün içeren yıllık LGBTQ+ Sanat, Malzeme Kültürü ve Tarih satışına eşlik eden katalog. Örneğin, 1950’lerde ve 60’larda gösterişli erotik sanatlar üreten eski bir Hava Kuvvetleri uçuş kaptanı olan Mike Miksche (aka Steve Masters) hakkında bazı önemsiz şeyler: “Kinsey Enstitüsü tarafından sadomazoşist seksi gösteren filmlerde oynaması için görevlendirildi. ağırlıklı olarak dövme sanatçısı ve yazar Samuel M. Steward ile birlikte rol alıyor.” Diğer bir partide ise 1970’lerden radikal queer aktivistlerden oluşan bir kadro olan Üçüncü Dünya Gay Devrimi’nden tebrik kartları vardı.

Bu ödülde gezinmek, kuma estetik bir çizgi çizmemi gerektiriyor: İşte hoşuma giden şey ve bunun için para ödemeye hazırım. Kısa süre önce, Gregory Gorby’nin 1992 tarihli “Club Miraflores” adlı parçasına, göğüslerini aşağıdaki alaycı adamlara doğru sallayan bir dansçının neredeyse gerçek boyutunda bir heykeli için teklif vermeye yaklaştım. Mantıklı zihnim, heykelin yapışkan ve sınırda saldırgan olduğunu biliyor, yine de sürüngen beynim onun loş köpürmesini seviyor. Bu müzayedelerde zevkin muhasebesi yoktur – sadece bunun için bir bedel ödenir.

Bu müzayedelerde bulduğum sıra dışı, saçma sapan sanat anlayışı, kendi estetik yargım hakkındaki düşüncemi değiştirdi. Müzayedelerle karşılaşmadan önce, bunun alaycı ve ham olduğunu anladım (örneğin, Jean Dubuffet’in çalışmalarını seviyorum). Kanepemin mahremiyetinden, halka tavsiye etmeyeceğim sanatı şımartabilirim. Aklıma, bol bir tişört ve kısa şort giymiş, matematiksel formüllerle karalanmış bir kara tahtanın önünde kamburlaşmış, eli pantolonunun içinde bir adam gösteren “Peter (Home Sweet Home)” başlıklı 2005 tarihli bir resim geliyor. Yenilik sanatının kabalığına sahip ilginç bir portre. Yine de ona ne kadar uzun bakarsam, o kadar nüanslı hale geliyor. Arka planın akademik ciddiyeti ile jestin kabalığı arasındaki karşıtlık ilgi çekicidir. Artı, kompozisyonun küstahlığı da var: Peter’ın kasık bölgesi, görsel ve tematik en önemli parça, gömleğinin güneyi gösteren pikselli okla vurgulanan bir gerçek. Bilmecelerinin büyüsüne kapılan sadece ben değildim; tablo 625 dolara satıldı.

Müzayedeler tekrar tekrar daha yakından bakma ve daha cömert düşünme fırsatları sunar. Bu şeylerden bazılarına göz atarken kaçınılmaz soru şudur: Neden biri bunu istesin ki? Kısmen istiyorum çünkü çok sevimsiz ya da ihmal edilmiş. Şimdi, hapishane mahkumlarının etkileyici heykelleri tuvalet kağıdından yapılmış Marvin Francis gibi birinin eseri, bana Rodin’inki kadar zarif görünüyor. Müzayedeler, görünürde olmayan işlere, nadiren sergilenen sanatçılara ve genellikle çöp sahasına giden formlara (kadife tablolar, enstantaneler, reklamlar) bir arka kanaldır. Doğru, çoğu zaman bulduğum şey beni şaşırtıyor, ancak her nesnenin duvarını bekleyen bir başyapıt olabileceği bu hazinelerden de ilham alıyorum.

Jeremy Lybarger, Şiir Vakfı’nda yazar ve yazı editörüdür.