Bu üretken yapay zeka her hikayeyi çizgi romana dönüştürüyor

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
On üç yıl önce, bir gazetecilik dersinin ödevi olarak, lüks kedi maması yiyen bir adam hakkında abartılı bir hikaye yazmıştım. Şimdi burada oturup Lore Machine adlı üretken bir yapay zekanın sözlerimi hayata geçirmesini izliyorum.

Duyuru

Lore Machine web sitesi, “Sahneleri, yerleri ve karakterlerin yanı sıra ruh halini de belirliyoruz. Bu süreç iki dakika kadar sürebilir” diyor. Şirketin yapay zekası metni analiz ediyor, karakterlerin ve bahsedilen ortamların açıklamalarını çıkarıyor ve ardından bu bilgiyi, sonuçta bir tür resimli storyboard üreten bir görüntü oluşturma modeline aktarıyor.

Bir yılı aşkın bir süredir geliştirilme aşamasından sonra Lore Machine artık ilk kez halka açık. Kullanıcılar ayda 10 ABD Doları karşılığında 100.000 kelimeye kadar metin (bir seferde 30.000 kelimeye kadar) yükleyebilir ve bunları kısa öyküler, senaryolar veya podcast transkripsiyonları için 80 görsel oluşturmak için kullanabilir. Uzman kullanıcılar, Kurumsal pakette ayda 160 ABD Doları karşılığında 2,24 milyon kelime ve 1.792 görsele sahip oluyor. Çizimler mangadan sulu boyaya, 1980'lerdeki dizilere kadar farklı tarzlarda yapılabiliyor.

Yaratıcı ajans Modern Arts'ın kurucusu Zac Ryder, Lore Machine'in kurucusu Thobey Campion'un kendisine tanıtmasından bu yana aracın yayın öncesi bir sürümünü kullanıyor. Ryder ona bir kısa film senaryosu gönderdi ve Campion, Lore Machine'i kullanarak bunu bir gecede 16 sayfalık bir çizgi romana dönüştürdü.

Lore Machine sadece birkaç tıklamayla çalışır

Ryder, “Thobey'in ekranını paylaştığı zamanı hatırlıyorum. Hepimiz bunalmıştık” diyor. “Mesele imaj yaratma yönü değildi. Hikaye anlatımının seviyesiydi. Anlatının akışından karakterlerin duygularına kadar her şey anında gerçekleşti.” Ajansı, Netflix dizisi “Love, Death & Robots”un yaratıcısının bir metnine dayanan bir manga serisi için kurgusal bir evren geliştirmek amacıyla artık Lore Machine'i kullanıyor.

Lore Machine, iyi bilinen üretken yapay zeka tekniklerini kullanır. Bir dil modeli metni analiz eder ve metnin genel ruh halinin yanı sıra kişi ve yerlerin tanımlarını da tanımlar. Daha sonra Stable Diffusion'ın bir sürümü, yalnızca birkaç tıklamayla görüntüleri oluşturur. Bu, onu, üretken modellerin olağanüstü gücünü basit bir web arayüzünün arkasına gizleyen bir dizi sezgisel araçtan biri haline getiriyor.

Üretim şirketi New Computer Corporation'ın CEO'su Ben Palmer, “Kullanıcıların yeni yapay zeka araçlarını takip etmesi çok iş gerektiriyor ve arayüz ile iş akışı her zaman farklı oluyor” diyor. “Birleşik arayüze sahip bir araç kullanmak çok ilginç. Sektörün gideceği yerin burası olduğunu hissediyorum.”

(Resim: Lore Machine / Will Douglas Heaven)

Thobey Campion, iki yıl önce Wikipedia'nın blockchain versiyonu üzerinde çalışmak üzere Lore Machine'in arkasındaki şirketi kurdu. Ancak üretken modellerin insanlar tarafından ne kadar iyi karşılandığını görünce yönünü değiştirdi. Campion, Samuel Taylor Coleridge'in “The Rime of the Ancient Mariner” adlı eserinin komik bir versiyonunu oluşturmak için ücretsiz olarak sunulan Midjourney metin görseli şablonunu kullandı. Proje viral oldu ama eğlenceli değildi.

“Eşim projeden nefret ediyordu” diyor. “Doğru görüntüleri elde etmek için her gece sabahın dördüne kadar uyanık kalıyordum. Sorun, Midjourney gibi metinden görüntüye modellerin birer birer görüntü oluşturmasıydı. Bu, farklı karakter görüntüleri arasında aynı tutarlılığın korunmasını zorlaştırıyor. Birden fazla görsel için belirli bir stil belirlemek de zor olabilir.”

Haberin Sonu