Şiir: Papyonumu Bağlıyor

Beykozlu

New member
Aşk şiirlerini yazmayı (ve okumayı) zor buluyorum çünkü duygusallığın eşiğinde kolayca sallanabiliyorlar. İyi bir ayrılık şiirinin yangınını daha çok tercih ederim. Ama Gabrielle Calvocoressi’nin bu şiiri, hassas yakınlığı nedeniyle beni büyülüyor. İlk dizede ve şiir boyunca ikinci kişi olan “sen” okuyucuyu özel bir ilişkiye davet eder. Şiir, sone gibi sıkıştırılmış haliyle, basit bir papyon bağlama eylemi sırasındaki minyatür aşk hareketleri hakkında tartışmalarda bulunur, sanki aşkı tanımlamanın aşk eylemleri aracılığıyla en kolay olduğunu söyler gibi. Victoria Chang tarafından seçildi

Kredi… R. O. Blechman’ın çizimi

Papyonumu Bağladı

Gabrielle Calvocoressi tarafından

İçen geyiğin sesi sandığınız şey
vadinin dibinde onların yumuşak dilleri değildi
suya giriyorum ama aşkım papyonumu bağlıyor.
Geçidin hemen yukarısındaki küçük evimizdeydik.
Kendini bağışla. Bileklerini karıştırmak kolay
geyik boyunları için. Parmakları çok ustaca hareket ediyor.
Onlara ürkek denebilir, gerçi gerçekten değil çünkü
senden korkmuyorlar. Biliyorum. Geyik olduğunu düşündün
ama o kadar aşağıdalar ki onları duyamazsınız.
Hayır, bu Aşkım beni bağladığında yaptığı esinti
ve beni dünyaya gönderiyor. onun nefesi
gerildi ve işi bitene kadar tutuldu. onu izliyorum
aynada, bana bakmıyor bile. O çok odaklanmış
düğüm ve ipeğin bir fiyonk halinde nasıl ilmekleneceği.

<saat/>

Victoria Chang, beşinci şiir kitabı “Obit” (Copper Canyon Press, 2020), Los Angeles Times Kitap Ödülü ve Şiir dalında Anisfield-Wolf Kitap Ödülü alan eski bir Guggenheim üyesidir. Kurgusal olmayan kitabı “Dear Memory: Letters on Writing, Silence and Grief” 2021’de Milkweed Editions tarafından yayınlandı. Antakya Üniversitesi’nde M.F.A.’da ders veriyor. program. Gabrielle Calvocoressi, son kitabı “Rocket Fantastic” (Persea Books, 2017) olan ve Audre Lorde Lezbiyen Şiir Ödülü’nü kazanan Amerikalı bir şairdir. Kuzey Karolina Üniversitesi, Chapel Hill’de ders veriyor.