Torunumuzu Korkunç Köpeğinden Vazgeçtirebilir miyiz?

Beykozlu

New member
Torunum kısa süre önce şehirdeki dairesinden küçük kasabamıza taşındı. Mali sorunları vardı ve kocam ve ben, onu bir sanatçı inzivasına dönüştürebileceği umuduyla küçük bir tarihi otel almaya karar verdik. Bize her zaman bunun hayallerinden biri olduğunu söylerdi.

Torunum, taşınmaya hazırlanırken, annesiyle birlikte eşyalarını toplamak için geri dönerken köpeğini bir hafta kalması için getirdi. Torunum Covid karantinası sırasında bir Akita köpek yavrusu aldı ve ona çok bağlandı. Onu eğitmeye veya sosyalleştirmeye çalışmadığını öğrendik. Kızımın iki köpeği ile mevcut kulübeye konamadığı için özel bir köpek kulübesi yaptık; önceki bir ziyarette kavga ettiler. İnşa ettiğimiz ilk özel köpek kulübesi sadece bir metre boyundaydı ve köpek dışarı atladı. Bu yüzden altı fit yüksekliğinde panelleri olan yeni bir köpek kulübesi inşa ettik. Köpek tel örgüyü çiğneyip kaçtı. Ertesi gün kızım, torunum ve torunum bütün köpekleri koşuya götürmeye karar verince köpekler kavga etti. Torunum onları ayırmaya çalışırken ısırıldı ve tıbbi müdahale gerektirdi.

Torunumun, annesiyle birlikte eve bavullarını toplamak için dönerken köpeği bırakması gerektiğinden, binmeye karar verdi. İlk gece, köpek kaçtı ve bir miktar yıkıma neden oldu. Sonra tekrar kaçtı ve daha fazla hasar verdi. Köpek kulübesi sahibi torunuma birinin gelip köpeği alması gerektiğini söyledi. Kocam ve ben köpeği almak için bir saat araba kullanmak zorunda kaldık. Kaçmasın diye çatılı güvenli bir barınak yaptık. Ama oldu ve sonra satın aldığımız otelin bir odasında kapana kısıldı. Perdeleri, panjurları, yatak takımlarını ve klimayı tahrip etti ve ikinci kattaki bir pencereden bir çatıya sürünerek kaymadan önce kapı ve kapı çerçevesini pençeledi. Köpek bir blok ötede kızımızın evine gitti. Üzüldüm ve döndüğünde torunumla yüzleştim. Köpeği artık evde istemediğimi söyledim.

Kocam köpek yetiştiricileriyle çalıştı. Köpeğin kalmasına izin vermenin güvenli olmayacağını çünkü kaçıp birini yaralarsa sorumlu olabileceğimizi söylüyor. Köpek, kaçışlarından birinde onu yakalamaya çalışan komşusuna hırladı. Bölgede birkaç Akita kurtarma grubu var ve kocam torunumun köpeği vermesini istiyor. Ama ötenazi olabileceğinden korkmuyor.

Torunum köpeği olmadan kalamayacağını söylüyor ve annesi tüm bu kargaşadan sorumlu olduğumuzu çünkü kuralları değiştirdiğimizi ve uzlaşmamız gerektiğini söylüyor. Kızım, köpeğin torunuma çok bağlı olduğu ve kısır olmadığı konusunda ısrar ediyor ve köpeği sevmediğimi söylüyor. Bana hırladığı doğru ve ben bundan korkuyorum. Ne düşünüyorsun?
Adı Gizli

Köpek beslemek – özellikle Akita gibi büyük ve güçlü bir bekçi köpeği – ciddi bir sorumluluktur. Evcil hayvanın insanlar (ve diğer köpekler) için tehlikeli olmadığından ve mülke ciddi zararlar vermeyeceğinden emin olmayı gerektirir. Bu en iyi genç yaşta başlamaktır. Akita yüzyıllardır savunmak, korumak ve avlanmak için yetiştirilmiştir. Bir tane tutmak, bir hamster tutmaktan çok bir ejderhayı tutmak gibidir: Eğitim çok önemlidir. Sunduğunuz kanıtlar, torununuzun bu göreve uygun olmadığını gösteriyor. Hata ondadır, muhteşem yönetilemez arkadaşında değil.

Bu kıllı Houdini’yi kontrol altına almazsan, gerçekten de, önerilen sanatçıların inzivasındaki konuklar da dahil olmak üzere başkalarına zarar verme olasılığı var. Bu olursa, köpeğin bir tür yasal işlemle tehlikeli olduğu tespit edilebilir – buradaki kurallar eyaletten eyalete değişir – ve daha sonra tekrar rahatsız olursa, ötenazi yapılması bile gerekebilir. Başka bir deyişle, mevcut durum sizin için kötü, sanatçıların geri çekilmesi için kötü ve köpek için kötü. Torununuzun böyle bir inzivayı yönetme becerisine de güven vermiyor. (Sanatçıların eğitimi ve sosyalleşmesi başlı başına önemli bir zorluk olabilir.)

Anlattığınız tarihe bakıldığında, kızınızın korkularınızın bir önyargı meselesi olduğu iddiası, durumun gerçekliğini kavramadığını gösteriyor. Devrilmenize gerek yok: Otel sizindir ve orada veya sizinle birlikte yaşayan tüm hayvanların uygun şekilde eğitilmesini talep etme hakkınız vardır. Toto için tasarlanmış bir karşılama paspası politikası Cujo için çalışmayabilir. Görebildiğim kadarıyla, kuralları değiştirmiyorsunuz; yeni bilgilere yanıt veriyorsunuz – bu durumda, bir torunun köpek bakıcısı olarak başarısızlıkları hakkında. Torunun için çok güzel planlar yaptın; Ancak asi evcil hayvanlar gibi, planlar ve insanlar her zaman birlikte iyi oynamazlar. Belki bu tatil sezonunda torununuza biraz profesyonel köpek eğitimi alabilirsiniz. Hediye pahalı olabilir, ama en azından onu sarmanıza gerek yok.

Profesyonel bir meslektaş olan çok yakın, onlarca yıllık bir arkadaş – ikimiz de aile hekimiyiz, ancak şu anda farklı eyaletlerde çalışıyoruz – konu Covid-19 olduğunda yanlış bilgi yayıyor. Aşıların toksik maddeler içerdiğini ve gereksiz olduğunu düşünüyor. Ayrıca Covid vaka ve ölüm oranlarının abartılı olduğunu düşünüyor. Son zamanlarda, Covid’e karşı kullanılmak üzere ivermektin ve hidroksiklorokin reçete ettiğini e-postayla gönderdi.

Yanlış bilgisi olduğunu düşündüğüm kadar kötü, birden fazla çalışmanın Covid-19’un önlenmesi veya tedavisi için etkili olmadığını gösterdiği ilaçları reçete etmede çizgiyi aştığını hissediyorum. Mesleki standartlar, tıpkı uyuşturucu veya alkol kötüye kullanan bir meslektaşımı ihbar etmem gerektiği gibi, onu eyalet tıp kuruluna bildirmem gerektiğini belirtiyor. Biyoetikçi olan eski bir tıp fakültesi sınıf arkadaşımın tavsiyesi üzerine arkadaşıma, kurul sertifikasını ve eyalet tıp lisansını kaybedebileceğini belirten bir mektup yazdım.

Beklenebileceği gibi, o aşılanmadı ve kendisinin veya ailesinin aşı olma planı da yok. Açıkçası, fikrini değiştirmeyeceğim. Tavsiyesinin kendisi ve ailesi için olduğunu düşündüğüm kadar kötü olsa da, bakımındaki hastalar söz konusu olduğunda yanlış ve zararlıdır. Yani, ne yapayım?
Adı Gizli

bitti Amerika Birleşik Devletleri’nde bir milyon aktif doktor – Austin, Teksas’ın tüm nüfusundan daha fazla. Büyük bir çoğunluk sağlık kurulları tarafından belirlenen uygulama yönergelerine uysa bile, eğitimi çevrimiçi kuluçkaya yatan yanlış bilgilerle eşleşmeyen kişiler olacaktır ve bunların mutlak sayıları önemsiz olmayacaktır. Bazen ideolojik kimlikler profesyonel kimliklerin önüne geçebilir. Doktorlar, mesleklerinden birinin hastaları tehlikeye attığına makul ölçüde inandıklarında, bildiklerini çalıştıkları eyaletlerdeki tıp yetkililerine iletmelidirler. Ne yazık ki, böyle bir endişe için haklı sebepleriniz var. Arkadaşınız olması, ilk önce, mesleğinin kurallarını çiğnediği için kendini riske attığını düşündüğünüzü ona söylemenizi uygun kıldı. Ancak bu noktada, bir tıp uzmanı olarak yükümlülükleriniz en önemli olanlardır. Hem topladığı hem de uygulamaya koyduğu türden yanlış bilgiler, bu pandeminin hastalık ve ölüm maliyetlerinin bu kadar büyük olmasının sebepleri arasında.

<saat/>

Kwame Anthony Appiah, N. Y. U’da felsefe öğretiyor. Kitapları arasında “Kozmopolitlik”, “Onur Yasası” ve “Bağlayıcı Yalanlar: Kimliği Yeniden Düşünmek. ” Bir sorgu göndermek için: ethicist@nytimes adresine bir e-posta gönderin. com; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, N. Y. 10018’e posta gönderin. (Bir gündüz telefon numarası ekleyin. )