Şiir: Baba ile Otoportre

Beykozlu

New member
“Baba ile Otoportre”de, konuşmacı tacizci babayla (gerçek veya hayali) bir toplantı çağrısında bulunur. Diksiyon gerçek, sözdizimi gelenekseldir; görüntüler basit ve çıplak. Şiirin biçimi bile çelik beyitlerdedir. Konuşmacı şiirin sonuna doğru “Durabilirsin,” diyor. Bu italik satırın izolasyonda oturduğunu ve hem yalnızlığı hem de failliği çağrıştırdığını unutmayın. Yürek parçalayan son, travmanın seçici hafızasına işaret ediyor. Konuşmacı her şeyi hatırlamıyor ama trajik bir şeyi kesin olarak biliyor: babanın tacizini durdurmakta başarısız olduğu. Victoria Chang tarafından seçildi

Kredi… R. O. Blechman’ın çizimi

Baba ile Otoportre

Donika Kelly tarafından

Bir piknik bankının karşı taraflarında oturuyoruz,
arkasında siyah ceviz ağacı, meyvesi

kurtçuklarla zengin. Arkamda sarmaşıktan bir duvar
iki mevsimde bir budama yapıyoruz. aradım

bu Cumartesi sabahı toplantısı,
güneş zaten sert, hava kuru.

Aradığım babama diyorum Baba,
annesi, hiç tanışmadığım bir kadın —

iki yaşında iken ölen
bu hatırada olduğumdan daha fazla — tartışırım

onun hayal kırıklığı. başı asılı
gerçekte bir uzuv gibi, elleri süpürüyor

bıyığını indirdi, başını sallamadan önce dudaklarını,
diyor ki, Neden tuttuğumu bilmiyorum [].

Ben umudum, o andaki seçim
bir çocuğun anlayabileceği kadar basit ve ben diyorum ki,

Durabilirsiniz.

Yine başını sallıyor mu? Ya da hareketsiz otur ya da hareket et
gözleri salıncak setine,

köpek zeytin ağacının altında mı uyuyor?
Hatırlamıyorum.

Sadece başarısız olduğunu biliyorum, beni tutuyor
evdeki her duvara tekrar tekrar.

<saat/>

Victoria Chang, beşinci şiir kitabı “Obit” (Copper Canyon Press, 2020), New York Times’ın Önemli Kitabı ve Okunması Gereken Bir Zaman olarak adlandırılan eski bir Guggenheim arkadaşıdır. Los Angeles Times Kitap Ödülü’nü ve Şiir için Anisfield-Wolf Kitap Ödülü’nü aldı. Kurgusal olmayan kitabı “Dear Memory: Letters on Writing, Silence and Grief” 2021’de Milkweed Editions tarafından yayınlandı. Los Angeles’ta yaşıyor ve Antakya Üniversitesi’nde M.F.A.’da ders veriyor. programı. Donika Kelly bir şair ve Iowa Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık alanında yardımcı doçenttir. Son kitabı “The Renunciations” (Graywolf, 2021).