6 Çocuk Saç Ayrımcılığına Karşı Seslerini Yükseltiyor

Beykozlu

New member
Geçen baharda bir gün, 5 yaşındaki Jett Hawkins, annesinden onun için saçını örmesini istedi. Görünüşüne bayıldı: “Çok gururlu ve mutluydum,” diyor Chicago’da yaşayan Jett. Ancak annesi, okula gittiğinde bir yöneticinin onu aradığını ve saç stilinin öğrencilerin örgüler, bukleler ve kıvrımlar takmasını yasaklayan bir okul politikasını ihlal ettiğini söylediğini söylüyor.

Jett, okulda doğal Siyah giydiği için seçilen tek çocuk değil. Saça dayalı ayrımcılık resmi olabilir, örneğin bir okul el kitabında öğrencilerin örgü giyemeyeceklerini belirtmesi gibi resmi veya bir öğretmenin bir öğrenciye Afro’larının “çok dikkat dağıtıcı” olduğunu söylemesi gibi gayri resmi olabilir. Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde Siyah kadın ve kızların okuldaki deneyimlerini inceleyen bir profesör olan Danielle Apugo, her iki durumda da “kültürünüzün ve kimliğinizin kabul edilmediği mesajını veriyor” diyor.

Çocuklar, ebeveynler ve diğerleri savaşıyor. Jett’in annesi Ida Nelson, yerel bir gazeteye olanlarla ilgili bir röportaj verdikten sonra, Mike Simmons adında bir Illinois eyalet senatörü bunu okudu ve bir daha asla olmaması için yeni bir yasa önermeye karar verdi. Ocak ayında, Illinois okullarının saç stillerine dayalı kıyafet kuralları oluşturmasını önleyen Jett Hawkins Yasası yürürlüğe girdi.

En az 14 başka eyalet, okulda da dahil olmak üzere, ırkla bağlantılı saç stillerine dayalı olarak insanlara karşı ayrımcılık yapılmasını yasaklayan benzer yasalar çıkardı. Bu yasalara genellikle Doğal Saçlar için Saygılı ve Açık Bir Dünya Yaratmak anlamına gelen CROWN Yasası adı verilir ve yakında ulusal hale gelebilirler: 18 Mart’ta ABD Temsilciler Meclisi, CROWN Yasasının kendi versiyonunu kabul etti. Senato’dan geçerse, Siyah öğrenciler ve ülkenin her yerindeki diğerleri, disipline edilme veya hedef alınma endişesi duymadan saçlarını istedikleri gibi giyebilecekler.

D’ Angelia McMillan, 12
Louisville, Ky.

D’Angelia üvey takımının bir parçası olarak performans sergilediğinde, doğal saçlarını Afro ya da atkuyruğu şeklinde giymeyi sever – ama öyle değil’ Diğer takımlardan sınıf arkadaşlarının veya dansçıların ona neden düzleştirilmediğini sorması gibi. “İnsanlar bana bu soruyu her sorduğunda, kafam karışıyor ve baskı görüyorum” diyor. “Herkesten farklı olduğumu hissettiriyor.” Birkaç yıl önce, geri adım atmaya karar verdi. O zamandan beri, Kentucky’de geçirilebilecek bir CROWN Yasasını desteklemek için Eyalet Yasama Meclisinde konuştu. “TAÇ Yasası için savaşmamın nedeni, kimsenin ayrımcılığa maruz kalmamasını sağlamak” diyor. “Ve kimse onlara saçlarını nasıl giymeleri gerektiğini söyleyemez.”

Jett Hawkins, 5
Şikago

Geçen bahar, Jett’in annesi onun deneyimi ve bunun neden yanlış olduğu hakkında konuşmaya başladıktan sonra, okulu saç politikasını değiştirmeye karar verdi. Ancak Jett, Jett Hawkins Yasası sayesinde, eyaletteki diğer öğrencilerin başlarının belaya girmesi veya saçları hakkında kötü hissetmeleri konusunda endişelenmelerine gerek kalmayacak olmasından memnun. “Onlara daha fazla güven hissettirebilir” diyor. Ayrıca Illinois dışındaki çocukların da aynı şekilde hissetmelerini sağlamak için çalışıyor. O şimdi, çocukların saçlarını ırkları veya kültürleriyle ilişkili tarzlarda giymelerine izin vermek için eyalet ve ulusal yasaları savunan bir grup olan CROWN koalisyon ekibinin en genç üyesi.

Ava Russell, 9
Newark , Del.

Ava saçlarını genellikle topuz yapar, ancak bazen saçlarını toplamayı sever. “Buklelerimi gösteriyor” diyor. Bir gün saçlarını toplarken, bir öğretmenin dikkatinin dağıldığını söylediğini ve annesinin onu almaya zorladığını söylüyor. 2020’nin başlarındaki bu deneyim o kadar üzücüydü ki okul yılının sonunda okul değiştirdi. Geçen yıl, memleketi Delaware, bir CROWN Yasasını kabul eden dokuzuncu eyalet oldu. Ava için eyaletteki diğer çocukların artık “benim yaşadıklarımı yaşamak zorunda olmadıklarını” bilmek rahatlatıyor.

Ezekiel Lemott, 9
Şikago

Ezekiel, inananların saçlarını kesmemesi gerektiğini söyleyen bir dinin üyesi olan Rastafaryan’dır. Tıpkı babası ve kız kardeşi gibi korkuluklarını ve şapkasını takıyor. Ama birinci sınıftayken, öğretmeninin saçları yüzünden onu müdürün odasına göndereceğini ve onu çok fazla ders kaçırmaya zorladığını söylüyor. “Adil olmadığını düşündüm çünkü diğer herkesin saçı istediği gibi oldu” diyor. Sınıf arkadaşları da ona zorbalık ettiler, öyle ki daha önce bazı korkularını ortadan kaldırdı. Illinois’deki Jett Hawkins Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle, Ezekiel artık saçlarını nasıl giydiği için cezalandırılma konusunda endişelenmek zorunda değil (ancak okulların hala şapkalarla ilgili kuralları olabilir).

Michael Trimble, 6
Tatum , Texas

2019’da, Michael anaokulundayken, büyükannesi, ilçesinin müfettişinin ona bir seçenek verdiğini söylüyor: Michael’ın atkuyruğunu kes ya da iğnele. Bölgenin kural kitabı, erkeklerin saçlarını at kuyruğu, kabarık veya genellikle yakalarından daha uzun süre giyemeyeceklerini belirtti. Ama Michael onu kesmek istemedi. “Uzun saçlara sahip olmanın havalı olduğunu düşündüm” diyor. Büyükannesine göre, reddettiğinde kovuldu. Olanlara karşı konuşmaya başladı ve hatta okuldan atıldıktan sonra onu okula gönderdiğinde tutuklandı ve yerel bir haber haline geldi. Geçen yıl bölge politikasını değiştirdi ve şimdi Michael atkuyruğu ile okula gidebilir. “Saçımı istediğim gibi giymek iyi hissettiriyor” diyor. “Saçımı seviyorum ve okuldaki herkes de onu seviyor.”

Kimora Sajous, 14
Orlando , Fla.

Yedinci sınıf resim günü için Kimora, saçlarını Bantu düğümlerinde, saç bölümlerinin kıvrılıp üst üste yığıldığı bir saç stilinde giymeye karar verdi. Ancak fotoğrafı için poz vermeye gittiğinde, bir okul çalışanının saçları yüzünden fotoğrafını çekemediğini söylediğini söylüyor. Fotoğraf çekme günü için saçlarını düzleştiren Kimora, “Bana çok fazla öz imaj sorunu yaşattı” diyor. “Bunu aşmam ve saçlarımın güzel olduğunu hissetmem biraz zaman aldı.” Sonunda, saçlarıyla ilgili herhangi bir sorun yaşamadığı daha fazla renk öğrencisi olan bir okula geçti. Ancak Florida Yasama Meclisinde ve ulusal olarak bir CROWN Yasası’nın geçmesi için bastırıyor. “Bu, bir çocuğun önceden başına gelen bir şey değil” diyor. “Bu çok oluyor ve değiştirilmesi gerekiyor.”

Charley Locke genellikle The New York Times for Kids için makaleler üzerinde çalışan bir yazar, editör ve hikaye yapımcısıdır. Djeneba Aduayom Los Angeles’ta bir fotoğrafçı. Çalışmaları, Fransız, İtalyan ve Afrika mirasının karışımından ilham alıyor.