Bir kadının hayatını değiştiren beyin implantı neden çıkarıldı?

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
Rita Leggett Avustralyalı ve uzun süredir deneysel bir beyin implantı takıyor ve bu ona günlük hayatta çok yardımcı oldu. Ona yeni bir öz-değer duygusu verdi ve “onunla bir oldu” diyor. Sonuç olarak, iki yıl sonra implantın çıkarılması gerektiği söylendiğinde yıkıldı. Bunu yapan şirket iflas etti.

“Sadece” özel bir tıbbi sorun gibi görünen bir sorunun çok daha büyük bir etkisi olabilir. Etik uzmanları, Mayıs ayı başlarında yayınlanan bir belgeye göre, davanın hastanın insan haklarını ihlal edebileceğine inanıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde beyin implantı pazarı genişledikçe ve daha fazla insan Leggett’s gibi bir cihaz edindikçe, sorun muhtemelen daha da acil hale gelecek.

Kendisi de bir etik uzmanı ve çalışmanın ortak yazarlarından biri olan Münih Teknik Üniversitesi’nden Marcello Ienca, “Henüz anlamadığımız bazı yeni insan hakları ihlalleri olabilir” diyor.

“Yıkıcıydı”

Ienca ve meslektaşları oldukça dramatik terimlerle, “Cihazın çıkarılmasına katlanma dürtüsü, onu teknolojinin onu yaptığı yeni kişiden mahrum etti” diye yazıyor. Cihaz üreticisi daha sonra bu kişiyi yarattı ve hastadan geri aldı. Leggett cihazını, epilepsi hastalarına yardımcı olmak üzere tasarlanmış beyin implantları için yapılan bir klinik deney sırasında aldı. Üç yaşında, düzenli olarak şiddetli nöbetlerle sonuçlanan şiddetli kronik epilepsi teşhisi kondu.

Makalenin ortak yazarlarından ve Tazmanya Üniversitesi’nde etik uzmanı olan Frederic Gilbert, nöbetlerin öngörülemezliğinin normal bir yaşam sürmesini zorlaştırdığını söylüyor ve onunla düzenli olarak röportaj yapıyor. “Artık tek başına süpermarkete gidemiyor ve evden neredeyse hiç çıkmıyordu” diyor. “Yıkıcıydı.”

Gilbert, Leggett’in 49 yaşındayken klinik araştırmaya dahil edildiğini söylüyor. Avustralya’daki bir araştırma ekibi, epilepsi hastalarını yaklaşan nöbetler konusunda uyarmak için tasarlanmış bir cihazın etkinliğini test etti. Beyin aktivitelerini izlemek için deneklere dört elektrot yerleştirildi. Kayıtlar, bir saldırıdan önce gelen kalıpları tanımak için bir algoritmayı eğiten bir cihaza gönderildi.

Bu nedenle elde taşınan bir cihaz, önümüzdeki birkaç dakika veya saat içinde bir saldırı olasılığını gösterir: kırmızı ışık, yakın bir saldırıyı sembolize ederken, örneğin mavi bir ışık, bir saldırının pek olası olmadığını gösterir. Leggett çalışmaya kaydoldu ve cihazı 2010 yılında implante etti.

İnsan ve makine arasındaki simbiyoz

Diğer çalışma katılımcıları karışık sonuçlara sahipken, cihaz Leggett için harika çalıştı. Hayatında ilk kez sarasının ve hayatının kontrolünün kendisinde olduğunu hissetti. Çünkü cihazın sağladığı erken uyarı sayesinde nöbetlerin oluşmasını en sonunda engelleyen ilaçları alabiliyordu.

Önümüzdeki birkaç yıl boyunca araştırmacılarla yaptığı röportajlardan birinde Gilbert’e “Tekrar her şeyi yapabileceğimi hissettim” dedi. “Araba kullanabiliyordum, insanlarla tanışabiliyordum, yeniden daha iyi kararlar verebiliyordum.” Şimdi 62 yaşında olan Leggett, felç geçirip iyileşirken bu metin adına konuşmayı reddetti. Onun için elektrotlar, kim olduğunun bir parçası haline geldi, dedi. “Ameliyatla bağlandık.” “Teknolojiyle bir” olmuştu.

Gilbert ve Ienca makalelerinde simbiyotik bir ilişkiyi, sanki iki varlık birbirinden faydalanıyormuş gibi anlatıyor. Bu durumda hasta, nöbetlerini tanımlamasına yardımcı olan algoritmadan yararlandı. Algoritma, daha doğru hale getirmek için kadının beyin aktivitesinin kayıtlarını kullandı. Ama mucize uzun sürmedi. 2013 yılında, implantı yapan şirket olan NeuroVista’nın parası bitti. Deneklere implantı çıkarmaları önerildi. (Şimdi, NeuroVista artık mevcut bile değil.)

Leggett mahvolmuştu. Bitkiyi korumak için her yolu denedi. “[Leggett und ihr Mann] şirketle pazarlık etmeye çalıştı,” diyor Gilbert. “Satın almak için evlerini ipotek bile istediler.” Sonunda Leggett firmada kendi istekleri dışında implantları çıkarılan son kişi oldu. “Keşke ben yapabilseydim.” Tutuklandı,” dedi Leggett araştırmacılara, “Onu korumak için her şeyi yapardım.”

Haberin Sonu