Şiir: Erken Bahar?

Beykozlu

New member
Bernadette Mayer’i 2022’de kaybettik. Mayer, New York Okulu ile ilişkili bir şair ve görsel sanatçıydı. Bu şiirde konuşmacı, henüz Şubat olmasına rağmen erken bir bahara işaret eden tüm işaretlerin doğru olup olmadığını merak ediyor. Şiirin sözdizimi, zihin bir bilinç akışı biçiminde görüntüden görüntüye dolaşırken, düşüncenin tepelerini ve vadilerini kat eder. Başlık bir sorudur ve ardından şiirin gövdesi küçük harfle başlar ve noktalama işareti olmadan sona ererek bir düşünce açıklığı uyandırır. Yalnızca bir soru işareti, metni ikiye böler. Virgüller her yerde, tıpkı değişimin her yerde olduğu gibi, değişmeyen tek şey dışında, o da savaşın her zaman var olması. Victoria Chang tarafından seçildi

Kredi… RO Blechman’ın çizimi

Erken bahar?

kaydeden Bernadette Mayer

“saatin aklını” bulamıyorum, güneş çıkıyor
üç adam saha kenarında durup konuşuyor
Görüyorsun, akçaağaç şurubu mevsimi çoktan geldi
belki, en azından kovaları kaldırdılar
ağaçlarda, yani lokumlar gibi
savunan ağaç gibi peşinden dolaşmanın
orman, sadece şubat, tekrarlandı
Erken ilkbaharlar şüpheleri ve kuraklıkları şiddetlendirir,
isterseniz artı ispinozlar burada nasıl
bu olabilir mi? kuşlar yanılıyor olamaz yani
bir mesaj ya da fizyonomi değil, bir
bize anlatmak için gökyüzünde Venüs’ün hemen yanında hilal ay
Poe’yu önceden denemek için, erken bir bahar olabilir
arka bahçe yosunla kaplı ama sonunda
herkesin kar arabası olması daha erken olacak
satılık, hala orada konuşuyor olamazlar
saha kenarında, sandalyemde oturan Bill
kaos içinde sakinliği temsil eden Phil ayakta görünüyor
sebep olmak ve Jay sert olduğu için bağırmak
işittim, bütün yerel çete orada, gördüm
sanki savaş bitmiş gibi biri yanımdan geçiyor dostum

Victoria Chang son şiir kitabı “Ağaçlar Her Şeye Tanık” (Copper Canyon Press, 2022) olan bir şairdir. Beşinci şiir kitabı “Obit” (2020), New York Times Önemli Kitap ve Zamanın Okunması Gereken Kitaplar arasında gösterildi. Los Angeles’ta yaşıyor ve Antioch Üniversitesi’nin MFA programında ders veriyor. Bernadette Mayer (1945-2022) ilk kitabını 23 yaşında yayımladı. Uzun yıllar Manhattan’ın Aşağı Doğu Yakası’nda yaşadı ve çalıştı. 1980’den 1984’e kadar St. Mark’s Poetry Project’in direktörlüğünü yaptı. Bu şiir “Milkweed Smithereens”te (New Directions, 2022) geçiyor.