Şükran Günü Yemeğinizin Eksik Olanı Bu

Beykozlu

New member
Bir malzeme sever olarak, geleneksel bir tatil tabağında her zaman gizlice ürpermişimdir. Hindi, patates, havuç, yaban havucu, dolma, kızılcık sosu, brüksel lahanası – her şey bir tabağa tıkıştırılır, sosla ıslatılır ve dakikalar içinde tüketilir. Nasıl olur da bir şeyin tadına bakarsın?

Sanırım bir mantığı var. Ne de olsa, geleneksel Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika tatil yemeklerinin bileşenleri çoğunlukla sade bir şekilde, abartılı baharatlar olmadan hazırlanır, bu nedenle sos, hepsini bir araya getiren bir tür güvenlik battaniyesi sunar. Bu iyi olabilir, sanırım, ama biraz tek bir şeye benziyor: tatlı için bir öncü. Tüm çaba ve tüm harika malzemeler, büyük bir ana yemek gibi sonuçlanıyor.

Bu sadece benim için değil, çok teşekkür ederim. Hepsini boşa harcanan fırsatlardan oluşan bir smorgasbord olarak görüyorum.

Örneğin, tatil yemeğindeki en kavgacı malzeme olan onları sev ya da nefret et garnitürü gibi filizleri alın. Bu kadar popüler olduklarından şüpheleniyorum çünkü acılıkları onları tabaktaki diğer her şeye karşı biraz öne çıkarıyor. Kuşkonmazın hiç şansı olmazdı; bir filiz, hemen tadabilirsiniz.

Ama bu gerçekten yeterince iyi mi? Beklememize izin verilen bu kadar mı?

Hayır tabii değil. Filizlerin acılığını, konsantre, lahanamsı lezzetini çok daha heyecan verici etkiler için kullanmanın yolları var.

2013 civarında brüksel lahanasının tabaklara yığılmış, fazla kaynatılmış ve rengi atmış tatil aile masasından modaya uygun yenilikçi eklemlere nasıl seyahat ettiğini hatırlamak için çok uzun bir hafızaya ihtiyacınız yok. Birdenbire kızartıldılar veya ızgara yapıldılar ve sriracha mayonez gibi bir şeyle servis edildiler, bir evvel lezzetli bir şekilde kömürleşmiş, taze, baharatlı, kremsi. En önemlisi, fazla pişmiş değillerdi.

Filizlerin (ve gerçekten de diğer malzemelerin) olayı budur: Yeterince dikkat ederseniz ve onların güçlü yönleriyle oynamayı seçerseniz, bir özelliği, belirli bir tadı veya keskinliği alıp üzerine inşa edebilir ve onu geliştirerek bir şeyler yaratabilirsiniz. bu zengin, çok katmanlı ve son derece tatmin edici.

Daha önce üzerinde fazla düşünmedim ama geçmişte filizleri pişirme yöntemlerimden bazılarına dönüp baktığımda, bazı net sonuçlar çıkarabiliyorum ve bunların hepsi bugünkü tarifimde yer alıyor gibi görünüyor.

İlk tema, filizlerle evlenmek için bir meyveli asitlik kaynağıdır: limon suyu, şekerlenmiş limon dilimleri, nar taneleri, sirke ile karıştırılmış üzümler, şurup içinde pomelo parçaları. Tatlı-meyvemsilik ve acılığın kombinasyonu inanılmaz derecede güçlüdür. Çikolataya batırılmış şekerlenmiş portakal şeritleri ne kadar parlaktır; onu yumuşatır ve aynı zamanda geliştirirler.

Sonra genellikle filizlerime eşlik edecek bir çeşit kremsilik var. Doğal olarak, kremsi bir katkı birçok sebzeyle çalışır, lifli yapılarını dengeler ve zenginlik katar. Brüksel için bu özellikle etkilidir, çünkü daha büyük lahanalardan farklı olarak, onları merkezde yumuşak ve kremsi olana kadar pişirmek onları kükürtlü ve nahoş hale getirir, sanırım pek çok insanın kendini lahana şüphecisi ilan etmesinin ana nedeni budur. Onları kahverengileşip çıtır çıtır olana kadar kavurmayı ve ardından konfor düğmesini çevirmek için yumuşak tofu, manda mozzarella peyniri, krem peynir, yoğurt veya tahin gibi bir şey eklemeyi tercih ederim.

Son olarak, aromatikler var: sarımsak, her zaman, filizlerinkini yansıtan kendi tatlı ve acı türüne sahip; tarçın, yıldız anason veya yenibahar gibi hafif tatlı bir şey; ve tazeliği artırmak için maydanoz veya nane gibi bir bitki.

Bu zarif aromalar, filizlerin filizlenmesinin kutlanması için son dokunuşlardır. Bunu doğru bir şekilde takdir etmenize ve saklamanıza izin vermezler. Ayrıca istemeden tatil tabağı bilmecesini de açarlar, karmaşık yemekleri ve hassas tatları tatil zenginliklerinin denizinde boğmak yerine nasıl kutlarsınız?

Benim için cevap basit: Acele etmeyin.

Tatil yemeğinizde rahatlamak, yalnızca başkalarıyla düzgün bir şekilde etkileşim kurma fırsatınızı genişletmek açısından anlamlı değildir, aynı zamanda yemeğinizin tadına bakmanıza da olanak tanır. Basit ama gerçek. Başka bir lezzetli şeyi tatmaya geçmeden önce, bu filizlerin tadını tek başına, belki bir dilim hindi (sos yok, lütfen) veya birkaç bütün kavrulmuş havuç ile yiyebilirsiniz. Ya da başka bir deyişle, biraz ye, iç, neşelen ve sonra biraz daha ye.

Yemek tarifi:Tarçınlı Tereyağlı Yoğurt ve Kestane ile Kavrulmuş Brüksel Lahanası