Şiir: Ayak İşleri

Beykozlu

New member
Yaşlandıkça, yaşam ve ölüm birbirine karışıyor. Bu şiirde, konuşmacı, çocuğun ve ebeveynlerin rol değiştirmeye başladığı, geçişin eşik alanını işgal eder. Bu şiir doğum, yaşam ve ölüm arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapar – yakın zamanda gerçekleşen bir ölümden sonra kalan nesnelerle başlar ve sonunda konuşmacının yaşlanan ebeveynleri ile ayak işlerini yapan kişiye döner. Bu habersiz son değişim, bu şiire ağırlık veren şeydir – değişiklikler her zaman gerçekleşir ve zamanın hareketi sabittir, ancak bu değişikliklere ilişkin farkındalığımız en sıradan anlarda ortaya çıkar: bir fırında kek satın almak veya eczaneden soğuk algınlığı ilacı almak. Victoria Chang

tarafından seçildi Kredi… Çizim RO Blechman

Ayak İşleri

Rick Tarafından Barot

Oturma odasındaki bir masada
her öğleden sonra ışığı yakalayan
gri seramik bir kase var, onu içeriyor.
Bu, onun ölüm odası haline getirdiğimiz oda
, merkezde hastane yatağı
, personel gibi duvarlara karşı tıbbi ekipman
.
Maine’de daha önce yüzlerce
yıllık bir ev kiraladım. Bir odanın
doğum odası olduğu söylendi ve ben o odada oturdum
her zaman yazmaya çalıştığım parlak
yeni dünyaya doğru yazdım
. Ve orada durabilirken
, bitişlerin ve başlangıçların bu iki tanınmasıyla
, dünün öğleden sonraki işlerini düşünüyorum
.
Babam ve annem arka koltukta,
kız kardeşim yolcu koltuğunda
ve ben arabayı sürüyordum. Sanki on yıllar önce
ama herkes yanlış yerlerde,
zaman sadece
farklı yakınlık düzenlemeleriyle ilgiliymiş gibi.
Bazen biri önünüzdedir.
Ya da yanındadırlar. Diğer zamanlarda
arkanızda ya da başka bir yerde
teselli edilemez bir şekilde, sanki zaman
etrafınızdaki bedenlere ne kadar iyi ya da kötü baktığınız
ile ilgiliymiş gibi. Önce
fırına gittik. Sonra donanım.
Eczane, bakkal. Sonra banka.

Victoria Chang , son olarak New York Times Önemli Kitap olarak adlandırılan “Obit” (Copper Canyon Press, 2020) olmak üzere beş şiir kitabı yazdı. Kurgusal olmayan kitabı “Dear Memory: Letters on Writing, Silence and Grief” 2021’de Milkweed Editions tarafından yayınlandı. Los Angeles’ta yaşıyor ve Antakya Üniversitesi’nin MFA programında ders veriyor. Rick Barot , son kitabı “The Galleons” (Milkweed Editions, 2020) olan Amerikalı bir şairdir. Düşük ikametli bir MFA programı olan Rainier Yazma Atölyesi’ni yönetiyor.