Yazılım boykotu: Yapay zeka uzmanı Gary Marcus, kullanıcıları harekete geçmeye çağırıyor

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
Yapay zeka uzmanı Gary Marcus, Vancouver'ın Granville Adası'ndaki postanenin önünde duruyor ve fark edilmesi kolay. “Mercan” renginde neon spor ayakkabılar ve mavi Arcteryx ceket giyiyor. Ben de bir aile meselesi nedeniyle şehirdeyim, Marcus 20 yıldır New York'ta yaşadıktan sonra 2018'den beri burada British Columbia'da yaşıyor. Granville Adası ve yakındaki Kitsilano Plajı çevresindeki günlük yürüyüşünde ona eşlik ederken, “Burasının cennet olduğunu düşünüyorum” diyor. Yürüyüşümüz tabii ki yapay zekanın güncel durumuyla ilgili.

Duyuru

“Mevcut durum nedeniyle depresyondayım” diyor. “Bu alanda karar verdiğimde mesele sanatçıların kazancının büyük şirketlere aktarılması değildi.” Koyu siyah kahvemden uzun bir yudum alıyorum ve yürümeye başlıyoruz. New York Üniversitesi'nde fahri profesör olan Marcus, uzun süredir önde gelen bir yapay zeka araştırmacısı ve bilişsel bilim insanıdır, ancak artık en çok derin öğrenmeye ve diğer modern yapay zeka tekniklerine karşı güçlü duruşuyla tanınıyor. Pek çok arkadaşı ve pek çok düşmanı var. Yann LeCun (Meta) ve Geoffrey Hinton (eski adıyla Google) gibi diğer yapay zeka devleriyle halka açık darbe alışverişi efsanevi kabul ediliyor. “Benimle sosyalleşmeye yönelik tüm girişimler başarısız oldu” diye şaka yapıyor.

Buluştuğumuz hafta büyük yapay zeka haberleriyle doluydu. Google'ın yan kuruluşu DeepMind, büyük miktarlarda video, metin ve görsellerle daha iyi çalışabildiğini söylediği güçlü Gemini yapay zeka modelinin yeni neslini piyasaya sürdü. OpenAI ise kısa bir metin açıklamasını bir dakikaya kadar ayrıntılı, yüksek çözünürlüklü bir filme dönüştürebilen, Sora adında etkileyici yeni bir üretken video modeli yayınladı. Yapay zeka video üretimi bir süredir ortalıkta dolaşıyor ancak Sora çıtayı yükseltmiş gibi görünüyor.

X-Timeline, insanların yazılımı kullanarak oluşturduğu inanılmaz kliplerle doluydu. OpenAI ayrıca araştırmaların Sora gibi video oluşturma modellerini ölçeklendirmenin “fiziksel dünyamızın genel amaçlı simülatörlerini oluşturmanın umut verici bir yolu” olduğunu öne sürdüğünü söyledi.

Video oluşturucular etik değildir

Ama sürpriz bir şekilde Marcus daha az etkilendi. “Eğer sen [die Videos] Bir anlığına baktığınızda “Vay canına, bu harika” diye düşünüyorsunuz. Ama yakından bakarsanız görebilirsiniz [das Modell] Hala mantıklı gelmiyor.” Bazı videolarda fizik yanlıştır, hayvanlar ve insanlar kendiliğinden ortaya çıkar ve kaybolur. Bazen her şey tersine uçar.

Marcus'a göre teknoloji aynı zamanda teknoloji şirketlerinin sömürücü iş modelinin bir başka örneği. Pek çok sanatçı ve yazarın yanı sıra New York Times gibi yayın organları, modellerini eğitmek için internetten ayrım gözetmeksizin veri toplama uygulamalarının fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiğine inandıkları için yapay zeka şirketlerine dava açtı. Bu nedenle telif hakkı sorunları Marcus için önemli bir konudur. Kendisi bir araştırma makalesinde popüler yapay zeka görüntü oluşturucularını Marvel filmlerinden veya Minyonlar, Sonic the Hedgehog ve Star Wars gibi ünlü karakterlerden sahneler oluşturmaya ikna etmeyi başardı. Bu nedenle yapay zeka modellerine hangi içeriğin dahil edilip edilemeyeceği konusunda daha net kurallar oluşturmaya çalışıyor.

“Video üretimi, izinsiz alınan telif hakkıyla korunan materyale dayanmamalı. Ne olduğunu anlamadığımız opak sistemlerde de oluşmamalı” diyor. “Bu yasal olmamalı. Bu bir etik meselesi.”

Güzel manzaralı bir yerde duruyoruz. Şehri, British Columbia'nın yüksek dağlarını, plajını görüyoruz. Güneş ışınları körfezin diğer tarafındaki bir dağın tepesine düşüyor. Mevcut yapay zeka patlamasının merkez üssü olan Silikon Vadisi'nden daha fazlasını hissedemedik. Marcus, “Dindar bir insan değilim ama bu vizyon beni her zaman suskun bırakıyor” diyor. Ancak doğadaki muhteşem barışa rağmen Marcus, bu yürüyüşler sırasında Silikon Vadisi'ndeki güç yapılarına X hakkında sövmek için sık sık cep telefonunu kullanıyor. Şu anda kendisini bir aktivist olarak gördüğünü söylüyor.

Toplum için korku

Onu neyin motive ettiğini sorduğumda hiç tereddüt etmeden şöyle cevap veriyor: “Yapay zeka insanları, sorumlu yapay zeka denilen şeyi pek umursamıyor. Bunun toplum için sonuçları ciddi olabilir.”

Geçen yılın sonlarında bu sonbaharda yayınlanacak olan Silikon Vadisini Taming adlı bir kitap yazdı. Bu, onun yapay zekanın nasıl düzenlenmesi gerektiğine dair manifestosu ve aynı zamanda bir eylem çağrısıdır. “Yapay zeka şirketlerinin sorumlu davranmasını sağlamak için halkı mücadeleye dahil etmemiz gerekiyor” diyor. Belirli yazılım ürünlerini boykot etmekten etik teknoloji politikalarının yönlendirdiği politikacıları seçmeye kadar insanların yapabileceği çok sayıda eylem vardır.

Yapay zeka konusunda doğrudan önlemlere ve somut bir politikaya acilen ihtiyaç var çünkü kendimizi yapay zeka alanında hâlâ işleri düzene koyabileceğimiz çok dar bir zaman aralığında buluyoruz. Risk, devletin sosyal medyada yaptığı hataların aynısını bizim de yapmamızdır. “Biz ne [dort] “Gördüklerimiz gelecekte olacakların sadece bir ön izlemesi” diyor. Yaklaşık 12.000 adım sonra Marcus ve ben Granville Adası Halk Pazarına geri döndük. Çok açım ve Marcus bana güzel simitlerin olduğu bir yer gösteriyor.İkimiz de krem peynirli somon sipariş ediyoruz, dışarıda güneşin altında yemek yiyoruz ve sonra vedalaşıyoruz.

Röportaj gününün ilerleyen saatlerinde Marcus, Sora hakkında bir dizi X-post yayınlayacak. Yeterince kanıt gördü. “Sora harika, ancak bu, genel yapay zeka için ihtiyaç duyacağımız fiziksel düşünceye giden gerçek bir yoldan çok, bir tür dönüşüm ve birleştirmeye benziyor” diye yazıyor. Daha fazla kullanıcı erişim kazanırsa sistemde daha fazla hata beklenebilir. “Bu sorunların çoğunun çözülmesi zor olacak.” Yani Marcus'un bizi uyarmadığını söylemeyelim.

(Jle)

Haberin Sonu