#VanLife, Yolcu Koltuğundan

Beykozlu

New member
Times Insider kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı açıklıyor ve gazeteciliğimizin nasıl bir araya geldiğine dair perde arkası içgörüler sunuyor.

Arkadaşım Caity Weaver bir karavanda bir haftalık bir gezi için ona katılmayı teklif etmek için birdenbire beni aradığında, bunun harika olabileceğini düşündüm, ardından hemen ardından, bu büyük bir hata olabilir mi?

New York Times Magazine için bin yıllık #VanLife estetiği hakkında bir makale üzerinde çalışan Caity’nin, geçtiğimiz birkaç yılda edindiğim deneyimler nedeniyle beni maceraya davet ettiğinden şüpheleniyorum. 2019’un sonlarında New York’taki uzun vadeli risk sermayesi işimden ayrıldıktan sonra, Güneydoğu Asya’da sırt çantasıyla birkaç ay geçirdim ve derinden dikkat ve meditasyona daldım. Daha az telaşlı ve rahatsız edici şeylerle uğraşırken daha rahat olurdum.

Yine de, Caity bana rezervasyon yaptığı mütevazı minibüsün bir bağlantısını gönderdiğinde – büyük, ferah veya Instagram #VanLife modasında değil – pazarlık ettiğimden biraz daha fazla rahatsızlık içinde olduğumu fark ettim. için. En azından bağ kurardık, diye düşündüm.

Beni yolculuğa davet ettikten yedi gün sonra, Los Angeles’taki kiralık kamyonet deposundan çıkıyorduk. Direksiyon başında deriyse; Belli etmesem de endişelenmeye başladım. Çok geçmeden ikimiz de yerleştik ve onun beyaz boğumlu ellerinde kendimi güvende hissettim.

İlk gece, kasabanın bir ağaçta ikamet eden bir baykuş olduğu söylenen rustik bir kaplıca beldesinde anlaştım. bunun gerçekten rahatsız edici olacağı gerçeğiyle. Önceden bir Taylandlı Budist permakültür komününde bir ay dışarıda yaşamış, sayısız pansiyonda uyumuş ve Güney Kaliforniya çölünde 10 gün boyunca 100 saat meditasyon yapmıştım. Gece sıcaklıkları 30 dereceye düştüğünde bir minibüste yaşamak, kemerdeki başka bir çentik olacağını düşündüm.

Caity, yüzlerce şikayet fırsatı karşısında soğukkanlılığım karşısında hayrete düştü. Rahatsızlık kaçınılmazdır, öğrendim ama acı çekmek isteğe bağlıdır. Titriyordum ve kokuyordum ama değiştiremeyeceklerime direnmenin bir anlamı yoktu.

Michael Arnstein yolda Caity Weaver’a katıldı. Kredi… Caity Weaver

Biz kesinlikle Bolca neşe bulduk ve sadece gerçekten takdir ettiğimiz doğal manzaraların güzelliğinde değil. Yoldaki samimi arkadaşlıktan gelen türden zevkler: birbirleri hakkında yeni ayrıntılar öğrenmek; Celine Dion’un başyapıtı “Her Şey Şimdi Bana Geri Dönüyor”u saatlerce sararken, çölün kararmış genişliğinde; Geceleri minibüste titrerken, tıpkı Celine’in anlattığı gibi, “rüzgar çok soğuktu” ve “pencerenin dışında onu dinlediğimizde” bedenlerimiz yatakta donarken, hayatın gerçekten arkayı taklit ettiğini fark ediyoruz.

Bazen sevinçler ve talihsizlikler bir ve aynıydı. Joshua Tree Ulusal Parkı’nda güneş batarken yumurta kızartmaya çalışmak sinir bozucu bir eğlenceye ilham verdi.

Bazen sevinçler yaşanırdı. Yosemite Vadisi’nde bir araç geçidinde sıkışıp kaldığımızda, arka camın tozuna karalanmış bir mesajın olduğu pis bir araba gördük: “(Eşcinsel) erkek kardeşim bekar.” Yıpranmış isteğim üzerine, uygun bekarı neredeyse kovalayacaktık ama trafik ve döner kavşakların kargaşasında arabayı gözden kaybettik. Ruh eşim olup olmadığını asla bilemeyeceğim, ama kovalamanın nereye varacağını hayal etmek eğlenceliydi.

Belki de şaşırtıcı bir şekilde, bir haftalık yolculuğumuz boyunca moralimiz oldukça yüksek kaldı. Birçok okuyucu, Caity’nin makaledeki kendini küçümseyen tonunu komik buldu ve diğerleri, minibüs hayatının göz alıcı olmaması gerektiği yorumunu yaptı. “Korkunç” tuvalet durumumuz ve kötü hava durumu gibi şeylerle ilgili şikayetlerinin yolculuğumuz sırasında kendini dışa vurmadığını bilmek onları rahatlatabilir. Onun iyi sportmenliği ve makale uğruna yapılması gerekeni yapma konusundaki istekliliğinden etkilendim: daha uzun sür, kamp ateşi yak ve yiyecek almak için durduğumuz bir bakkalın otoparkının karanlığında yatağımızı topla.

#VanLife’ın estetik kürasyonu, çoğu mükemmel resim kataloğunda olduğu gibi, gerçekten de bir Instagram illüzyonudur. İllüzyon, bir hafta boyunca bir minibüste zorlanan bizleri bile kandırmak için yeterince kolay olabilir. Caity’nin yazısının sonunda yazdığı gibi, gezimizden sonra özlemle Instagram #VanLife fotoğraflarında gezinirken ve ikinci bir tane için dışarı çıkıp çıkamayacağımızı düşünürken, bundan ne kadar “hoşlanmadığını” “unutmuştu”. Ancak bu, konfor eksikliğinin deneyimin olumlu yönlerini olumsuz etkilediği anlamına gelmiyor – kendini adamış minibüsçüler, muhtemelen sınırsız bir yaşam tarzı için tıslamanın adil bir fiyat olduğunu düşünüyorlar.

Sonunda eğlendim ve normalde olduğumdan daha rahattım – muhtemelen ekran süresini en aza indirmenin ve doğanın sessizliğinde dinlenmenin bir sonucu. Eve geldiğim için hem rahatlamış hem de hayal kırıklığına uğramıştım. Ve (şimdilik) tamamen mobil bir yaşam yerine köklü bir yaşam tarzı seçsem de, ne kadar rahatsız edici olursa olsun, hayatlarını kendi şartlarına göre yaşamalarına izin veren bir yaşam tarzını arzulayanları alkışlıyorum.

Michael Arnstein, Los Angeles’ta yaşayan bir yaşam koçu ve meditasyon öğretmenidir.