“Başarıya giden kestirme yollar yoktur”

Beykozlu

New member
Merry, seninle başlayalım. Nasıl bir çocuktun, büyüyünce ne olmayı hayal ettin?
Sakin, şımartılmış, kendini geliştirmesi için uyarılmış küçük bir kız. Her zaman sosyal ilişkilere meyilli oldum ve anılarımda her zaman ailem veya arkadaşlarımla çevriliyim. Bana en çok hayal kurduran hikayeler uzak diyarlarda geçen hikayelerdi, seyahat ve keşif beni her zaman büyülemiştir. En sevdiğim an, ailem ve erkek kardeşimle birlikte ayrılmaktı: İster seyahat, ister tatil, harika günler olacağını biliyordum. Yıllar boyunca birkaç şey olmayı hayal ettim, ancak hayal ettiğim her iş sağlıklı dozda daha önce hiç görülmemiş uçaklar, gemiler ve yerler içeriyordu.

Hayallerden gerçeğe: profesyonel kariyerinize başlamak için ne yapmaya karar verdiniz?
Klasik lise yılları bana, Uluslararası İlişkiler alanında üniversite çalışmaları ile genişletmeye karar verdiğim yapılandırılmış bir genel kültür temeli verdi. Siyaset Bilimi derece dersleri, öğrencilerin küresel sahnenin ekonomik, sosyal ve politik bağlantılarını daha iyi anlamalarına olanak tanırken, dil bilgisinin önemli bir şekilde güçlendirilmesini sağlar: alanı ABD’nin kamu ve özel şirketlerinde pratik uygulamaya açık bırakan genel ama derin bir eğitim. daha çeşitli sektörler.

Okuldan iş dünyasına: nasıl gitti?
Giorgio Armani Spa tarafından, önemli kurumsal gerçeklikler dahilinde bir üniversite staj programı aracılığıyla staj için seçildim. Şimdiye kadar tüm üniversiteler, iş bağlamında ilk adımları atmak için birçok fırsat sunuyor ve bunların değerlendirilmesi gerekiyor. Eğitim dünyasından iş dünyasına geçiş şüphesiz ani olur ve insan hiçbir zaman gerçekten hazırlıklı olmaz; Gösteri yapma arzusuyla karışan heyecanı hatırlıyorum, ancak bu pasajla başa çıkmanın tek gerçek yararlı tavsiyesi alçakgönüllü olmak ve öğrenmeye hevesli olmaktır.

Kurumsal dünyada kadın olmak bazen kolay değil…
Doğru, çoğu zaman değil. Deneyimlerim olumluydu ancak farklı bağlamlarda eşit olmayan muameleler gördüğümüzü çok sık inkar edemeyiz. Sosyal organizasyonlar hala eski modellere dayalıyken, iş dünyası hızla akıp gidiyor: ve burada, çeşitli ortamlarda hokkabazlık yapmaya çalışan hokkabazlar olarak ortada kalan kadınlar var. Ancak değişim geç ve yavaş da olsa devam ediyor ve hissediliyor. Yeni nesillerin bu konulara farklı açılardan bakmalarına gerçekten güveniyorum ve şu anda liderlik pozisyonunda olanların liderlik rolüne yürekten inanıyorum.

Hana Group, bilmeniz gereken bir gerçek: maceranız nasıl başladı?
Yeni bir ürüne ve sektöre yaklaşma arzusundan. Hana Group, dünya çapında 12 ülkede yaklaşık 1500 satış noktasıyla Pan-Asya mutfağı perakende satışında dünya liderlerinden biridir. Uluslararası ve dinamik bir çalışma ortamı. İlk defa İtalyan olmayan bir şirkette deneyim kazanıyorum ve zihniyet, stratejiler ve sonuçlara yaklaşım farklı; üstelik genel merkezde geçirdiğim yıllardan sonra, kendimi genel müdürlük yerine “yurt dışı şube”de çalışırken ve global direktifleri belirli bir pazara uyarlarken buluyorum, bu oldukça zorlu bir iş. Kendinize meydan okumayı asla bırakmamanız gerektiğine kesinlikle inanıyorum… Genellikle yeteneklerinize hayran kalırsınız, güzel bir özgüven enjeksiyonu!

Özel hayat ve profesyonel taahhütler: karmaşık mı?
Çok. İyi haber şu ki, zamanla bu hassas dengeyi yönetmeyi öğreniyorsunuz. Bu tür bir beceri ve farkındalık ancak deneyim ve pratikle gelir, doğru dengeyi hızlı bir şekilde bulmak mümkün değildir ve zamanı hızlandırmak mümkün değildir; herkes kendi hayatına en uygun yolu denemeli ve bulmalıdır. Benim durumumda, en işlevsel stratejinin alanları bölmek olduğunu öğrendim: evdeyken iş hakkında düşünmemek için kendi kendine dayatma ve tersi. söylemesi yapmaktan daha kolay tabi.

Kendinizle ilgili bir şey: önemsiz şeyler ve hobiler.
Çocukluk hayallerime olan inancımı koruyorum: Yapabildiğim kadar çabuk seyahat ediyorum. Benim için seyahat etmek, hiç şüphesiz yeni deneyimlerin bitmeyen merakını gidermenin en iyi yolu. Bir kitabı, bir sergiyi, bir filmi bizzat deneyimlemek gibi: gözler her seferinde yeni, daha önce hiç görülmemiş şeylerle dolar ve zihin sınırlarını açmaya zorlanır. Ve sonra seyahat, diğer büyük tutkumla mükemmel bir şekilde birleşiyor: yemek. On yıldan fazla bir süredir restoran ve yemek iletişimi ile uğraşıyorum, ancak yemek pişirme aşkım çok daha eskilere dayanıyor ve aynı zamanda bir şefle evli olduğum için her zaman orada olacak. Ayrıca askeri tarihin büyük bir aşığıyım: özel bir ilgi alanım olduğunu biliyorum ama bu, stratejik becerileri geliştirmeye yardımcı oluyor. Ancak en büyük hayalim her zamanki gibi aynı: Dünyanın bütün ülkelerini gezmek… Şu an 47 yaşındayım!

Kariyer yapmak isteyen kızlara öneriniz.
Bir kariyer inşa etmek zorunlu olarak yıllarca öğrenmeyi gerektirir, başarıya giden kısayollar sadece mevcut değil, aynı zamanda zararlıdır. Bu nedenle, arzu ettiğiniz alanlarla ilgili olmayan alanlarda bile kolları sıvayıp öğrenmekten korkmamalısınız: kariyerinizin başlangıcında, farklı becerilerde deneyim kazanmak, güçlü yönlerinizi ve hangi alanlarda başarılı olabileceğinizi anlamanıza yardımcı olur. geliştirmek. Ülkemizde apaçık görünen ama ne yazık ki hala çokça geliştirilebilen bir diğer temel bileşen, gerçek ve skolastik olmayan bir bilgi olan yabancı dil bilgisidir. Eğitim almak, eğitim almak, deneyim kazanmak ve gelişmeye devam etmek gerçekten fark yaratır.