Şiir: Asla Sahip Olamayacağım Oğlum

Beykozlu

New member
Bu şiir, konuşmacının çocuk sahibi olmama kararının etrafındaki karmaşık duyguları ustaca araştırıyor. Neredeyse her satır, zikzak çizen bir zihni yansıtan bir duraklama (nokta, uzun tire, virgül veya soru işareti) ile kesilir. Şiir, ifadeler ve sorular arasında retorik ve duygusal olarak da zikzaklar çizer. Başlık, şiire doğrudan bir ağırlık ekleyerek, “Asla sahip olamayacağım oğlum” anaforuyla ilk satırda tekrarlanır. Hayal edilen çocuk “çimleri geçiyor” ve okuyucu hayali bir şekilde anlık bir kayıp duygusuna kapılıyor. Ancak konuşmacı, çocuğun dizlerini “tanımlamaya cesaret edemez” – konuşmacının duygusal olarak gitmeye istekli olduğu ancak şu ana kadar vardır. Bununla birlikte, bu şiir, konuşmacı çocuğun özensiz yemesinden ve ebeveynliğin zorluklarından şikayet ettiğinde kendini daha da karmaşıklaştırır. Anaphora’nın ikinci durumu, “Neye…” diye başlayan bir dizi soruyla ve “Asla bilemeyeceğim”in çözülmüş yanıtıyla ortaya çıkar. Hayali çocuğun evcil tavşanı yeniden ortaya çıktıkça şiirin sonu daha gerçeküstüdür. Son dize, akıldan çıkmayan tuhaflığıyla şiiri yüceltir – tavşan “bulutlu kürkü” ile gerçek değildir ve yalnızca hayal gücünde okşanabilir. Victoria Chang tarafından seçildi

Kredi… R. O. Blechman’ın çizimi

Asla Sahip Olamayacağım Oğlum

Mark Wunderlich tarafından

Asla sahip olamayacağım oğlum çimenleri geçiyor. Hayali bir yatakta yatıyor,

yorganı dizlerinin üzerine çekti – tarif etmeye cesaret edemediğim dizler.

Onu bir et ve kemik, bir akıl olarak hayal etmekten çekiniyorum.

ve eller evcil tavşanının kürkünü okşuyor.

Eskiden çaldığım akordeonu ona hiç vermedim, annem ve ben

düetlerde, “Minnesota Polka”, “İsa’da Ne Dostumuz Var”

parmaklarıyla erişteleri ağzına soktuğunu hiç izlemedim

Kaşığı kullanmadığı halde parlak kullanmasını dilediğimde.

Özgür olma özleminden özgürüm, canımın istediğini yaparım,

param benimdir, yaptığım tüm hatalar sadece benim hatalarımdır.

Yaptığınız bir şeye bakıp geleceği görmek nedir?

Bedeniniz tarafından yapılmış, ancak zihni kim tarafından yapılmış birine sahip olmak nedir?

sadece ulaşılmaz kalır? Asla bilemeyeceğim. Buraya gel, küçük tavşan.

Bu yeşillikleri yiyin. Aklının eli ile bulutlu kürkünü okşayacağım.

Victoria Çang yeni şiir kitabı “Ağaçlar Her Şeye Tanıklık” (Copper Canyon Press, 2022) olan bir şairdir. Beşinci şiir kitabı “Obit” (2020), New York Times’ın Önemli Kitabı ve Okunması Gereken Bir Zaman olarak seçildi. Los Angeles’ta yaşıyor ve Antakya Üniversitesi’nin MFA programında ders veriyor. Mark Wunderlich Bu şiirin yer aldığı “The Anchorage” (University of Massachusetts Press, 1999), “Voluntary Servitude” (Graywolf Press, 2004) ve “God of Nothingness” (Graywolf Press, 2021) kitaplarının Lambda Ödüllü yazarıdır. Üçüncü kitabı “The Earth Avails” (Graywolf Press, 2014), 2015 Rilke Ödülü’nü kazandı ve Kingsley Tufts Ödülü için finalist oldu. Bennington Koleji’nde lisansüstü yazma programının yönetici direktörüdür.