Tecrübeli Bir Şef için Taş Çorbası Ne Demektir?

Beykozlu

New member
Buradaki herkes taş çorbasının hikayesini hatırlar. Sadece bir kap su ile başlar ve lezzetli, güçlü bir çorba kazanı ile biter. Her zaman bir yabancı vardır – taştan başka bir şeyi olmayan – ve ilk başta yabancıyı reddeden ama sonra sonunda mucizevi, lezzetli, tatmin edici sona kendi katkılarını yapan köylülerle birlikte bir tür köy vardır.

Yabancının bir serseri, üç asker, yalınayak bir keşiş, bazı Çinli balıkçılar veya birkaç cadı olduğu taş çorbası hikayesinin versiyonlarına rastladım. Hikayenin Somalili bir çocuk, büyük dalga sörfçü, politik lobici ve merkezinde bir girişimci ile yazılmış bir yorumu bile var. Taş sıradan bir taş, bazılarında özel cilalı bir taş, bazılarında hala kemik, çivi, ceketten bir düğme, sihirli bir kabuk ve hatta bir tilki kuyruğu. Ve sonunda çorba Asya balık yahnisi, Fısıh için bir matzo-ball çorbası, bir Müslüman bayramı, bir Karayip bamyası ve pancar çorbası oldu. Peki bahsettiğim girişimci için? Kazanda biten çorba değil, iş hayatında başarılı bir kariyerdir.

Ama buradan oraya, sudan çorbaya, hiçbir şeyden bir şeye, sürtüşme ve direnişten o doyumlu, iyi beslenmiş köye giden yol her zaman en çok ilgimi çeken şey olmuştur. Oraya nasıl gideriz? Her gün sıfırdan bir şeyler yaratan, tüm köylüleri besleyen restoranlar ve sahipleri hakkında henüz bir versiyon olmamasına biraz şaşırdım. Ya da köy meydanının ortasında bariz bir şekilde orada durup su kaplarını sıfırdan karıştıran şefler hakkında.

Çocukken tanıştığım taş çorbası versiyonunda, çok yaşlı bir kadın, köy meydanında sıcak su kazanının yanında, tencerede bir taştan başka bir şey olmadan oturuyor, memnuniyetle karıştırıyor. Yoldan geçen meraklılar gelip ne yaptığını sorarlar, o söyleyince hepsinin şüpheci tepkileri olur. Ve inançsızlıkları. Ve onların istenmeyen tavsiyeleri. Ama sonra, sonunda, katkıları. Köylüler tencereye ayırabilecekleri kadarını eklerler ve her katkı et suyunu biraz daha lezzetli hale getirir – bir lahana ve bir soğan ve eski bir bayat ekmek kabuğu ve biraz da kuzu boynu veya incik kemiği. Tabii ki, sonra bir patates sunulur ve bir avuç tuz ve mahzenden eski bir havuç, herkes, hatta ilk başta şüpheciler bile oldukça tatmin olana kadar. Aslında, neşeli. Bütün bu süre boyunca, yaşlı kadın tenceresini dikkatli bir dikkatle ve bariz bir memnuniyetle karıştırıyor.

1999’da restoranımı Prune’u açmaya çalışırken kalbimin merkezinde bu versiyona sahip olduğumdan eminim, aniden ve açıklanamaz bir şekilde kapanana kadar eskiden sevilen küçük bir bistro olan mekanda. Kapılar açıkken sandalyeleri temizleyecek, boyayacak ve hareket ettirecektik – kendi sıcak suyunuzu altta bir taştan başka bir şey olmadan karıştırmanın bir versiyonu – ve insanlar kafalarını içeri sokacaktı: ilk başta bunu düşünmek heyecanlandı. eski sevgili restoranları geri geliyordu ama sonra bunun yerine yeni bir yer olacağını öğrenince çabucak hayal kırıklığına uğradı. Hiçbir deneyimim ve kesinliğim yoktu ve erken şüphecilikleri beni biraz sarstı: Bunun yerine vejetaryen bir yer açmalısın! Yan taraftaki işlek yerden menüyü kopyalamalı ve taşmalarını toplamalısın! Ona Prune mi diyeceksin? Kaşlarını çattılar. Sonunda pencerelerin üzerine kağıt koydum, ön kapıları kilitledim ve suyumu sadakatle karıştırmaya geri döndüm. Ve sonraki 20 yıl boyunca köyü besledik.

Aşçılar olarak, bu benzetmeyi, her gün artıklardan yaratmamız gereken günlük personel “aile yemeği” için bir tür şablon veya yol gösterici tarif olarak düşünürdük – ve alegorik düzeyde değil, pratik bir şekilde. Yemeğe atanan aşçı hiçbir şeyle işe başlamaz, gömme buzdolabını hızlı bir şekilde tarar, örneğin solmaya başlayan bir ton yeşil fasulyemiz olduğunu fark eder ve oradan inşa etmeye başlar. Bütün küçük köyümüzü birkaç acı fasulyeden başka bir şeyle beslemek başta gaddar ve imkansız görünebilir. Ama bu onun taşı. Oradan, tüm meslektaşlarına gider – o akşam sote yapan adam, ön soğuk istasyonu işletecek olan kız vb. – ve her birinden alçakgönüllülükle ona birkaç parça patates, bir avuç dolusu pişmiş patates dilenir. dilimlenmiş arpacık soğanı, belki o gün balık kesen aşçının biraz morina artığı. Sonra kilerde, mandıra raflarında ve mandıralarda birkaç dakika dolaşır ve belki bir kutu pişmiş beyaz fasulye veya doğranmış domates veya közlenmiş piquillo biberi bulur. Ya da bir bardak pirinç, yarım litre kuru mercimek, yumuşatabileceği birkaç yumurta. Elbette, o yöne çekmek isterse biraz susam yağı veya o yöne yönlendirirse tarhun sirkesi kullanabilir. Ve şimdiye kadar dedikleri gibi gazla yemek pişiriyor.

Hikâyenin tüm versiyonlarında, önce fethedilmesi gereken direniş, şüphecilik, korku, cimrilik, kıtlık veya şüphe vardır. Ve bu sürtünme veya direncin üstesinden gelmenin yolu, şefe bağlı olarak birçok yinelemeye sahiptir. Tilki kuyruğu versiyonunda tilki, ahır hayvanlarını kandırır. Asker versiyonunda üç asker özellikle karizmatik, eğlenceli ve hayat dolu. Cadı versiyonunda cadılar ikna edici bir şekilde korkutucu.

Bu kadar çok olası anlamı olan bu inanılmaz benzetme nedir? Çok elin hafif iş yaptığı bir hikaye mi? Topluluk ve cömertlik hakkında bir hikaye? Her şeye biraz yalınayak İsa üslubuyla hayırseverlikle ilgili dini bir hikaye mi? Beceriklilik ve yaratıcılık hakkında sıfırdan bir hikaye mi? Taş çorbası tarifinin olayı şu: Onu biz yapıyoruz.

Açıkçası, her zaman akıllı ve samimi bir fikirden başka hiçbir şeyle başlamadığınız ve fikrinize çok sadık kaldığınız, başınızı öne eğdiğiniz, işinizi olması gerektiğine inandığınız gibi yaptığınız şeye çekildim. tamamlamak. Su kabınızı sadakatle ve memnuniyetle karıştırıyorsunuz ve fikrin köylülerin hayal gücünü ve merakını yakalamasına izin veriyorsunuz. Kendine yetecek kadar – ne eksik ne fazla – ve köyden bulduğundan daha iyi ayrılmanı özellikle sevdim. Bu sütundan ayrılıyorum, bu benim sonuncusu, restorana geri dönüp mobilyaları temizlemeye ve hareket ettirmeye başladığımda ve son olarak, önümüzdeki aylarda, pencerelerden kağıtları tekrar sileceğim. Hikayenin bu versiyonunun yıllar sonra hala işe yarayacağını umuyorum. Umarım aile yemeği oyununa çok benzer, ama daha büyük bir aile ile, masalarda oturan köylüler, hepsi çorbaya coşkuyla katkıda bulunacak.