Bu Sırlı Tatil Jambonunun Sırrı? Kök bira.

Beykozlu

New member
Babama 60. yaş günü için bir plak çalar aldım. Atlanta’daki mutfağımıza bakan, boğmaca bir vinç gibi uzun siyah ayaklar üzerinde duran gri, retro tarzı bir Crosley. Ayrıca seveceğini bildiğim üç başlangıç kaydı ekledim – “Crosby, Stills & Nash”, “Let It Be” ve “Hotel California” – çünkü bunlar hayatım boyunca karaokede söylediği imza şarkılarını içeriyorlar. Şarkıcı babam her zaman partinin canıdır, sınıf palyaçosudur. Annem ona evet adamı diyor, bu da ne zaman takılmak istese “evet” diyen biri anlamına geldiğini düşünüyor, babam da öyle yapıyor. Eğlenceyi sever ve eğlenceyi de seven biri olarak, arkadaşları kağıt oynamaya geldiğinde kullanacağı bir pikabı olmasını istedim. Bazen rüyalarımda bunu duyabiliyorum: John Lennon ve Paul McCartney, tokuşturan soju bardaklarını yeşil plastik bir şişeden limon suyuyla uyumlu hale getiriyorlar.

Birkaç yıl önceki doğum gününden beri, özellikle tatillerde sık sık mutfağa girdiğimizde pikabı takarız. Kurabiye pişiriyor veya Noel yemeği hazırlıyor olabilirim – her zaman büyük bir sırlı jambon – veya sabahları süzme peynirli krep yapıyor olabilirim. Annem, hepimiz uyanmadan önce mutfak adasında kahvesiyle otururken, bu Joan Baez. Kardeşim Kevin akşam yemeğinden önce bir kokteyl hazırlarken, Frank Sinatra veya Ella Fitzgerald’dır. Gece yarısı tek başıma bir somun sütlü ekmek pişirdiğimde, Johnny Cash veya Elvis – biraz taşra, biraz taş. Babamın Crosley’i ama hepimiz bundan faydalanıyoruz.

Ben dindar bir insan değilim, ama Noel zamanını yemek ve aile merkezli laik bir mevsim olarak görüyorum – en sevdiğim şeylerden ikisi. Her aile geleneğinde olduğu gibi, kurallar vardır. Babam her yıl jambon bekler. Geçen Noel, o kadar meşguldüm ve pandemiden dolayı tükenmiştim ki, bir tane bile yapmaya fırsat bulamamıştım. Bu yıl, eve mükemmel bir jambon tarifiyle geldiğimden emin olmak istiyorum, ancak buna böyle dememeliydim. benim tarifi. İşlenmiş domuz eti meselesine gelince, yol boyunca çeşitli aşçılardan bir şeyler aldım. Ama bana en çok ilham veren tarif Nigella Lawson’ın tarifi. Koladaki jambonu, iki litre Coca-Cola’da bir tavla kaynatılmasını gerektiren bir yemeğin hazinesidir ve yumuşak bir lezzet için içine bir soğan konur. Karamel renginde jambon daha sonra melas gibi koyu melas ile cilalanır ve baharatlı İngiliz hardalı tozu ve gevrek demerara şekeri ile tozlanır.

Jambon sırınızda biraz soda kullanmak eski bir sanattır, ancak jambonunuzu iki litre sodada kaynatmak daha yeni bir uygulama olabilir. İlk iki litrelik şişe, Pepsi’nin bir şişeyle çıktığı 1970’lerin başına kadar icat edilmedi. Bu, daha klasik Pepsi veya Coca-Cola veya daha tuhaf Dr Pepper, vişneli soda veya zencefilli gazoz olsun, jambonunuzu sodada kaynatmanın yolunu açmış olmalı. 1980 tarihli bir Southern Living yemek kitabı olan “Cooking Across the South”ta, “köy jambonu” tarifi iki malzemeyi gerektirir: jambon ve dört litre zencefilli gazoz. Anladığım kadarıyla, şekerli sodada jambon pişirmenin iki amacı var: tüm bu baharatlı-tatlı tatları vermek ve aynı zamanda kürlenmiş etin doğal, genellikle aşırı sert tuzluluğunu yumuşatmak.

Bu Noel, farklı bir şey denemek ve babama sürpriz yapmak istiyorum, bu yüzden onun yerine kök birasında jambon pişireceğim. Kök birasındaki sarsaparilla aroması, ete defne yaprağı ve arpacık gibi aromatiklerle eşleştirildiğinde şarkı söyleyen odunsu bir nane aroması verir. Genellikle, Atlanta’dayken, sodada kemikli yarım jambon kaynatacak kadar büyük bir tencere bulmakta sorun yaşamıyorum. (Annem, kayınvalidesinden, büyükannemden bir sürü paslanmaz çelik kazan miras aldı. ) Ama bu tarifi Manhattan’daki ayakkabı kutusu stüdyo dairemde denerken, tuzlu canavarı büyük bir kızartma tavasına koyduğunu gördüm. Dibe kök birası döküldü, ardından folyo ile kaplandı ve düşük ve yavaş bir şekilde fırınlandı, domuz eti içeceğin karamel-koyu nüanslarıyla doldurmanın büyük, pratik bir yoluydu. Ve bu buharlı ortamda jambon da kurumamıştı.

Ama asıl eğlence şu: O kök birası kavurma sıvısının bir kısmını alıp, bir sır için bir temel yapmak için kalın ve şuruplu olana kadar ayrı bir tavada azaltmayı seviyorum. Katran gibi yapışkan ve tadı çok lezzetli olan bu sır, gövdesini ve baharatını Dijon hardalından, melas bakımından zengin tatlılığını esmer şekerden ve yüksek notasını, orkestrada ince ayarlanmış bir pikolo gibi üstte uçuşan lezzeti alır. pirinç sirkesi dokunuşundan.

Noel’i ne kadar sevsem de, ondan sonraki günler en çok değer verdiğim günlerdir. Jambonu yarıya soğanlı bir tencereye daldırır ve birkaç saat kaynatırsanız, derin, boğucu bir et suyu ile ödüllendirileceksiniz. Bu suyu çorbaya çevirerek kendinize bir ödül daha verin (sonuçta bu tatiller), biz Korelilerin dediği gibi juk: Biraz arta kalan pirinç ve jambonla, özellikle kemiğe yakın yağlı kısımlarla pişirin ve zenginleşmesi için birkaç yumurta sarısını karıştırın. Bu uzun yol jambon ve yumurta ve hayatınızı değiştirecek.

Noel için bir yıl, ailemi Portland, Maine’e götürdüm. Orada babamın Crosley’i yoktu, ama aynı albümleri telefonlarımızdan çaldık ve jambon merkezli menümüze bağlı kaldık. Tatiller herkese farklı görünür, ama benim için şöyle görünüyor: Bütün aile mutfakta, sahneyi kaplayan Louis Armstrong’un cıvıl cıvıl vokaliyle, bir plak vuruşuyla çağırabileceğim bir duyguya dönüşen güçlü bir hatıra. iğne. Ve bu şekilde hissedebildiğiniz sadece Aralık ayında değil, dünyanın ağırlığı kısa bir an için kalktı. Bir plak çalara, o zaman yolculuğu cihazına sahipseniz, Noel’i Ocak, Temmuz, Eylül aylarında kutlayabilirsiniz. Bir jambon pişirirseniz daha da iyi.

Tarif:Kök-Bira Jambonu