Tüm Enchiladalar Mükemmeldir. Ama Bunlar Benim Favorim.

Beykozlu

New member
Enchiladas, tortilla ile sarılmış ve sosla kaplanmış sıcak kucaklardır. Tepeleri cotija peyniri, ipeksi bir salsa verde ya da bir avuç şifalı bitki ile tepesinde olsun, yemek lezzetliliğin bir kısaltmasıdır. Tek başına adı bile — en chi la das! — beklenti için bir katalizör olur: Konfor yakındadır. Yolda! Her şey (veya en azından sonraki 15 dakika) çok iyi sonuçlanabilir güzel .

Formül, sonsuz şekillendirilebilirlik fırsatlarıyla ezici bir şekilde basittir: Kızarmış ekmeği salsaya batırılır, muhtemelen krema, peynir ve doğranmış soğan ile süslenir veya olduğu gibi servis edilir veya arada herhangi bir yerde yıkılır. Ancak yemeğin kökeni Aztekler zamanına dayanan Meksikalı olsa da, enchiladas’ınızın özellikleri nerede yediğinize bağlı olarak çılgınca değişir. McAllen, Teksas’ta bulacağınız enchiladas (sıklıkla acı sos ile soslanır), Meksika’daki Monterrey’den (genellikle pollo guisado ile doldurulur) değişebilir. Mexico City’nin enchilada’ları, San Antonio ve Brownsville ve Galveston’daki kuzenleriyle DNA’yı paylaşıyor, ancak her biri kendi yörelerine özgü bir özgünlüğü koruyor. Déborah Holtz ve Juan Carlos Mena’nın “Tacopedia”da belirttiği gibi, “Meksika’nın her eyaletinin kendi enchilada versiyonu vardır, ancak o zaman bile resmi tarifler sık sık tartışılan bir kaynaktır.”

Enchilada’nın birçok zevkinden biri, yemeğin tortilla + ısı + salsa’nın kaba hesaplamasına bağlı kalarak çevreye nasıl uyum sağladığıdır: whoa . Yemek aynı zamanda, en önemlisi, Sylvia Casares’in “The Enchilada Queen Yemek Kitabı”nda belirttiği gibi, “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski bölgesel pişirme tarzı” olan Tex-Mex’tir. I-10 boyunca mesai sonrası bir barda ya da Batı Teksas’ı süsleyen birçok banliyö-İncil-Çalışma-randevu-restoranlarından birinde bulunsunlar, enchiladas chilaquiles, charro fasulyesi ve migas yolunda bir mutfağın temelidir. un ekmeği içine alındı - ama yemekle olan ilişkilerimiz derinden bireysel kalıyor. Belki de enchiladas suizalarınız yerine limon sıkmayı tercih edersiniz. Ya da ekmeğinizin üzerinde doyurucu bir köstebek sosunun küçük galaksisine girersiniz. Ya da belki de enchilada’larınızı nasıl gelirlerse gelsinler, böylesine kutsal bir sunuyu sunan yıldızların dizilişine şükrederek alırsınız.

Houston genelinde, EaDo’dan Sugar Land’e, Montrose’dan Woodlands’e ve Heights’a kadar enchiladas, saçma sapan uzun gecelerin ve çok erken sabahların vazgeçilmezidir. Birçok erkek arkadaşım bana enchiladas için mükemmel taqueria – veya bar, kamyon veya hafta sonu pop-up melezini – bulduklarını söyledi ve hepsi doğruydu çünkü tüm enchiladalar mükemmel. Deri çubukların hemen önüne park edilmiş yiyecek kamyonu banklarında enchilada yedim. Nişanlısı ve arkadaşları salsayı parmak eklemlerinden silerken, bekarlığa veda partilerinin ön planda olduğu enchiladas yedim. Arkadaşlarla birlikte kutlamak (tamamlanmış projeler, yer değiştirmeler, Dünya’da bir hafta daha gezinmek) ve yas tutmak için (“Siktir et o adamı, o seni hak etmedi”) ve bunun nasıl yapıldığının basit bir hatırlatıcısı olarak enchiladas yedim. şehrin kendisine bağlıyız. Çünkü – Houston’ın sayısız pho bo ve tereyağlı naan ve khao man gai teklifleri gibi – enchiladas, bölgenin yayılmasının dokusuna sıkıca dokunmuştur.

Evde enchilada pişirmek başlı başına bir mucizedir: Tarifin çerçevesi mütevazı malzemeleri gerçekten ötesinde bir şeyin hizmetinde kullanmak için fırsatlar yaratır. . Enchilada’ları kendi bağlamlarımızda, yemeği tarihinden ayırmadan yapabiliriz. Enchiladas vegan à la Veegos’unuzu Houston’ın Westheimer Yolu üzerinde alabilirsiniz. Ya da geçen kış özel bir gece için Los Angeles’ta Shiku tarafından pişirilen enchiladalarınızı guajillo ve ancho chili dak galbi sos ve perilla salsa altında alabilirsiniz. Son zamanlarda, adamımla yemek pişirirken, benimkini kavrulmuş kabocha kabağı ve hafif salsa roja ile kaplanmış ve biraz gevrek yumurta altında servis edilen Monterey Jack ile dolduracağım. Tarifi kapsayan anlatıya girmemize izin verildi – ve sonra, eğer şanslıysanız, kendi tarifinizde bir ev yapacaksınız. Sadece elinizde olanı kullanmanız gerekecek. Lezzetli ve sade olacak.

Belki de en sevdiğim enchilada anımın derinden yerel olması adil: Mezuniyetten sonra, kutlamak için 20’den fazla partiyi planlayarak Ninfa’nın Navigasyon Bulvarı’ndan geçtim. Evvel bazı aile üyeleri benim dışarı çıktığımı haber aldılar, masadaki rezervasyonun sayısı dörde düştü (işaret çelloları). Ama kendimi fazla sersemlemiş hissedemeden, bir çift tuhaf garson masamıza geldi – gecenin son biletleriydik. Ne istediğimi sordular, ne tavsiye ettiklerini sordum. Her iki adam da beni uzaklaştırmaya söz vermeden önce bana bir kez daha baktı.

Peynirli enchiladas birkaç dakika sonra geldi: pastel bir tabağın üzerinde lezzetli bir hediye. Cızırtılı peynir ve köpüren biber sosu. Daha önce enchilada yemiştim ama hiç bu kadar lezzetli olmamıştı. Yan stantta bir grup gey kutlamamızın haberini aldı ve kendilerini masamıza davet etti. Garsonlar bir an için sandalyelerimize yaslanarak oyalandılar. Asık suratlı olabilecek şey, tamamen büyülü bir anına dönüştü. Küçük bir topluluk yaratan enchiladas da dahil olmak üzere pek çok şey için minnettardım – bir kutlama ve kucaklaşma bir arada.

Tarif: Peynirli Enchiladas