Tavşanlar Sıkıcı Evcil Hayvanlardır. Onları Her Haliyle Seviyorum.

Beykozlu

New member
Hayvanlar hakkında bir şeyler bilen herkes, 20’li yaşlarımın başında tavşan almamam konusunda beni uyardı, ama ben onları görmezden geldim ve sonunda üç tavşan buldum. İlkini bir ev arkadaşımdan devraldım ve sonra diğer ikisini Çek Cumhuriyeti’ne taşındıktan sonra internette buldum: biri ders dışı çok fazla aktiviteye sahip genç bir kızdan, diğeri ise bir gökdelenin tepesinde yaşayan yaşlı bir adamdan geliyordu. şehrin eteklerinde. Onu üç yıl boyunca, kuş yemi ve esmer ekmek dilimlerini besleyen evcil fareler için tasarlanmış bir kafeste tutmuştu. Onu yerel veterinere götürdüğümde, tavşanımın rahim kanseri olduğu ve daha önce tedavi edilmesi gereken bir dizi başka sağlık sorunu olduğu söylendi. Parayı gerektiği gibi boşalttım ve sonraki birkaç ayı onu sağlığına kavuşturmak için harcadım.

Görünen o ki, tüm karşı çıkanların haklı olduğu bir nokta var: Tavşanlar her zaman hastalanır ve deva konusunda uzmanlaşmış çok az veteriner vardır. Sıklıkla bağırsak sorunları yaşarlar ve gördüğüme pişman olduğum bir şey olan tortikolise yol açabilen kulak enfeksiyonlarına kurban giderler. (İnternette arama yapmayın.) Tavşanlarla geçirdiğim yıllar, şırınga besleme, panik içinde veterinere gitme, uykusuz geceler ve internette tavsiye için yalvarma ile geçti. Bir tavşana penisilin enjekte etmeyi ve gazdan şişmiş bir karına bir şeyler değişene kadar masaj yapmayı öğrendim. Artık hayvanlarım yaşlı ve artritli olduğundan, idrarı silip bacaklarını tavşan dostu bir şampuanla temizliyorum. Yerde çok zaman geçiriyorum çünkü tavşanlarım sosyal olarak talepkar olsalar da, alınmaktan da nefret ediyorlar.

Bir tavşan sahibi olarak, bazen dünya iki gruba ayrılabilirmiş gibi hissedebilir: tavşanlardan yana olanlar ve onlara karşı olanlar. Hayatta kalan iki tavşanım sonunda vefat edip gelir ve zamanımın çoğunu almayı bıraktığında ailem ve arkadaşlarımın rahatlayacağı duygusuna sık sık sahibim. (Tavşanlarım yaşlandıkça giderek daha pahalı hale geliyorlar.) Büyükannem ve bizi veterinere götüren Uber sürücüleri bana soruyor: Neden tavşanlar ? Neden bir köpek, bir kedi ya da – eğer kalbimi sıkıcı bir şeye bağlıyorsam – bir balık olmasın? Cevaplarım kimseyi tatmin etmiyor. Ama bu soru hakkında da mühlet değilim — sanki doğru cevap, “Onlar iyi arkadaş oluyorlar” veya “Bakmak için kaçlar” olabilirmiş gibi, çoğu zaman araçsal bir değer duygusunu ima ediyor.

Doğru bir nedenim yok. İlk tavşanım oradaydı; İkincisini aldım çünkü bir arkadaşa ihtiyacı olduğunu biliyordum. Üçüncü tavşanım, ikinci el eşyalar satan bir web sitesinde listelenmişti. O kadar istenmeyen ve yalnız görünüyordu ki yardım etmem gerektiğini düşündüm. Felaketlerle dolu bir dünyada, kim onunki kadar az birine dikkat çekecekti? Aynı zamanda onlardan hoşlandığım bir durum ve bu asla ölçmek veya numaralandırmak istediğim bir şey olmadı.

Birkaç ay önce, bir kadının evcil tavşanlarıyla ilgili deneyimiyle ilgili bir makale, Facebook’ta House Rabbit Society Group üyeleri arasında büyük bir öfkeye neden oldu. Çoğunlukla tavşan resimleri, komik videolar, memler ve amatör resimler için bir yer olsa da, grup tavşanlara olan bağlılığında ciddidir ve çoğu zaman büyük heyecanlara eğilimlidir. Üyeleri, eserdeki hemen hemen her şeye, özellikle de yazarın, arkadaşlarının sağladıkları dersler için değerli olduklarını öne sürme biçimine karşı çıktılar. (Son paragrafta, küçük evcil hayvanların amacının çocuklara ölümü öğretmek olduğunu söylüyor, ancak sonunda ona daha genel olarak ölümlülükten korkmayı öğretiyorlar.) Tavşanların hayatlarının doğası gereği değerli olarak kutlandığı grubun üyeleri arasında ve ölümleri trajedi olarak ele alınırken, hem makalenin ana fikri hem de küstah üslubu ciddi bir ret ile karşılandı.

Hiçbir canlının kullanım değerine inanmıyorum. İnsanlar gibi, hayvanlar da öyle – hepsi bu. Anneannemin sorusuna cevap verirken, onlarla birlikte olmanın nasıl bir şey olduğunu, ömrümde olmadığım anları onsuz yapamayacağımı anlatmaya çalışıyorum. Sabahın 3’ünde balkabağının saman yeme sesi ya da Hero’nun arka bacaklarını öyle yüksek bir sesle yere vurması ki neredeyse bizi tahliye edecek. Bay Tavşan’ın ensesindeki kayısı rengi kürk. Güneş ışığında uyuyan balkabağı. Kahraman yemeğini yerken bana hırlıyor, sanki yemeğini elinden alacağımı düşünüyor. Bay Tavşan, köşelerinden birini gizlice yemeden önce ön odamızdaki büyük halının üzerinde el çırpıyor. Tavşanlarım olana kadar hiçbir şeye karşı gerçek bir görev hissetmemiştim.

En iyi ihtimalle, diğer insanlara bakmayız ve onları bizim için nasıl çalıştıracağımızı düşünmeyiz. Yine de dünyayı görme biçimimizin çoğu, hayvanların bir amaca hizmet etmesi gerektiği varsayımına dayanıyor. Onlar bizim, ama biz onların değiliz. Bu yanlış görünüyor. Ama türler arası ilişkilerimizin yarattığı felakete herhangi bir cevabım yokmuş gibi davranamam ve tavşanları da tavsiye edemem. Yapsaydım, onların bizim kadar yararsız olduklarını gerçekten düşündüğümde, onlar için bir kullanım ima ederdim. Üçlümle geçen bunca yıldan sonra, bildiğim tek şey öğrenilecek bir ders ya da çıkarılacak bir değer olmadığı. Sadece yapılması gereken bir çaba var ve bana kalırsa yaşamak budur.

Missouri Williams, çalışmaları The Baffler, Granta ve başka yerlerde yayınlanmış bir yazardır. İlk romanı “The Doloriad”dır (FSG, 2022).