Ukrayna’ya Gidiyorum. Aileme Söylemem Gerekiyor mu?

Beykozlu

New member
Uluslararası bir tıbbi yardım sivil toplum kuruluşu için çalışıyorum. Genelde merkezde tamamen güvenli bir masa başı işim olur. Geçenlerde bana Ukrayna’da üç haftalık bir müfreze teklif edildi ve kabul etmeye karar verdim. Oradaki işim cephe hatlarına yakın olmayacak; Kuşkusuz bazı hedefli hava saldırılarına maruz kalan ve biraz güneydoğuya doğru ilerleyen Kiev’de olacağım. Savaş halindeki bir ülkede olmanın risklerine karşı kör değilim. Ortağım destekleyici ve ben de kardeşime söyledim.

Sorun aileme ne söyleyeceğim. Özellikle annem, nispeten daha güvenli kabul edilen yerlere önceki müfrezelerim için oldukça endişeliydi. Aileme Ukrayna sınırına yakın bir ülkede bir kasabada kaldığımı -Ukrayna’ya giderken oradan geçeceğim- söylemeyi planlıyorum ve onlara gerçeği ancak bir evvel sağ salim döndüğümde söyleyeceğim. Ağabeyim nereye gittiğimden ve ailemize söylemediğim gerçeğinden memnun olmasa da, onların endişelenmemesi gerektiğini kabul ediyor.

Onlara şimdi söylemediğim için zaten kendimi suçlu hissediyorum ve gerçeği açıkladığımda verecekleri tepkiden endişeleniyorum. Onlara hiçbir şey söylememeyi düşündüğüm bir noktaya geldi. Buradaki görevim nedir? Onlara şimdi söyleyip annemi üç hafta boyunca stres, endişe ve uykusuz gecelerle boğuşturacak mıyım? Onlara daha sonra söyleyip onları incitme ve bana olan güvenlerini sarsma riskini almalı mıyım? Yoksa cehalet mutluluk mu?
Ad Gizli

anlıyorum seni anne babanızın stresinden kurtulma arzusu ve bunu hafife almayın. Ama üzerinde düşündüğünüz şey basitçe bir ihmal eylemi değildir. Aslında, onları aktif olarak kandırıyor ve onları doğru olmayan bir şeye inanmaya yönlendiriyorsunuz.

Ukrayna’daki ikametiniz sona erdikten sonra itiraf ettiyseniz, anne babanız haklı olarak kendilerine saygısız davranıldığını düşünür. Dahası, özellikle anneniz, güvencelerinize güvenilemeyeceği sonucuna vararak gelecekte güvenliğiniz konusunda gereksiz bir endişe duyabilir. Ve her şeyi tamamen örtbas etmeye çalışırsan? Siz, partneriniz ve erkek kardeşiniz, ebeveynlerinin şirketinde, hiçbir zaman savunmasız bir anda hata yapmamak için devayı alma yükünü üstleneceksiniz. Ailen gerçeği daha sonra keşfedecek olsaydı, muhtemelen daha derinden ihanete uğramış hissedeceklerdi.

Onlara söyle. Endişeleneceklerini bildiğinizi ancak dürüstlük ve güven ilişkisini sürdürmek istediğinizi açıklayın. Gitmeyi kabul edip etmemeniz konusunda uzun bir tartışmayla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak, sizi ve işverenlerinizi riskin makul olduğu sonucuna götüren hususlar hakkında onlarla konuşabilirsiniz. Bu, onlara güvenliğiniz konusunda tam olarak güvence vermez – sevdiğiniz insanlar hakkında endişe duymak, ne yazık ki, onları sevmenin gerektirdiği şeyin bir parçasıdır – ama sizin şefkatiniz, açık sözlülüğünüz ve saygınız konusunda onları rahatlatacaktır.

Birkaç ay önce, çok yakın bir arkadaşımın karısı, 2 yaşındaki oğluna akşam için bakıcılık yapıp yapamayacağımı sordu. Çocukları severim ve kendi çocuğum olmasını planlamayan bir eşcinsel olarak onlara yardım etme fırsatını memnuniyetle karşıladım. Planlarının ne olduğunu söylemedi, sadece birkaç saatliğine gideceklerini söyledi. Mahremiyetlerine saygı duyduğum için daha fazla bilgi istemedim.

Çift o akşam eve döndüklerinde, arkadaşımın karısı bana yerel bir kilisede ulusal düzeyde tanınan (ve özellikle LGBTQ karşıtı) bir siyasi figürün konuştuğu bir “yaşam yanlısı mitingde” bulunduklarını söyledi.

Bu çift ve ben siyasi görüşlerimizi açıkça tartışmıyoruz ama benim eşcinsel bir erkek olduğumu ve kürtaj haklarını desteklediğimi biliyorlar. Durum üzerine düşündüğümde kendimi onun tarafından kullanılmış ve aldatılmış hissederken buldum. (Etkinliğe gerçekten katılmak isteyenin o olduğundan ve arkadaşımın buna uyduğundan oldukça eminim.) Daha da kötüsü, inançlarımla uyuşmayan davaları dolaylı olarak desteklediğimi hissettim. Öte yandan, ben kimim ki, dışarıda geçirdikleri gecede onlar için neyin kabul edilebilir olduğunu dikte edeceğim? Oğullarını izlemeyi kabul etmem gerçekten şartlarla mı gelmeli?
Ad Gizli

Bu durumda, Kimsenin aktif bir aldatmacadan suçlu olduğunu görmüyorum: Arkadaşlarınız o akşam ne yapacaklarını önceden söylemeyi ihmal ettiler. Yine de, onlara bebek bakıcılığı yapma kararınızı etkilemiş olabileceğini bildikleri bir şeyi size söylememelerinin manipülatif olduğunu makul bir şekilde düşünebilirsiniz.

Parantez içinde LGBTQ karşıtı görüşlere sahip şekle atıfta bulunuyorsunuz; Görünüşe göre bunun durumun rahatsız edici ama tesadüfi bir özelliği olduğunu anlıyorsunuz. Son iki yıldaki Gallup anketleri, Cumhuriyetçilerin yüzde 70’inin kendilerini “hayat yanlısı” olarak görürken, giderek artan bir sayının – yüzde 55 – eşcinsel evliliği desteklediğini ortaya çıkardı. Senin gibi eşcinsel arkadaşlara sahip olmak bir rol oynayabilir. Ulusumuzu bölen önemli ahlaki ve politik sorular konusunda yanıldığını düşündüğümüz kişilerle dostluklar gergin olabilir. Ama onlara açık olmalıyız. İnsanlara sadece karşı çıktığımız bir hizbin üyesiymiş gibi davrandığımızda veya onları bir politika pozisyonuna indirgediğimizde bir şeyler ters gidiyor. Bu arkadaşlıkların yurttaşlık değeri de vardır; tanıdığımız ve değer verdiğimiz insanlarla huysuz meseleler hakkında konuşmamıza izin veriyorlar. Belki de bu, bunu yapmak için bir fırsat olabilirdi?

Benim göremediğim şey, bebek bakıcılığının seni aynı fikirde olmadığın bir davanın dolaylı destekçisi yaptığı. O akşam ne yaptıklarını bilmek için hiçbir sebebin yoktu. Daha sonra çiftin sadece kürtaj karşıtı bir mitinge katılmakla kalmayıp aynı zamanda yerel aşevinde vardiyalı çalıştıklarını keşfettiğinizi varsayalım. Kürtaj karşıtı hareketi desteklediğin için kendini suçlamak, yoksulları beslemeye yardım ettiğin için kendini tebrik etmek kadar yanlış olur.

Arkamızda oturan komşular da bizim gibi hayvan severler. Bunun için onları takdir ediyor ve saygı duyuyoruz. Beş veya altı ev kedisi var; iki ev kedimiz ve bir papağanımız var. Komşularla sosyalleşmiyoruz ama çitin üzerinden evcil hayvanlarımız, hava durumu ve bahçe işleri hakkında sohbet ediyoruz. Başka bir deyişle, anlaşıyoruz.

Ama şimdi hayvan sevgilerini bir üst seviyeye taşıdılar ve ne yazık ki favori listelerine sıradan bir kemirgeni eklediler: Sayısız sincabı hiç bitmeyen bir kabuklu fıstık büfesiyle tedavi ediyorlar. Sincaplar hazinelerini gömmek için toprak olan her yeri kazıyorlar. Komşularımızın yer fıstığı envanterinin dipsiz bolluğu, tüm mahalle için herhangi bir makul arz-talep algoritmasını çok geride bıraktı; aynı zamanda yakındaki sincap popülasyonunu üçe veya dört katına çıkarmış gibi görünüyor, bu da onu bir tür terör gösterisi haline getiriyor. Benim ve diğer komşumun saksı bitkileri, bahçeleri ve hatta çimleri topraktan çıkarılmış bitkiler, doldurulmamış delikler ve yer fıstığı kabuklarıyla dolu.

“Hassas” alanlara yayılabilen ticari olarak temin edilebilen kemirgen önleyici ürünler olduğunu biliyoruz, ancak 50’ye 110 fitlik arsamızın her santimini kaplamak küçük bir servete mal olur. Kulağa canavar gibi gelmeden veya dostane bir ilişkiye son vermeden komşularımızla konuya nasıl yaklaşabiliriz?
Michael, St. Catharines, Ontario

liderliğimi alıyorum ABD Balık ve Vahşi Yaşam Servisi, Vahşi Hayvan Sağlığı Fonu ve Progressive Animal Welfare Society PAWS’tan. Hepsi, bu iyi niyetli uygulamanın vahşi yaşam için oluşturduğu tehlikelere işaret ediyor. Sağladığımız yiyecekler, genç hayvanların toplayıcı olarak uygun beceriler geliştirmesini engelleyebilir. Bir türün popülasyonunu, sincaplar için leptospiroz, tularemi, sincap çiçeği ve notoedrik uyuz gibi hastalıkların yayılmasını artıracak şekilde yoğunlaştırabilir. İnsanlara karşı korkularını kaybetmelerine yol açabilir, bu da onların saldırgan veya kuduz görünmesine neden olabilir ve insanların onları öldürme olasılığını artırabilir. Üreme oranlarını uzun vadede sürdürülebilir olanın ötesinde bozabilir. Ve diyetlerinin dengesini bozabilir; çoğu hayvan, çeşitli yiyeceklerle en iyi şekilde beslenir. (Balık ve Yaban Hayatı Servisi, kuş yemliklerinin iyi durumda olduğunu söylüyor.)

Tüm bu kuruluşların konuyla ilgili bilgilendirici web sayfaları vardır. Eyalet hükümetiniz de muhtemelen öyledir. Bir veya iki tanesine bir göz atın. Komşularınıza bunu yaptığınızı söyleyin ve onları da aynısını yapmaya davet edin. Ne de olsa, siz ve komşularınız hayvan seversiniz ve aşk, kör olmadığı zaman en iyisidir.

Kwame Anthony Appiah NYU’da felsefe öğretiyor Kitapları arasında “Kozmopolitanizm”, “Onur Yasası” ve “Bağlayan Yalanlar: Kimliği Yeniden Düşünmek” yer alıyor. Bir sorgu göndermek için: [email protected] adresine bir e-posta gönderin; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, NY 10018 adresine posta gönderin. (Gündüz telefon numarası ekleyin.)