Bağları Bitiren Mahşerin Dört Atlısı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Evlilik ve boşanma araştırmalarının duayenleri dr. John ve Julie Gottman 3.000′ den çok çiftle çalışarak bayan erkek ilgilerini nelerin bitirdiğini saptamışlardır. Gottman kendisine danışan olarak gelen çiftleri Müşahedeler; terapi boyunca kendine mahsus bir metodoloji uygular ve çiftlerin birinci beş yil ortasında evliliklerini sürdüreceklerini ya da boşanacaklarını varsayım Eder. Bu varsayımı %94,7 oranında yanlışsız çıkmaktadır. Pekala ya Gottman’ı hakli çIkaran nedir? Gottman çiftlerin diyaloglarında; mahşerin dört atlısını Kullanıp kullanmadıklarına bakar. Mahşerin dört atlısı ise; tenkit, savunma, duvar örme ve aşağılamadir. Çiftler şayet bunları eşleriyle olan ilgilerinde kullanıyorlarsa sona yaklaşıyorlar demektir.

1-) AŞAĞILAMA

Aşağilama, bağlantılarda olmamasi gereken en olumsuz davraniş biçimlerinden biridir. Eşlerden birinin kendiisini başkasından üstün görmesi ve ötekini küçümsemesi durumudur. bu biçimde bir ilgi biçiminde çatişma da kaçinilmaz olacaktir. Aşağilama tabirleri içerisinde tiksinme bildirileri da bulundurduğundan ötürü problemlerin çözülmesi imkânsiz hal alacak ve alakanın bitmesine yol açacaktir. Örneğin; “fazlaca beceriksizsin» “ben sana Söylemiştim.” «bu yaptiğin tam bir aptallik.” vb. Kişiliğe yönelik suçlamalar aşağilama içerir. Keyifli bir alakada olmasi gereken ise aşağilama yerine takdir etme ve hürmet duymadir.

2-)ELEŞTİRİ

Tenkit, karaktere ve kişiliğe yönelik olumsuz tabirlerdir. Çiftler ortasında şikâyetlerin olmasi kaçinilmazdir; fakat şikâyet ve tenkit siklikla birbirleriyle kariştirilan kavramlardir. Örneğin; “sürekli kendin hakkinda konuşmandan bıktım, ne kadar bencilsin.” sözü eleştiriyken; “sen daima kendin hakkinda konuştuğunda ve nasil olduğumu sormadiğinda kendimi değersiz hissediyorum, lütfen bu hususta daha dikkatli olur musun?” şikâyettir. Keyifli bir münasebette olmasi gereken ise “sen” sözüyle tenkitte bulunmak yerine “ben” lisanını kullanmak ve hisleri söz etmektir.

3-) DAİMA SAVUNMA HALİNDE OLMA

Münasebetin bitmesine niye olan bir başka davraniş biçimi ise çiftlerin karşi taraflanlamaya çalişmadan daima kendini savunmasidir.

Savunmada en bariz özellik karşi tarafin söylemiş olduklerini duymamaktir. Çiftlerden biri ötekini eleştirdiğinde başkası savunma konumuna girer;

Lakin savunma bir çeşit karşi tarafi suçlama olduğundan ve “sorun bende değil sende” iletisi içerdiğinden çatişma artarak devam eder. Kisir döngü oluşur. Örneğin, “bu senin yanılgın.”, “bunun sorumlusu sensin.” , “asil sen bunu daha epey yapiyorsun.” sözler savunma ve tıpkı vakitte da suçluluk içerir. Üzere memnun bir ilgide olmasi gereken ise yalnızca kendini savunmaya çalişmak değil, çatişma aninda sorunun bir kismini kabul etmek ve sorumluluğu üstlenmektir.

4 – ) DUVAR ÖRME

Öteki üç davraniş biçimine nazaran duvar örme daha tehlikesiz görünse de aslinda ilgiye en çok ziyan veren davranişlardan bir adedidir. Duvar örme, tartişma sirasinda çiftlerden birinin fizikî ve ruhsal manada irtibatı kesmesi ve konuşmamasıdır. Bu davraniş biçimi temelinde karşi tarafa “sen değersizsin» iletisi verdiğinden ötürü tehlikelidir. Örneğin, küsmek ya da sessiz kalmak bir duvar örme davranişidir. Memnun bir ilgide olmasi gereken ise sakinleştikten daha sonra sorun hakkinda konuşmaktir.