Sperm Donörümün Gizliliğini Söz Verdim. Çocuğuma Ne Anlatırım?

Beykozlu

New member
Harika bir arkadaşım bebeğimin bağışçısıydı. Bir noktada kızımın babasını soracağını biliyorum ve ben ömrüm olmadığı sürece onun sorusuna nasıl cevap vereceğim.

Biyolojik babası bizi birçok yönden desteklerken, ebeveyn rolü oynamak istemiyor. En büyük hediye bağışı olduğu için isteklerine saygı duymak istiyorum. Kızım büyüdüğünde sorarsa ve arkadaşım hala kimliğinin açıklanmasını istemiyorsa, planım bir bağışçı bulduğumu ve o kişinin anonim olduğunu açıklamak.

Ona yalnızca belirli bilgileri ifşa ederek doğru şeyi mi yapıyorum? Babasının hayatımızda anonim kalmak isteyen biri olduğunu söylersem, anlamakta güçlük çekmesinden korkuyorum. Ancak nihayetinde yaklaşımım hatalı olabilir çünkü DNA testi ve Google, insanların biyolojik ebeveynleri hakkında bilgi edinmelerini kolaylaştırıyor. Hem kızım hem de arkadaşım için doğru olanı nasıl yaparım?
Adı Saklanmadı

Bazı insanlar tüm çocukların biyolojik ebeveynlerini tanımaya hakkı olduğuna ve her yaşta onlara erişmesi gerektiğine inanır. Sorun şu ki, haklardan bahsettiğimizde çoğu zaman aklımıza başka her şeyi aşan ayrıcalıklar veya kısıtlamalar geliyor. Ancak gerçekte, farklı haklar ve farklı hak sahipleri arasında düzenli olarak çatışmalar ortaya çıkar; uzlaşmalar sıklıkla bulunmalıdır. Haklarımızın çoğu – mahremiyet, mülkiyet, ifade ve daha fazlası – mutlak değildir. Bizim için çok fazla şey önemli ve korunmaya çağırıyor.

Ve ebeveynlerin ve çocukların ayrıcalıklarına geldiğimizde, kısa sürede komplikasyonlarla karşılaşırız. Bir sperm donörüne, annenin iradesine karşı babalık hakları verildiği veya kendi iradesine karşı ebeveyn olarak kabul edildiği ve nafaka ödemesi emredildiği durumlar vardır. Bir sapık tarafından tecavüze uğradıktan sonra hamile kalan kadın ne olacak? (Tecavüzcü suçunun bir çocukla sonuçlandığını öğrenirse, bazı eyaletlerde kurbanını velayet için dava etmesine izin verilir.) Peki ya evlat edinilenlerin biyolojik ebeveynleri tarafından ciddi şekilde istismar edildiği durumlar? Ve yeni doğanlar isimsiz olarak terk edildiğinde “güvenli sığınaklar” için bir rol var mı? Gana’daki bazı köylerde engelli doğan bebeklerin kötü alamet olarak görülebileceğini ve güvenli limanların hayat kurtardığını söyleyebilirim.

Bütün bunlar sizin durumunuzdan çok uzak, ancak ebeveynliğimizi bilmekle ilgili çok fazla mutlakiyetçi retorik olduğu için, polemikçilerin uzun far netliğini etik yaşamın chiaroscuro’su ile karşılaştırmaya değer. Yıllar boyunca evlat edinilmiş insanlarla yaptığım konuşmalardan, birçoğunun biyolojik soylarını bilmeleri gerektiğini ve bazılarının bu konuda fazla bir şey yapmadığını hissettiğini biliyorum. (Bu, prensipte, gizlilik korunurken güvence altına alınabilecek bilgiler olan aile hekimliği geçmişine uygun erişime sahip olduğumuz pratik ilgiden farklıdır.) Yine de, kişinin biyolojik akrabalarını bilmenin doğası gereği önemli olduğu iddiası ileri sürülmüştür. bir kimliğin oluşumu – yanlış bir şekilde, hangi nedenle olursa olsun, atalarını bilmeyen çocukların bir şekilde kusurlu olduğunu ima etmek.

Yine de, her ne kadar geçersiz olsa da, açık evlat edinmenin bir varsayılan olarak ortaya çıkmasından memnunum ve sperm bağışıyla ilgili normlarımızı da yeniden düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. (Daha iyi bir sistemde, tıbbi geçmişleri için bağışçıların kendi beyanlarına dayanmayacağımızı ekleyeceğim; bağışçılar, anonimleştirilmiş olsalar bile, ailesel öneme sahip olabilecek daha sonraki teşhislere erişim vermelidir. Genomik analiz henüz yapılmadı. aile hekimliği geçmişi ortadan kaldırıldı.)

Yine, önemli olan tek şey çocuğun bilme hakkıysa, açmazınız hemen çözülür. Ancak burada her iki tarafın da düşünceleri var. Durumunuzdaki bir karışıklık, kızınızın sadece bağışçıya mahremiyet sözü verdiğiniz için var olması. Hâlâ gençken, biyolojik babasının onun hayatını mümkün kılan ama kimsenin onun kim olduğunu bilmesini istemeyen biri olduğu gerçeğini ona söyleyebilirsiniz. Kızınıza açıklayabileceğiniz sözler, ciddi bir iştir. Onlar olmadan, kızınızın doğumu gibi pek çok insan düzenlemesi olmazdı. Büyüdüğünde gerçekten kim olduğunu bilmek istiyorsa, arkadaşını fikrini değiştirmeye ikna etmeye çalış. Eğer yapmazsa ve siz sadece sözünüzden dönerseniz, hayatınızdan tamamen çekilmeye karar verebilir.

Umarım zamanla yeniden düşünür. Kızınızın, verdiğiniz söze bağlı olmadığını anlaması gerekir. Dedektiflik yapacak yaşa geldiğinde, ona söyleyebileceğiniz tek şey, onun mahremiyet isteklerini dikkate alacağını umduğunuzdur. Ama bu noktada, senin elinde değil. Ve babasının kim olduğunu öğrenecek olsaydı, ailesinin diğer üyelerini keşfedecekti – o olmasa bile onunla bir bağı hoş görebilecek insanlar da dahil.

Bağışa devam etmeden önce bu sorunları arkadaşınızla halletmeniz gerektiğini söylemenin pek bir faydası olmadığını biliyorum. Özellikle de en azından çocuğu belli bir yaşa geldikten sonra kimliğinin ifşa edilebileceği konusunda onu ikna etmeye çalışmalıydınız. Bir çocuğun babalığını bilmeye yönelik potansiyel ilgisi, çok ciddi bir saygıyı hak eder ve sürecin başlarında daha fazla ağırlık verilmesi gerekirdi. Ama arkadaşınla yaptığın anlaşma, onun kimliğini saklama yükümlülüğünü kabul ettiğin anlamına geliyor ve seni bu yükümlülükten kurtarabilecek tek kişi o.

Yalnızca erkek atalardan doğan erkekleri kabul eden bir vatansever kalıtsal kuruluşa katılmaya uygunum. Bazı şüphelerim var. Eğer katılırsam, benim “varisim” beş torunumun en küçüğü, oğlumun oğlu, kızımın üç çocuğunu ve oğlumun kızı olacak. Torunlarıma, yanlış cinsiyetten oldukları veya oğlum yerine kızımdan doğdukları için bu “onur” için uygun olmadıklarını gerçekten açıklamak istiyor muyum? Bu eski, prestijli bir kuruluştur ve çağdaş duyarlılıklar karşısında tüzüğünü değiştirmesi pek olası değildir. Joe, Alexandria, Va.

Biyolojik ata hakkında konuşuyorduk ve çoğu 19. yüzyılın sonlarında bir göç akını sırasında kurulmuş olan bu Amerikan soy örgütleri, kan bağına büyük inananlar; Amerikan Devrimi’nin Kızları ve Amerikan Devrimi’nin Oğulları gibi gruplar, üyelerin evlat edinilen çocuklarını kabul etmez (evlat edinenlerin kendileri doğru biyolojik soyağacına sahip olmadıkça). Kendilerini vatansever olarak görebilirler, ancak yine de bu tür bir soy tercihinin ulusun idealleriyle örtüşmesi zordur; e pluribus’a ne oldu?

Vatansever erkekler kulübünüzün özellikle hizmet verme konusunda etkili olduğunu da ima etmiyorsunuz. Dernekten korkutucu alıntılarla “onur” olarak bahsettiğinize göre, öncelikle bu patrik geçit törenine neden katılmak istediğinizi kendinize sorabilirsiniz. Organizasyon gerçekten onurlandırmaya değer bir çok şey yapıyor mu?

Bir dizi İtalyan büyük büyükanne ve büyükbabası olan beyaz bir Amerikalı kadınım ve bu nedenle İtalyan vatandaşlığı için uygunum.

Bundan özellikle diğer AB ülkelerinde yaşama fırsatı için yararlanmak istiyorum. Bununla birlikte, bu vatandaşlık yasasının, düşük doğum oranı nedeniyle uzun süredir düşen İtalya’nın nüfusunu Siyah ve kahverengi göçmenleri kabul etmek zorunda kalmadan yenilemek için bariz ırkçı bir çaba olduğuna inanıyorum. Tasarım gereği ırkçı ve yabancı düşmanı olmasına rağmen bu fırsattan yararlanabilir miyim?
Alaina, San Francisco

İtalya, liberal dönemler sırasında bir yüzyıldan fazla bir süredir soydan gelen vatandaşlığın bazı versiyonlarına sahiptir. hem göçmenlik politikaları hem de kısıtlayıcı politikalar. İniş hükmünün henüz çözülmemiş garip cinsiyet asimetrileri olmasına rağmen, bunu sadece uygulamada değil, tasarımda ırkçı olarak nitelendirmenizi merak ediyorum. Yahudi ataları 15. yüzyılın sonlarında İspanya’dan kovulan insanların İspanyol vatandaşlığı kazanmalarına izin veren yasayı düşünün; belirli bir grup insan için , ancak benim görüşüme göre ırkçı değil, çünkü herhangi bir ırka yönelik değil.

Yine de, sizin gibi sosyal açıdan bilinçli insanlar için soyağacınızın ayrıcalıklarından feragat etmek yerine kabul etmeleri gereken basit bir durum var: İtalya vatandaşları olarak, konu daha adil olmaya geldiğinde daha fazla söz hakkınız olacak. oradaki göçe genel yaklaşım.

Bir sorgu göndermek için: [email protected] adresine bir e-posta gönderin; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, NY 10018’e posta gönderin. (Bir gündüz telefon numarası ekleyin.) Kwame Anthony Appiah NYU’da felsefe öğretiyor Kitapları arasında “Cosmopolitanism”, “The Honor Code” yer alıyor. ve “Bağlayan Yalanlar: Kimliği Yeniden Düşünmek”.