Bir Cinayete Tanık Oldum. Hakkında Yazmak Yanlış mı?

Beykozlu

New member
Son zamanlarda, kişisel yazı projeleri üzerinde çalışabilmek için ortak çalışma alanında özel bir ofis kiraladım. Görev süreme yaklaşık iki hafta kala çığlıklar duydum. Araştırmaya gittiğimde bir adamın metal boruyla birini vahşice dövdüğünü gördüm. Ofisime koştum, 911’i aradım ve geri döndüm, sadece adamı bana doğru yürürken gördüm. Ofisime koştum ve polis gelene kadar saklandım. Mağdur – ofis müdürüydü – hastaneye kaldırıldı ve burada öldüğü açıklandı. Ortaya çıkan hikaye, ofisinde yaşayan bir müşteri arkadaşı olan adamın ofis müdürü tarafından tahliye edildiğiydi.

Yazar olduğum için, yazarlar ve yazar olmayan birçok arkadaşımın bu hikaye hakkında yazıp yazmadığımı sorması şaşırtıcı değil. Yine de başından beri tanık olduklarım hakkında konuşmakta bile zorlandım. Onun dışında yemek yemek istemiyorum.

Bu cinayet ve kurbanıyla olan tesadüfi bağlantımdan yararlanmak, tamamen yanlış değilse bile, bana yakışıksız geliyor. Başka bir kadının ölümünü “maddi” olarak görme fikri beni rahatsız ediyor. Kalbinde başka birinin trajedisi olan şey hakkında yazmanın etiği nedir?
İsim Gizli

hatırlamakta fayda var Bu “trajedi”, bunun gibi olayları tanımlamak için kullandığımız bir kelimeydi, aslında bir edebi tür, bir hikaye anlatımı biçimiydi. Trajik bir anlatı yaşadığımızda içimizde ne oluyorsa – Aristoteles bu konuda spekülasyon yapan son kişi değildi – kesinlikle kendi duygusal repertuvarımız hakkında bir şeyler öğreniyoruz; gerçek dehşetlere verdiğimiz tepkilerin bir provası olarak hizmet edebilir. Klasik romanlar gerçek cinayetlerden ilham almıştır; Bu tür olayları ölümsüzleştiren kurgusal olmayan eserler de edebiyat kanonuna katıldı.

Edebiyat araştırmacısı Barbara Hardy, “Anlatıda hayal kurarız, anlatıda hayal kurarız, hatırlar, öngörür, umut eder, umutsuzluğa kapılır, inanır, şüphe eder, planlar, gözden geçirir, eleştirir, inşa eder, dedikodu yaparız, öğrenir, nefret eder ve anlatı yoluyla severiz” diye devam etti edebiyat bilgini Barbara Hardy. “Gerçekten yaşamak için kendimiz ve başkaları hakkında, kişisel olduğu kadar toplumsal geçmiş ve gelecek hakkında da hikayeler uydururuz.” Ama bir cinayet hikayesi kime aittir? Fail ve mağdur tarafından paylaşılıyor mu? Bir mülk parçası gibi birinin mülkünün bir parçası olarak mı miras alınır? Sadece alınan canı derinden umursayanların mı yoksa onu alan kişinin mi mülkiyeti? Kimin o?

Bana göre, olanları birinin malı olarak düşünmezsek daha iyisini yaparız. Olup biteni sadece senin yazına malzeme saymak, ömür olmak, bunun başka bir insanın çok acı çektiği ve öldüğü bir olay olduğunun izini kaybetmek olur. Ve öldürülen kadının arkadaşlarının ve ailesinin senin yazacakların yüzünden acı çekmesi doğal bir endişe. Yine de etkinliğin sahibi değiller; gerçekten, sizin de başınıza geldiğine dair bir his var. Kesinlikle, daha önce tesadüfi ve korkunç olan kendi deneyiminiz benzersizdi. Müdürlerinizle yakınlık bir yazar için değerli olabilir; mesafe de olabilir. Bunun nedeni, ne kadar banal, ne kadar korkunç olursa olsun, bir olayı anlatmanın tek bir yolu olmamasıdır. Ve hiç kimse öldürülmenin “yaşanmış deneyimine” sahip değildir. Şahit olduğunuz olay hakkında yazmak, yazdıklarınızın değeri varsa haklı çıkacaktır.

Yaşlı annem ülkenin öbür ucunda yaşıyor. Görme yeteneği bozuk, ancak bunun dışında çok sağlıklı ve canlı. Bağımsız yaşıyor ve mütevazı mali kaynaklarını babamın ölümünden bu yana otuz yıl dayanacak şekilde genişletmeyi başardı. Abim annemle aynı şehirde yaşıyor. Uzun yıllardır depresyonla mücadele ediyor. İlaç kullanıyor ve bir terapist görüyor, ancak birkaç yıldır işsiz ve kamu yardımı almıyor. Bir kaç apartman dairesinde yaşıyor, bir çok araba kullanıyor ve bir sürü “eşyası” var. Annem doğrudan hesabına para yatırarak ona destek oluyor.

Ne kadar parası kaldığını bilmiyoruz – mali durumunu tartışmayı sevmiyor – ama ailem asla zengin olmadığı için fazla olamaz. Annem ve bizler, kardeşimin durumu hakkında konuşmaktan kaçınıyoruz; Bunu yaptığımızda havaya uçmaya ve çok sinirlenmeye ve duygusallaşmaya eğilimlidir. Hepimiz onu bu adımları atması için teşvik etmemize rağmen, depresyonu görünüşe göre onu sosyal yardım başvurusunda bulunmaktan veya hatta yarı zamanlı iş aramaktan alıkoyuyor. Mevcut durumunda devam etmesini çok kolaylaştırmaktan endişeleniyorum ve ona doğrudan para vermek konusunda rahat değilim. Ayrıca, ihtiyacı olmayan şeyleri satın alarak büyük miktarda kredi kartı borcu biriktirmiş olabileceğinden endişeliyim. Zaman zaman anneme para gönderiyorum ama bunu yapmakta ciddi tereddütlerim var çünkü ona gönderdiğim paralar sonunda kardeşimin geçimine gidiyor. Anneme maddi olarak yardım etme arzumu, kardeşimin sürdürülemez durumunu değiştirememe konusundaki hayal kırıklığımla nasıl uzlaştırabilirim?
İsim Gizli

Depresyon olmayabilir kardeşinin durumunun tam bir muhasebesi ol. Psikiyatrik araştırmalar, kişilik bozukluğu olan kişilerin – öfke patlamalarına yardımcı olmak için iyi niyetli çabalara yanıt veren veya diğer insanların sınırlı kaynaklarıyla savurgan olan kişilerde görebileceğiniz gibi – genellikle majör depresyonla da mücadele ettiğini göstermektedir. Ancak teşhisi profesyonellere bırakabiliriz. Mesele şu ki, kardeşinizin annenizin desteğine güvendiği sürece alışkanlıklarını değiştirmeyeceğine karar verdiniz ve uzun vadede annenizin bunu sürdürmeye gücü yetmez.

Bunlar makul endişeler. Anneniz, birçok yaşlı insan gibi, bir tür günlük yardıma ihtiyaç duyabilir. Ve ister evde bakıcılar olsun isterse bir tesise taşınma olsun, bu muhtemelen onun masraflarını artıracaktır. Ne o ne de erkek kardeşin, fonlarının bir noktada bitme olasılığıyla karşı karşıya değil. Korkunç bir sonucun riskleri göz önüne alındığında, annenizin mali durumunu tartışmadaki isteksizliği, onu koşulları hakkında bir fikir vermesi için zorlamamak için yeterli bir neden değildir. Bunları ailesiyle tartışmaktan utanıyorsa, belki onu bir finansal planlamacıyla konuşmaya ikna edebilirsiniz. Diğer aile üyelerine atıfta bulunuyorsunuz. Bunun gerçekleşmesi için hepiniz birlikte çalışabilirsiniz.

Kardeşinin durumunu iyileştirmek için güçlerini birleştirsen de iyi olur. Fiziksel veya zihinsel durumları nedeniyle iş bulamayanlara yardım etmek için oluşturulmuş kamu programları (Sosyal Güvenlik Kurumu ve Medicaid tarafından sağlanan engelli yardımları dahil) vardır. Bir kanuni profesyoneli, sabit bir gelirle geçinmek yerine, yasal olarak hak ettiği her türlü yardımı nasıl elde edebileceğini çözebilir.

Aile müdahalelerine kötü tepki verdiğini söylüyorsunuz. Neler olup bittiğini çözmenize yardımcı olması için aile danışmanlığı isteyebilirsiniz. Her şeyin yoluna girmesine izin vermek için hepinizin sebepleri var (kardeşiniz havaya uçacak, anneniz kapanacak, bir düzine şekilde tatsız olacak). Ama hepinizin bir felaketten kaçmak için daha güçlü nedenleri var.

Kısa süre önce çalıştığım bir işten daha iyi bir fırsatı kabul etmeden önce ayrıldım. Eski patronum, sorular gelirse diye ona kişisel cep telefon numaramı bırakmamda ısrar etti. Kısaca bazı sorumluluklarımı üstlenecek birini yetiştirdim ve bu kişi çalıştığım iş biriminin uzmanı olmadığı için bazı soruların ortaya çıkacağını tahmin ediyorum. Ama ben mühlet değilim cevap vermek zorundayım. önce kimliğimi ve laptopumu teslim ettim. (Şirket maliyetlerini azaltmak için, eski patronum yakın zamanda benim yerime geçecek kişiyi işe almayacak.) Yeni işimle oldukça meşgul olmayı bekliyorum ve muhtemelen daha önce üzerinde durduğum bir şeyi açıklamanın baş ağrısını istemiyorum. eski iş yerim ile uzunluk. Düşünceler?İsim Gizli

bu bir para cezası önceki işverenlerinizle sağlıklı bir ilişki sürdürmek için bir şey. Ama önce birisi için çalışmayı bırakırsan, bedava hizmet vermeye devam etmek zorunda değilsin. Danışmak için zamanınız yoksa, söylemeniz yeterli. Ve bunu yaparsanız, bir danışmanlık ücreti talep etmeye karar verebilirsiniz.

Kwame Anthony Appiah, NYU’da felsefe öğretiyor Kitapları arasında “Cosmopolitanism”, “The Honor Code” ve “The Lies That Bind: Rethinking Identity” yer alıyor. Bir sorgu göndermek için: [email protected] adresine bir e-posta gönderin; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, NY 10018’e posta gönderin. (Bir gündüz telefon numarası ekleyin.)