Yardım Ettiğim Yaşlı Adam Bağnaz Çıktı. Ben ne yaparım?

Beykozlu

New member
Bir karşılıklı yardım organizasyonu aracılığıyla yalnız yaşayan yaşlı bir beyefendiyi ziyaret ediyor ve yardım ediyorum. Birlikte geçirdiğimiz zamana açıkça değer veriyor. Ancak yakın zamanda yaptığı bir ziyarette, Yahudilerin dünyayı kontrol ettiği ve Siyahların genetik olarak beyazlardan daha aşağı olduğu yönündeki tiksindirici inançları ortaya çıkardı. Onu etkisiz hale getirme çabalarım hiçbir yere varmadı. Bu kişiye yardım etme konusundaki etik yükümlülüğüm, bu fikirleri reddetme arzusunu geçersiz kılıyor mu? Yalıtılmış bir kişinin korkunç şeylere inanıp inanmamasının bir önemi var mı?İsim Gizli

bunu şart koşalım bu adam bu inançları önyargılarla dolu bir toplulukta büyüyerek edindi. Yine de, ortaya çıkmaları gerçeği, onların kim olduğu konusunda merkezi olduklarını gösteriyor, tıpkı onların tiksindirici olduklarını kabul etmenizin kim olduğunuzun merkezinde olması gibi. Aristoteles, “Mükemmel dostluk türü, erdem bakımından birbirine benzeyen iyi insanlarınkidir” demiştir. Bu çılgınca talepkar bir ülkü ve bu beyefendiye yardım etmek arkadaş olmanızı gerektirmez – arkadaş canlısı olmanız yeterli olacaktır. Ama artık onun dünya görüşü hakkında bir fikir edindiğinize göre, olumlu hisleri sürdürmek zor olabilir.

Bu, onun için veya onunla hiçbir şey yapamayacağınız anlamına gelmez. Önerdiğiniz gibi, onun iğrenç inançlarının fazla zarar vermesi olası değildir; bu bir “Uygun Öğrenci” senaryosu değil. Yine de ona sağladığınız yardım bir görev değil, cömertlik meselesidir. Eğer ciddi bir ihtiyacı olsaydı ve sana güvenmiş olsaydı, başka kimsenin boşluğunu doldurmasına gerek kalmadan durum daha karmaşık olurdu. Ancak hesabınızın önerdiği şey bu değil. Özel yardımseverliğimizi zaman ayırmaya değer gördüğümüz insanlara yöneltme hakkına sahibiz. Geri adım atmaya karar verirseniz, her halükarda, nedenini ona açıklarsanız, ona saygılı davranmış olursunuz.

Annemin yakın bir arkadaşı tarafından çok küçükken bana verilen küçük bir el yapımı oyuncak bebeğim var. Bebek, yaşlı bir Afrikalı Amerikalı gibi görünmek için yapıldı. Gri tulumu ve kırmızı gömleği var. Kel kafası, birçok yaşlı erkeğin sahip olduğu gibi yan ve arkada kıvırcık gri saçlarla çevrilidir. Disney filmi “Güneyin Şarkısı” 1950’lerin başında popülerdi ve kabul edilebilir görülüyordu, bu yüzden annem sinemadaki bir ana karakterden sonra bebeğe Remus Amca derdi. Ailem Avrupa kökenli olsa da, annemin arkadaşının bana bir Afro-Amerikan oyuncak bebeği vermesini her zaman merak etmişimdir.

Beyaz banliyöde yaşıyorduk; Siyah arkadaşımız ya da Afro-Amerikan kültürüyle başka bir bağlantımız yoktu. Annem onu korumak için şifonyerinde sakladı ve 1977’de öldükten sonra bana geçti. Aile yadigarı olarak adlandırılabilir.

Şimdi, benim sorunum oyuncak bebekle ne yapacağım. 73 yaşındayım ve birkaç hatırayı nasıl ileteceğimi düşünüyorum. Oyuncak bebek güzel çağrışımlar uyandırır ve yaşlı bir kişinin temsili olarak görülebilse de, köleleştirilmiş bir kişi olarak da kabul edilebileceğini biliyorum. Duyarsız stereotipleri aktarmamak konusunda etik olarak sorumlu hissediyorum.

Alternatifler düşündüm: Aile hatırası olarak torunlarımdan birine verebilirim; Onu bir Afro-Amerikalı aileye verebilirim (kişisel olarak tanımasam da); Onu Georgia’daki Remus Amca Müzesi’ne verebilirim; Onu Goodwill’e verebilirim; ya da çöpe atabilirim, ki bu ayıp olurdu. Yapılacak doğru şey ne olurdu?
Mark, Güney Karolina

okuyucular için değil Remus Amcaları hakkında: Joel Chandler Harris’in 19. yüzyılın sonlarında yayınladığı, genellikle Afrika kökenli Afro-Amerikan halk hikayelerine dayanan Br’er Tavşan hikayelerinin kurgusal anlatıcısıdır. Doğal olarak, Remus Amca’nın kültürel politikaları hakkında söylenecek çok şey var. Korkarım ki, oyuncak bebeğinizin o hayali özgür adamla pek bir alakası yok. Remus Amca’nın olağan görüntüsü – Harris’in Remus Amca koleksiyonlarındaki ve o Disney filmindeki çizimlere göre – sivri yaka ceketli sakallı bir adam. Orijinal çizerler, Frederick S. Church ve James H. Moser, ona gözlük, yelek ve hatta bir kravat verdiler. Filmde beyaz düğmeli bant yakalı bir gömlek giyiyor.

Elinizde bir oyuncak bebek – ne, yaşlı bir çiftçi mi? Kendi beyaz ailenizin genç üyelerinin, ırksal bir küçümseme geleneğini hissederek bundan utanmalarını bekliyorum. Bununla birlikte, onu yok etmek, ancak birinin bu geleneğe katılmadan ondan zevk alması imkansız olsaydı mantıklı olurdu. Bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Bahsetmediğiniz özel bir şey olmadıkça, bir müzenin bu öğeye ilgi duyması olası değildir. Ama onu eBay’de satabilir veya evet, Goodwill’e bağışlayabilirsiniz; en azından, onu doğru bir ruhla takdir edecek birinin eline geçme şansı var.

Biz, birbirini birkaç yıldır tanıyan bir grup eşcinsel erkeğiz. Adamlardan biri birkaç yıl önce çıktı. Ona John diyeceğim. John kısa süre önce yeniden ortaya çıktı, şimdi transeksüel olarak. John’un ona yeni bir adla hitap etmemizi istemesi (onu John olarak adlandırdığımızda bizi düzeltiyor), geçişi, kıyafet değişikliği, aldığı hormonların yavaş fiziksel etkileri hakkında bizimle durmadan konuşma ihtiyacı – hepsi Bu, birlikte takıldığımızda grubun geri kalanı için bir meydan okuma haline geldi.

Ama asıl endişemiz, yakın zamanda Meksika’da bir eşcinsel turu planlamış olmamız. Tur, çok az kişisel zaman ile çok yapılandırılmıştır. Grubumuz turun çoğunluğunu oluşturuyor.

John, yeni kimliğini, kendisinin olduğu kadar neşe ve kabul ile, herhangi birimizin nasıl hissedebileceğini düşünmeden veya umursamadan, çekinmeden kabul etmemiz gerektiğini düşünüyor gibi görünüyor.

Bu kulağa yüzeysel gelse de artık arkadaşımız John’un bize katılmasını istemiyoruz. Eşcinsel erkeklerin birlikte seyahat etmekten hoşlanmalarının nedenleri var ve bu bir kadınla takılmak değil.

Düz insanlar, gey erkeklerin trans erkekleri/kadınları diğer gey erkeklerle aynı kapsayıcı balonda gördüğünü hayal eder. Hepimiz, yani kısaltma, o büyük, ilerici LGBTQ+ şemsiyesinin bir parçası olduğunu ima ediyor. Doğru değil. Genel olarak, gey erkekler (tüm kadınlık performanslarımız için) trans kimliği anlamıyor – genellikle birlikte sosyalleşmiyoruz.

Sonuç olarak, John’un varlığı çok beklenen ve pahalı bir tatili mahvedecek. Sadece susacak mıyız yoksa susacak mıyız? Konuşmalı mıyız? Eğer öyleyse, ne hakkında?
İsim Gizli

ısrar ediyorsun arkadaşınıza geçiş yapmadan önce kullandığı bir erkek ismiyle atıfta bulunmak. Bu, temel bir empati eksikliğini gösterir; İnsanları bu şekilde -geçişten önce kullandıkları ismi kullanarak- “adını kaldırmak”, onayladıkları cinsiyet kimliklerini yaşama sürecini baltalar ve her halükarda saygısızlıktır. Grubunuzdaki diğer cis erkekler onu gerçekten bu şekilde düşünüyorsa ve geçişini kabul etmeye direniyorsa, o zaman tatilde size katılmak muhtemelen onun için iyi bir fikir değildir.

Belli ki sana geçişini açıklamak için çok şey yaptı. (Bilgisiz cislerin translara yüklediği yüklerden biri de budur.) Hala bununla mücadele ettiğinizi ona bildirmelisiniz. Bunun farkında olsa da seninle tatile gitmek istemediğine kendisi karar verebilir.

Tatil planlarınızdan bir söz: İnsanlar her zaman sosyal kimlik temelinde bir araya gelirler. Black Girls Travel Too, Latinas Who Travel ve Shefari gibi isimlere sahip birçok seyahat kulübü var. Küçük sosyal gruplar, ahlaki ve yasal olarak, kamusal yerleşimleri yöneten kurallara uymak zorunda değildir; “The Little Rascals”da He-Man Womun Haters Club (Spanky, McGillicuddy kızları tarafından verilen erkekleri dışlayan bir partiye tepki olarak yeniden başlar), Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu’nun dikkatini tam olarak çekemezdi. Ve bir kadın yol arkadaşı, kabul ediyorum ki, tamamı gey erkeklerden oluşan bir tatil yapma amacınıza ters düşebilir. (Ayrıca Meksika’daki birçok gey kulübünün trans kadınlara üzücü bir şekilde düşmanca davrandığını okudum.)

Yine de mektubunuz, sorununuzun bir kadının varlığından çok bir trans kadının varlığından kaynaklandığını gösteriyor. Eğer öyleyse, arkadaşınıza hak ettiği saygıyı göstermenin bir yolu var.

Kwame Anthony Appiah, NYU’da felsefe öğretiyor Kitapları arasında “Cosmopolitanism”, “The Honor Code” ve “The Lies That Bind: Rethinking Identity” yer alıyor. Bir sorgu göndermek için: [email protected] adresine bir e-posta gönderin; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, NY 10018’e posta gönderin. (Bir gündüz telefon numarası ekleyin.)