Bu Vietnam Yemeği Rahatlatıcı, Aydınlık ve Çarpıcıdır. Aynı zamanda Bağışlayıcıdır.

Beykozlu

New member
İlk bánh cuốn ısırıklarım kasıtlı değildi – Houston’ın Üçüncü Koğuşunda sıkışmış bir banh mi dükkanından geldiler. Bir günlük deva’da ve ayrıca bir stadyumun park şirketinde çalışıyordum ve yediklerimin çoğu bu küçük Vietnam noktasından geldi. Bir matbaa ile bozuk bir otobüs tezgahı arasında duruyordu, ama onu işleten anne ve oğul beni her zaman karşıladı, bir ocak, bir kahve makinesi ve bir tost makinesi fırınıyla tam bir operasyon yürütüyordu. Patronajımın ilk haftasında “Efendim” idim. Bir ay sonra “Bryan” oldum. Ardından sevgiyle, “Hey, şişman adam” oldu. Her zaman aynı şeyi sipariş ettim (“fazladan pate ile bir yumurta banh mi, lütfen!”) Gitmek için bir cà phê sữa đá ile.

Bir gün, sahibinin oğlu bana başka bir şey denemem gerektiğini söyledi. Birkaç ziyaretten sonra önerisini tekrarladı. Bundan birkaç hafta sonra bana, balık sosu ve fasulye filizi için ayrı kutularla dolu bir torba kutulu bánh cuốn verdi ve bir fermanın yanında: yeter.

Cehennem kadar lezzetliydi.

Bánh cuốn, kuzey Vietnam’dan gelen bir elyaftır – ince, fermente edilmiş bir pirinç hamuru hafifçe buharda pişirilir, daha sonra terbiyeli domuz eti ve kıyılmış tahta kulak mantarları ile doldurulur. Jerry Mai’nin Street Food Vietnam’da belirttiği gibi, “bánh cuốn geleneksel olarak kahvaltıda yenir, ancak gün boyunca da tüketilebilir.” Yemek, salamura sebze, dilimlenmiş salatalık ve fasulye filizi ile servis edilir; Şanslıysanız, sarımsaklı ve acı biberli balık soslu bir daldırma tabağınız da olacak. Ancak bu temel tariften, çok sayıda varyasyonunuz var: mangalda domuz eti proteininiz olarak hizmet edebilir veya kurutulmuş kıyılmış karides veya domuz eti rulosu veya etsiz olmayı tercih ederseniz çıtır tofu tercih edebilirsiniz.

Sabahları diğer lokantaların şamatasında, bir tabure ve katlanır masa üzerinde sokak kenarında yemek yemek aslında bir mucizedir. Bánh cuốn’inizin kalınlığı restorandan restorana ve ayrıca dolgularınıza göre değişebilir, ancak yine de yinelemeden yinelemeye kendinizi kazanacaksınız. Belki bir hamur biraz daha tatlıdır. Belki domuz eti biraz daha tuzludur. Ama eski yerim kapandıktan ve sahipleri taşındıktan yıllar sonra (o öğleden sonra ağlamaklıydım; rahatlamamı söylediler), yıllar sonra erkek arkadaşım beni Bellaire’de kahvaltıya getirene kadar yemeği tekrar denemezdim. Bu nokta, bir besleme yolunun hemen yanındaydı ve sahipleri kasanın üzerindeki bir televizyondan pembe diziler oynuyorlardı – ama ortam değişse bile, tat hissi beni buna göre sarstı: rahatlatıcı, basit, kesin ve katmanlı.

Arkadaşıma daha önce daha iyi bir yemek yapıp yapmadığını sordum. Kibarca gülümsedi, diğer birkaç bánh cuốn yerini ve ayrıca annesini söyledi.

Doğal olarak, kaybettiğim zamanı telafi etmek için ne zaman görsem bánh cuốn sipariş etmeye başladım. Yemekleri restorandan restorana denemek, yıllar boyunca ağzımı yeni karmaşıklık yinelemelerine açtı. Kesin olarak yapılan birkaç şeyin basitliğinde bir değer vardır.

Ve Houston’ın Vietnam yemek yolları ekosistemi geniş bir alana yayılıyor: Bánh đa cua , bánh canh cua, bánh xèo, nem nướng cuốn bulacaksınız , bún bò Huế ve mì Quảng, aynı bina topluluğu içinde, pastel renklerde solmuş ve kendilerini şehrin DNA’sına sıkı bir şekilde entegre eden bankalar, kahve dükkanları, tavernalar ve sigorta stantları ile çevrili. Bir erişte barını geçmeden bölgede çok uzaklara gitmek nadirdir. Menüsü en azından Vietnam paletlerine saygılı bir şekilde başını sallamayan parlak, yüksek bir nokta bulmak daha nadir olabilir. Ve bu kültür, mutfağının yanı sıra şehrin temelidir. Uzun bir geceden sonra herhangi bir kaburga veya biryani tenceresi veya bir kase menudo kadar lezzet yollarını buna göre bilgilendirirler. Ama aynı zamanda, Houston’daki en iyi Vietnam yemeklerini sorarsanız, birinin annesini veya başka birinin en iyi arkadaşının kuzeninin teyzesini duyma ihtimaliniz yüksek.

Pek çok Vietnam yemeği gibi, bánh cuốn katmanlı, ışıltılı ve çarpıcıdır, ancak aynı zamanda oldukça bağışlayıcıdır. Yemeğin üzerinde çalışırken, sonucunuz ne olursa olsun, yine de lezzetli olacaktır. Bu nedenle, hamurunuz ilk birkaç kez yırtılırsa sorun değil, çünkü tekrar deneyeceksiniz. Hala proteininizi nasıl eşit şekilde ayrıştıracağınızı düşünüyorsanız endişelenmeyin. Tarifte kendi evinizi ne kadar çok bulursanız, karıştırma, buharda pişirme ve katlamada o kadar iyi olursunuz.

Ya da en kötü durumda, uzmanlardan bir tabak alabilirsiniz. Son zamanlarda, Houston’daki en iyi yerim Thiên Thanh, bir cep telefonu dükkanı ve bir muhasebe ajansı arasında bir alışveriş merkezinde sıkışmış bir restoran. Her zaman meşguller, ama meşgul olmadıklarında bile, Bellaire’in yerlilerinin gevezeliği yerini kendi film müziğine bırakıyor. Komşular yakalar. İnsanlar masalarında vakit geçirirler ve lezzetin gününüze katılabileceği bilgisi asla küçük bir şey değildir. Ne zaman tezgâha adım atsam, bir yandan da domuz dürümünü alırım – LA’de edindiğim bir alışkanlık, ne zaman içeri girsem şeflerden biri bana yumruk atıyor. Ben daha konuşamadan, ağzını kapatıyor. her zamanki sıramda, sadece 10 dakika olacağını söylüyor, başka bir şey denemek isteyip istemediğimi soruyor.

Yemek tarifi:Banh Cuốn